2019 Maryland Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Maryland Main Page

Maryland District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2019

2021
State Tournament

District 1 | District 2 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8

Click here to view 2019 Maryland State Tournament results.


Maryland District 1 Tournament
Championship Game Host - Conococheague (Williamsport)

Tournament Results:

Opening Round:
Hagerstown Federal 6, Maugansville 2
Conococheague 18, West End 4 (4 innings)
South County 17, Clear Spring 7
Halfway 11, Hancock 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
West End 6, Maugansville 4 (elim.)
Hancock 8, Clear Spring 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hagerstown Federal 3, Conococheague 1
Halfway 5, South County 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South County d. West End (elim.)
Conococheague 12, Hancock 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hagerstown Federal 2, Halfway 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Conococheague 14, South County 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Conococheague 3, Halfway 0 (elim.)

Championship Series:
Conococheague 4, Hagerstown Federal 0
Conococheague 6, Hagerstown Federal 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 2 Tournament
Championship Game Host - Brunswick Railroaders

Tournament Results:

Opening Round:
Four County 8, Thurmont 5
Frederick National 23, Mountain Valley 0
Brunswick Railroaders 4, Montgomery County - Lower 3
East Frederick 6, Montgomery County - Upper 5

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Thurmont 14, Mountain Valley 8 (elim.)
Montgomery County - Upper 6, Montgomery County - Lower 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Frederick National 7, Four County 3
Brunswick Railroaders 15, East Frederick 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Thurmont 17, East Frederick 12 (elim.)
Four County 13, Montgomery County - Upper 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Frederick National 7, Brunswick Railroaders 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Four County 7, Thurmont 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brunswick Railroaders 14, Four County 2 (elim.)

Championship Series:
Brunswick Railroaders 12, Frederick National 2
Frederick National 4, Brunswick Railroaders 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 4 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Laurel 15, Arbutus 0

Winner's Bracket Semifinals:
South Baltimore 12, Greenbelt 7
Laurel 4, South Maryland 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Greenbelt 18, Arbutus 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Laurel 10, South Baltimore 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Maryland 16, Greenbelt 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Maryland 4, South Baltimore 3 (elim.)

Championship Game:
Laurel 8, South Maryland 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 5 Tournament
Host - Rising Sun Community

Tournament Results:

Opening Round:
Elkton Community 2, Chesapeake City Community 1
Havre de Grace d. Perryville Community

Winner's Bracket Semifinals:
Elkton Community 6, North East 1
Rising Sun Community d. Havre de Grace

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Havre de Grace d. Chesapeake City Community (elim.)
North East d. Perryville Community (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rising Sun Community 1, Elkton Community 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North East d. Havre de Grace (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Elkton Community 17, North East 1 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Elkton Community 17, Rising Sun Community 2 (3 innings)
Elkton Community 7, Rising Sun Community 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 6 Tournament
Host - Home Run Baker (St. Michaels)
At Perry Cabin Fields

Tournament Results:

Opening Round:
Cambridge 10, Caroline North/Denton 9
Tri City 7, South Caroline 3
Easton 10, Kent 0

Winner's Bracket Semifinals:
Home Run Baker 14, Cambridge 4
Easton 10, Tri City 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
South Caroline 15, Kent 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Caroline North/Denton 9, Tri City 7 (elim.)
South Caroline 13, Cambridge 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Easton 12, Home Run Baker 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tri City 24, South Caroline 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tri City 15, Home Run Baker 3 (elim.)

Championship Game:
Easton 6, Tri City 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 7 Tournament
Host - Southern Maryland Youth Organization (Pomfret)
At SMYO Little League Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Hughesville Baseball and Softball 13, Marlboro 2 (4 innings)
St. Mary's d. Calvert County American

Winner's Bracket Semifinals:
Hughesville Baseball and Softball 17, Northern Calvert 2 (4 innings)
Southern Maryland Youth Organization d. St. Mary's

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Game 5 - Marlboro versus St. Mary's (elim.) (7/8)
Northern Calvert d. Calvert County American (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hughesville Baseball and Softball 10, Southern Maryland Youth Organization 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 8 - Northern Calvert d. Winner 5 (elim.) (7/9)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northern Calvert d. Southern Maryland Youth Organization (elim.)

Championship Game:
Hugesville Baseball and Softball 8, Northern Calvert 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 8 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Willards 6, Snow Hill 3
Delmar 10, Crisfield 0
Berlin 3, West Salisbury 1

Winner's Bracket Semifinals:
Fruitland 24, Willards 0
Berlin 6, Delmar 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Salisbury 16, Crisfield 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Delmar 5, Snow Hill 1 (elim.)
West Salisbury 7, Willards 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Fruitland 3, Berlin 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Delmar 12, West Salisbury 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Berlin 10, Delmar 0 (elim.)

Championship Series:
Fruitland 6, Berlin 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


2021
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.