1992 Indiana Little League® Sectional Tournament Results

Indiana Sectional Tournaments


Prior Year
Sectional


Prior Year
State Tourney
1992

Next Year
State Tourney

Next Year
Sectional
Section 1 | Section 2 | Section 3 | Section 4
Click here to view 1992 State Tournament results.


Indiana Section 1 Tournament

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 11 Champions
District 14 Champions
Portage National
Crown Point National
South Bend South East
Mishawaka Southwest

Tournament Results:

Sub-Sectional Round (Best 2-of-3)
Host - Portage (District 1)


Portage National 5, Crown Point National 0
Crown Point National 10, Portage National 1
Portage National 7, Crown Point National 2 (TITLE)

Sub-Sectional Round (Best 2-of-3)
Host - South Bend South Side (District 11)
At South Side Park


South Bend South East 3, Mishawaka Southwest 0
South Bend South East 7, Mishawaka Southwest 2 (TITLE)

Championship Series
Host - Portage (District 1)
At Portage LL Complex
(Double-elimination; subsectional losses carry over to this round)


South Bend South East 11, Portage National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 2 Tournament
Host - Fort Wayne Georgetown (District 10)

Participating Teams:
District 3 Champions
District 9 Champions
District 10 Champions
West Lafayette
Wabash
Fort Wayne St. Joseph National

Tournament Results:

Opening Round:
Wabash 12, West Lafayette 2

Winner's Bracket Finals:
Fort Wayne St. Joseph National 15, Wabash 8

Loser's Bracket Finals:
West Lafayette 6, Wabash 3 (elim.)

Championship Game:
Fort Wayne St. Joseph National 8, West Lafayette 4 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 3 Tournament
Host - Anderson Meadowbrook (District 6)

Participating Teams:
District 6 Champions
District 7 Champions
District 8 Champions
Chesterfield
Indianapolis Warren Township
Brownsburg

Tournament Results:

Opening Round:
Brownsburg d. Indianapolis Warren Township

Winner's Bracket Finals:
Chesterfield 6, Brownsburg 5

Loser's Bracket Finals:
Brownsburg d. Indianapolis Warren Township (elim.)

Championship Game:
Chesterfield 7, Brownsburg 3 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 4 Tournament
Host - Franklin Township (District 12)

Participating Teams:
District 4 Champions
District 5 Champions
District 12 Champions
District 13 Champions
Terre Haute North
Jeffersonville George Rogers Clark National
Greenwood Center Grove
Princeton

Tournament Results:

Opening Round:
Terre Haute North 7, Jeffersonville George Rogers Clark National 6
Greenwood Center Grove d. Princeton

Loser's Bracket Semifinals:
Jeffersonville George Rogers Clark National 3, Princeton 0 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Greenwood Center Grove 5, Terre Haute North 2

Loser's Bracket Finals:
Jeffersonville George Rogers Clark National 5, Terre Haute North 0 (elim.)

Championship Series:
Jeffersonville George Rogers Clark National 4, Greenwood Center Grove 2
Jeffersonville George Rogers Clark National 4, Greenwood Center Grove 2 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.



Prior Year
Sectional


Prior Year
State Tourney


Next Year
State Tourney

Next Year
Sectional
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on contacting the Unpage.
Copyright © 2002, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/17/2002