2022 New Jersey State Little League® Tournament Results
Unpage Home | New Jersey Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

New Jersey State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

New Jersey State Tournament
Host - Pequannock (District 2)
At Washington Park

Washington Park is located at 11 Washington Street in Pequannock.

Participating Teams
Section 1 Champions West Milford (District 2)
Section 2 Champions Rutherford (District 5)
Section 3 Champions Toms River East (District 18)
Section 4 Champions Haddonfield (District 13)

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 27):
Haddonfield 14, West Milford 3 (6 innings)
Toms River East 12, Rutherford 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 28):
Rutherford 13, West Milford 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 28):
Toms River East 10, Haddonfield 1

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 29):
Rutherford 7, Haddonfield 4 (elim.)

Championship Game (Saturday, July 30):
Toms River East 9, Rutherford 0 (TITLE)

Follow Toms River East at the Metro Region tournament -- Click here to view results.


2022 New Jersey District Champions and Sectional Tournament Results

We are publishing 2022 district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D1 - Morristown Area American
D2 - West Milford
D4 - Ridgewood
D20 - Sparta

Section 1 Tournament
Host - Sparta (District 20)
At Station Park

Tournament Schedule/Results:
1 - West Milford 6, Ridgewood 5
2 - Sparta 2, Morristown Area American 1
3 - Ridgewood 12, Morristown Area American 8 (elim.)
4 - West Milford 10, Sparta 5
5 - Ridgewood 11, Sparta 2 (elim.)
6 - West Milford 5, Ridgewood 4 (8 innings; TITLE)

D5 - Rutherford
D6 - Little Ferry/South Hackensack/Bogota
D7 - Elmora Youth
D8 - Nutley American

Section 2 Tournament
Host - Rutherford (District 5)

Tournament Schedule/Results:
1 - Little Ferry/South Hackensack/Bogota 13, Elmora Youth 10
2 - Rutherford 3, Nutley American 2
3 - Elmora Youth 4, Nutley American 3 (elim.)
4 - Rutherford 12, Little Ferry/South Hackensack/Bogota 2 (4 innings)
5 - Little Ferry/South Hackensack/Bogota 3, Elmora Youth 2 (elim.)
6 - Little Ferry/South Hackensack/Bogota 6, Rutherford 3
7 - Rutherford 6, Little Ferry/South Hackensack/Bogota 3 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D10 - Milltown
D11 - North Wall
D12 - HTRBA (Mercerville)
D18 - Toms River East
D19 - Freehold Township

Section 3 Tournament
Host - Freehold Township (District 19)
At Michael J. Tighe Park

Tournament Schedule/Results:
1 - HTRBA 11, Freehold Township 6
2 - Milltown 5, North Wall 4
3 - Freehold Township 12, North Wall 9 (elim.)
4 - Toms River East 6, HTRBA 4
6 - Freehold Township 4, HTRBA 2 (elim.)
5 - Toms River East 4, Milltown 1
7 - Milltown 7, Freehold Township 6 (elim.)
8 - Milltown 2, Toms River East 1
9 - Toms River East 13, Milltown 2 (6 innings; TITLE)

D3 - Alloway Township
D13 - Haddonfield
D14 - Barrington
D15 - Swedesboro/Woolwich
D16 - Stafford
D21 - Waterford Township

Section 4 Tournament
Host - Monroe Township (District 21)
At George Doeling Memorial Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Barrington 7, Swedesboro/Woolwich 6
2 - Alloway Township 6, Stafford 0
3 - Barrington 9, Waterford Township 6
4 - Haddonfield 3, Alloway Township 0
5 - Swedesboro/Woolwich 12, Alloway Township 5 (elim.)
6 - Stafford 7, Waterford Township 0 (elim.)
7 - Haddonfield 9, Barrington 8 (7 innings)
8 - Stafford 2, Swedesboro/Woolwich 1 (elim.)
9 - Stafford 4, Barrington 3 (elim.)
10 - Stafford 14, Haddonfield 3 (4 innings)
11 - Haddonfield 5, Stafford 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2022 New Jersey District Tournament Results

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14 | District 15 | District 16 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21


New Jersey District 1 Tournament

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Hanover, Madison, Morristown Area American, Morristown National, Par Troy East, Par Troy West, Randolph, and Tri-Town)

Madison 9, Hanover 4
Morristown Area American 11, Tri-Town 1
Par Troy West 9, Par Troy East 2
Morriston National 4, Randolph 1
Morristown National 12, Morristown Area American 3
Madison 9, Par Troy East 0
Par Troy West 5, Tri-Town 0
Randolph 7, Hanover 3
Morristown National 23, Hanover 5
Randolph 10, Tri-Town 3
Madison 6, Par Troy West 2
Morristown Area American 10, Par Troy East 0
Morristown National 11, Tri-Town 0
Randolph 12, Par Troy East 2
Par Troy West 8, Hanover 2
Morristown Area American 7, Madison 2
Madison 6, Morristown National 2
Morristown Area American 11, Hanover 1
Randolph 9, Par Troy West 5
Par Troy East 6, Tri-Town 0
Randolph 8, Madison 3
Tri-Town 7, Hanover 6
Morristown National 11, Par Troy East 1
Morristown Area American 6, Par Troy West 4
Madison 15, Tri-Town 0
Morristown Area American 14, Randolph 1
Morristown National 6, Par Troy West 1
Hanover 6, Par Troy East 5


Tournament Standings

W

L
Morristown National 6 1
Morristown Area American 6 1
Randolph 5 2
Madison 5 2
Par Troy West 3 4
Par Troy East 1 6
Tri-Town 1 6
Hanover 1 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 1 Finals
Championship Game Host - Morristown Area American
At Ginty Field

Opening Round:
Madison 6, Morristown National 4
Morristown Area American 5, Randolph 2

Winner's Bracket Final:
Morristown Area American 12, Madison 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Morristown National 20, Randolph 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Madison 5, Morristown National 4 (elim.)

Championship Series:
Madison 9, Morristown Area American 8 (7 innings)
Morristown Area American 7, Madison 6 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 2 Tournament
Championship Game Host - Wanaque

Tournament Results:

Opening Round:
Oakland 4, West Milford 3
Pompton Lakes/Riverdale 9, Wayne National 4
Pequannock 12, Wanaque 2
Clifton 7, Ringwood 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
West Milford 4, Wanaque 1 (elim.)
Ringwood 1, Wayne National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pompton Lakes/Riverdale 5, Oakland 2
Pequannock 4, Clifton 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Milford 10, Clifton 0 (elim.)
Ringwood 5, Oakland 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pompton Lakes/Riverdale 1, Pequannock 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Milford 10, Ringwood 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Milford 16, Pequannock 1 (elim.)

Championship Series:
West Milford 6, Pompton Lakes/Riverdale 0
West Milford 9, Pompton Lakes/Riverdale 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 3 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to elimination rounds.

Pool Competition Results:

(American Pool Participants: Elmer, Pennsville, South Vineland, and West Cumberland)

(National Pool Participants: Alloway Township, Buena, East Vineland, and Millville American)

American Pool Tournament

Elmer 10, Pennsville 0
South Vineland 13, West Cumberland 0
West Cumberland 6, Pennsville 2
South Vineland 10, Pennsville 3
Elmer 10, South Vineland 0
Elmer 7, West Cumberland 1

National Pool Tournament

Alloway Township 9, Buena 0
Millville American 6, East Vineland 5
East Vineland 8, Buena 4
Alloway Township 6, Millville American 5
Alloway Township 10, East Vineland 9
Millville American 9, Buena 8


American Pool Standings

W

L
Elmer 3 0
South Vineland 2 1
West Cumberland 1 2
Pennsville 0 3


National Pool Standings

W

L
Alloway Township 3 0
Millville American 2 1
East Vineland 1 2
Buena 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 3 Finals
Championship Game Host - East Vineland

Opening Round:
Alloway Township 7, South Vineland 2
Millville American 3, Elmer 1

Winner's Bracket Final:
Millville American 11, Alloway Township 10

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Vineland 4, Elmer 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Alloway Township 15, South Vineland 4 (elim.)

Championship Series:
Alloway Township 2, Millville American 1
Alloway Township 6, Millville American 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 4 Tournament
Championship Game Host - Ramsey
At MacFarren Field

Tournament Results:

Opening Round:
Oradell 14, Paramus 3
River Edge 5, Dumont 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ridgewood 4, Ramsey 3
Emerson 6, Bergenfield 3
Oradell 8, Cresskill 4
River Edge 5, Washington Township 4

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Ramsey 30, Dumont 0 (elim.)
Paramus 17, Bergenfield 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Ramsey 4, Cresskill 2 (elim.)
Paramus 15, Washington Township 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ridgewood 4, Oradell 0
Emerson 2, River Edge 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oradell 3, Paramus 2 (elim.)
Ramsey 6, River Edge 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ridgewood 10, Emerson 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ramsey 14, Oradell 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ramsey 8, Emerson 2 (elim.)

Championship Series:
Ramsey 7, Ridgewood 2
Ridgewood 7, Ramsey 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 5 Tournament

Tournament Results:

Format: Round-robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Carlstadt, Elmwood Park, Hasbrouck Heights, Kearny, Lodi Old Timers, Lyndhurst, Rutherford, Saddle Brook, and Wood-Ridge/Moonachie)

Tournament Results

Rutherford 15, Wood-Ridge/Moonachie 1 (5 innings)
Lyndhurst 7, Lodi Old Timers 6
Kearny 8, Carlstadt 5
Elmwood Park 8, Hasbrouck Heights 1
Kearny 13, Lodi Old Timers 0 (5 innings)
Rutherford 10, Hasbrouck Heights 0 (4 innings)
Elmwood Park 11, Carlstadt 1 (4 innings)
Wood-Ridge/Moonachie 4, Saddle Brook 1
Wood-Ridge/Moonachie 11, Carlstadt 1 (4 innings)
Saddle Brook 9, Lodi Old Timers 8
Rutherford 16, Lyndhurst 2 (4 innings)
Elmwood Park 10, KEarny 6
Lyndhurst 5, Elmwood Park 1
Rutherford 17, Lodi Old Timers 0 (3 innings)
Carlstadt 10, Saddle Brook 5
Hasbrouck Heights 5, Wood-Ridge/Moonachie 1
Kearny 5, Lyndhurst 4
Rutherford 14, Carlstadt 0 (4 innings)
Elmwood Park 17, Lodi Old Timers 7 (4 innings)
Hasbrouck Heights 15, Saddle Brook 5 (4 innings)
Rutherford 14, Kearny 0 (4 innings)
Saddle Brook 12, Lyndhurst 11
Wood-Ridge/Moonachie 15, Lodi Old Timers 0 (3 innings)
Hasbrouck Heights 11, Carlstadt 2 (6 innings)
Rutherford 24, Saddle Brook 4 (4 innings)
Lyndhurst 12, Carlstadt 2 (5 innings)
Hasbrouck Heights 7, Kearny 5
Elmwood Park 8, Wood-Ridge/Moonachie 3
Elmwood Park 9, Saddle Brook 0
Wood-Ridge/Moonachie 9, Kearny 0
Hasbrouck Heights 8, Lyndhurst 7
Lodi Old Timers 8, Carlstadt 5
Hasbrouck Heights 6, Lodi Old Timers 3
Wood-Ridge/Moonachie 10, Lyndhurst 9
Rutherford 11, Elmwood Park 0 (5 innings)
Kearny 6, Saddle Brook 5


Tournament Standings

W

L
Rutherford 8 0
Elmwood Park 6 2
Hasbrouck Heights 6 2
Wood-Ridge/Moonachie 5 3
Kearny 4 4
Lyndhurst 3 5
Saddle Brook 2 6
Lodi Old Timers 1 7
Carlstadt 1 7

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 5 Finals
Championship Game Host - Wood-Ridge/Moonachie

Best 2-of-3 Series:
Rutherford 6, Elmwood Park 3
Rutherford 6, Elmwood Park 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 6 Tournament

Tournament Results:

Format: Round-robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: Cliffside Park/Fairview, Englewood Cliffs, Fort Lee, Hackensack, Little Ferry/South Hackensack/Bogota, Palisades Park/Leonia, and Teaneck Southern)

Tournament Results

Fort Lee 6, Palisades Park/Leonia 5
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 17, Cliffside Park/Fairview 0
Hackensack 6, Teaneck Southern 3
Palisades Park/Leonia 15, Cliffside Park/Fairview 0
Hackensack 3, Englewood Cliffs 2
Fort Lee 6, Little Ferry/South Hackensack/Bogota 5
Teaneck Southern 18, Cliffside Park/Fairview 3
Hackensack 10, Palisades Park/Leonia 5
Fort Lee 11, Cliffside Park/Fairview 1
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 9, Englewood Cliffs 0
Teaneck Southern 15, Englewood Cliffs 3
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 8, Hackensack 1
Hackensack 11, Cliffside Park/Fairview 0
Fort Lee 8, Teaneck Southern 5
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 5, Palisades Park/Leonia 1
Englewood Cliffs 5, Fort Lee 1
Englewood Cliffs 4, Palisades Park/Leonia 2
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 11, Teaneck Southern 4
Fort Lee 4, Hackensack 0
Teaneck Southern 9, Palisades Park/Leonia 4
Englewood Cliffs 7, Cliffside Park/Fairview 0


Tournament Standings

W

L
Fort Lee 5 1
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 5 1
Hackensack 4 2
Teaneck Southern 3 3
Englewood Cliffs 3 3
Palisades Park/Leonia 1 5
Cliffside Park/Fairview 0 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 6 Finals
Host - Ridgefield Park

Opening Round:
Teaneck Southern 12, Fort Lee 1 (5 innings)
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 4, Hackensack 0

Winner's Bracket Final:
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 13, Teaneck Southern 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fort Lee 12, Hackensack 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Teaneck Southern 6, Fort Lee 2 (elim.)

Championship Game:
Little Ferry/South Hackensack/Bogota 9, Teaneck Southern 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 7 Tournament
Championship Game Host - Hoboken

Tournament Results:

Opening Round:
Elmora Youth 11, Bayonne 1
Roberto Clemente 10, Secaucus 0

Winner's Bracket Semifinals:
Elmora Youth 14, West New York 2
Hoboken 4, Roberto Clemente 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Bayonne 7, Roberto Clemente 4 (elim.)
West New York 7, Secaucus 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Elmora Youth 6, Hoboken 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bayonne 10, West New York 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hoboken 4, Bayonne 3 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Elmora Youth 3, Hoboken 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 8 Tournament
Championship Game Host - Nutley East

Tournament Results:

Opening Round:
Bloomfield 7, Montclair 0
Nutley American 9, Livingston 1
Belleville 6, Ironbound 0 (forfeit)

Winner's Bracket Semifinals:
Nutley East 5, Bloomfield 1
Nutley American 20, Belleville 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Livingston 6, Ironbound 0 (forfeit; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Belleville 9, Montclair 4 (elim.)
Bloomfield 6, Livingston 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Nutley American 22, Nutley East 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bloomfield 10, Belleville 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bloomfield 14, Nutley East 4 (elim.)

Championship Game:
Nutley American 2, Bloomfield 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 10 Tournament

Tournament Results:

Format: Double round-robin tournament, with the top three teams advancing to the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: Clark, Milltown 'A', Milltown 'B', Sayreville, and South River)

Tournament Results

Milltown 'A' 9, Milltown 'B' 8
Sayreville 11, South River 1
Sayreville 8, Clark 0
Milltown 'A' 10, South River 0
Milltown 'A' 13, Clark 3
Milltown 'B' 16, South River 0
Sayreville 13, Milltown 'B' 3
Clark 24, South River 8
Clark 12, Milltown 'B' 10
Sayreville 7, Milltown 'A' 2
Milltown 'A' 11, Milltown 'B' 1
Sayreville 19, South River 0
Milltown 'A' 20, South River 0
Sayreville 17, Clark 1
Milltown 'B' 21, South River 4
Milltown 'A' 16, Clark 6
Sayreville 11, Milltown 1
Clark 2, South River 0
Milltown 'B' 8, Clark 4
Milltown 'A' 3, Sayreville 2


Tournament Standings

W

L
Sayreville 7 1
Milltown 'A' 7 1
Milltown 'B' 3 5
Clark 3 5
South River 0 8

The top three teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 10 Finals

Opening Round:
Milltown 'A' 6, Milltown 'B' 1

Winner's Bracket Final:
Milltown 'A' 4, Sayreville 3

Elimination Bracket Final:
Sayreville 7, Milltown 'B' 4 (elim.)

Championship Series:
Milltown 'A' 12, Sayreville 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 11 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Manasquan/Brielle, North Howell, North Wall, Ocean Township, and Tri-Shore)

(Pool 'B' Participants: Howell Central, Howell Township Southern, Point Pleasant Beach, and South Wall)

Pool 'A' Tournament

North Howell 6, Ocean Township 1
North Wall 16, Manasquan/Brielle 1
Ocean Township 13, Tri-Shore 3
North Howell 11, Manasquan/Brielle 3
North Wall 15, Tri-Shore 0
Ocean Township 10, Manasquan/Brielle 4
Manasquan/Brielle 11, Tri-Shore 1
North Wall 13, North Howell 5
North Howell 11, Tri-Shore 1
North Wall 6, Ocean Township 1

Pool 'B' Tournament

South Wall 10, Howell Central 0
Howell Central 19, Howell Township Southern 4
South Wall 7, Point Pleasant Beach 6
Howell Central 10, Point Pleasant Beach 7
South Wall 12, Howell Township Southern 2
Howell Township Southern 11, Point Pleasant Beach 10


Pool 'A' Standings

W

L
North Wall 4 0
North Howell 3 1
Ocean Township 2 2
Manasquan/Brielle 1 3
Tri-Shore 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
South Wall 3 0
Howell Central 2 1
Howell Township Southern 1 2
Point Pleasant Beach 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 11 Finals
Championship Game Host - North Wall

Opening Round:
North Wall 10, Howell Central 0
South Wall 20, North Howell 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Howell 10, Howell Central 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
North Wall 4, South Wall 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Wall 6, North Howell 1 (elim.)

Championship Game:
North Wall 14, South Wall 6 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 12 Tournament
Host - HTRBA (Mercerville)

Tournament Results:

Opening Round:
Nottingham 18, West Windsor 6
HTRBA 11, Robbinsville 0

Winner's Bracket Semifinals:
Sunnybrae 6, Nottingham 3
HTRBA 11, Lawrence 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Robbinsville 16, West Windsor 0 (elim.)
Lawrence 9, Nottingham 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
HTRBA 10, Sunnybrae 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Robbinsville 14, Lawrence 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sunnybrae 2, Robbinsville 1 (elim.)

Championship Game:
HTRBA 11, Sunnybrae 5 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 13 Tournament
Championship Game Host - Collingswood

Tournament Results:

Opening Round:
Collingswood 10, Haddon Township 1
Cherry Hill Atlantic 2, Haddonfield 1

Winner's Bracket Final:
Collingswood 10, Cherry Hill Atlantic 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Haddonfield 13, Haddon Township 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Haddonfield 3, Cherry Hill Atlantic 1 (elim.)

Championship Series:
Haddonfield 5, Collingswood 2
Haddonfield 7, Collingswood 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 14 Tournament
Championship Game Host - Barrington

Tournament Results:

Opening Round:
Blackwood Kiwanis 11, Gloucester City 0
Haddon Heights 23, Camden 0
Barrington 7, Audubon 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Audubon d. Camden (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Blackwood Kiwanis 13, Erial 3
Barrington 10, Haddon Heights 0

Winner's Bracket Final:
Barrington 3, Blackwood Kiwanis 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Haddon Heights 11, Gloucester City 1 (elim.)
Audubon 15, Erial 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Audubon 15, Haddon Heights 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Audubon 4, Blackwood Kiwanis 2 (elim.)

Championship Game:
Barrington 4, Audubon 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 15 Tournament

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Deptford Township, East Greenwich, Glassboro, Harrison, Logan Township, Pitman, and Swedesboro/Woolwich)

Logan Township 11, Deptford Township 0
Glassboro 11, Pitman 1
Harrison Township 13, East Greenwich 3
Glassboro 6, Harrison 4
Logan Township 20, Pitman 3
Swedesboro/Woolwich 18, Deptford Township 0
Glassboro 10, Swedesboro Woolwich 6
East Greenwich 12, Pitman 6
Glassboro 19, Deptford Township 4
Swedesboro/Woolwich 5, Logan Township 3
Harrison Township 16, Pitman 1
Logan Township 15, East Greenwich 6
Swedesboro/Woolwich 13, Harrison Township 8
Pitman 21, Deptford Township 16
Harrison Township 18, Deptford Township 0
Swedesboro/Woolwich 10, East Greenwich 2
Glassboro 14, Logan Township 8
East Greenwich 18, Deptford Township 1
Swedesboro/Woolwich 16, Pitman 5
Harrison Township 6, Logan Township 3
Glassboro 12, East Greenwich 4


Tournament Standings

W

L
Glassboro 6 0
Swedesboro/Woolwich 5 1
Harrison 4 2
Logan Township 3 3
East Greenwich 2 4
Pitman 1 5
Deptford Township 0 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 15 Finals
Championship Game Host - Swedesboro/Woolwich

Semifinal Round (Thursday, July 7):
Logan Township 11, Glassboro 3
Swedesboro/Woolwich 13, Harrison Township 3

Championship Game (Saturday, July 9):
Swedesboro/Woolwich 12, Logan Township 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 16 Tournament
Championship Game Host - Middle Township (Cape May Courthouse)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round robin or modified double round robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Hammonton, Lower Cape May County, Middle Township, Northfield, and Ocean City/Upper Township)

(Pool 'B' Participants: Abescom Sport and Social Club, Brigantine/Ventnor, Linwood Baseball/Somers Point, and Stafford)

Pool 'A' Tournament

Northfield 7, Hammonton 1
Ocean City/Upper Township 12, Lower Cape May County 2
Ocean City/Upper Township 1, Northfield 0
Middle Township 11, Lower Cape May County 1
Northfield 8, Middle Township 6
Hammonton 12, Ocean City/Upper Township 8
Northfield 15, Lower Cape May County 5
Middle Township 6, Hammonton 2
Hammonton 18, Lower Cape May County 3
Middle Township 5, Ocean City/Upper Township 1

Pool 'B' Tournament

Brigantine/Ventnor 17, Abescom Sport and Social Club 5
Stafford 14, Linwood Baseball/Somers Point 2
Stafford 10, Abescom Sport and Social Club 0
Linwood Baseball/Somers Point 13, Brigantine/Ventnor 1
Linwood Baseball/Somers Point 8, Brigantine/Ventnor 3
Stafford 15, Abescom Sport and Social Club 0
Linwood Baseball/Somers Point 6, Abescom Sport and Social Club 3
Stafford 11, Brigantine/Ventnor 1


Pool 'A' Standings

W

L
Northfield 3 1
Middle Township 3 1
Hammonton 2 2
Ocean City/Upper Township 2 2
Lower Cape May County 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Stafford 4 0
Linwood Baseball/Somers Point 3 1
Brigantine/Ventnor 1 3
Abescom Sport and Social Club 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 16 Finals
Championship Game Host - Middle Township

Opening Round:
Linwood Baseball/Somers Point 2, Northfield 0
Stafford 15, Middle Township 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Middle Township 6, Northfield 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Stafford 6, Linwood Baseball/Somers Point 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Linwood Baseball/Somers Point 6, Middle Township 4 (elim.)

Championship Game:
Stafford 13, Linwood Baseball/Somers Point 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 18 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for the tournament's first phase. The top four teams in each pool advance to the district finals, with pool competition results used to seed teams into specific bracket positions. Each team plays a single-elimination quarterfinal round game, and then the final four teams play a double-elimination tournament that determines the district champion.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Berkeley, Brick, Lacey, Manchester-Lakehurst, and Toms River)

(Pool 'B' Participants: Barnegat-Waretown, Beachwood Pine Beach, Holbrook, Jackson Township, and Toms River East)

Pool 'A' Tournament

Manchester-Lakehurst 5, Berkeley 0
Toms River 4, Brick 2
Manchester-Lakehurst 8, Brick 7
Berkeley 5, Lacey 1
Manchester-Lakehurst 6, Toms River 5
Brick 12, Lacey 2
Toms River 11, Lacey 1
Brick 8, Berkeley 7
Toms River 11, Berkeley 4
Lacey 8, Manchester-Lakehurst 5

Pool 'B' Tournament

Toms River East 12, Jackson Township 6
Beachwood Pine Beach 5, Holbrook 4
Beachwood Pine Beach 12, Barnegat-Waretown 1
Holbrook 9, Jackson Township 5
Toms River East 6, Barnegat-Waretown 5
Jackson Township 6, Beachwood Pine Beach 5
Toms River East 2, Holbrook 1
Barnegat-Waretown 5, Jackson Township 1
Holbrook 6, Barnegat-Waretown 2
Beachwood Pine Beach 12, Toms River East 10


Pool 'A' Standings

W

L
Manchester-Lakehurst 3 1
Toms River 3 1
Brick 2 2
Berkeley 1 3
Lacey 1 3


Pool 'B' Standings

W

L
Beachwood Pine Beach 3 1
Toms River East 3 1
Holbrook 2 2
Barnegat-Waretown 1 3
Jackson Township 1 3

The top four teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 18 Quarterfinals

Quarterfinal Round (Tuesday, June 28):
Toms River East 12, Brick 2
Holbrook 6, Toms River 0
Beachwood Pine Beach 6, Berkeley 0
Barnegat-Waretown 5, Manchester-Lakehurst 2

District 18 Finals
Championship Game Host - Barnegat-Waretown

Opening Round:
Toms River East 12, Barnegat-Waretown 2
Beachwood Pine Beach 6, Holbrook 1

Winner's Bracket Final:
Toms River East 12, Beachwood Pine Beach 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Holbrook 11, Barnegat-Waretown 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Holbrook 5, Beachwood Pine Beach 0 (elim.)

Championship Game:
Toms River East 5, Holbrook 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 19 Tournament
Championship Game Host - Freehold Township
At Michael J. Tighe Park

Tournament Results:

Opening Round:
Two Rivers East 3, Shore Regional 2
Middletown 5, Long Branch 4
Freehold Township 3, Lincroft 0
Two Rivers West 10, Tinton Falls 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Long Branch 4, Shore Regional 3 (elim.)
Lincroft 2, Tinton Falls 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Middletown 13, Two Rivers East 3
Freehold Township 11, Two Rivers West 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Two Rivers East 12, Long Branch 2 (elim.)
Lincroft 15, Two Rivers West 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Freehold Township 7, Middletown 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lincroft 13, Two Rivers East 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lincroft 14, Middletown 4 (elim.)

Championship Game:
Freehold Township 3, Lincroft 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 20 Tournament

Tournament Results:

Format: round robin format, with the top four teams advancing to the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: Colonial, High Point, Lackawanna/Newton, Sparta, and Warren Hills)

Tournament Results

High Point 5, Warren Hills 1
Sparta 11, Colonial 1
High Point 8, Lackawanna/Newton 2
Sparta 11, Warren Hills 1
Sparta 15, High Point 2
Colonial 2, Lackawanna/Newton 0
Warren Hills 7, Lackawanna/Newton 6
Colonial 6, High Point 5
Sparta 12, Lackawanna/Newton 3
Colonial 14, Warren Hills 1


Tournament Standings

W

L
Sparta 4 0
Colonial 3 1
High Point 2 2
Warren Hills 1 3
Lackawanna/Newton 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 20 Finals
Championship Game Host - Sparta
At Station Park

Opening Round:
High Point 8, Colonial 5
Sparta 17, Warren Hills 0

Winner's Bracket Final:
Sparta 14, High Point 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Colonial 16, Warren Hills 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
High Point 13, Colonial 2 (elim.)

Championship Series:
High Point 6, Sparta 4
Sparta 7, High Point 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey District 21 Tournament

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Waterford Township 10, Monroe Township 0
Waterford Township 19, Monroe Township 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.