2019 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Divisional Tournament
2019

2021
Divisional Tournament

If you can provide 2019 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2019 Southern California Divisional Tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Moorpark

Tournament Results:

Opening Round:
Conejo Valley 4, El Rio 1

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 12, Port Hueneme 0
Conejo Valley 1, Thousand Oaks 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
El Rio 11, Port Hueneme 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Conejo Valley 3, Moorpark 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Rio 3, Thousand Oaks 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 10, El Rio 0 (elim.)

Championship Series:
Moorpark 6, Conejo Valley 5
Moorpark 5, Conejo Valley 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Host - Crescenta Valley (Montrose)
At Montrose Park

Tournament Results:

Opening Round:
Crescenta Valley 2, Vaquero 1
Burbank/Tujunga 11, Jewel City/JWV 3

Winner's Bracket Final:
Crescenta Valley 28, Burbank/Tujunga 0 (3 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vaquero d. Jewel City/JWV (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vaquero 11, Burbank/Tujunga 5 (elim.)

Championship Series:
Crescenta Valley 18, Vaquero 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena Southwest

Tournament Results:

Opening Round:
Central Altadena 6, Pasadena Southwest 5
Sierra Madre 7, Arcadia American 3
Pasadena American 9, San Marino National 3
Santa Anita 5, East Altadena 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Pasadena Southwest 2, Arcadia American 1 (elim.)
San Marino National 17, East Altadena 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sierra Madre 10, Central Altadena 1
Santa Anita 6, Pasadena American 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena American 10, Pasadena Southwest 0 (elim.)
San Marino National 7, Central Altadena 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sierra Madre 5, Santa Anita 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Marino National 9, Pasadena American 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Anita 17, San Marino National 11 (elim.)

Championship Game:
Sierra Madre 10, Santa Anita 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - West Covina American
At Cortez Parl

Tournament Results:

Opening Round:
Baldwin Park American 7, Covina National 6
Pacific Coast 3, West Covina American 1
Azusa American 10, La Puente National 2

Winner's Bracket Semifinals:
West Covina National 4, Baldwin Park American 0
Pacific Coast 12, Azusa American 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
La Puente National 8, West Covina American 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Azusa American 10, Covina National 4 (elim.)
La Puente National 13, Baldwin Park American 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Covina National 1, Pacific Coast 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Azusa American 10, La Puente National 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Azusa American 7, Pacific Coast 5 (elim.)

Championship Series:
Azusa American 8, West Covina National 7
Azusa American 9, West Covina National 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Claremont American
At College Park

Tournament Results:

Opening Round:
Claremont American 15, Glendora National 0
Glendora American 13, Ted Greene 8

Winner's Bracket Semifinals:
Claremonte American 17, La Verne 4
San Dimas 4, Glendora American 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Glendora National 7, Ted Greene 4 (elim.)
La Verne 6, Glendora American 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Claremont American 6, San Dimas 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Verne 5, Glendora National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Verne 17, San Dimas 2 (elim.)

Championship Series:
La Verne 6, Claremont American 1
Claremont American 10, La Verne 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Ken Hubbs Memorial (Colton)

Tournament Results:

Opening Round:
Bloomington 4, North Rialto 1

Winner's Bracket Semifinals:
Rialto Eastern 2, Rialto Park 1
Bloomington 10, Ken Hubbs Memorial 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
North Rialto d. Rialto Park (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ken Hubbs Memorial d. North Rialto (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bloomington 7, Rialto Eastern 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Eastern (elim.)

Championship Series:
Ken Hubbs Memorial 12, Bloomington 8
Bloomington d. Ken Hubbs Memorial (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Imperial
At Freddy White Field

Tournament Results:

Opening Round:
Calexico 11, El Centro 1
Holtville 9, Brawley 7

Winner's Bracket Semifinals:
Calexico d. Sunbeam
Imperial d. Holtville

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Holtville 9, El Centro 6 (elim.)
Brawley 4, Sunbeam 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Calexico d. Imperial

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 8 - Holtville versus Brawley (elim.) (6/30)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Game 9 - Imperial d. Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Imperial 4, Calexico 1
Imperial d. Calexico (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Upland American
At Citrus Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Canyon Hills, Chino Hills, Montclair, Ontario Eastern, Ontario Western, and Upland American)

(Pool 'B' Participants: Chino American, Chino National, Ontario Mountain View, Upland Foothill, and Upland National)

Pool 'A' Tournament

Upland American 8, Canyon Hills 2
Ontario Western 5, Ontario Eastern 1
Ontario Western 12, Montclair 3
Upland American 10, Chino Hills 0
Upland American 9, Ontario Eastern 4
Canyon Hills 21, Chino Hills 2
Ontario Eastern 13, Montclair 6
Ontario Western 15, Chino Hills 0
Ontario Western 8, Upland American 1
Montclair 7, Canyon Hills 5
Ontario Eastern 1, Chino Hills 1
Ontario Eastern 17, Canyon Hills 3
Montclair 17, Chino Hills 7
Canyon Hills 12, Ontario Western 9
Montclair 13, Upland American 1

Pool 'B' Tournament

Upland Foothill 14, Upland National 0
Ontario Mountain View 12, Chino National 0
Chino National 11, Chino American 9
Upland Foothill 2, Ontario Mountain View 1
Upland National 7, Ontario Mountain View 5
Upland Foothill 6, Chino American 1
Ontario Mountain View 17, Chino American 0
Upland National 12, Chino National 11
Chino National 11, Upland Foothill 5
Upland National 5, Chino American 1


Pool 'A' Standings

W

L
Ontario Western 4 1
Ontario Eastern 3 2
Upland American 3 2
Montclair 3 2
Canyon Hills 2 3
Chino Hills 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Upland Foothill 3 1
Upland National 3 1
Ontario Mountain View 2 2
Chino National 1 3
Chino American 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 23 Finals

Semifinal Round (Friday, July 5):
Ontario Western 10, Upland National 0
Upland Foothill 7, Ontario Eastern 1

Championship Game (Saturday, July 6):
Ontario Western 12, Upland Foothill 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Orangecrest
At Orange Terrace Park

Tournament Results:

Opening Round:
Orangecrest d. Moreno Valley
La Sierra d. Reid Park
Evans Park d. Arlington
Magnolia Center 18, Canyon Springs 2 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Orangecrest d. La Sierra
Magnolia Center 17, Evans Park 3 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Reid Park d. Moreno Valley (elim.)
Arlington d. Canyon Springs (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Evans Park d. Reid Park (elim.)
Arlington d. La Sierra (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orangecrest 9, Magnolia Center 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. Evans Park (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Magnolia Center 11, Arlington 7 (elim.)

Championship Game:
Orangecrest 13, Magnolia Center 3 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Santa Monica

Tournament Results:

Opening Round:
North Venice 6, Malibu 0
Culver City 3, Ladera 0
West Los Angeles 6, Beverly Hills 0

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Monica 11, North Venice 0
Culver City 7, West Los Angeles 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Ladera 4, Beverly Hills 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Los Angeles 4, Malibu 1 (elim.)
Ladera 17, North Venice 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Culver City 2, Santa Monica 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ladera 10, West Los Angeles 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera 13, Santa Monica 10 (elim.)

Championship Series:
Ladera 14, Culver City 5
Ladera 6, Culver City 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - North Torrance

Tournament Results:

Opening Round:
Riviera d. San Pedro Eastview

Winner's Bracket Semifinals:
North Torrance 3, West Torrance 0
Riviera 4, Torrance 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
West Torrance d. San Pedro Eastview (elim.)

Winner's Bracket Final:
Riviera 8, North Torrance 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Torrance 6, Torrance 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Torrance d. North Torrance (elim.)

Championship Game:
Riviera 15, West Torrance 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Menifee Valley
At Lago Vista Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Murrieta National 3, Lake Elsinore 2
Temescal Valley 13, Wildomar 0
Temecula 21, Canyon Lake 3

Winner's Bracket Semifinals:
Murrieta National 4, Menifee Valley 3
Temecula 9, Temescal Valley 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Canyon Lake 14, Wildomar 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lake Elsinore 11, Temescal Valley 10 (elim.)
Menifee Valley 8, Canyon Lake 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temecula 6, Murrieta National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Elsinore 12, Menifee Valley 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Elsinore 5, Murrieta National 4 (elim.)

Championship Game:
Temecula 19, Lake Elsinore 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Metropolitan (Santa Fe Springs)

Tournament Results:

Opening Round:
La Mirada d. Norwalk
Crescent d. Little Lake
Northwest Downey d. West Downey (8 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Metropolitan d. La Mirada
Northwest Downey d. Crescent

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Downey d. Little Lake (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Norwalk d. Crescent (elim.)
West Downey d. La Mirada (elim.)

Winner's Bracket Final:
Metropolitan d. Northwest Downey

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Downey d. Norwalk (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Downey d. Northwest Downey (elim.)

Championship Game:
Metropolitan d. West Downey (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Host - Encinitas National

Tournament Results:

Opening Round:
Santiago 10, Anaheim Hills 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Tustin Eastern 5, South Sunrise 0
Tustin Western 18, Northeast Santa Ana 0
Villa Park 10, Memorial Park 0
North Sunrise 8, Santiago 4

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
South Sunrise 10, Anaheim Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Western 15, Tustin Eastern 2
Villa Park 10, North Sunrise 5

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
South Sunrise 24, Northeast Santa Ana 2 (elim.)
Santiago 9, Memorial Park 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tustin Eastern 9, Santiago 0 (elim.)
South Sunrise 11, North Sunrise 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Western 4, Villa Park 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tustin Eastern 1, South Sunrise 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tustin Eastern 3, Villa Park 1 (elim.)

Championship Game:
Tustin Western 5, Tustin Eastern 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Encinitas National

Tournament Results:

Opening Round:
Solana Beach 10, Carmel Mountain Ranch 5
Escondido American d. Encinitas
Poway American 10, Escondido National 0
4S Ranch 3, Rancho Santa Fe 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Solana Beach 11, Rancho Bernardo 1
Escondido American 9, Del Mar 6
Poway National 10, Poway American 0
Encinitas National 11, 4S Ranch 7

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Rancho Bernardo 13, Escondido National 1 (elim.)
Del Mar 2, Rancho Santa Fe 0 (elim.)
Carmel Mountain Ranch 6, Poway American 5 (elim.)
4S Ranch 7, Encinitas 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Del Mar 5, Rancho Bernardo 4 (elim.)
4S Ranch 9, Carmel Mountain Ranch 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Escondido American 6, Solana Beach 5
Poway National 7, Encinitas National 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
4S Ranch 5, Solana Beach 3 (elim.)
Encinitas National 7, Del Mar 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Poway National 10, Escondido American 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
4S Ranch 6, Encinitas National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
4S Ranch 13, Escondido American 4 (elim.)

Championship Game:
Poway National 14, 4S Ranch 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Peninsula (San Diego)
At Bill Cleator Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Peninsula d. Clairemont Hilltoppers
Point Loma d. Mira Mesa
Scripps Ranch 11, University City 1
Rancho Penasquitos 3, Coronado 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Clairemont Hilltoppers 8, Mira Mesa 2 (elim.)
Coronado d. University City (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Point Loma 7, Peninsula 1
Scripps Ranch 8, Rancho Penasquitos 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rancho Penasquitos 5, Clairemont Hilltoppers 1 (elim.)
Coronado 12, Peninsula 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Point Loma 5, Scripps Ranch 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Coronado 10, Rancho Penasquitos 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Coronado 6, Scripps Ranch 5 (elim.)

Championship Game:
Point Loma 17, Coronado 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - Lake Murray (La Mesa)
At Sunset Park

Tournament Results:

Opening Round:
Rolando 2, Chollas Lake 1
North Park 5, Lake Murray 1
Tierrasanta 8, Mission Trails 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Mesa National 24, Sunshine 0
Allied Gardens 15, Rolando 0
North Park 7, Serra Mesa 2
San Carlos 16, Tierrasanta 2

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Lake Murray 11, Sunshine 1 (elim.)
Mission Trails 8, Rolando 7 (elim.)
Tierrasanta 15, Chollas Lake 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lake Murray 15, Mission Trails 5 (elim.)
Tierrasanta 3, Serra Mesa 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Allied Gardens 4, La Mesa National 0
San Carlos 7, North Park 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Mesa National 8, Tierrasanta 4 (elim.)
North Park 9, Lake Murray 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Allied Gardens 5, San Carlos 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Mesa National 6, North Park 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Carlos 6, La Mesa National 5 (elim.)

Championship Game:
Allied Gardens 12, San Carlos 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - Manhattan (Manhattan Beach)
At Marine Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Manhattan 13, El Segundo 2 (4 innings)
Rolling Hills 11, Hermosa Beach 4
Palos Verdes d. Lunada Bay
Redondo Beach 13, Silver Spur 7

Winner's Bracket Semifinals:
Manhattan 5, Rolling Hills 1
Redondo Beach 6, Palos Verdes 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
El Segundo 12, Hermosa Beach 0 (4 innings; elim.)
Silver Spur 9, Lunada Bay 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Segundo 6, Palos Verdes 2 (elim.)
Rolling Hills 8, Silver Spur 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Manhattan 11, Redondo Beach 1 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Segundo 10, Rolling Hills 0 (6 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Segundo 5, Redondo Beach 3 (elim.)

Championship Series:
El Segundo 7, Manhattan 5
Manhattan 6, El Segundo 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Westchester
At Nielsen Youth Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Del Rey American d. Hawthorne National Wiseburn
Westchester 12, Holly Park 10

Winner's Bracket Semifinals:
Del Rey American d. Aviation
Westchester 14, Tri-Park 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tri-Park d. Hawthorne National Wiseburn (elim.)
Holly Park 7, Aviation 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Holly Park 10, Tri-Park 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Rey American 7, Westchester 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Holly Park 9, Westchester 5 (elim.)

Championship Game:
Del Rey American 16, Holly Park 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Greater Bellflower d. Lakewood Village
Long Beach 12, Lakewood 2 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Greater Bellflower d. Hawaiian Gardens
Long Beach 6, West Long Beach 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Long Beach d. Lakewood Village (elim.)
Lakewood d. Hawaiian Gardens (elim.)

Winner's Bracket Final:
Greater Bellflower 5, Long Beach 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakewood d. West Long Beach (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Long Beach 10, Lakewood 0 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Long Beach 9, Greater Bellflower 0
Long Beach 4, Greater Bellflower 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Northridge City

Tournament Results:

Opening Round:
Canyon Country 6, San Fernando 3
Encino 8, Northridge City 3
Sherman Oaks Southern 14, Woodland Hills Sunrise 0

Winner's Bracket Semifinals:
Granada Hills 19, Canyon Country 1
Sherman Oaks Southern 9, Encino 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Woodland Hills Sunrise 9, Northridge City 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Encino 18, San Fernando 0 (elim.)
Woodland Hills Sunrise 10, Canyon Country 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sherman Oaks Southern 4, Granada Hills 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Woodland Hills Sunrise 7, Encino 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Woodland Hills Sunrise 9, Granada Hills 5 (elim.)

Championship Game:
Sherman Oaks Southern 20, Woodland Hills Sunrise 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: El Cajon Western, Rancho de Oro, Singing Hills, and West Hills)

(Pool 'B' Participants: Alpine American, El Cajon National, Lakeside American, and Lakeside National)

(Pool 'C' Participants: Fletcher Hills, Santana National, and Santee Pioneer)

Pool 'A' Tournament
Host - Rancho de Oro (El Cajon)

Rancho de Oro 12, El Cajon Western 2
West Hills 6, Singing Hills 4
Rancho de Oro 8, Singing Hills 4
West Hills 9, El Cajon Western 8
Rancho de Oro 7, West Hills 1
Singing Hills 2, El Cajon Western 1

Pool 'B' Tournament
Host - Lakeside American

Lakeside American 12, Alpine American 0
Lakeside National 15, El Cajon National 2
Lakeside American 19, El Cajon National 0
Lakeside National 12, Alpine American 2
Lakeside National 6, Lakeside American 5
Alpine American 8, El Cajon National 7

Pool 'C' Tournament
Host - Santee Pioneer

Santana National 8, Santee Pioneer 0
Fletcher Hills 12, Santee Pioneer 2
Fletcher Hills 7, Santana National 3


Pool 'A' Standings

W

L
Rancho de Oro 3 0
West Hills 2 1
Singing Hills 1 2
El Cajon Western 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Lakeside National 3 0
Lakeside American 2 1
Alpine American 1 2
El Cajon National 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Fletcher Hills 2 0
Santana National 1 1
Santee Pioneer 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Championship Game Host - Lakeside National

Opening Round:
Lakeside American 7, Fletcher Hills 0
West Hills 10, Santana National 0

Winner's Bracket Semifinals:
Rancho de Oro 1, Lakeside American 0
Lakeside National 6, West Hills 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Fletcher Hills 6, West Hills 4 (elim.)
Lakeside American 2, Santana National 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rancho de Oro 6, Lakeside National 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakeside American 5, Fletcher Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lakeside American 12, Lakeside National 2 (elim.)

Championship Series:
Lakeside American 5, Rancho de Oro 3
Lakeside American 4, Rancho de Oro 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Sweetwater Valley (Bonita)

Tournament Results:

Opening Round:
Park View 7, Chula Vista American 1
Imperial Beach 9, Chula Vista National 0
Sweetwater Valley 24, Luckie Waller 0
Eastlake 15, Southwest 2

Winner's Bracket Semifinals:
Park View 3, Imperial Beach 1
Sweetwater Valley 19, Eastlake 8

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Southwest 16, Luckie Waller 5 (elim.)
Chula Vista American 16, Chula Vista National 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Chula Vista American 9, Imperial Beach 2 (elim.)
Eastlake 19, Southwest 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley 13, Park View 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastlake 10, Chula Vista American 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastlake 7, Park View 1 (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley 10, Eastlake 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Post 777 (San Bernardino)
At Jahnz Field

Tournament Results:

Opening Round:
Newmark 10, Mountains 6
Central 10, Del Rosa 0
Civitan 18, Post 777 1
Blake 10, Wildwood 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Mountains d. Del Rosa (elim.)
Post 777 4, Wildwood 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Newmark 14, Central 0
Blake 10, Civitan 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Central 10, Mountains 0 (elim.)
Civitan 13, Post 777 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Newmark 15, Blake 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Central 10, Civitan 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Blake 1, Central 0 (elim.)

Championship Game:
Newmark 6, Blake 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - East Anaheim
At Boysen Park

Tournament Results:

Opening Round:
Loara d. West Anaheim

Winner's Bracket Final:
East Anaheim d. Loara

Elimination Bracket Final:
West Anaheim d. Loara (elim.)

Championship Series:
East Anaheim d. West Anaheim (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Hesperia National
At Coleman Field

Tournament Results:

Opening Round:
Apple Valley American 11, Hesperia National 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Apple Valley National 10, Victorville American 5
Sunset Community 13, Victorville Ribbons 8
Hesperia American 10, Spring Valley Lake 0 (4 innings)
Hesperia National 15, Barstow Baseball 0 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Victorville American 9, Apple Valley American 8 (8 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Barstow Baseball 22, Spring Valley Lake 5 (5 innings; elim.)
Victorville Ribbons 11, Victorville American 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Apple Valley National 12, Sunset Community 9
Hesperia National 13, Hesperia American 2 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sunset Community 7, Barstow Baseball 5 (elim.)
Hesperia American 11, Victorville Ribbons 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hesperia National 13, Apple Valley National 2 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hesperia American 11, Sunset Community 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia American 10, Apple Valley National 4 (elim.)

Championship Game:
Hesperia National 5, Hesperia American 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament
Championship Game Host - Quartz Hill

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - California City

Opening Round:
Tehachapi 16, Mono County 1
Owens Valley 12, Kern River Valley 3
Bishop 12, Rosamond 2

Winner's Bracket Semifinals:
Tehachapi 10, California City 1
Bishop 11, Owens Valley 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Mono County 23, Kern River Valley 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Mono County 5, Rosamond 2 (elim.)
California City 12, Owens Valley 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tehachapi 19, Bishop 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mono County 14, California City 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bishop 8, Mono County 7 (elim.)

Championship Game:
Tehachapi 5, Bishop 4 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Palmdale

Opening Round:
West Lancaster 7, American Indian 6
Quartz Hill 12, Palmdale 0

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 14, West Lancaster 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
American Indian 11, Palmdale 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Lancaster 9, American Indian 3 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 20, West Lancaster 1 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 9, Tehachapi 0
Quartz Hill 10, Tehachapi 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Northwood 17, Irvine Ranch 1

Winner's Bracket Semifinals:
Lake Forest 6, Laguna Niguel 4
Northwood 6, Aliso Viejo 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Irvine Ranch 12, Laguna Niguel 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northwood 14, Lake Forest 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Aliso Viejo 16, Irvine Ranch 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Aliso Viejo 17, Lake Forest 0 (elim.)

Championship Series:
Aliso Viejo 7, Northwood 0
Aliso Viejo 8, Northwood 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Golden Hill 10, West Yorba Linda 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Habra 10, Brea 0
East Hills 8, Murphy Ranch 0
Golden Hill 13, Whittier 1
East Fullerton 13, Hacienda Heights 3

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
West Yorba Linda 18, Brea 8 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Whittier 10, Hacienda Heights 0 (elim.)
West Yorba Linda 7, Murphy Ranch 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Hills 4, La Habra 3 (7 innings)
Golden Hill 14, East Fullerton 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Habra 6, Whittier 1 (elim.)
West Yorba Linda 10, East Fullerton 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Hills 10, Golden Hill 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Yorba Linda 5, La Habra 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Golden Hill 14, West Yorba Linda 2 (elim.)

Championship Series:
Golden Hill 7, East Hills 5 (7 innings)
Golden Hill 3, East Hills 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Hosts - Fountain Valley and Ocean View (Huntington Beach)
Championship Game Host - Fountain Valley
Championship Game at Mile Square Regional Park

Tournament Results:

Opening Round:
Huntington West d. Costa Mesa National
Ocean View d. Fountain Valley
Huntington Valley 14, Costa Mesa American 0

Winner's Bracket Semifinals:
Huntington West 7, Seaview 5
Huntington Valley 4, Ocean View 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Costa Mesa American d. Fountain Valley (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ocean View d. Costa Mesa National (elim.)
Costa Mesa American 2, Seaview 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Huntington Valley 2, Huntington West 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ocean View d. Costa Mesa American (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View d. Huntington West (elim.)

Championship Series:
Ocean View 8, Huntington Valley 2
Ocean View 15, Huntington Valley 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Dos Pueblos

Tournament Results:

Opening Round:
Goleta Valley South 16, Foothill 0
Ventura Coastal 14, Ojai Valley 1
Dos Pueblos 8, Santa Paula 0

Winner's Bracket Semifinals:
Goleta Valley South 1, Fillmore 0
Dos Pueblos 10, Ventura Coastal 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Santa Paula 10, Ojai Valley 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ventura Coastal 12, Foothill 4 (elim.)
Santa Paula 6, Fillmore 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dos Pueblos 11, Goleta Valley South 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Paula 5, Ventura Coastal 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Paula 8, Goleta Valley South 7 (elim.)

Championship Game:
Dos Pueblos 9, Santa Paula 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Lompoc
At Johns Manville Park

Tournament Results:

Opening Round:
Atascadero 12, Arroyo Grande Youth 1
Orcutt National 5, Village Hills 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Orcutt American 1, Santa Maria Northside 0
Nipomo 1, Coast 0
Santa Maria Southside 7, Atascadero 4
Lompoc 3, Orcutt National 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Santa Maria Northside 7, Village Hills 1 (elim.)
Arroyo Grande Youth 5, Coast 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Maria Northside 11, Atascadero 5 (elim.)
Orcutt National 9, Arroyo Grande Youth 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Orcutt American 13, Santa Maria Southside 5
Lompoc 17, Nipomo 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Orcutt National 12, Santa Maria Southside 3 (elim.)
Santa Maria Northside 9, Nipomo 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lompoc 3, Orcutt American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 14, Orcutt National 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Northside 2, Orcutt American 1 (elim.)

Championship Series:
Santa Maria Northside 8, Lompoc 0
Lompoc 9, Santa Maria Northside 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Encanto, Lemon Grove, and Valley de Oro)

(Pool 'B' Participants: Las Palmas, Spring Valley, and Twin Hills)

Pool 'A' Tournament
Host - Lemon Grove

Valley de Oro 7, Encanto 2
Valley de Oro 11, Lemon Grove 1
Encanto 7, Lemon Grove 5

Pool 'B' Tournament
Host - Spring Valley

Spring Valley 7, Twin Hills 3
Las Palmas 1, Spring Valley 0
Las Palmas 11, Twin Hills 9


Pool 'A' Standings

W

L
Valley de Oro 2 0
Encanto 1 1
Lemon Grove 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Las Palmas 2 0
Spring Valley 1 1
Twin Hills 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals
Host - Lemon Grove

Opening Round:
Spring Valley 4, Valley de Oro 3
Encanto 7, Las Palmas 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Valley de Oro 7, Las Palmas 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Spring Valley 3, Encanto 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encanto 10, Valley de Oro 7 (elim.)

Championship Game:
Spring Valley 5, Encanto 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - North Mission Viejo
At Marty Russo Youth Athletic Park

Tournament Results:

Opening Round:
South Mission Viejo 15, San Juan Capistrano 6
Santa Margarita National 8, Rancho Mission Viejo 3
Viejo 15, San Clemente National 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
San Clemente American 2, Ladera Ranch National 1
Santa Margarita American 7, South Mission Viejo 6
Ladera Ranch American 11, Santa Margarita National 10
North Mission Viejo 11, Viejo 1

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Rancho Mission Viejo 12, Ladera Ranch National 1 (elim.)
South Mission Viejo 14, San Clemente National 4 (elim.)
Santa Margarita National 16, San Juan Capistrano 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita American 12, San Clemente American 0
North Mission Viejo 7, Ladera Ranch American 0

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Rancho Mission Viejo 10, South Mission Viejo 4 (elim.)
Santa Margarita National 16, Viejo 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Margarita National 13, San Clemente American 1 (elim.)
Rancho Mission Viejo 2, Ladera Ranch American 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
North Mission Viejo 3, Santa Margarita American 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Margarita National 6, Rancho Mission Viejo 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Margarita National 19, Santa Margarita American 2 (elim.)

Championship Series:
Santa Margarita National 4, North Mission Viejo 1
Santa Margarita National 4, North Mission Viejo 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Oceanside American
At Brook Street Park

Tournament Results:

Opening Round:
Oceanside American d. Vista American
Vista National 4, Rancho Buena Vista 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American 10, Rancho Buena Vista 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oceanside American 5, Vista National 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista National 1, Vista American 0 (elim.)

Championship Series:
Vista National 6, Oceanside American 5
Vista National d. Oceanside American (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
At Bill Martin Park (Fontana)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Deer Canyon, Fontana American, Fontana Community, and Rancho)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Fontana Elks, Southridge, and Vineyard)

Pool 'A' Tournament

Fontana Community 2, Fontana American 1
Citrus 7, Deer Canyon 5
Deer Canyon 2, Rancho 1
Citrus 23, Fontana Community 6
Deer Canyon 5, Fontana Community 1
Rancho 16, Fontana American 0
Deer Canyon 10, Fontana American 0
Citrus 6, Rancho 5
Citrus 14 Fontana American 0
Rancho 15, Fontana Community 3

Pool 'B' Tournament

Southridge 14, Fontana Elks 2
Vineyard 4, Alta Loma 0
Vineyard 13, Fontana Elks 0
Southridge 6, Alta Loma 0
Alta Loma 5, Fontana Elks 4
Vineyard 5, Southridge 0


Pool 'A' Standings

W

L
Citrus 4 0
Deer Canyon 3 1
Rancho 2 2
Fontana Community 1 3
Fontana American 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Vineyard 3 0
Southridge 2 1
Alta Loma 1 2
Fontana Elks 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 71 Finals

Semifinal Round (Wednesday, July 3):
Southridge 6, Citrus 3
Vineyard 9, Deer Canyon 1

Championship Game (Monday, July 8):
Southridge 4, Vineyard 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Corona National
At El Cerrito Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Corona National 12, Jurupa 4

Winner's Bracket Semifinals:
Corona American 10, Norco 8
Corona National 3, Eastvale 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Norco 11, Jurupa 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastvale 11, Norco 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Corona National 14, Corona American 10

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastvale 12, Corona American 4 (elim.)

Championship Series:
Eastvale 4, Corona National 3
Corona National 11, Eastvale 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Divisional Tournament


2021
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.