1983 Indiana Little League® Sectional Tournament Results

Indiana Sectional Tournaments


Prior Year
Sectional


Prior Year
State Tourney
1983

Next Year
State Tourney

Next Year
Sectional
Section 1 | Section 2 | Section 3 | Section 4
Click here to view 1983 State Tournament results.


Indiana Section 1 Tournament

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 11 Champions
District 14 Champions
Portage National
Robertsdale
South Bend Chet Waggoner
Osceola

Tournament Results:

Sub-Sectional Round (Best 2-of-3)

Robertsdale 1, Portage National 0 (7 innings)
Robertsdale d. Portage National (TITLE)

Sub-Sectional Round (Best 2-of-3)
Host - Elkhart Osolo (District 14)


Osceola 3, South Bend Chet Waggoner 2
Osceola 2, South Bend Chet Waggoner 0 (TITLE)

Championship Series
Host - Elkhart Osolo (District 14)
(Double-elimination; subsectional losses carry over to this round)


Osceola 2, Robertsdale 1
Robertsdale 6, Osceola 3
Robertsdale 4, Osceola 3 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 2 Tournament

Participating Teams:
District 3 Champions
District 9 Champions
District 10 Champions
Monticello
Wabash
Fort Wayne St. Joseph

Tournament Results:

Sub-Sectional Round (Best 2-of-3)
Host - Rochester (District 3)


Wabash 7, Monticello 0
Monticello 1, Wabash 0
Wabash 2, Monticello 0 (TITLE)

Championship Series
Host - Fort Wayne Elmhurst (District 10)
At Rick Harman Field
(Double-elimination; subsectional losses carry over to this round)


Wabash 3, Fort Wayne St. Joseph 0
Wabash 1, Fort Wayne St. Joseph 0 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 3 Tournament
Host - Anderson Franklin (District 6)

Participating Teams:
District 6 Champions
District 7 Champions
District 8 Champions
Brentwood
Indianapolis Warren Township
Indianapolis Eagledale

Tournament Results:

Opening Round:
Indianapolis Warren Township 4, Indianapolis Eagledale 1

Winner's Bracket Finals:
Indianapolis Warren Township 5, Brentwood 4

Loser's Bracket Finals:
Indianapolis Eagledale 7, Brentwood 6 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Indianapolis Warren Township d. Indianapolis Eagledale (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Indiana Section 4 Tournament
Host - Clarksville (District 5)

Participating Teams:
District 4 Champions
District 5 Champions
District 12 Champions
District 13 Champions
Clinton
New Albany East
Greenwood Center Grove
Jasper

Tournament Results:

Opening Round:
New Albany Township East 2, Clinton 1
Greenwood Center Grove 8, Jasper 7

Loser's Bracket Semifinals:
Jasper 4, Clinton 0 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
New Albany Township East 3, Greenwood Center Grove 0

Loser's Bracket Finals:
Jasper 5, Greenwood Center Grove 3 (elim.)

Championship Game:
New Albany Township East 14, Jasper 4 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.



Prior Year
Sectional


Prior Year
State Tourney


Next Year
State Tourney

Next Year
Sectional
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on contacting the Unpage.
Copyright © 2002, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/17/2002