2021 New Mexico State Little League® Tournament Results
Unpage Home | New Mexico Main Page

2021 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Note - The Canadian Region and Ontario provincial tournaments are cancelled for 2021 due to the COVID-19 pandemic. British Columbia leagues end play at the provincial tournament level. Australian and Japanese tournament winners will not progress beyond national competition.

New Mexico State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019 Tournament
2021


Click or scroll to the bottom of this page to view 2021 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

New Mexico State Tournament
Host - Santa Fe (District 1)
At Alto Park

Alto Park is located at 1121 Alto Street in Santa Fe.

Participating Teams
District 1 Champions Santa Fe
District 2 Champions Artesia
District 3 Champions Clovis Zia
District 4 Champions Springer
District 5 Champions Roadrunner (Albuquerque)
District 6 Champions Shorthorn (Carlsbad)
District 7 Champions Silver City
District 8 Champions Sunset (Rio Rancho)
District 9 Champions Belen

Tournament Results:

Opening Round (Friday, July 16):
Springer 17, Silver City 4 (5 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 17):
Santa Fe 5, Springer 3 (8 innings)
Belen 12, Clovis Zia 11
Sunset 13, Artesia 1 (5 innings)
Roadrunner 2, Shorthorn 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain) (Sunday, July 18):
Clovis Zia 13, Silver City 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 18):
Sunset 13, Belen 3 (4 innings)
Roadrunner 23, Santa Fe 11 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Sunday, July 18 and Monday, July 19):
Shorthorn 4, Springer 2 (elim.)
Artesia 14, Clovis Zia 3 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, July 19):
Sunset 10, Roadrunner 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, July 20):
Shorthorn 11, Belen 1 (elim.)
Artesia 6, Santa Fe 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, July 21):
Shorthorn 11, Artesia 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Thursday, July 22):
Shorthorn 10, Roadrunner 9 (8 innings; elim.)

Championship Game (Thursday, July 22):
Sunset 19, Shorthorn 2 (3 innings; TITLE)

Follow Sunset at the Southwestern Region Tournament -- Click here to view results.


2021 New Mexico District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9


New Mexico District 1 Tournament
Host - Santa Fe
At Alto Park

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Fe 14, Los Alamos 4
Espanola Valley d. Pojoaque Valley

Winner's Bracket Final:
Santa Fe d. Espanola Valley

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pojoaque Valley d. Los Alamos (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pojoaque Valley d. Espanola Valley (elim.)

Championship Game:
Sante Fe 18, Pojoaque Valley 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 2 Tournament
Host - Noon Optimist (Roswell)
At Noon Optimist Field

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Artesia 5, Noon Optimist 3
Artesia 12, Noon Optimist 10 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 3 Tournament

Tournament Results:

Clovis Zia is the only entrant in the New Mexico District 3 tournament, and advances to the state tournament in Santa Fe.

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 4 Tournament
Host - Raton
At Ragsdale Field

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Springer 30, Raton 0 (3 innings)
Springer 16, Raton 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 5 Tournament
Host - Roadrunner (Albuquerque)
At Hahn Park

Tournament Results:

Opening Round:
Roadrunner d. Lobo
East Mountain d. Thunderbird

Winner's Bracket Semifinals:
Roadrunner d. Altamont
Zia d. East Mountain

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
East Mountain d. Lobo (elim.)
Altamont d. Thunderbird (elim.)

Winner's Bracket Final:
Roadrunner d. Zia

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Altamont d. East Mountain (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Zia d. Altamont (elim.)

Championship Game:
Roadrunner d. Zia (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 8 Tournament
Host - Eastdale (Albuquerque)

Tournament Results:

Opening Round:
North Valley d. West Mesa

Winner's Bracket Quarterfinals:
Paradise Hills d. Petroglyph
Alameda d. Cibola
Eastdale d. Coronado
Sunset d. North Valley

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Petroglyph d. West Mesa (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
North Valley d. Coronado (elim.)
Petroglyph d. Cibola (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Paradise Hills d.d Alameda
Sunset d. Eastdale

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Valley d. Alameda (elim.)
Eastdale d. Petroglyph (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sunset d. Paradise Hills

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Valley d. Eastdale (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paradise Hills d. North Valley (elim.)

Championship Game:
Sunset 2, Paradise Hills 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 9 Tournament
Host - Enchantment (Los Lunas)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 3):
Game 1 - South Valley versus Yucca

Winner's Bracket Semifinals:
Game 2 - Enchantment versus Belen (7/3)
Game 3 - Westgate versus Winner 1 (7/4)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain) (Sunday, July 4):
Game 4 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 4):
Game 6 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, July 5):
Game 5 - Winner 2 versus Winner 3

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, July 6):
Game 7 - Loser 5 versus Winner 6 (elim.)

Championship Series:
Game 8 - Winner 5 versus Winner 7 (TITLE) (7/7)
Game 9 - If necessary (7/8)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




2019 Tournament



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.