2019 New Jersey State Little League® Tournament Results
Unpage Home | New Jersey Main Page

New Jersey State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2019

2021 Tournament

New Jersey State Tournament
Host - Sayreville (District 10)

Participating Teams
Section 1 Champions Sparta (District 20)
Section 2 Champions Elmora Youth (Elizabeth) (District 7)
Section 3 Champions Holbrook (Jackson) (District 18)
Section 4 Champions Swedesboro/Woolwich (District 15)

Click here to view 2019 district tournament results for New Jersey.

Tournament Results:

Opening Round:
Elmora Youth 13, Sparta 1 (4 innings)
Holbrook 8, Swedesboro/Woolwich 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Swedesboro/Woolwich 11, Sparta 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Elmora Youth 7, Holbrook 4

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Holbrook 8, Swedesboro/Woolwich 4 (elim.)

Championship Game:
Elmora Youth 10, Holbrook 7 (TITLE)

Follow Elmora at the Mid-Atlantic Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 R H E
Elmora Youth 2 1 2 8 13 - -
Sparta 0 0 0 1 1 - -
  Opening Round
Swedesboro/Woolwich 1 1 0 2 0 0 4 5 2
Holbrook 0 1 2 3 2 x 8 6 3
  Elimination Bracket Semifinal
Swedesboro/Woolwich 2 3 4 0 0 2 11 - -
Sparta 0 0 2 0 0 0 2 - -
  Winner's Bracket Final
Elmora Youth 1 0 2 0 0 4 7 7 0
Holbrook 0 0 2 0 2 0 4 3 3
  Elimination Bracket Final
Swedesboro/Woolwich 0 0 0 0 1 3 4 5 0
Holbrook 0 1 3 1 3 x 8 4 2
  Championship Game
Elmora Youth 2 0 2 5 0 1 10 10 1
Holbrook 1 0 3 0 3 0 7 7 3


2019 New Jersey District Champions and Sectional Tournament Results

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D1 - Par Troy West (Parsippany)
D2 - Wayne American
D4 - Ridgewood
D20 - Sparta

Section 1 Tournament
Host - Randolph (District 1)

Tournament Schedule/Results:
1 - Ridgewood 2, Wayne American 1
2 - Sparta 12, Par Troy West 2
3 - Sparta 6, Ridgewood 1
4 - Wayne American 10, Par Troy West 6 (elim.)
5 - Wayne American 9, Ridgewood 7 (elim.)
6 - Sparta 10, Wayne American 2 (TITLE)

D5 - Rutherford
D6 - Fort Lee
D7 - Elmora Youth (Elizabeth)
D8 - Livingston

Section 2 Tournament
Host - Hoboken (District 7)
At Sgt. William Fesken Memorial Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Fort Lee 4, Rutherford 2
2 - Elmora Youth 6, Livingston 3
3 - Elmora Youth 7, Fort Lee 1
4 - Livingston 9, Rutherford 2 (elim.)
5 - Livingston 9, Fort Lee 7 (elim.)
6 - Elmora Youth 9, Livingston 1 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D10 - Milltown
D11 - North Howell
D12 - Bordentown
D18 - Holbrook (Jackson)
D19 - Two River (Little Silver)

Section 3 Tournament
Host - Toms River East (District 18)

Tournament Schedule/Results:
1 - North Howell 12, Milltown 2 (4 innings)
2 - Holbrook 8, Two River East 0
3 - North Howell 8, Bordentown 3
4 - Milltown 5, Two River East 2 (elim.)
5 - Bordentown 7, Milltown 6 (elim.)
6 - Holbrook 2, North Howell 1
7 - Bordentown 8, North Howell 3 (elim.)
8 - Holbrook 6, Bordentown 4 (TITLE)

D3 - Pennsville
D13 - Cherry Hill American
D14 - Audubon
D15 - Swedesboro/Woolwich
D16 - Northfield
D21 - Waterford Township

Section 4 Tournament
Host - Absecom Social and Athletic Club (District 16)

Tournament Schedule/Results:
1 - Northfield 7, Cherry Hill American 3
2 - Waterford Township 9, Audubon 3
3 - Swedesboro/Woolwich 3, Northfield 2
4 - Waterford Township 8, Pennsville 0
5 - Pennsville 5, Cherry Hill American 2 (elim.)
6 - Northfield 12, Audubon 0 (elim.)
7 - Swedesboro/Woolwich 3, Waterford Township 1
8 - Northfield 12, Pennsville 8 (elim.)
9 - Northfield 6, Waterford Township 0 (elim.)
10 - Swedesboro/Woolwich 6, Northfield 3 (TITLE)




Toward the past


2021 Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting
Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.