1998 Little League® Baseball Eastern Region State Tournament Results

Eastern Region State Tournament Results



Prior Year
Region Tournament
1998

Next Year
Region Tournament
Connecticut | Delaware | District of Columbia | Maine | Maryland | Massachusetts | New Hampshire | New Jersey | New York | Pennsylvania | Rhode Island | Vermont
Click here to view 1998 Eastern Region Tournament results.


Connecticut State Tournament
Host - Stamford Federal (District 1)
At Federal Field

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Trumbull American (District 2)
Simsbury National (District 6)

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Simsbury National 3, Trumbull American 2
Trumbull American 5, Simsbury National 1
Simsbury National 4, Trumbull American 0 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Delaware State Tournament
Host - Midway LL; Milltown (District 2)
At Midway Field

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 3 Champions
Milford
Newark National
Georgetown

Tournament Results:

Opening Round:
Georgetown 8, Milford 0

Winner's Bracket Finals:
Georgetown d. Newark National

Loser's Bracket Finals:
Newark National 4, Milford 2 (elim.)

Championship Game:
Georgetown 9, Newark National 6 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Maine State Tournament
Host - Belfast (District 2)
At Walsh Field

Participating Teams:
District 2 Champions
District 3 Champions
District 4 Champions
District 5 Champions
District 6 Champions
Camden-Rockport
Machias
East Biddeford
Augusta West
South Portland American

Tournament Results:

Opening Round:
Augusta West 3, Machias 2

Winner's Bracket Semifinals:
East Biddeford 2, South Portland American 1
Augusta West 2, Camden-Rockport 1

Loser's Bracket Quarterfinals (five teams remain):
South Portland American 2, Machias 1 (elim.)

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
South Portland American 9, Camden-Rockport 3 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Augusta West 4, East Biddeford 2

Loser's Bracket Finals:
East Biddeford 12, South Portland American 10 (elim.)

Championship Game:
Augusta West 4, East Biddeford 2 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Maryland State Tournament
Host - Frederick National (District 2)
At Robert B. Staley Stadium

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 4 Champions
District 5 Champions
District 6 Champions
District 7 Champions
District 8 Champions
Halfway
Frederick National
Baltimore Arbutus
Elkton
Easton
Hughesville
West Salisbury

Tournament Results:

Opening Round:
Halfway 13, Easton 3 (4 innings; 10-run rule)
Elkton 6, West Salisbury 2
Hughesville 2, Baltimore Arbutus 1

Winner's Bracket Semifinals:
Hughesville 8, Frederick National 6
Elkton 13, Halfway 5

Loser's Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Easton 13, West Salisbury 3 (elim.)

Loser's Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Halfway 11, Baltimore Arbitus 0 (elim.)
Frederick National 9, Easton 4 (elim.)

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
Halfway 5, Frederick National 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Hughesville 6, Elkton 0

Loser's Bracket Finals:
Elkton 12, Halfway 7 (elim.)

Championship Game:
Hughesville 13, Elkton 12 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Massachusetts State Tournament
Host - Taunton West (District 6)

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Westfield North (District 2)
Falmouth (District 7)
Newton North (District 10)
Swampscott (District 16)

Tournament Results:

Semifinals:
Swampscott 13, Westfield North 5
Newton North 5, Falmouth 2

Championship Game:
Newton North 5, Swampscott 3 (TITLE)

Click here to visit the Unpage's Massachusetts State Tournament History Web Site!!!

Click here to return to the top of this page.


New Hampshire State Tournament
Host - Somersworth (District 2)

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
Goffstown
Somersworth

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Goffstown 3, Somersworth 0
Goffstown 7, Somersworth 4 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


New Jersey State Tournament
Host - Sayreville (District 10)

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Randolph (District 1)
Clark (District 8)
Toms River East American (District 18)
Cherry Hill National (District 13)

Tournament Results:

Opening Round:
Randolph 6, Clark 0
Toms River East American 4, Cherry Hill National 2 (7 innings)

Loser's Bracket Semifinals:
Cherry Hill National 11, Clark 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Toms River East American 13, Randolph 7

Loser's Bracket Finals:
Randolph 5, Cherry Hill National 4 (elim.)

Championship Series:
Randolph 3, Toms River East American 2
Toms River East American 7, Randolph 4 (TITLE)

Click here to visit the Unpage's New Jersey State Tournament History Web Site!!!

Click here to return to the top of this page.


Pennsylvania State Tournament
Host - Lower Burrell (District 25)
At Walsh Field

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Section 5 Champions
Latrobe (District 26)
Franklin (District 25)
Williamsport Brandon (District 12)
Quakertown (District 20)
Morrisville (District 21)

Tournament Results:

Opening Round:
Williamsport Brandon 12, Morrisville 7

Winner's Bracket Semifinals:
Latrobe 2, Quakertown 1
Williamsport Brandon 13, Franklin 0

Loser's Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Morrisville 7, Quakertown 4 (elim.)

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
Morrisville 4, Franklin 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Latrobe 3, Williamsport Brandon 1

Loser's Bracket Finals:
Williamsport Brandon 5, Morrisville 4 (elim.)

Championship Series:
Williamsport Brandon 11, Latrobe 8
Latrobe 6, Williamsport Brandon 5 (7 innings; TITLE)

Click here to visit the Unpage's Pennsylvania State Tournament History Web Site!!!

Click here to return to the top of this page.


Rhode Island State Tournament
Championship Game Host - Pawtucket (District 2)
At Cosimini Field

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 3 Champions
District 4 Champions
Cranston Western
Rumford
Chariho
Lincoln

Tournament Results:

Opening Round:
Cranston Western 7, Rumford 5 (11 innings)
Lincoln 7, Chariho 1

Loser's Bracket Semifinals:
Chariho 11, Rumford 0 (4 innings, 10-run rule; elim.)

Winner's Bracket Finals:
Cranston Western 12, Lincoln 9

Loser's Bracket Finals:
Lincoln 10, Chariho 7 (elim.)

Championship Game:
Cranston Western 1, Lincoln 0 (TITLE)

Click here to visit the Unpage's Rhode Island State Tournament History Web Site!!!

Click here to return to the top of this page.


Vermont State Tournament
Host - Burlington (District 1)
At Schifilliti Field

Participating Teams:
District 1 Champions
District 2 Champions
District 3 Champions
District 4 Champions
Shelburne
Brattleboro
Essex Town
Barre

Tournament Results:

Opening Round:
Shelburne 5, Barre 2
Brattleboro 2, Essex Town 0

Loser's Bracket Semifinals:
Essex Town 3, Barre 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Brattleboro 9, Shelburne 0

Loser's Bracket Finals:
Essex Town 6, Shelburne 1 (elim.)

Championship Game:
Brattleboro 4, Essex Town 3 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on contacting the Unpage.
Copyright © 2003, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/03/2003