2021 Southern California Divisional Little League® Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southern California Divisional Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Southern California Divisional Tournament
Host - Eastvale (District 72)
At Harada Heritage Park

Harada Heritage Park is located at 13099 65th Street in Eastvale.

Participating Teams
Section 1 Champions Orcutt National (District 65)
Section 2 Champions Sherman Oaks Southern (District 40)
Section 3 Champions Glendora American (District 20)
Section 4 Champions Del Rey American (Playa del Rey) (District 37)
Section 5 Champions La Mirada (District 29)
Section 6 Champions Encinitas (District 31)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Eastvale (District 72)
Section 10 Champions Huntington Valley (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 23):
Sweetwater Valley 12, Orcutt National 0 (4 innings)
Del Rey American 7, Encinitas 6 (7 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, July 23 and Sunday, July 24):
Glendora American 12, Vineyard 1 (5 innings)
Eastvale 2, Sherman Oaks Southern 0
Sweetwater Valley 7, La Mirada 0
Del Rey American 18, Huntington Valley 3 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain) (Monday, July 25):
Encinitas 11, Vineyard 0 (elim.)
Orcutt National 6, Sherman Oaks Southern 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Tuesday, July 26):
Encinitas 17, La Mirada 4 (6 innings; elim.)
Huntington Valley 3, Orcutt National 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Wednesday, July 27):
Glendora American 3, Sweetwater Valley 2
Del Rey American 1, Eastvale 0 (8 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Thursday, July 28):
Sweetwater Valley 6, Huntington Valley 4 (elim.)
Encinitas 10, Eastvale 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 29):
Glendora American 5, Del Rey American 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 29):
Sweetwater Valley 3, Encinitas 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 30):
Del Rey American 4, Sweetwater Valley 3 (elim.)

Championship Series (Sunday, July 31 and Monday, August 1):
Del Rey American 6, Glendora American 4
Glendora American 10, Del Rey American 2 (TITLE)

Follow Glendora American at the West Region tournament -- Click here to view results.


2022 Southern California District Champions and Sectional Tournament Results:

We are publishing district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D13 - El Rio (Oxnard)
D63 - Dos Pueblos (Goleta)
D65 - Orcutt National

Section 1 Tournament
Host - Orcutt National (District 65)
At May Grisham Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Dos Pueblos 5, El Rio 2
2 - Orcutt National 8, Dos Pueblos 7
3 - El Rio 4, Dos Pueblos 1 (elim.)
4 - Orcutt National 10, El Rio 0 (TITLE)

D16 - Crescenta Valley (Montrose)
D17 - Sierra Madre
D40 - Sherman Oaks Southern
D51 - Quartz Hill

Section 2 Tournament
Host - Crescenta Valley (Montrose) (District 16)
At Montrose Community Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Sherman Oaks Southern 1, Sierra Madre 0
2 - Quartz Hill 7, Crescenta Valley 4
3 - Sherman Oaks Southern 12, Quartz Hill 7
4 - Sierra Madre 11, Crescenta Valley 1 (4 innings; elim.)
5 - Sierra Madre 16, Quartz Hill 1 (elim.)
6 - Sherman Oaks Southern 12, Sierra Madre 8 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D18 - South Pasadena
D19 - West Covina American
D20 - Glendora American
D23 - Upland Foothill

Section 3 Tournament
Host - Ontario Western (District 23)
At Homer F. Briggs Memorial Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Glendora American 13, South Pasadena 2 (5 innings)
2 - Upland Foothill 15, West Covina American 1
3 - Glendora American 10, Upland Foothill 0 (4 innings)
4 - South Pasadena 10, West Covina American 0 (4 innings; elim.)
5 - Upland Foothill 7, South Pasadena 4 (elim.)
6 - Glendora American 15, Upland Foothill 8 (TITLE)

D25 - Ladera
D27 - Torrance
D36 - Manhattan (Manhattan Beach)
D37 - Del Rey American (Playa del Rey)

Section 4 Tournament
Host - West Torrance (District 27)
At Entradero Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Del Rey American 7, Torrance 2
2 - Manhattan 9, Ladera 8
3 - Torrance 7, Ladera 5 (elim.)
4 - Del Rey American 11, Manhattan 0
5 - Torrance 16, Manhattan 9 (elim.)
6 - Del Rey American 3, Torrance 2 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D29 - La Mirada
D30 - Tustin Western
D38 - Long Beach
D56 - Golden Hill (Fullerton)

Section 5 Tournament
Host - Long Beach (District 38)
At Stearns Champions Park

Tournament Schedule/Results:
1 - La Mirada 5, Golden Hill 3
2 - Tustin Western 9, Long Beach 0
3 - La Mirada 6, Tustin Western 4
4 - Golden Hill 9, Long Beach 2 (elim.)
5 - Golden Hill 4, Tustin Western 0 (elim.
6 - La Mirada 17, Golden Hill 6 (5 innings; TITLE)

D31 - Encinitas
D32 - Peninsula (San Diego)
D33 - San Carlos (San Diego)
D70 - Oceanside Valley

Section 6 Tournament
Host - Clairemont Hilltoppers (San Diego) (District 32)
At Clairemont Hilltoppers Little League Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Peninsula 11, Oceanside Valley 3
2 - San Carlos 2, Encinitas 1
3 - Peninsula 7, San Carlos 6
4 - Encinitas 10, Oceanside Valley 0 (elim.)
5 - Encinitas 5, San Carlos 1 (elim.)
6 - Encinitas 10, Peninsula 0
7 - Encinitas 6, Peninsula 1 (TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D22 - Calexico
D41 - Lakeside National
D42 - Sweetwater Valley (Bonita)
D66 - Spring Valley

Section 7 Tournament
Host - Spring Valley (District 66)
At Sweetwater Lane County Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Sweetwater Valley 11, Spring Valley 0 (4 innings)
2 - Lakeside National 1, Calexico 0
3 - Spring Valley 2, Calexico 0 (elim.)
4 - Lakeside National 11, Sweetwater Valley 7
5 - Sweetwater Valley 19, Spring Valley 0 (elim.)
6 - Sweetwater Valley 18, Lakeside National 0
7 - Sweetwater Valley 20, Lakeside National 0 (TITLE)

D21 - Grand Terrace
D43 - Newmark (San Bernardino)
D49 - Hesperia National
D71 - Vineyard (Rancho Cucamonga)

Section 8 Tournament
Host - Rialto Eastern (District 21)
At Frisbie Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Vineyard 11, Newmark 1 (4 innings)
2 - Hesperia National 15, Grand Terrace 5 (5 innings)
3 - Grand Terrace 2, Newmark 1 (elim.)
4 - Vineyard 7, Hesperia National 0
5 - Grand Terrace 9, Hesperia National 7 (elim.)
6 - Vineyard 9, Grand Terrace 5 (TITLE)

District Champions
in Section 9
District Champions
in Section 10
D24 - Orangecrest (Riverside)
D28 - Temecula
D58 - Tri-Valley (Yucca Valley)
D72 - Eastvale

Section 9 Tournament
Host - Orangecrest (Riverside) (District 24)
At Orange Terrace Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Eastvale 7, Temecula 1
2 - Orangecrest 11, Tri-Valley 1 (4 innings)
3 - Temecula 13, Tri-Valley 0 (4 innings; elim.)
4 - Eastvale 5, Orangecrest 4
5 - Orangecrest 6, Temecula 3 (elim.)
6 - Eastvale 19, Orangecrest 0 (4 innings; TITLE)

D46 - East Anaheim
D55 - Aliso Viejo
D62 - Huntington Valley (Huntington Beach)
D68 - Ladera Ranch National

Section 10 Tournament
Host - Northeast Garden Grove (District 46)
At Warren Elementary School

Tournament Schedule/Results:
1 - Aliso Viejo 16, East Anaheim 0
2 - Huntington Valley 6, Ladera Ranch National 5
3 - Huntington Valley 6, Aliso Viejo 0
4 - East Anaheim 11, Ladera Ranch National 10 (elim.)
5 - Aliso Viejo d. East Anaheim (elim.)
6 - Huntington Valley 5, Aliso Viejo 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2022 Southern California District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
Moorpark 7, Port Hueneme 5

Winner's Bracket Semifinals:
El Rio 10, Sunset 0
Moorpark 9, Thousand Oaks 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Port Hueneme 18, Sunset 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Rio 6, Moorpark 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Port Hueneme 8, Thousand Oaks 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 2, Port Hueneme 1 (elim.)

Championship Game:
El Rio 6, Moorpark 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Host - Crescenta Valley (Montrose)
At Montrose Community Park

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Crescenta Valley 10, Jewel City/JWV 0 (5 innings)
Crescenta Valley 10, Jewel City/JWV 8 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena American
At Victory Park

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Anita 8, Pasadena Southwest 0
Sierra Madre 12, San Marino National 8
Arcadia American 10, East Altadena 8
Pasadena American 11, Central Altadena 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Pasadena Southwest 4, San Marino National 1 (elim.)
East Altadena 12, Central Altadena 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sierra Madre 9, Santa Anita 0
Pasadena American 12, Arcadia American 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena Southwest 16, Arcadia American 2 (elim.)
Santa Anita 15, East Altadena 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sierra Madre 14, Pasadena American 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Anita 3, Pasadena Southwest 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Anita 9, Pasadena American 4 (elim.)

Championship Game:
Sierra Madre 8, Santa Anita 6 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - South Pasadena
At Nelson Field

Tournament Results:

Opening Round:
East Alhambra 6, South El Monte 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Temple City National 8, Temple City American 1
Alhambra American 7, El Monte National 2
Northeast Los Angeles 17, El Monte Eastern 0
South Pasadena 14, East Alhambra 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
South El Monte 14, El Monte Eastern 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
East Alhambra 11, Temple City American 1 (elim.)
South El Monte 7, El Monte National 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 1, South Pasadena 0
Northeast Los Angeles 7, Alhambra American 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Pasadena 7, East Alhambra 6 (elim.)
South El Monte 12, Alhambra American 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northeast Los Angeles 10, Temple City National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Pasadena 17, South El Monte 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Pasadena 10, Temple City National 5 (elim.)

Championship Series:
South Pasadena 7, Northeast Los Angeles 0
South Pasadena 10, Northeast Los Angeles 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - West Covina National

Tournament Results:

Opening Round:
West Covina National 15, Pacific Coast 1
La Puente National 18, Buena Park National 2
West Covina American 11, Azusa American 0

Winner's Bracket Semifinals:
West Covina National 11, Baldwin Park American 2
West Covina American 6, La Puente National 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Azusa American 16, Baldwin Park National 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Puente National 20, Pacific Coast 1 (elim.)
Azusa American 9, Baldwin Park American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Covina American 7, West Covina National 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Azusa American 7, La Puente National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Covina National 11, Azusa American 1 (elim.)

Championship Game:
West Covina American 4, West Covina National 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Claremont

Tournament Results:

Opening Round:
Claremont 1, San Dimas 0

Winner's Bracket Semifinals:
La Verne 6, Glendora American 5
Glendora National 11, Claremont 9

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Glendora American 25, San Dimas 7 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora National 17, La Verne 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Glendora American 8, Claremont 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Glendora American 9, La Verne 5 (elim.)

Championship Series:
Glendora American 12, Glendora National 2 (4 innings)
Glendora American 15, Glendora National 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Rialto Eastern

Tournament Results:

Opening Round:
Bloomington 7, Grand Terrace 3
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Park

Winner's Bracket Semifinals:
Bloomington 15, North Rialto 0 (3 innings)
Rialto Eastern d. Ken Hubbs Memorial

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Grand Terrace 13, Ken Hubbs 8 (elim.)
Rialto Park d. North Rialto (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bloomington d. Rialto Eastern

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Grand Terrace 20, Rialto Park 4 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Grand Terrace 14, Rialto Eastern 3 (5 innings; elim.)

Championship Series:
Grand Terrace 9, Bloomington 6
Grand Terrace 3, Bloomington 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Brawley 6, Imperial 5
Calexico 8, Holtville 0
El Centro d. Sunbeam

Winner's Bracket Semifinals:
Brawley 11, Yuma (Arizona) 1 (6 innings)
El Centro 7, Calexico 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Holtville 6, Sunbeam 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Calexico 9, Imperial 4 (elim.)
Holtville 10, Yuma (Arizona) 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Centro 8, Brawley 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Calexico 8, Holtville 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Calexico 3, Brawley 1 (elim.)

Championship Series:
Calexico d. El Centro
Calexico d. El Centro (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Chino American
At Ayala Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Canyon Hills, Chino National, Montclair, Ontario Eastern, and Upland National)

(Pool 'B' Participants: Chino American, Ontario Mountain View, Ontario Western, Upland American, and Upland Foothill)

Pool 'A' Tournament

Canyon Hills 4, Chino National 3
Upland National 6, Montclair 0 (forfeit)
Upland National 15, Ontario Eastern 0
Canyon Hills 42, Montclair 0
Chino National 6, Upland National 3
Chino National 16, Ontario Eastern 2
Upland National 8, Canyon Hills 7
Chino National 12, Montclair 2
Canyon Hills 23, Ontario Eastern 0
Ontario Eastern 11, Montclair 1

Pool 'B' Tournament

Upland Foothill 9, Chino American 3
Upland American 15, Ontario Western 5
Chino American 4, Ontario Mountain View 3
Upland American 5, Upland Foothill 0
Ontario Western 17, Ontario Mountain View 5
Upland American 11, Chino American 1
Upland Foothill 15, Ontario Western 4
Upland American 7, Ontario Mountain View 0
Chino American 11, Ontario Western 10
Upland Foothill 17, Ontario Mountain View 1


Pool 'A' Standings

W

L
Canyon Hills 3 1
Chino National 2 1
Upland National 3 1
Ontario Eastern 1 3
Montclair 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Upland American 4 0
Upland Foothill 3 1
Chino American 2 2
Ontario Western 1 3
Ontario Mountain View 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 23 Finals

Semifinal Round (Thursday, June 30):
Upland Foothill 17, Canyon Hills 0
Upland American 13, Chino National 3

Championship Game (Tuesday, July 5):
Upland Foothill 4, Upland American 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Orangecrest (Riverside)

Tournament Results:

Opening Round:
Arlington d. Moreno Valley
Magnolia Center d. Arlanza
La Sierra d. Canyon Springs

Winner's Bracket Semifinals:
Orangecreset d. Arlington
La Sierra d. Magnolia Center

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Arlanza d. Canyon Springs (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Magnolia Center d. Moreno Valley (elim.)
Arlington d. Arlanza (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orangecrest d. La Sierra

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. Magnolia Center (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Arlington d. La Sierra (elim.)

Championship Game:
Orangecrest d. Arlington (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Beverly Hills

Tournament Results:

Opening Round:
West Los Angeles 11, Santa Monica 9
Culver City 10, North Venice 0

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera 5, West Los Angeles 2
Culver City 11, Beverly Hills 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Monica 7, Beverly Hills 2 (elim.)
West Los Angeles 11, North Venice 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera 11, Culver City 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Los Angeles 12, Santa Monica 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Culver City 2, West Los Angeles 1 (elim.)

Championship Game:
Ladera 6, Culver City 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - West Torrance

Tournament Results:

Opening Round:
Riviera d. San Pedro Eastview

Winner's Bracket Semifinals:
Torrance d. North Torrance
Riviera d. West Torrance

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
San Pedro Eastview d. North Torrance (elim.)

Winner's Bracket Final:
Torrance d. Riviera

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Torrance d. San Pedro Eastview (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Torrance d. Riviera (elim.)

Championship Game:
Torrance d. West Torrance (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Lake Elsinore
At Summerly Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Canyon Lake 11, Wildomar 0
Menifee Valley 2, Temescal Valley 0
Temecula 10, Murrieta National 0

Winner's Bracket Semifinals:
Canyon Lake 9, Lake Elsinore 7
Temecula 20, Menifee Valley 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Tenescal Valley 5, Murrieta National 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Wildomar 18, Menifee Valley 6 (elim.)
Lake Elsinore 11, Temescal Valley 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temecula 9, Canyon Lake 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Elsinore 16, Wildomar 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canyon Lake 10, Lake Elsinore 9 (elim.)

Championship Game:
Temecula 7, Canyon Lake 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Buena Park

Tournament Results:

Opening Round:
Crescent 6, Little Lake 1
Northwest Downey 13, Norwalk 3 (5 innings)
La Mirada 18, Metropolitan 1 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Crescent 7, West Downey 4
La Mirada 8, Northwest Downey 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Metropolitan 7, Norwalk 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Northwest Downey 12, Little Lake 1 (4 innings; elim.)
Metropolitan d. West Downey (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada 15, Crescent 0 (3 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northwest Downey d. Metropolitan(elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northwest Downey 15, Crescent 1 (4 innings; elim.)

Championship Game:
La Mirada 8, Northwest Downey 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Hosts - South Sunrise and Villa Park
Championship Game Host - South Sunrise
At South Sunrise Little League Field

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Western 25, Tustin Eastern 0
Villa Park 12, Memorial Park 1
South Sunrise 13, North Sunrise 3
Anaheim Hills 14, Santiago 0

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Western 12, Villa Park 1
South Sunrise 12, Anaheim Hills 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Tustin Eastern 15, Memorial Park 0 (elim.)
North Sunrise 10, Santiago (elim.) 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tustin Eastern 8, Anaheim Hills 7 (elim.)
Villa Park 12, North Sunrise 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Western 4, South Sunrise 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Villa Park 14, Tustin Eastern 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Villa Park 7, South Sunrise 4 (elim.)

Championship Game:
Tustin Western 7, Villa Park 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Escondido American
At Killer Pizza From Mars Field; Jesmond Dene Park

Tournament Results:

Opening Round:
Rancho Bernardo 14, 4S Ranch 10
Encinitas 11, Poway American 0
Carmel Mountain Ranch 12, Solana Beach 2
Del Mar 11, Valley Center 0
Poway National 16, Encinitas National 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rancho Bernardo 8, Escondido National 6
Encinitas 22, Rancho Sante Fe 0
Carmel Mountain Ranch 5, Del Mar 1
Poway National 4, Escondido American 2

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Valley Center 8, Solana Beach 7 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Encinitas National 10, Escondido National 2 (elim.)
4S Ranch 10, Escondido American 0 (elim.)
Poway American 5, Del Mar 2 (elim.)
Valley Center 9, Rancho Santa Fe 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Encinitas 12, Rancho Bernardo 5
Poway National 11, Carmel Mountain Ranch 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Encinitas National 11, Valley Center 1 (elim.)
4S Ranch 6, Poway American 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 4, Poway National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Carmel Mountain Ranch 11, 4S Ranch 6 (elim.)
Encinitas National 7, Rancho Bernardo 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Carmel Mountain Ranch 9, Encinitas National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Poway National 4, Carmel Mountain Ranch 2 (elim.)

Championship Game:
Encinitas 17, Poway National 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Scripps Ranch (San Diego)
At Spring Canyon Park

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Peninsula 9, Rancho Penasquitos 4
Clairemont Hilltoppers 8, Coronado 6
Scripps Ranch 8, Mira Mesa 2

Winner's Bracket Semifinals:
Peninsula 7, Point Loma 5
Clairemont Hilltoppers 11, Scripps Ranch 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Mira Mesa 6, Coronado 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Scripps Ranch 6, Rancho Penasquitos 5 (elim.)
Point Loma 13, Mira Mesa 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Peninsula 3, Clairemont Hilltoppers 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Point Loma 3, Scripps Ranch 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Point Loma 10, Clairemont Hilltoppers 6 (elim.)

Championship Game:
Peninsula 1, Point Loma 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - San Carlos (San Diego)
At Lake Murray Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Mission Trails 18, Sunshine 1
San Carlos 18, Tierrasanta 0
Mid-City 6, Serra Mesa 5
Allied Gardens 10, Lake Murray 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Mission Trails 11, Rolando 0
San Carlos d. Chollas Lake
La Mesa National 17, Mid-City 0
Allied Gardens 10, North Park 0

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Rolando 13, Serra Mesa 7 (elim.)
Lake Murray 15, Chollas Lake 0 (elim.)
Sunshine 11, Mid-City 4 (elim.)
North Park 15, Tierrasanta 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
San Carlos 12, Mission Trails 2
Allied Gardens 5, La Mesa National 1

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Rolando 6, Lake Murray 3 (elim.)
Sunshine 8, North Park 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Mission Trails 6, Sunshine 2 (elim.)
Rolando 9, La Mesa National 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Carlos 8, Allied Gardens 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mission Trails 10, Rolando 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mission Trails 8, Allied Gardens 4 (elim.)

Championship Game:
San Carlos 10, Mission Trails 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field; Recreation Park

Tournament Results:

Opening Round:
Redondo Beach 7, Palos Verdes 2
Manhattan 10, Hermosa Beach 4
El Segundo 6, Lunada Bay 2
Rolling Hills d. Silver Spur

Winner's Bracket Semifinals:
Manhattan 7, Redondo Beach 0
Rolling Hills 10, El Segundo 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Palos Verdes 12, Hermosa Beach 2 (6 innings; elim.)
Silver Spur d. Lunada Bay (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rolling Hills d. Manhattan

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Palos Verdes 10, El Segundo 0 (5 innings; elim.)
Redondo Beach 4, Silver Spur 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palos Verdes 5, Redondo Beach 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Manhattan d. Palos Verdes (elim.)

Championship Series:
Manhattan 4, Rolling Hills 3 (8 innings)
Manhattan 1, Rolling Hills 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Westchester
At Carl E. Nielsen Youth Park

Tournament Results:

Opening Round:
Inglewood 6, Holly Park 3
Del Rey American 17, Lawndale 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Westchester 15, Inglewood 0
Del Rey American 6, Hawthorne National Wiseburn 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hawthorne National Wiseburn 14, Holly Park 0 (elim.)
Inglewood 12, Lawndale 11 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hawthorne National Wiseburn 12, Inglewood 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Rey American 15, Westchester 0 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Westchester 6, Hawthorne National Wiseburn 4 (elim.)

Championship Game:
Del Rey American 14, Westchester 4 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lakewood Village 22, Lakewood 0 (3 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
West Long Beach d. Greater Bellflower
Long Beach 4, Lakewood Village 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Greater Bellflower d. Lakewood (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 9, West Long Beach 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakewood Village 9, Greater Bellflower 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lakewood Village 5, West Long Beach 1 (elim.)

Championship Series:
Lakewood Village 6, Long Beach 5
Long Beach 2, Lakewood Village 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Sherman Oaks Southern

Tournament Results:

Opening Round:
Sherman Oaks Southern 11, Woodland Hills Sunrise 1
Northridge City 19, San Fernando 0
Canyon Country 5, Granada Hills 4

Winner's Bracket Semifinals:
Sherman Oaks Southern 6, Encino 0
Northridge City 17, Canyon Country 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Granada Hills 4, San Fernando 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Woodland Hills Sunrise 17, Canyon Country 5 (elim.)
Encino 16, Granada Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sherman Oaks Southern 4, Northridge City 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Encino 13, Woodland Hills Sunrise 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encino 4, Northridge City 1 (elim.)

Championship Game:
Sherman Oaks Southern 6, Encino 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Alpine American, Rancho de Oro, Rios Canyon, and West Hills)

(Pool 'B' Participants: Fletcher Hills, Lakeside American, and Santee National)

(Pool 'C' Participants: El Cajon National, Lakeside National, and Singing Hills)

Pool 'A' Tournament
Host - West Hills (Santee)

Rancho de Oro 5, West Hills 0
Alpine American 18, Rios Canyon 0
West Hills 20, Rios Canyon 2
Rancho de Oro 6, Alpine American 5
West Hills 11, Alpine American 1
Rancho de Oro 23, Rios Canyon 0

Pool 'B' Tournament
Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Fletcher Hills 8, Lakeside American 3
Santee National 10, Fletcher Hills 7
Lakeside American 15, Santee National 1

Pool 'C' Tournament
Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Singing Hills 10, El Cajon National 0
Lakeside National 11, Singing Hills 7
Lakeside National 11, El Cajon National 1


Pool 'A' Standings

W

L
Rancho de Oro 3 0
West Hills 2 1
Alpine American 1 2
Rios Canyon 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Lakeside American 1 1
Fletcher Hills 1 1
Santee National 1 1


Pool 'C' Standings

W

L
Lakeside National 2 0
Singing Hills 1 1
El Cajon National 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Opening Round:
Singing Hills 4, Fletcher Hills 3
Lakeside National 5, West Hills 1

Winner's Bracket Semifinals:
Rancho de Oro 19, Singing Hills 0
Lakeside National 9, Lakeside American 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lakeside American 0, Fletcher Hills 6 (elim.)
West Hills 14, Singing Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lakeside National 2, Rancho de Oro 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Hills 16, Lakeside American 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho de Oro 7, West Hills 3 (elim.)

Championship Game:
Lakeside National 13, Rancho de Oro 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Park View (Chula Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
South Bay 3, Imperial Beach 2
Sweetwater Valley 26, Luckie Waller 0
Park View 8, Chula Vista American 7
Eastlake 21, Southwest 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Luckie Waller 4, Imperial Beach 3 (elim.)
Chula Vista American 18, Southwest 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sweetwater Valley 15, South Bay 0
Park View 7, Eastlake 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Chula Vista American 14, South Bay 8 (elim.)
Eastlake 11, Luckie Waller 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley 4, Park View 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Chula Vista American 10, Eastlake 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Chula Vista American 5, Park View 2 (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley 6, Chula Vista American 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Newmark (San Bernardino)

Tournament Results:

Opening Round:
Newmark 2, Civitan 1 (7 innings)
Mountains 15, Ridgeline 14

Winner's Bracket Semifinals:
Newmark 13, Central 3 (4 innings)
Arrowhead 11, Mountains 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Civitan 8, Mountains 1 (elim.)
Central 4, Ridgeline 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Newmark 10, Arrowhead 0 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Civitan 10, Central 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Civitan 4, Arrowhead 2 (elim.)

Championship Series:
Civitan 2, Newmark 1
Newmark 7, Civitan 6 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Northeast Garden Grove

Tournament Results:

Opening Round:
Northeast Garden Grove 15, Central Garden Grove 0
East Anaheim 6, Loara 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Loara 19, Central Garden Grove 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Anaheim 2, Northeast Garden Grove 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northeast Garden Grove 8, Loara 3 (elim.)

Championship Game:
East Anaheim 10, Northeast Garden Grove 0 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Victorville Ribbons
At Hook Park

Tournament Results:

Opening Round:
Apple Valley National 15, Wrightwood 3 (5 innings)
Hesperia National 13, Victorville American 0 (4 innings)
Victorville Ribbons 10, Sunset Community 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Barstow Baseball 11, Spring Valley Lake 1 (5 innings)
Apple Valley American 18, Apple Valley National 7 (7 innings)
Hesperia National 15, Silver Lakes/Helendale 0 (4 innings)
Hesperia American 14, Victorville Ribbons 12

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Victorville American 13, Spring Lake Valley 0 (4 inning; elim.)
Apple Valley National 14, Sunset Community 4 (5 innings; elim.)
Victorville Ribbons 12, Wrightwood 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Apple Valley National 15, Victorville American 5 (4 innings; elim.)
Victorville Ribbons 15, Silver Lakes/Helendale 2 (6 inning; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Apple Valley American 10, Barstow Baseball 0 (4 innings)
Hesperia National 15, Hesperia American 0 (3 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Victorville Ribbons 12, Barstow Baseball 1 (4 innings; elim.)
Apple Valley National 14, Hesperia American 4 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Apple Valley American 6, Hesperia National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Apple Valley National 9, Victorville Ribbons 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia National 10, Apple Valley National 3 (elim.)

Championship Series:
Hesperia National 16, Apple Valley American 10
Hesperia National 10, Apple Valley American 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - California City

Opening Round:
Bishop 22, Rosamond 0

Winner's Bracket Semifinals:
Tehachapi 15, Mono County 1
Bishop 16, California City 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Mono County 18, Rosamond 12 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bishop 8, Tehachapi 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
California City 13, Mono County 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
California City 6, Tehachapi 5 (elim.)

Championship Game:
Bishop 21, California City 1 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Quartz Hill

Opening Round:
American Indian 12, West Lancast er 8

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 8, American Indian 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Lancaster 5, American Indian 3 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 8, West Lancaster 2 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill
Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 10, Bishop 6
Quartz Hill 6, Bishop 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Northwood (Irvine)
At Hicks Canyon Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Forest 4, Northwood 0

Winner's Bracket Semifinals:
Aliso Viejo 9, Laguna Niguel 2
Lake Forest 10, Laguna Beach 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Northwood 4, Laguna Niguel 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 11, Lake Forest 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northwood 12, Laguna Beach 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northwood 15, Lake Forest 3 (elim.)

Championship Game:
Aliso Viejo 7, Northwood 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
Host - Brea
At Brea Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
East Fullerton 4, West Yorba Linda 1
East Hills 14 Yorba Linda, Brea 4
Golden Hill - Gold 10, Murphy Ranch 0
Golden Hill - Black 15, West Fullerton 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
West Yorba Linda 8, Brea 6 (elim.)
Murphy Ranch 14, West Fullerton 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Fullerton 4, East Hills Yorba Linda 1
Golden Hil - Gold 4, Golden Hill - Black 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Golden Hill - Black 6, West Yorba Linda 4 (elim.)
Murphy Ranch 6, East Hills Yorba Linda 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Golden Hill - Gold 5, East Fullerton 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Murphy Ranch 18, Golden Hills - Black 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Murphy Ranch 2, East Fullerton 1 (elim.)

Championship Game:
Golden Hill - Gold 6, Murphy Ranch 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament
Host - Yucaipa Valley American

Tournament Results:

Format: Modified round robin tournament, with all participants advancing to the district finals. Results from pool competition are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: 29 Palms, Banning Pass, Desert Hot Springs, Tri-Valley Gold, Tri-Valley White, Yucaipa Valley American and Yucaipa Valley National)

Tournament Results

Yucaipa Valley National d. Banning-Pass
Tri-Valley Gold d. 29 Palms
Tri-Valley White d. Desert Hot Springs
Banning-Pass d. Desert Hot Springs
Tri-Valley White d. 29 Palms
Yucaipa Valley American d. Tri-Valley Gold
Yucaipa Valley American d. Yucaipa Valley National


Tournament Standings

W

L
Yucaipa Valley American 2 0
Tri-Valley White 2 0
Yucaipa Valley National 1 1
Tri-Valley Gold 1 1
Banning-Pass 1 1
Desert Hot Springs 0 2
29 Palms 0 2

All tournament participants advance to the district finals. Pool competition results are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 58 Finals

Opening Round:
Yucaipa Valley National d. Desert Hot Springs
29 Palms d. Tri-Valley Gold
Tri-Valley White d. Banning-Pass

Winner's Bracket Semifinals:
Yucaipa Valley American d. Yucaipa Valley National
Tri-Valley White d. 29 Palms

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Banning-Pass d. Tri-Valley Gold (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
29 Palms d. Desert Hot Springs (elim.)
Yucaipa Valley National d. Banning-Pass (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tri-Valley White d. Yucaipa Valley American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Yucaipa Valley National 7 versus 29 Palms (elim.) (7/6)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Yucaipa Valley American versus Winner 10 (elim.) (7/9)

Championship Game:
Tri-Valley White d. Winner 11 (TITLE) (7/10)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley
At Fountain Valley Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Huntington Valley 10, Seaview 0 (4 innings)
Costa Mesa 5, Fountain Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Huntington Valley 7, Huntington West 4
Ocean View 20, Costa Mesa 0 (3 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Huntington West 7, Fountain Valley 6 (elim.)
Seaview 16, Costa Mesa 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Huntington Valley 5, Ocean View 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Seaview 10, Huntington West 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Seaview 12, Ocean View 2 (elim.)

Championship Game:
Huntington Valley 15, Seaview 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Dos Pueblos (Goleta)
At Girsh Park

Tournament Results:

Opening Round:
Fillmore 4, Santa Paula 4
Foothill 12, Ventura Coastal 9

Winner's Bracket Semifinals:
Dos Pueblos 3, Fillmore 0
Goleta Valley South 5, Foothill 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Paula 11, Ventura Coastal 1 (elim.)
Foothill 15, Fillmore 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dos Pueblos 5, Goleta Valley South 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothill 10, Santa Paula 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Goleta Valley South 5, Foothill 1 (elim.)

Championship Game:
Dos Pueblos 4, Goleta Valley South 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Orcutt National
At May Grisham Park

Tournament Results:

Opening Round:
Orcutt National 13, Coast 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Maria Westside 7, Santa Maria Southside 1
Atascadero 4, Orcutt American 3
Santa Maria Northside 14, Lompoc 1 (4 innings)
Orcutt National 18, Nipomo 0 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Nipomo 15, Coast 0 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lompoc 6, Orcutt American 1 (elim.)
Nipomo 21, Santa Maria Southside 9 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Maria Northside 16, Atascadero 0 (4 innings)
Orcutt National 7, Santa Maria Westside 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Nipomo 12, Atascadero 2 (4 innings; elim.)
Lompoc 9, Santa Maria Westside 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Maria Northside 3, Orcutt National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nipomo 5, Lompoc 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orcutt National 21, Nipomo 2 (3 innings; elim.)

Championship Series:
Orcutt National 12, Santa Maria Northside 6
Orcutt National 13, Santa Maria Northside 1 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament
Host - Spring Valley

Tournament Schedule/Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Las Palmas, Lemon Grove, and Valley de Oro)

(Pool 'B' Participants: Encanto, Spring Valley, and Twin Hills)

Pool 'A' Tournament

Las Palmas 8, Lemon Grove 5
Valley de Oro 10, Las Palmas 0
Valley de Oro 10, Lemon Grove 2

Pool 'B' Tournament

Spring Valley 12, Encanto 1
Twin Hills 10, Encanto 2
Spring Valley 8, Twin Hills 3


Pool 'A' Standings

W

L
Valley de Oro 2 0
Las Palmas 1 1
Lemon Grove 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Spring Valley 2 0
Twin Hills 1 1
Encanto 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals

Opening Round:
Valley de Oro 10, Twin Hills 0
Spring Valley 11, Las Palmas 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Twin Hills 12, Las Palmas 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Valley de Oro 1, Spring Valley 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 11, Twin Hills 3 (elim.)

Championship Series:
Spring Valley 2, Valley de Oro 0
Spring Valley 1, Valley de Oro 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - Ladera Ranch

Tournament Results:

Opening Round:
North Mission Viejo 12, San Clemente National 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Margarita American 6, South Mission Viejo 3
Viejo 14, Santa Margarita National 6
Ladera Ranch American 3, San Clemente American 0
North Mission Viejo 6, Ladera Ranch National 3

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
South Mission Viejo 17, San Clemente National 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Ladera Ranch National 13, San Clemente American 2 (elim.)
Santa Margarita National 5, South Mission Viejo 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Viejo 15, Santa Margarita American 4
Ladera Ranch American 11, North Mission Viejo 9

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ladera Ranch National 2, Santa Margarita American 1(elim.)
Santa Margarita National 6, North Mission Viejo 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera Ranch American 7, Viejo 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ladera Ranch National 11, Santa Margarita National 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera Ranch National 4, Viejo 1 (elim.)

Championship Series:
Ladera Ranch National 8, Ladera Ranch American 7
Ladera Ranch National 14, Ladera Ranch American 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Oceanside American
At Ron Ortega Park

Tournament Results:

Opening Round:
Vista American d. Oceanside American

Winner's Bracket Semifinals:
Oceanside Valley 9, Vista 1
Oceanside National d. Vista American

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Vista 6, Oceanside American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oceanside Valley 5, Vista American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oceanside National 5, Vista 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American d. Oceanside National (elim.)

Championship Game:
Oceanside Valley 2, Vista American 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Fontana American
At Bill Martin Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Alta Loma, Citrus, Fontana American, Fontana Community, and Vineyard)

(Pool 'B' Participants: Deer Canyon, Fontana Elks, Rancho, and Southridge)

Pool 'A' Tournament

Fontana Community 5, Vineyard 4
Citrus 12, Alta Loma 0
Citrus 11, Fontana American 0
Fontana Community 9, Alta Loma 1
Citrus 3, Fontana Community 2
Vineyard 6, Fontana American 0
Vineyard 11, Citrus 1
Fontana American 13, Alta Loma 0
Vineyard 17, Alta Loma 0
Fontana Community 5, Fontana American 1

Pool 'B' Tournament

Deer Canyon 15, Fontana Elks 0
Southridge 9, Rancho 4
Southridge 15, Fontana Elks 3
Deer Canyon 16, Rancho 6
Fontana Elks 11, Rancho 10
Deer Canyon 11, Southridge 0


Pool 'A' Standings

W

L
Vineyard 3 1
Fontana Community 3 1
Citrus 3 1
Fontana American 1 3
Alta Loma 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Deer Canyon 3 0
Southridge 2 1
Fontana Elks 1 2
Rancho 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 71 Finals

Semifinal Round (Tuesday, July 5):
Vineyard 10, Southridge 0
Fontana Community 11, Deer Canyon 7

Championship Game (Thursday, July 7):
Vineyard 10, Fontana Community 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Eastvale
At Harada Heritage Park

Tournament Results:

Opening Round:
Jurupa Valley 8, Corona National 3

Winner's Bracket Semifinals:
Eastvale 12, Corona American 0
Norco 4, Jurupa Valley 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Corona National 16, Corona American 13 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 4, Norco 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona National 5, Jurupa Valley 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Norco 2, Corona National 1 (elim.)

Championship Game:
Eastvale 13, Norco 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.