2021 Oregon State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Oregon Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Oregon State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Oregon State Tournament
Host - Hermiston (District 3)
At Hermiston Little League Field of Dreams

Hermiston Little League is located at the intersection of Diagonal Boulevard and East Hooker Road in Hermiston.

Participating Teams
District 1 Champions Scappoose
District 2 Champions Clackamas
District 3 Champions Hermiston
District 4 Champions Murryhill (Beaverton)
District 5 Champions Bend North
District 6 Champions Ashland
District 7 Champions Corvallis
District 8 Champions Del Norte (California)

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 16):
Del Norte 6, Ashland 2
Bend North 8, Corvallis 4
Murrayhill 12, Clackamas 0 (4 innings)
Scappoose 12, Hermiston 1

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 17):
Bend North 12, Del Norte 0 (4 innings)
Scappoose 3, Murrayhill 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain) (Sunday, July 17):
Ashland 1, Corvallis 0 (elim.)
Hermiston 9, Clackamas 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Monday, July 18):
Murrayhill 22, Ashland 0 (elim.)
Hermiston 17, Del Norte 8 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, July 19):
Murrayhill 6, Hermiston 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Tuesday, July 19):
Bend North 17, Scappoose 2 (6 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 20):
Murrayhill 10, Scappoose 5 (elim.)

Championship Series (Thursday, July 21):
Murrayhill 9, Bend North 1
Bend North 6, Murrayhill 1 (TITLE)

Follow Bend North at the Northwest Region tournament -- Click here to view results.


2022 Oregon District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8


Oregon District 1 Tournament
Host - Scappoose
At Veterans Park

Tournament Results:

Opening Round:
Hollywood/Rose City 12, St. Helens 2

Winner's Bracket Semifinals:
North Portland 14, Wilshire/Riverside 4
Scappoose 3, Hollywood/Rose City 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Wilshire/Riverside 17, St. Helens 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Scappoose 4, North Portland 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hollywood/Rose City 2, Wilshire/Riverside 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hollywood/Rose City 3, North Portland 0 (elim.)

Championship Game:
Scappoose 2, Hollywood/Rose City 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 2 Tournament
Host - Clackamas
At Riverside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Clackamas 7, Southeast Portland #1 4

Winner's Bracket Final:
Clackamas 22, East County 0 (3 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Southeast Portland #1 d. East County (elim.)

Championship Series:
Southeast Portland #1 3, Clackamas 1
Clackamas 13, Southeast Portland #1 3 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 3 Tournament
Host - Harney County (Burns)
At Harney County Little League Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Baker City National 2, Columbia 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Wallowa Valley d. Harney County
Baker County American 14, Union County 8
Hermiston 11, LaGrande 6
Baker City National 11, Pendleton 1 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Harney County d. Columbia (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
LaGrande 8, Pendleton 3 (elim.)
Harney County d. Union County (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Wallowa Valley d. Baker City American
Hermiston 13, Baker City National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
LaGrande 12, Baker City American 8 (elim.)
Harney County d. Baker City National (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hermiston 9, Wallowa Valley 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Harney County 4, LaGrande 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Wallowa Valley d. Harney County (elim.)

Championship Game:
Hermiston d. Wallowa Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 4 Tournament
Host - Lake Oswego
At Westlake Park

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Murrayhill 21, Wilsonville 0
Raleigh Hills 8, Lake Oswego 3

Winner's Bracket Semifinals:
Murrayhill 12, Southwest Portland 3
Cedar Mill 8, Raleigh Hills 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Wilsonville 12, Raleigh Hills 4 (elim.)
Southwest Portland 4, Lake Oswego 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Murrayhill 6, Cedar Mill 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Southwest Portland 8, Wilsonville 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Southwest Portland 14, Cedar Mill 7 (elim.)

Championship Game (Sunday, July 10):

Murrayhill 8, Southwest Portland 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 5 Tournament
Host - Jefferson County (Madras)
At Juniper Hills Park

Tournament Results:

Opening Round:
The Dalles 21, Jefferson County 0 (3 innings)
Bend North 12, Bend South 1 (5 innings)
Redmond 10, Warm Springs Nation 0 (4 innings)
Crook County 4, Hood River Valley 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Bend South 14, Jefferson County 1 (4 innings; elim.)
Hood River Valley 9, Warm Springs 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Bend North 11, The Dalles 1 (5 innings)
Redmond 4, Crook County 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Bend South 7, Crook County 3 (elim.)
The Dalles 12, Hood River Valley 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Redmond 2, Bend North 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
The Dalles 11, Bend South 0 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bend North 12, The Dalles 2 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Bend North 3, Redmond 2
Bend North 12, Redmond 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 6 Tournament
Host - Medford American
At Medford American Little League Fields

Tournament Results:

Opening Round:
Ashland 20, Lakeview 2
Klamath Falls 10, Medford American 0

Winner's Bracket Final:
Ashland 6, Klamath Falls 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Medford American 11, Lakeview 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Klamath Falls 14, Medford American 12 (elim.)

Championship Series:
Klamath Falls 13, Ashland 3
Ashland d. Klamath Falls (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 7 Tournament
Host - Keizer
At Keizer Little League Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Sprague 12, Parrish 2
Keizer 7, West Salem 2
Cascade 9, East Lane/Eugene 7

Winner's Bracket Semifinals:
Corvallis 11, Sprague 0 (4 innings)
Keizer 16, Cascade 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Salem 19, East Lane/Eugene 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Parrish 12, Cascade 3 (elim.)
West Salem 6, Sprague 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Corvallis 14, Keizer 4 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Salem 8, Parrish 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Keizer 8, West Salem 6 (elim.)

Championship Game:
Corvallis 13, Keizer 2 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 8 Tournament
Host - Medford National

Tournament Results:

Opening Round:
Del Norte 9, Brookings Harbor 5

Winner's Bracket Final:
Del Norte 6, Grants Pass American 5

Elimination Bracket Final:
Grants Pass American 16, Brookings Harbor 6 (elim.)

Championship Game:
Del Norte d. Grants Pass American (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.