2019 Southern California Divisional Little League® Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California Divisional Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2019

2021 Tournament

Southern California Divisional Tournament
Host - North Mission Viejo (District 68)
At Marty Russo Youth Athletic Park

Marty Russo Youth Athletic Park is located at 22056 Olympiad Road in Mission Viejo.

Participating Teams
Section 1 Champions Moorpark (District 13)
Section 2 Champions Sherman Oaks Southern (District 40)
Section 3 Champions Claremont American (District 20)
Section 4 Champions Manhattan (Manhattan Beach) (District 36)
Section 5 Champions Tustin Western (District 30)
Section 6 Champions Allied Gardens (San Diego) (District 33)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Hesperia National (District 49)
Section 9 Champions Temecula (District 28)
Section 10 Champions Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita) (District 68)

Click here to view 2019 district tournament results for Southern California.

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Western 6, Temecula 1
Santa Margarita National 8, Sherman Oaks Southern 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Moorpark 8, Claremont American 3
Sweetwater Valley 1, Allied Gardens 0
Tustin Western 6, Hesperia National 2
Santa Margarita National 7, Manhattan 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Sherman Oaks Southern 10, Claremont American 6 (elim.)
Allied Gardens 4, Temecula 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Manhattan 5, Allied Gardens 1 (elim.)
Sherman Oaks Southern 15, Hesperia National 0 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 9, Tustin Western 6
Santa Margarita National 4, Sweetwater Valley 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sweetwater Valley 6, Sherman Oaks Southern 4 (elim.)
Manhattan 6, Tustin Western 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sweetwater Valley 8, Manhattan 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moorpark 5, Santa Margarita National 4 (8 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sweetwater Valley 7, Santa Margarita National 1 (elim.)

Championship Series:
Sweetwater Valley 7, Moorpark 2
Sweetwater Valley 9, Moorpark 1 (TITLE)

Follow Sweetwater Valley at the West Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 7 8 R H E
Temecula 1 0 0 0 0 0 1 6 1
Tustin Western 3 0 0 0 3 x 6 7 0
  Opening Round
Santa Margarita National 0 0 4 0 2 2 8 9 1
Sherman Oaks Southern 0 0 0 0 0 1 1 3 2
  Winner's Bracket Quarterfinal
Allied Gardens 0 0 0 0 0 0 0 2 1
Sweetwater Valley 0 0 0 0 1 x 1 3 1
  Winner's Bracket Quarterfinal
Moorpark 0 4 0 0 0 4 8 13 1
Claremont American 2 0 0 1 0 0 3 6 2
  Winner's Bracket Quarterfinal
Santa Margarita National 0 3 1 3 0 0 7 12 1
Manhattan 0 0 0 0 0 0 0 5 2
  Winner's Bracket Quarterfinal
Hesperia National 0 0 0 2 0 0 2 5 3
Tustin Western 0 5 0 1 0 x 6 7 1
  Elimination Bracket - Round 1
Allied Gardens 0 0 0 0 1 3 4 9 1
Temecula 1 0 0 0 0 0 1 4 1
  Elimination Bracket - Round 1
Sherman Oaks Southern 3 0 1 0 6 0 10 10 2
Claremont American 1 0 1 0 4 0 6 10 1
  Elimination Bracket - Round 2
Allied Gardens 0 0 0 0 0 1 1 5 1
Manhattan 0 1 1 0 3 x 5 8 1
  Elimination Bracket - Round 2
Hesperia National 0 0 0 0 2 2
Sherman Oaks Southern 5 6 4 15 15 0
  Winner's Bracket Semifinal
Tustin Western 0 0 2 0 2 2 6 12 5
Moorpark 0 2 0 4 3 x 9 6 0
  Winner's Bracket Semifinal
Santa Margarita National 3 0 1 0 0 0 4 8 2
Sweetwater Valley 2 0 0 0 0 0 2 4 1
  Elimination Bracket Quarterfinal
Sweetwater Valley 0 2 0 0 2 2 6 9 3
Sherman Oaks Southern 0 0 3 1 0 0 4 4 0
  Elimination Bracket Quarterfinal
Manhattan 5 0 1 0 0 0 6 12 3
Tustin Western 3 2 0 0 0 0 5 8 2
  Elimination Bracket Semifinal
Sweetwater Valley 1 0 2 2 0 3 8 11 0
Manhattan 0 0 0 0 1 0 1 3 5
  Winner's Bracket Final
Santa Margarita National 1 0 1 0 0 0 0 2 4 7 2
Moorpark 0 0 2 0 0 0 0 3 5 6 3
  Elimination Bracket Final
Santa Margarita National 0 0 0 1 0 0 1 3 1
Sweetwater Valley 0 0 1 0 6 x 7 7 1
  Championship Series Game 1
Sweetwater Valley 0 1 4 0 2 0 7 10 0
Moorpark 0 0 1 0 0 1 2 9 1
  Championship Series Game 2
Sweetwater Valley 1 0 1 4 1 2 9 9 2
Moorpark 0 0 0 0 0 1 1 2 5


2019 Southern California District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D13 - Moorpark
D63 - Dos Pueblos (Goleta)
D65 - Lompoc

Section 1 Tournament
Host - Dos Pueblos (Goleta) (District 63)

Tournament Schedule/Results:
1 - Moorpark 3, Lompoc 1 (7 innings)
2 - Moorpark 4, Dos Pueblos 3
3 - Lompoc 5, Dos Pueblos 4 (8 innings; elim.)
4 - Moorpark 4, Lompoc 0 (TITLE)

D16 - Crescenta Valley (Montrose)
D17 - Sierra Madre
D40 - Sherman Oaks Southern
D51 - Quartz Hill

Section 2 Tournament
Host - Northridge City (District 40)

Tournament Schedule/Results:
1 - Sherman Oaks Southern 17, Sierra Madre 2
2 - Crescenta Valley 5, Quartz Hill 3
3 - Sherman Oaks Southerm 8, Crescenta Valley 2
4 - Quartz Hill 7, Sierra Madre 3 (elim.)
5 - Quartz Hill 8, Crescenta Valley 6 (elim.)
6 - Sherman Oaks Southern 4, Quartz Hill 1 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D18 - South El Monte
D19 - Azusa American
D20 - Claremont American
D23 - Ontario Western

Section 3 Tournament
Host - West Covina American (District 19)
At Cortez Park

Tournament Schedule/Results:
1 - South El Monte d. Ontario Western
2 - Claremont American 7, Azusa American 4
3 - Claremont American 5, South El Monte 0
4 - Ontario Western 5, Azusa American 1 (elim.)
5 - South El Monte d. Ontario Western (elim.)
6 - South El Monte 4, Claremont American 3
7 - Claremont American 2, South El Monte 1 (TITLE)

D25 - Ladera
D27 - Riviera (Torrance)
D36 - Manhattan (Manhattan Beach)
D37 - Del Rey American (Playa Del Rey)

Section 4 Tournament
Host - Westchester (District 37)
Nielsen Youth Sports Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Manhattan 6, Riviera 3
2 - Ladera 6, Del Rey American 5
3 - Del Rey American 5, Riviera 1 (elim.)
4 - Manhattan 3, Ladera 2
5 - Ladera 6, Del Rey American 3 (elim.)
6 - Ladera 8, Manhattan 2
7 - Manhattan 9, Ladera 6 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D29 - Metropolitan (Santa Fe Springs)
D30 - Tustin Western
D38 - Long Beach
D56 - Golden Hill (Fullerton)

Section 5 Tournament
Host - Metro (Santa Fe Springs) (District 29)

Tournament Schedule/Results:
1 - Golden Hill 5, Long Beach 3
2 - Tustin Western 14, Metropolitan 2
3 - Long Beach 10, Metropolitan 2 (elim.)
4 - Tustin Western 2, Golden Hill 1
5 - Golden Hill 14, Long Beach 6 (elim.)
6 - Golden Hill 9, Tustin Western 3
7 - Tustin Western 4, Golden Hill 2 (TITLE)

D31 - Poway National
D32 - Point Loma (San Diego)
D33 - Allied Gardens (San Diego)
D70 - Vista National

Section 6 Tournament
Host - San Carlos (San Diego) (District 33)

Tournament Schedule/Results:
1 - Poway National 6, Vista National 0
2 - Allied Gardens 2, Point Loma 0
3 - Allied Gardens 4, Poway National 3
4 - Point Loma 2, Vista National 1 (elim.)
5 - Poway National 11, Point Loma 3 (elim.)
6 - Allied Gardens 6, Poway National 5 (TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D22 - Imperial
D41 - Lakeside American
D42 - Sweetwater Valley (Bonita)
D66 - Spring Valley

Section 7 Tournament
Host - Fletcher Hills (El Cajon) (District 41)

Tournament Schedule/Results:
1 - Sweetwater Valley 15, Imperial 3
2 - Spring Valley 8, Lakeside American 3
3 - Lakeside American 7, Imperial 1 (elim.)
4 - Sweetwater Valley 16, Spring Valley 0 (4 innings)
5 - Lakeside American 9, Spring Valley 4 (elim.)
6 - Sweetwater Valley 15, Lakeside American 0 (4 innings; TITLE)

D21 - Bloomington
D43 - Newmark (San Bernardino)
D49 - Hesperia National
D71 - Southridge (Fontana)

Section 8 Tournament
Host - Newmark (San Bernardino) (District 43)
At Karper Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Southridge 3, Hesperia National 1
2 - Bloomington 4, Newmark 2
3 - Hesperia National 6, Newmark 4 (elim.)
4 - Bloomington 6, Southridge 0 (forfeit; Southridge removed from tournament)
5 - Hesperia National 13, Bloomington 4
6 - Hesperia National 8, Bloomington 3 (8 innings; TITLE)

District Champions
in Section 9
District Champions
in Section 10
D24 - Orangecrest (Riverside)
D28 - Temecula
D58 - Banning-Pass
D72 - Corona National

Section 9 Tournament
Host - Wildomar (District 28)
At Welch Little League Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Temecula 14, Banning-Pass 1
2 - Orangecrest 16, Corona National 5
3 - Corona National 20, Banning-Pass 2 (elim.)
4 - Temecula 13, Orangecrest 4
5 - Orangecrest 5, Corona National 4 (elim.)
6 - Temecula 3, Orangecrest 2 (TITLE)

D46 - East Anaheim
D55 - Aliso Viejo
D62 - Ocean View (Huntington Beach)
D68 - Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita)

Section 10 Tournament
Host - North Mission Viejo (District 68)
At Marty Russo Youth Athletic Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Aliso Viejo 15, East Anaheim 0 (3 innings)
2 - Santa Margarita National 5, Ocean View 4 (9 innings)
3 - Santa Margarita National 12, Aliso Viejo 5
4 - Ocean View 15, East Anaheim 0 (3 innings; elim.)
5 - Aliso Viejo 9, Ocean View 4 (elim.)
6 - Santa Margarita National 5, Aliso Viejo 2 (TITLE)




Toward the past


2021 Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting
Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.