2021 Delaware State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Delaware Main Page

2021 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Note - The Canadian Region and Ontario provincial tournaments are cancelled for 2021 due to the COVID-19 pandemic. British Columbia leagues end play at the provincial tournament level. Australian and Japanese tournament winners will not progress beyond national competition.

Delaware State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019 Tournament
2021


Click or scroll to the bottom of this page to view 2021 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Delaware State Tournament
Host - Camden-Wyoming (District 1)

Participating Teams
District 1 Champions Camden-Wyoming
District 2 Champions Canal (Bear)
District 3 Champions Lewes/Rehoboth Beach

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 28):
Canal 18, Lewes/Rehoboth Beach 1 (5 innings)

Winner's Bracket Final (Thursday, July 29):
Canal 2, Camden-Wyoming 0

Elimination Bracket Final (Friday, July 30):
Camden-Wyoming 10, Lewes/Rehoboth Beach 3 (elim.)

Championship Game (Saturday, July 31):
Canal 4, Camden-Wyoming 0 (TITLE)

Follow Canal at the Mid-Atlantic Region Tournament -- Click here to view results.


2021 Delaware District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3


Delaware District 1 Tournament
Host - Camden-Wyoming

Tournament Results:

Opening Round:
Milford 9, Dover 0
M-O-T 8, Felton 0

Winner's Bracket Semifinals:
Milford 13, Smyrna-Clayton 0
Camden-Wyoming 6, M-O-T 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
M-O-T 12, Dover 0 (elim.)
Smyrna-Clayton 20, Felton 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Camden-Wyoming 19, Milford 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
M-O-T 16, Smyrna-Clayton 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
M-O-T 4, Milford 0 (elim.)

Championship Game:
Camden-Wyoming 5, M-O-T 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 2 Tournament
Championship Game Host - Capitol (Wilmington)

Tournament Results:

Opening Round:
Naamans d. Newark National
Canal 16, Brandywine 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Naamans 12, Newark American 8
Canal 7, Midway/Capitol 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Midway/Capitol d. Newark National (elim.)
Brandywine 10, Newark American 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canal 12, Naamans 2 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Midway/Capitol 4, Brandywine 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Midway/Capitol 5, Naamans 2 (elim.)

Championship Game:
Canal 15, Midway/Capitol 2 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 3 Tournament
Championship Game Host - Georgetown

Tournament Results:

Opening Round:
Lewes/Rehoboth Beach 11, Woodbridge 1
Georgetown 12, Nanticoke 10
Lower Sussex 2, Milton 0
Laurel 10, Millsboro 0

Winner's Bracket Semifinals:
Lewes/Rehoboth Beach 9, Georgetown 1
Lower Sussex 8, Laurel 7

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Woodbridge 8, Nanticoke 1 (elim.)
Milton 9, Millsboro 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laurel 11, Woodbridge 1 (elim.)
Milton 11, Georgetown 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lewes/Rehoboth Beach 12, Lower Sussex 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Milton 11, Laurel 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, July 20):
Milton 6, Lower Sussex 0 (forfeit; elim.)

Championship Series:
Milton 11, Lewes/Rehoboth Beach 2
Lewes/Rehoboth Beach 5, Milton 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




2019 Tournament



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.