2021 Arizona State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Arizona Main Page

Arizona State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019 Tournament
2021


Arizona State Tournament
Host - Arizona District 13
At Tempe Sports Complex

Tempe Sports Park is located at 8401 South Hardy Drive in Tempe.

Participating Teams
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Goodyear
District 3 Champions High Desert (Anthem)
District 4 Champions Casa Grande
District 5 Champions Oro Valley (Tucson)
District 6 Champions Arcadia (Scottsdale)
District 7 Champions Red Mountain (Mesa)
District 8 Champions Nogales National
District 9 Champions Lake Havasu
District 10 Champions Chino Valley
District 11 Champions Pinal Mountain (Claypool)
District 12 Champions Sunnyside (Tucson)
District 13 Champions Chandler National North
District 14 Champions Queen Creek

Click here to view 2021 district tournament results for Arizona.

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Friday, July 16):
Oro Valley 10, Lake Havasu 0
High Desert 10, Nogales National 0 (4 innings)
Queen Creek 11, Casa Grande 1 (5 innings)
Sunnyside 16, Chino Valley 1 (3 innings)
Red Mountain 13, Pinal Mountain 2 (6 innings)
Chandler National North 7, West Flagstaff 2

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 17):
Oro Valley 12, Arcadia 5
Queen Creek 5, High Desert 2 (8 innings)
Sunnyside 6, Red Mountain 5 (8 innings)
Chandler National North 4, Goodyear 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain) (Saturday, July 17):
Chino Valley 9, Pinal Mountain 6 (elim.)
Nogales National 11, Casa Grande 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain) (Sunday, July 18):
High Desert 11, West Flagstaff 5 (elim.)
Red Mountain 11, Lake Havasu 0 (4 innings; elim.)
Arcadia 10, Chino Valley 0 (4 innings; elim.)
Goodyear 12, Nogales National 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 20):
Queen Creek 4, Oro Valley 3 (7 innings)
Sunnyside 12, Chandler National North 0 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain) (Tuesday, July 20):
Arcadia 4, High Desert 1 (elim.)
Goodyear 10, Red Mountain 8 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Wednesday, July 21):
Chandler National North 8, Arcadia 7 (elim.)
Oro Valley 9, Goodyear 4 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 22):
Queen Creek 7, Sunnyside 1 (Queen Creek advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, July 26):
Chandler National North 13, Oro Valley 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 26):
Chandler National North 10, Sunnyside 8 (elim.) (Chandler National North advances to championship game)

Championship Game (Tuesday, July 27):

Queen Creek 4, Chandler National North 1 (TITLE)

Follow Queen Creek at the West Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 7 8 R H E
Oro Valley 2 1 1 3 1 2 10 18 0
Lake Havasu 0 0 0 0 0 0 0 3 1
  Opening Round
Nogales National 0 0 0 0 0 3 3
High Desert 3 0 0 7 10 8 0
  Opening Round
Casa Grande 0 1 0 0 0 1 2 3
Queen Creek 0 6 1 3 1 11 8 0
  Opening Round
Chino Valley 0 1 0 1 1 2
Sunnyside 8 6 2 16 12 0
  Opening Round
Red Mountain 0 1 1 2 4 5 13 14 5
Pinal Mountain 0 2 0 0 0 0 2 2 4
  Opening Round
Chandler National North 1 1 2 1 0 2 7 12 1
West Flagstaff 0 0 1 1 0 0 2 5 3
  Winner's Bracket Quarterfinal
Oro Valley 1 1 8 1 1 0 12 14 0
Arcadia 0 0 0 3 2 0 5 3 0
  Winner's Bracket Quarterfinal
Queen Creek 0 0 0 1 0 0 0 4 5 7 0
High Desert 0 0 0 1 0 0 0 1 2 3 1
  Winner's Bracket Quarterfinal
Red Mountain 0 0 0 1 0 1 0 3 5 4 5
Sunnyside 2 0 0 0 0 0 0 4 6 4 2
  Winner's Bracket Quarterfinal
Chandler National North 0 0 2 0 0 2 4 7 1
Goodyear 1 0 0 0 0 0 1 6 2
  Elimination Bracket - Round 1
Chino Valley 0 0 2 0 0 7 9 8 4
Pinal Mountain 0 2 1 0 3 0 6 9 0
  Elimination Bracket - Round 1
Nogales National 11 - -
Casa Grande 4 - -
  Elimination Bracket - Round 2
West Flagstaff 1 1 2 0 1 0 5 5 2
High Desert 1 0 3 5 2 x 11 8 3
  Elimination Bracket - Round 2
Red Montain 2 0 3 6 11 12 0
Lake Havasu 0 0 0 0 0 2 0
  Elimination Bracket - Round 2
Chino Valley 0 0 0 0 0 0 3
Arcadia 2 5 1 2 10 8 0
  Elimination Bracket - Round 2
Goodyear 0 2 3 3 2 2 12 16 2
Nogales National 0 0 2 0 2 0 4 6 2
  Winner's Bracket Semifinal
Oro Valley 0 1 0 0 0 2 0 3 3 0
Queen Creek 0 1 1 0 1 0 1 4 9 2
  Winner's Bracket Semifinal
Sunnyside 0 11 1 0 12 10 1
Chandler National North 0 0 0 0 0 6 0
  Elimination Bracket - Round 3
High Desert 0 0 0 0 0 1 1 3 2
Arcadia 2 0 0 2 0 x 4 6 3
  Elimination Bracket - Round 3
Red Mountain 3 4 0 1 0 0 8 8 1
Goodyear 3 0 2 1 4 x 10 11 2
  Elimination Bracket Quarterfinal
Chandler National North 2 1 0 5 0 0 8 12 2
Arcadia 0 0 0 5 0 2 7 9 2
  Elimination Bracket Quarterfinal
Oro Valley 1 0 0 1 5 2 9 13 0
Goodyear 0 0 0 0 2 2 4 7 0
  Winner's Bracket Final
Sunnyside 0 0 0 0 0 1 1 3 0
Queen Creek 0 3 1 3 0 x 7 9 2
  Elimination Bracket Semifinal
Oro Valley 3 2 0 1 0 5 11 11 2
Chandler National North 12 0 0 0 1 x 13 13 1
  Elimination Bracket Final
Sunnyside 3 4 0 0 1 0 8 6 3
Chandler National North 4 3 3 0 0 x 10 15 0
  Championship Game
Queen Creek 1 0 0 1 0 2 4 5 0
Chandler National North 0 0 0 0 0 1 1 4 3




2019 Tournament



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.