2022 Japanese Region Little League® Tournament Results
Unpage Home | Japanese Region Main Page

Japanese Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022




Click or scroll to the bottom of this page for links to 2022 district tournament results for Japan.

If you can provide district tournament results that are not listed on this page, or can identify All-Japan tournament qualifiers from years prior to 1999, please contact the Unpage.

Japanese Region Tournament
Host - Hachioji

Participating Teams Prefecture City League
Hokkaido Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Tohoku Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Tohoku Runner-Up To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Kitakanto Champions Saitama Omiya City Omiya Higashi LL
Higashikanto Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Tokyo Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Kanagawa Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Shinetsu Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Shinetsu Runner-Up To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Tokai Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Tokai Runner-Up To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Kansai Champions To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Kansai Runner-Up To Be Determined To Be Determined To Be Determined
Chugoku Champions Hiroshima Hiroshima City Hiroshima Aki LL
Shikoku Champions Ehime Matsuyama City Ehime LL
Kyushu Champions Nagasaki Nagasaki Nagasaki Chuo LL

Tournament Schedule/Results:

The Japanese Region tournament will be held in Hachioji between July 22 and July 25. Pairings for this tournament will be drawn in June, and will be posted upon their release. The tournament will employ a sixteen-team, single-elimination format.


2022 Japan District Tournament Results

Scroll down for links to 2022 district tournament results. If you can provide tournament results that are not listed on this page, or can identify All-Japan tournament qualifiers from years prior to 1999, please contact the Unpage.

Hokkaido | Tohoku | Kitakanto | Higashikanto | Tokyo | Kanagawa | Shinetsu | Tokai | Kansai | Chugoku | Shikoku | Kyushu


All-Kitakanto Tournament
Championship Game Host - Fukaya City

Format: Modified double-elimination tournament, with the Kitakanto champion advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Sunday, April 24 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 8, Kawaguchi 1
Asaka 8, Fujimi 2

Winner's Bracket Quarterfinals (Sunday, April 24 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 7, Fukaya City 0
Shiki 10, Saitama Nishi 9
Urawa 13, Omiya 1 (5 innings)
Omiya Higashi 15, Asaka 3 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Friday, April 29 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 9, Shiki 4
Omiya Higashi 10, Urawa 9

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain) (Friday, April 29 - at Fukaya City and Omiya):
Omiya 15, Fukaya City 5 (6 innings; elim.)
Fujimi 6, Shiki 5 (9 innings; elim.)
Saitama Nishi 1, Asaka 0 (elim.)
Urawa 11, Kawaguchi (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, May 1 - at Kawagoe):
Omiya Higashi 7, Ageo City 1 (Omiya Higashi advances to championship game)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, May 1 - at Kawagoe and Omiya):
Fujimi 10, Omiya 6 (elim.)
Urawa 15, Saitama Nishi 0 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, May 3 - at Fujimi):
Urawa 15, Fujimi 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, May 3 - at Fujimi):
Ageo City 7, Urawa 4 (elim.) (Ageo City advances to championship game)

Championship Game (Wednesday, May 4 - at Fukaya City):

Omiya Higashi 5, Ageo City 3 (TITLE)

Omiya Higashi advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kanagawa Tournament
Host - Yokohama Chuo
At Yokohama Chuo Little League Field

Format: Modified double-elimination tournament, with the Kanagawa champion advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Schedule/Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Sunday, June 5):
Game 1 - Yokohama Chuo versus Shonan

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, June 5):
Game 2 - Yokohama Kita versus Hiratsuka
Game 3 - Asahi/Yokohama versus Winner 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, June 12):
Game 5 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, June 12):
Game 4 - Winner 2 versus Winner 3 (Winner advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, June 12):
Game 6 - Loser 3 versus Winner 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, June 19):
Game 7 - Loser 4 versus Winner 6 (elim.) (Winner advances to championship game)

Championship Game (Sunday, June 19):

Game 8 - Winner 4 versus Winner 7 (TITLE)

The All-Kanagawa champion advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Chugoku Tournament

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the first place team at the conclusion of round robin competition advancing to the Japanese Region tournament. Tiebreaking games will be held if there is a tie for first place at the conclusion of round-robin play.

Round-Robin results:

(Participating Teams: Hiroshima Aki, Hiroshima Minami, Hiroshima Nishi, Okayama, and Yamaguchi Higashi)

Day One (Sunday, March 13 - at Tsuru Ikoinosato Ground):
Yamaguchi Higashi 7, Hiroshima Minami 3
Hiroshima Aki 4, Okayama 0
Hiroshima Nishi 14, Okayama 1 (4 innings)

Day Two (Sunday, March 20 - at Tsuru Ikoinosato Ground):
Hiroshima Aki 7, Hiroshima Minami 0
Hiroshima Nishi 10, Yamaguchi Higashi 5
Hiroshima Aki 13, Yamaguchi Higashi 0 (4 innings)
Hiroshima Nishi 13, Hiroshima Minami 0 (4 innings)

Day Three (Sunday, March 27 - at Hiroshima Aki):
Yamaguchi Higashi 5, Okayama 1
Hiroshima Aki 15, Hiroshima Nishi 0 (5 innings)
Hiroshima Minami 7, Okayama 3


Round-Robin Standings

W

L
Hiroshima Aki 4 0
Hiroshima Nishi 3 1
Yamaguchi Higashi 2 2
Hiroshima Minami 1 3
Okayama 0 4

Hiroshima Aki advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Shikoku Tournament

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the first place team at the conclusion of round robin competition advancing to the Japanese Region tournament. Tiebreaking games will be held if there is a tie for first place at the conclusion of round-robin play.

Round-Robin results:

(Participating Teams: Ehime, Ehime Konan, Ehime Tobe/Dohgo, Hojo, Niihama, and Saijo)

Day One (Sunday, April 10 - at Hojo and Niihama):
Niihama 10, Saijo 2 (4 innings)
Hojo 6, Ehime Tobe/Dohgo 1
Ehime 5, Niihama 0

Day Two (Sunday, April 17 - at Hojo):
Hojo 5, Ehime Konan 3
Saijo 14, Ehime Konan 10
Hojo 4, Saijo 2

Day Three (Saturday, April 23 - at Goshikihama Field, Iyo):
Ehime Konan 8, Ehime Tobe/Dohgo 1 (4 innings)
Ehime Tobe/Dohgo 4, Niihama 4 (tie game)
Niihama 5, Ehime Konan 4

Day Four (Saturday, April 30 - at Ehime):
Niihama 13, Hojo 4
Ehime 12, Ehime Konan 0 (3 innings)
Ehime 11, Hojo 0 (4 innings)

Day Five (Sunday, May 1- at Saijo):
Ehime 5, Saijo 4
Ehime 9, Ehime Tobe/Dohgo 0 (4 innings)
Saijo 12, Ehime Tobe/Dohgo 11


Round-Robin Standings

W

L

T
Ehime 5 0 0
Niihama 3 1 1
Hojo 3 2 0
Saijo 2 3 0
Ehime Konan 1 4 0
Ehime Tobe/Dohgo 0 4 1

Ehime advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kyushu Tournament

Format: The six district tournament participants are divided into two pools for round robin competition, and the top two teams in each pool advance to the All-Kyushu finals.

Tournament Results:

(Block 'A' Tournament Participants: Nagasaki Kita, Nagasaki Minami, and Yukuhashi)

(Block 'B' Tournament Participants: Fukuoka Chuo, Kumamoto Oozu, and Nagasaki Chuo)

Pool Competition results:

Pool 'A' Tournament

Day 1 (Saturday, May 7 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Kita 13, Yukuhashi 5
Nagasaki Minami 9, Yukuhashi 5
Nagasaki Kita 11, Nagasaki Minami 0 (5 innings)

Pool 'B' Tournament

Day 1 (Saturday, May 7 - at Sonada Ground):
Fukuoka Chuo 4, Kumamoto Oozu 2
Fukuoka Chuo 4, Nagasaki Chuo 0
Nagasaki Chuo 6, Kumamoto Oozu 0


Pool 'A' Standings

W

L
Nagasaki Kita 2 0
Nagasaki Minami 1 1
Yukuhashi 0 2

Pool 'B' Standings

W

L
Fukuoka Chuo 2 0
Nagasaki Chuo 1 1
Kumamoto Oozu 0 2

All-Kyushu Finals

Semifinal Round (Sunday, May 8 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Chuo 6, Nagasaki Kita 5
Fukuoka Chuo 11, Nagasaki Minami 0 (4 innings)

Championship Game (Sunday, May 8 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Chuo 3, Fukuoka Chuo 2 (TITLE)

Nagasaki Chuo advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.