2022 Little League® Baseball Metro Region Tournament
Unpage Home | Metro Region Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Metro Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)

2022

Metro Region Tournament
Host - Little League Baseball Eastern Region Headquarters (Bristol, Connecticut)
At Breen Field; A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center

The A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center is located at 335 Mix Street in Bristol.

Participating Teams City League
Connecticut State Champions Fairfield Fairfield American LL
New Jersey State Champions Toms River Toms River East LL
New York State Champions Massapequa Massapequa Coast LL
Rhode Island State Champions Cumberland Cumberland LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 state tournament results for Metro Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Results:

Opening Round (Saturday, August 6):
Massapequa Coast (New York) 6, Toms River East (New Jersey) 3 (7 innings)
Fairfield American (Connecticut) 3, Cumberland (Rhode Island) 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, August 7):
Toms River East (New Jersey) 3, Cumberland (Rhode Island) 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, August 8):
Massapequa Coast (New York) 7, Fairfield American (Connecticut) 5 (Massapequa Coast advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, August 10):
Toms River East (New Jersey) 3, Fairfield American (Connecticut) 1 (elim.) (Toms River East advances to championship game)

Championship Game (Friday, August 12)

Massapequa Coast (New York) 4, Toms River East (New Jersey) 0 (TITLE)

New York's Massapequa Coast Little League wins the 2022 Metro Region tournament and advances to the Little League World Series.


Metro Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Connecticut | New Jersey | New York | Rhode Island


Connecticut State Tournament
Host - East Lyme (District 10)

East Lyme Little League is located at 31 Society Road in East Lyme.

Participating Teams
Section 1 Champions Fairfield American (District 2)
Section 2 Champions Shelton (District 3)
Section 3 Champions East Lyme (District 10)
Section 4 Champions Manchester (District 8)

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 27):
East Lyme 10, Manchester 1
Fairfield American 5, Shelton 1

Winner's Bracket Final (Thursday, July 28):
Fairfield American 10, East Lyme 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 28):
Manchester 8, Shelton 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 29):
East Lyme 8, Manchester 6 (elim.)

Championship Game (Saturday, July 30):
Fairfield American 9, East Lyme 1 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Pequannock (District 2)
At Washington Park

Washington Park is located at 11 Washington Street in Pequannock.

Participating Teams
Section 1 Champions West Milford (District 2)
Section 2 Champions Rutherford (District 5)
Section 3 Champions Toms River East (District 18)
Section 4 Champions Haddonfield (District 13)

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 27):
Haddonfield 14, West Milford 3 (6 innings)
Toms River East 12, Rutherford 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, July 28):
Rutherford 13, West Milford 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 28):
Toms River East 10, Haddonfield 1

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, July 29):
Rutherford 7, Haddonfield 4 (elim.)

Championship Game (Saturday, July 30):
Toms River East 9, Rutherford 0 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - Pequannock (District 2)
Host - Penfield (District 4)
At Zabkar Field; Veteran's Memorial Park

Veteran's Memorial Park is located at 3100 Atlantic Avenue in Penfield.

Pool 'A' Participants
Section 1 West Champions Webster (District 4)
Section 2 North Champions Saratoga Springs National (District 11)
Section 3 North Champions West Nyack/Nanuet (District 18)
Section 4 West Champions Massapequa Coast (District 31)

Pool 'B' Participants
Section 1 East Champions Fayetteville/Manlius (District 8)
Section 2 South Champions East Greenbush Castleton (District 14)
Section 3 South Champions South Shore (Staten Island) (District 24)
Section 4 East Champions Sayville (District 35)

Tournament Results:

Pool 'A' Bracket

Round 1 (Tuesday, July 26):
Massapequa Coast 7, Webster 6 (8 innings)
West Nyack/Nanuet 7, Saratoga Springs National 1

Round 2 (Wednesday, July 27):
Massapequa Coast 15, Saratoga Springs National 1 (5 innings)
Webster 12, West Nyack/Nanuet 9

Round 3 (Friday, July 29):
West Nyack/Nanuet 5, Massapequa Coast 1
Webster 8, Saratoga Springs National 7

Pool 'B' Bracket

Round 1 (Tuesday, July 26):
Fayetteville/Manlius 7, Sayville 2
South Shore 11, East Greenbush Castleton 1 (4 innings)

Round 2 (Wednesday, July 27):
East Greenbush Castleton 11, Sayville 0 (4 innings)
South Shore 6, Fayetteville/Manlius 2

Round 3 (Friday, July 29):
South Shore 5, Sayville 0
East Greenbush Castleton 13, Fayetteville/Manlius 10 (7 innings)


Pool 'A' Standings

W

L

Runs
Allowed
Massapequa Coast 2 1 12
West Nyack/Nanuet 2 1 14
Webster 2 1 23
Saratoga Springs National 0 3 30


Pool 'B' Standings

W

L

Runs
Allowed
South Shore 3 0 3
East Greenbush Castleton 2 1 21
Fayetteville/Manlius 1 2 21
Sayville 0 3 23

The top two teams in each pool advance to elimination rounds.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Saturday, July 30)

Massapequa Coast 10, East Greenbush Castleton 0 (5 innings)
West Nyack/Nanuet 6, South Shore 4

New York State Championship Game (Sunday, July 31)

Massapequa Coast 15, West Nyack/Nanuet 5 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Rhode Island State Tournament
Host - North Providence (District 1)
At Lee Romano Field

Lee Romano Field is located at 442 Woonasquatucket Avenue in Providence.

Participating Teams
District 1 Champions Johnston
District 2 Champions Portsmouth
District 3 Champions North Kingstown/Wickford
District 4 Champions Cumberland

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 23):
Portsmouth 3, Cumberland 2
North Kingstown/Wickford 3, Johnston 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, July 25):
Cumberland 8, Johnston 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, July 25):
Portsmouth 7, North Kingstown/Wickford 6

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 27):
Cumberland 9, North Kingstown/Wickford 2 (7 innings; elim.)

Championship Series (Friday, July 29 and Saturday, July 30):
Cumberland 8, Portsmouth 0
Cumberland 4, Portsmouth 3 (TITLE)

Click here to return to the state tournament results list.

Click here to return to the top of the page.






The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.