2021 Nevada State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Nevada Main Page

2021 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Note - The Canadian Region and Ontario provincial tournaments are cancelled for 2021 due to the COVID-19 pandemic. British Columbia leagues end play at the provincial tournament level. Australian and Japanese tournament winners will not progress beyond national competition.

Nevada State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019 Tournament
2021


Click or scroll to the bottom of this page to view 2021 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Nevada State Tournament
Host - Washoe (Reno) (District 1)
At South Valleys Regional Sports Complex

South Valleys Regional Sports Complex is located at 15650 Wedge Parkway in Reno.

Participating Teams
District 1 Champions Washoe (Reno)
District 2 Champions Paseo Verde Gold (Henderson)
District 3 Champions Silverada (Dayton)
District 4 Champions Summerlin South (Las Vegas)

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Thursday, July 22):
Summerlin South 8, Paseo Verde Gold 2
Washoe 10, Silverada 0 (4 innings)

Winner's Bracket Final (Friday, July 23):
Summerlin South 6, Washoe 4 (Summerlin South advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 23):
Paseo Verde Gold 11, Silverada 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 24):
Washoe 10, Paseo Verde Gold 9 (elim.) (Washoe advances to championship game)

Nevada State Finals

Championship Game (Sunday, July 25):
Summerlin South 4, Washoe 1 (TITLE)

Follow Summerlin South at the West Region Tournament -- Click here to view results.


2021 Nevada District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4


Nevada District 1 Tournament
Host - Carson City
At Governors Field

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Carson Valley d. Reno Continental
Reno National d. North Tahoe

Winner's Bracket Quarterfinals:
Carson City d. Reno American
Washoe 2, Sparks Centennial 1
Carson Valley d. Truckee
Reno National d. South Tahoe

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Reno American d. North Tahoe (elim.)
Sparks Centennial d. Reno Continental (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Reno American d. Truckee (elim.)
Sparks Centennial d. South Tahoe (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Carson City d. Carson Valley
Washoe 7, Reno National 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Reno National d. Reno American (elim.)
Sparks Centennial d. Carson Valley (elim.)

Winner's Bracket Final:
Washoe 13, Carson City 2 (5 innings) (Washoe advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sparks Centennial d. Reno National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sparks Centennial d. Carson City (elim.) (Sparks Centennial advances to championship game)

Championship Game (Thursday, July 15):

Washoe 10, Sparks Centennial 8 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 2 Tournament
At Arroyo Grande Sports Complex

Tournament Schedule/Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Participating Teams: Boulder City, Green Valley, Henderson, Las Vegas Central, Paseo Verde Black, Paseo Verde Gold, and Silverado)

Paseo Verde Black 12, Silverado 2
Green Valley 24, Boulder City 2
Paseo Verde Gold 16, Las Vegas Central 3
Paseo Verde Gold 6, Henderson 0
Paseo Verde Black 18, Boulder City 1
Green Valley 17, Las Vegas Central 8
Las Vegas Central 16, Boulder City 0
Henderson 15, Silverado 0
Paseo Verde Black 7, Green Valley 4
Green Valley 9, Silverado 4
Henderson 2, Paseo Verde Black 1
Paseo Verde Gold 29, Boulder City 4
Paseo Verde Gold 24, Silverado 6
Henderson 10, Las Vegas Central 0


Round Robin Standings

W

L
Paseo Verde Gold 4 0
Henderson 3 1
Paseo Verde Black 3 1
Green Valley 3 1
Las Vegas Central 1 3
Silverado 0 4
Boulder City 0 4

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 2 Finals

Championship Game (Friday, July 9):
Paseo Verde Gold 3, Henderson 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 3 Tournament
Host - Elko
At Ernie Hall Field

Tournament Results:

Opening Round:
Ruby Mountain 8, Elko Gre 5
Silverada 22 Battle Mountain 0 (3 innings)
Walker River 11, Elko Maroon 1 (4 innings)
White Pine 17, Winnemucca 2 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Elko Grey 24, Battle Mountain 1 (3 innings; elim.)
Winnemucca 16, Elko Maroon 6 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Silverada 19, Ruby Mountain 0 (3 innings)
Walker River 8, White Pine 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
White Pine 5, Elko Grey 4 (elim.)
Ruby Mountain 15, Winnemucca 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ruby Mountain 8, White Pine 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Silverada 20, Walker River 9 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Walker River 6, Ruby Mountain 3 (elim.)

Championship Game:
Silverada 10, Walker River 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 4 Tournament
Host - Mountain Ridge (Las Vegas)
At Mountain Ridge Park

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Las Vegas Western 5, Cheyenne 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Mountain Ridge 21, Lone Mountain 0
Summerlin South 21, Peccole 2
Summerlin North 21, Spring Valley 0
Pahrump Valley 2, Las Vegas Western 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Lone Mountain 14, Cheyenne 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Peccole 16, Lone Mountain 14 (8 innings; elim.)
Las Vegas Western 20, Spring Valley 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Summerlin South 11, Mountain Ridge 1
Summerlin North 10, Pahrumo Valley 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Peccole 6, Pahrump Valley 3 (elim.)
Mountain Ridge 11, Las Vegas Western 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Summerlin South 12, Summerline North 0 (Summerlin South advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mountain Ridge 9, Peccole 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 14):
Mountain Ridge 15, Summerlin North 2 (elim.) (Mountain Ridge advances to championship game)

Championship Game (Thursday, July 15):

Summerlin South 11, Mountain Ridge 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




2019 Tournament



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.