2019 Pennsylvania State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Pennsylvania Main Page

Pennsylvania State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2019

2021 Tournament

Pennsylvania State Tournament
Host - Camp Hill (District 6)
At Edward R Norford Memorial Stadium at Fiala Field

Fiala Field is located at the intersection of South 21st Street and Dickinson Avenue in Camp Hill.

Participating Teams
Section 1 Champions Harborcreek (District 3)
Section 2 Champions West Point (Greenburg) (District 26)
Section 3 Champions Warrior Run (Watsontown) (District 13)
Section 4 Champions East Pennsboro (Enola) (District 6)
Section 5 Champions Greater Pittston Area (District 16)
Section 6 Champions Council Rock Holland (District 30)
Section 7 Champions Exeter (District 8)
Section 8 Champions Newtown-Edgmont (Newtown Square) (District 19)

Click here to view 2019 district tournament results for Pennsylvania.

Tournament Results:

Opening Round:
Newtown-Edgmont 8, Exeter 7
Greater Pittston Area 5, Council Rock Holland 4 (9 innings)
West Point 9, Harborcreek 5
East Pennsboro 3, Warrior Run 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Exeter 8, Council Rock Holland 4 (elim.)
Warrior Run 5, Harborcreek 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Greater Pittston 3, Newtown-Edgmont 2 (7 innings)
East Pennsboro 19, West Point 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Exeter 6, West Point 0 (elim.)
Newtown-Edgmont 10, Warrior Run 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Newtown-Edgmont 14, Exeter 2 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
East Pennsboro 5, Greater Pittston 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Newtown-Edgmont 9, Greater Pittston 3 (elim.)

Championship Game:
East Pennsboro 5, Newtown-Edgmont 0 (TITLE)

Follow East Pennsboro at the Mid-Atlantic Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
Exeter 0 0 1 0 1 5 7 7 2
Newtown-Edgmont 4 0 0 3 0 1 8 8 2
  Opening Round
Greater Pittston Area 2 1 0 0 1 0 0 0 1 5 6 0
Council Rock Holland 0 0 2 0 1 1 0 0 0 4 7 3
  Opening Round
West Point 0 2 5 0 2 0 9 6 2
Harborcreek 1 0 2 0 2 0 5 6 2
  Opening Round
East Pennsboro 0 0 0 3 2 5 8 0
Warrior Run 0 0 0 1 0 1 3 2
  Elimination Bracket - Round 1
Exeter 2 5 1 0 0 0 8 10 2
Council Rock Holland 0 0 0 1 1 2 4 8 0
  Elimination Bracket - Round 1
Warrior Run 5 - -
Harborcreek 4 - -
  Winner's Bracket Semifinal
Newtown-Edgmont 0 0 1 1 0 0 0 2 8 3
Greater Pittston Area 1 0 0 0 0 1 1 3 6 3
  Winner's Bracket Semifinal
East Pennsboro 0 1 5 13 19 17 0
West Point 0 0 0 0 0 2 2
  Elimination Bracket Quarterfinal
Exeter 0 0 0 0 0 0 0 3 0
West Point 2 2 0 1 1 x 6 9 0
  Elimination Bracket Quarterfinal
Newtown-Edgmont 1 1 3 5 0 0 10 13 1
Warrior Run 2 0 0 0 1 1 4 7 0
  Elimination Bracket Semifinal
Newtown-Edgmont 0 0 3 4 7 14 11 0
Exeter 1 0 1 0 0 2 5 1
  Winner's Bracket Final
East Pennsboro 0 0 0 0 2 3 5 5 0
Greater Pittston Area 2 0 1 0 0 0 3 5 2
  Elimination Bracket Final
Newtown-Edgmont 1 3 0 0 0 5 9 11 0
Greater Pittston Area 0 0 1 0 2 0 3 5 4
  Championship Game
East Pennsboro 1 1 0 0 0 3 5 10 0
Newtown-Edgmont 0 0 0 0 0 0 0 2 2


2019 Pennsylvania District Champions and Sectional Tournament Results

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D1 - Meadville Area/Vernon
D3 - Harborcreek
D10 - DuBois
D25 - Clarion

Section 1 Tournament
Host - Brockway (District 10)
At Taylor Memorial Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Meadville Area/Vernon 8, Clarion 5
2 - Harborcreek 4, DuBois 2
3 - DuBois 11, Clarion 1 (elim.)
4 - Harborcreek 4, Meadville Area/Vernon 3
5 - DuBois 12, Meadville Area/Vernon 5 (elim.)
6 - Harborcreek 2, DuBois 0 (TITLE)

D2 - Lakeview Knothole
D4 - Ingomar/Franklin Park (Allegheny County)
D9 - Dunbar Area
D26 - West Point (Greenburg)

Section 2 Tournament
Host - Rostraver Youth Baseball Association (Belle Vernon) (District 9)
At John DiVirgilio Sports Complex

Tournament Schedule/Results:
1 - West Point 14, Ingomar/Franklin Park 0 (4 innings)
2 - Dunbar Area 5, Lakeview Knothole 1
3 - Lakeview Knothole 3, Ingomar/Franklin Park 2 (elim.)
4 - West Point 15, Dunbar Area 3 (6 innings)
5 - Dunbar Area 16, Lakeview Knothole 5 (5 innings; elim.)
6 - West Point 13, Dunbar Area 3 (5 innings; TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D12 - Keystone (Clinton County)
D13 - Warrior Run (Watsontown)
D15 - Roosevelt Trail (Laceyville)
D24 - Orwigsburg

Section 3 Tournament
Host - Selinsgrove (District 13)

Tournament Schedule/Results:
1 - Warrior Run 4, Orwigsburg 0
2 - Keystone 10, Roosevelt Trail 3
3 - Orwigsburg 7, Roosevelt Trail 3 (elim.)
4 - Warrior Run 5, Keystone 3
5 - Orwigsburg 13, Keystone 9 (elim.)
6 - Orwigsburg 6, Warrior Run 5
7 - Warrior Run 9, Orwigsburg 5 (TITLE)

D5 - State College
D6 - East Pennsboro (Enola)
D7 - Indiana
D11 - Hollidaysburg

Section 4 Tournament
Host - Hampden (District 6)

Tournament Schedule/Results:
1 - East Pennsboro 10, Hollidaysburg 2
2 - State College 6, Indiana 5
3 - East Pennsboro 3, State College 2 (8 innings)
4 - Hollidaysburg 5, Indiana 3 (elim.)
5 - State College 11, Hollidaysburg 4 (elim.)
6 - East Pennsboro 5, State College 0 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D16 - Greater Pittston Area
D17 - North Pocono/Dandy Lion (Moscow)
D31 - Back Mountain National (Dallas)
D32 - Throop

Section 5 Tournament
Host - North Pocono/Dandy Lion (Moscow) (District 17)
At Aston Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Greater Pittston Area 9, North Pocono/Dandy Lion 2
2 - Back Mountain National 13, Throop 0 (4 innings)
3 - Throop 10, North Pocono/Dandy Lion 7 (elim.)
4 - Greater Pittston Area 10, Back Mountain National 7
5 - Back Mountain National 12, Throop 0 (4 innings; elim.)
6 - Greater Pittston Area 8, Back Mountain National 5 (TITLE)

D18 - Valley West (Conyngham)
D20 - Lehigh (Bethlehem)
D29 - Stroudsburg
D30 - Council Rock Holland

Section 6 Tournament
Host - Council Rock Holland (District 30)

Tournament Schedule/Results:
1 - Lehigh 8, Council Rock Holland 6
2 - Valley West 5, Stroudsburg 4
3 - Council Rock Holland 2, Stroudsburg 1 (elim.)
4 - Lehigh 3, Valley West 1
5 - Council Rock Holland 16, Valley West 4 (elim.)
6 - Council Rock Holland 7, Lehigh 6
7 - Council Rock Holland 10, Lehigh 0 (TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D8 - Exeter
D14 - Northeastern (Conewago Township)
D23 - Elizabethtown
D28 - Lionville

Section 7 Tournament
Host - Host - Lionville (District 28)
At Foster Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Exeter 7, Elizabethtown 4
2 - Northeastern 13, Lionville 3
3 - Exeter 11, Northeastern 2
4 - Elizabethtown 8, Lionville 7 (elim.)
5 - Northeastern 16, Elizabethtown 6 (elim.)
6 - Exeter 7, Northeastern 6 (7 innings; TITLE)

D19 - Newtown-Edgmont (Newtown Square)
D21 - Fairless Hills
D22 - Oreland-Wyndmoor
D27 - Great Valley (Malvern)

Section 8 Tournament
Host - Newtown-Edgmont (Newtown Square) (District 19)

Tournament Schedule/Results:
1 - Newtown-Edgmont 15, Fairless Hills 10
2 - Great Valley 5, Oreland-Wyndmoor 2
3 - Great Valley 4, Newtown-Edgmont 1
4 - Oreland-Wyndmoor d. Fairless Hills (8 innings; elim.)
5 - Newtown-Edgmont 6, Oreland-Wyndmoor 4 (elim.)
6 - Newtown-Edgmont 12, Great Valley 9
7 - Newtown-Edgmont 12, Great Valley 0 (6 innings; TITLE)




Toward the past


2021 Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.