2022 Little League® Baseball Midwest Region Tournament
Unpage Home | Midwest Region Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Midwest Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Midwest Region Tournament
Host - Little League Baseball Central Region Headquarters (Whitestown, Indiana)

Little League Baseball's Central Region Headquarters is located at 7185 S. Indianapolis Road in Whitestown.

Participating Teams City League
Iowa State Champions Davenport Davenport Southeast LL
Kansas State Champions Pittsburg J.L. Hutchinson Baseball
Minnesota State Champions Coon Rapids Coon Rapids Andover American LL
Missouri State Champions Webb City Webb City LL
Nebraska State Champions Kearney Kearney LL
North Dakota State Champions Fargo Fargo LL
South Dakota State Champions Sioux Falls Sioux Falls LL
Wisconsin State Champions Kenosha Little Leaguers of Kenosha LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 state tournament results for Midwest Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Results:

Opening Round (Friday, August 5):
Fargo (North Dakota) 5, Coon Rapids Andover American (Minnesota) 2
Webb City (Missouri) 5, Sioux Falls (South Dakota) 4
Davenport Southeast (Iowa) 10, J.L. Hutchinson Baseball (Kansas) 3
Little Leaguers of Kenosha (Wisconsin) 9, Kearney (Nebraska) 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain) (Saturday, August 6):
Coon Rapids Andover American (Minnesota) 5, Sioux Falls (South Dakota) 4 (elim.)
J.L. Hutchinson Baseball (Kansas) 7, Kearney (Nebraska) 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, August 7):
Webb City (Missouri) 17, Fargo (North Dakota) 7 (5 innings)
Davenport Southeast (Iowa) 3, Little Leaguers of Kenosha (Wisconsin) 2 (7 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Monday, August 8):
Coon Rapids Andover American (Minnesota) 3, Little Leaguers of Kenosha (Wisconsin) 1 (elim.)
Fargo (North Dakota) 10, J.L. Hutchinson Baseball (Kansas) 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, August 9):
Fargo (North Dakota) 12, Coon Rapids Andover American (Minnesota) 3 (elim.)

Winner's Bracket Final (Wednesday, August 10):
Webb City (Missouri) 3, Davenport Southeast (Iowa) 1 (Webb City advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Thursday, August 11):
Davenport Southeast (Iowa) 3, Fargo (North Dakota) 2 (elim.) (Davenport Southeast advances to championship game)

Championship Game (Friday, August 12)

Davenport Southeast (Iowa) 4, Webb City (Missouri) 3 (7 innings; TITLE)

Iowa's Davenport Southeast Little League wins the 2022 Midwest Region tournament and advances to the Little League World Series.


Midwest Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Iowa | Kansas | Minnesota | Missouri | Nebraska | North Dakota | South Dakota | Wisconsin


Iowa State Tournament
Host - Davenport Northwest
At Northwest Park

Davenport Northwest Little League is located at 3400 North Division Street in Davenport.

Participating Teams
District 2 Champions Davenport Southeast
District 3 Champions Johnston
District 4 Champions Mahaska County Midwest (Pella)
District 5 Champions Grandview (Des Moines)
District 6 Champions Morningside (Sioux City)
District 7 Champions Ottumwa

Tournament Schedule/Results:

Day 1 (Saturday, July 23):
Morningside 1, Johnston 0 (8 innings)
Grandview 16, Mahaska County Midwest 2 (4 innings)
Davenport Southeast 2, Ottumwa 0

Day 2 (Sunday, July 24):
Davenport Southeast 10, Morningside 0 (5 innings)
Johnston 17, Mahaska County Midwest 13
Grandview 12, Ottumwa 11

Day 3 (Monday, July 25):
Johnston 9, Ottumwa 0
Davenport Southeast 9, Grandview 2
Morningside 12, Mahaska County Midwest 0 (4 innings)

Day 4 (Tuesday, July 26):
Davenport Southeast 3, Johnston 0
Morningside 14, Grandview 4 (5 innings)
Ottumwa 10, Mahaska County Midwest 0

Day 5 (Wednesday, July 27):
Morningside 13, Ottumwa 9
Grandview 5, Johnston 4 (8 innings)
Davenport Southeast 12, Mahaska County Midwest 2 (5 innings)


Standings

W

L

Runs
Allowed
Davenport Southeast 5 0 4
Morningside 4 1 23
Grandview 3 2 40
Johnston 2 3 22
Ottumwa 1 4 36
Mahaska County Midwest 0 5 67

The top two teams advance to the championship game.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Iowa State Championship Game (Thursday, July 28)

Davenport Southeast 4, Morningside 2 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Kansas State Tournament
Host - Baxter Springs
At Wayne Metcalf Field

Wayne Metcalf Field is located at 1401 Grant Avenue in Baxter Springs.

Tournament Results:

Opening Round (Tuesday, July 19):
Baxter Springs d. Riverton
J.L. Hutchinson Baseball 13, Cherokee Community 1 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 21):
Cherokee Community d. Riverton (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 21):
J.L. Hutchinson Baseball 10, Baxter Springs 0 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 22):
Baxter Springs d. Cherokee Community (elim.)

Championship Game:
J.L. Hutchinson Baseball 6, Baxter Springs 0 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Minnesota State Tournament
Host - Centennial Lakes (Circle Pines) (District 2)
At Cark Eck Field and Lions Field; Carl Eck Park
Championship Game at Lions Field

Carl Eck Park is located at 2 Firebarn Road in Circle Pines.

Participating Teams
District 1 Champions Coon Rapids Andover American
District 2 Champions Centennial Lakes
District 2 Runner-Up Shoreview Area Youth Baseball
District 3 Champions Duluth

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 27):
Centennial Lakes 10, Duluth 0
Coon Rapids Andover American 3, Shoreview Area Youth Baseball 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 28):
Shoreview Area Youth Baseball 9, Duluth 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 28):
Coon Rapids Andover American 1, Centennial Lakes 0

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 29):
Centennial Lakes 10, Shoreview Area Youth Baseball 2 (elim.)

Consolation Game (Saturday, July 30):
Shoreview Area Youth Baseball 8, Duluth 1

Championship Series (Saturday, July 30 and Sunday, July 31):
Coon Rapids Andover American 10, Centennial Lakes 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Missouri State Tournament
Host - LaCoMo East (Concordia) (District 1)
At Concordia Sports Complex

The Concordia Sports Complex is located at 504 South Sunset Hills Drive in Concordia.

Participating Teams
District 1 Champions Harrison County (Bethany)
District 2 Champions Webb City
District 3 Champions DeSoto
District 4 Champions Daniel Boone National (Columbia)

Tournament Results:

Opening Round (Friday, July 22):
Harrison County 4, DeSoto 2
Webb City 12, Daniel Boone National 2 (4 innings)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 23):
Webb City 11, Harrison County 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 23):
Daniel Boone National 15, DeSoto 3 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 24):
Daniel Boone National 10, Harrison County 0 (4 innings; elim.)

Championship Series (Monday, July 25):
Webb City 19, Daniel Boone National 3 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nebraska State Tournament

Format: Pool play, with leagues divided into three area tournaments for round-robin competition. The top two finishers in each pool advance to the state finals.

Tournament Results:

Area Tournament Results:

(Central/South Area Participants: Gretna and Hillside)

(Midwest Area Participants: Grand Island Northwest, Hastings Baseball, and Kearney)

(Northern Area Participants: Blair, Hillside, and South Sioux City)

Central/South Area Tournament
Host - Hillside (Omaha)
At Hillside Little League Field

Best 2-of-3 Series (Thursday, July 7 and Friday, July 8):
Gretna 14, Hillside 1 (4 innings)
Gretna 10, Hillside 0 (5 innings)

Midwest Area Tournament
Host - Grand Island Northwest
At George Park

Round 1 (Friday, July 8):
Kearney 6, Hastings Baseball 3

Round 2 (Saturday, July 9):
Kearney 14, Grand Island Northwest 1 (4 innings)

Round 3 (Sunday, July 10):
Hastings Baseball 12, Grand Island Northwest 11

Northern Area Tournament
Host - Blair
At Wederquist Field; Blair Youth Sports Complex

Round 1 (Friday, July 8):
Keystone 10, Blair 4

Round 2 (Saturday, July 9):
South Sioux City 12, Keystone 9

Round 3 (Sunday, July 10):
South Sioux City 8, Blair 3


Central/South Area Standings

W

L
Gretna 2 0
Hillside 0 2


Midwest Area Standings

W

L
Kearney 2 0
Hastings Baseball 1 1
Grand Island Northwest 0 2


Northern Area Standings

W

L
South Sioux City 2 0
Keystone 1 1
Blair 0 2

The top two teams teams in each area advance to the state finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Nebraska State Finals
Host - Kearney
At Patriot Park

Patriot Park is located at 4511 East 56th Street in Kearney.

Opening Round (Friday, July 15):
Kearney 11, Hastings Baseball 3
Gretna 11, Hillside 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Saturday, July 16):
Kearney 10, South Sioux City 2
Gretna 10, Keystone 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, July 17):
Hastings Baseball 6, Keystone 4 (elim.)
South Sioux City 10, Hillside 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 22):
Kearney 2, Gretna 1 (8 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 22):
South Sioux City 8, Hastings Baseball 7 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 23):
Gretna 11, South Sioux City (4 innings; elim.)

Championship Game (Sunday, July 24):
Kearney 8, Gretna 2 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


North Dakota State Tournament
Host - Fargo
At Brunsdale Park

Brunsdale Park is located at 1702 27th Avenue South in Fargo.

Tournament Results:

Opening Round (Tuesday, July 19):
West Fargo 14, Morehead 4 (6 innings)

Winner's Bracket Final (Tuesday, July 19):
Fargo 10, West Fargo 0

Elimination Bracket Final (Wednesday, July 20):
Moorhead 16, West Fargo 13 (elim.)

Championship Game (Wednesday, July 20):
Fargo 11, Moorhead 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


South Dakota State Tournament

Tournament Results:

East River Sub-District Tournament
Host - Capital City (Pierre)
At Griffin Field

Opening Round (Friday, July 8):
Capital City 12, Huron 2 (4 innings)
Sioux Falls 7, Brandon Valley 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 9):
Brandon Valley 5, Huron 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 9):
Sioux Falls 7, Capital City 1 (Sioux Falls advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 10):
Capital City 4, Brandon Valley 3 (elim.) (Capital City advances to state finals)

West River Sub-District Tournament
Host - Canyon Lake (Rapid City)
At Dave Collins Field

Opening Round (Wednesday, July 13):
Harney 13, Bandit Ball 1
Rapid City Youth Baseball 8, Canyon Lake 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 14):
Canyon Lake 17, Bandit Ball 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 14):
Rapid City Youth Baseball 7, Harney 2 (Rapid City Youth Baseball advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 15):
Harney 10, Canyon Lake 5 (elim.) (Harney advances to state finals)

South Dakota State Finals
Host - Canyon Lake (Rapid City)
At Dave Collins Field

Canyon Lake Little League is located at 1500 32nd Street in Rapid City.

Opening Round (Friday, July 22):
Sioux Falls 9, Harney 7
Capital City 7, Rapid City Youth Baseball 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 23):
Harney 9, Rapid City Youth Baseball 6 (elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 23):
Sioux Falls 13, Capital City 4

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 24):
Harney 8, Capital City 3 (elim.)

Championship Series (Monday, July 25):
Harney 6, Sioux Falls 2
Sioux Falls 12, Harney 9 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Wisconsin State Tournament
Host - West Madison (District 4)
At Bill Battista Field

West Madison Little League is located at 701 Forward Drive in Madison.

Participating Teams
District 1 Champions Glendale
District 3 Champions Ashland
District 4 Champions Kennedy (Madison)
District 4 Runner-Up West Madison National
District 5 Champions Rhinelander Hodag
District 6 Champions Little Leaguers of Kenosha

Tournament Results:

Day 1 (Saturday, July 23):
Little Leaguers of Kenosha 5, Rhinelander Hodag 0
Glendale 12, Ashland 2 (4 innings)
West Madison National 5, Kennedy 4

Day 2 (Sunday, July 24):
Kennedy 6, Ashland 5 (7 innings)
Little Leaguers of Kenosha 15, Glendale 12 (8 innings)
West Madison National 13, Rhinelander Hodag 8

Day 3 (Monday, July 25):
West Madison National 13, Ashland 4
Little Leaguers of Kenosha 10, Kennedy 0 (4 innings)
Glendale 15, Rhinelander Hodag 2 (4 innings)

Day 4 (Tuesday, July 26):
Glendale 10, Kennedy 6
Rhinelander Hodag 6, Ashland 3
Little Leaguers of Kenosha 4, West Madison National 3

Day 5 (Wednesday, July 27):
Rhinelander Hodag 12, Kennedy 7
Glendale 12, West Madison National 2 (4 innings)
Little Leaguers of Kenosha 13, Ashland 5


Standings

W

L

Runs
Allowed
Little Leaguers of Kenosha 5 0 20
Glendale 4 1 27
West Madison National 3 2 32
Rhinelander Hodag 2 3 43
Kennedy 1 4 42
Ashland 0 5 50

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Thursday, July 28)

Little Leaguers of Kenosha 10, Rhinelander Hodag 0 (5 innings)
West Madison National 8, Glendale 5, (7 innings)

Wisconsin State Championship Game (Friday, July 29)

Little Leaguers of Kenosha 10, West Madison National 3 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.