Central Region State Little League® Champions

Central Region State Champions


Click on a specific state or scroll through the page to see a list of recent state champions for all Central Region states:
Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Kentucky | Michigan | Minnesota | Missouri | Nebraska | Dakotas | Ohio | Wisconsin
Teams listed in bold also won the Central Region Tournament.

Click here to return to the Central Region Little League Tournament Page Main Menu.


Illinois

State Champions
2000 - West Lawn (Chicago)
1999 - WestL awn (Chicago)
1998 - LaGrange
1997 - Naperville American
1996 - Brookfield National
1995 - Aroma Park Lions
1994 - Evergreen Park
1993 - Barrington American
1992 - South Holland South
1991 - Downers Grove North
1990 - South Holland South
1989 - Belmont (Joliet)
1988 - Belmont (Joliet)
1987 - Jackie Robinson West (Chicago)
1986 - Norridge
1985 - Milan
1984 - Jackie Robinson West (Chicago)
1983 - Jackie Robinson West (Chicago)
1982 - Naperville American
1981 - Barrington
1980 - Lockport
1979 - Elgin National
1978 - Palatine South
1977 - Belmont (Joliet)
1976 - Markham Manor
1975 - Elgin National
1974 - Clear Ridge East (Chicago)
1973 - Harwood Heights
1972 - West Lawn (Chicago)
1971 - Kankakee Jaycees
1970 - Hyde Park (Chicago)
1969 - Evergreen Park National
1968 - West Lawn (Chicago)
1967 - Roseland North (Chicago)
1966 - Kankakee Jaycees
1965 - Harvey American
1964 - Robinson
1963 - Naperville
1962 - Kankakee Jaycees
1961 - Downers Grove National
1960 - Maywood National
1959 - Elgin National
1958 - Kankakee Jaycees
1957 - Lyons-McCook

Click here to visit the Illinois State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Indiana

State Champions
2000 - Brownsburg
1999 - Brownsburg
1998 - Terre Haute North
1997 - Dyer
1996 - Time Corners American (Fort Wayne)
1995 - Crown Point
1994 - Shadyside (Anderson)
1993 - Dyer
1992 - South Bend South East
1991 - Times Corners National (Fort Wayne)
1990 - George Rogers Clark American (Jeffersonville)
1989 - George Rogers Clark National (Jeffersonville)
1988 - Wabash
1987 - Chesterfield
1986 - Wabash
1985 - Warren Township National (Indianapolis)
1984 - Southport
1983 - Wabash
1982 - Griffith
1981 - Terre Haute North
1980 - Center Grove (Greenwood)
1979 - Frankin (Anderson)
1978 - Harding (Fort Wayne)
1977 - Franklin Township
1976 - Portage National
1975 - Highland American
1974 - Club Ki-Yowga (East Chicago)
1973 - Elmhurst (Fort Wayne)
1972 - Edison (Hammond)
1971 - Anderson (Gary)
1970 - Highland South
1969 - Hessville (Hammond)
1968 - Terre Haute American
1967 - Terre Haute American
1966 - Kokomo Northside
1965 - George Rogers Clark (Jeffersonville)
1964 - East Glenn Park (Gary)
1963 - George Rogers Clark (Jeffersonville)
1962 - Terre Haute American
1961 - Terre Haute American
1960 - Anderson (Gary)
1959 - Indiana Harbor (East Chicago)
1958 - Junedale (Gary)
1957 - Monticello

Click here to visit the Indiana State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Iowa

State Champions
2000 - Davenport East
1999 - Fairfield
1998 - Mahaska County National (Eddyville/Fremont/Bussey)
1997 - Davenport North
1996 - Marshalltown National
1995 - Marshalltown National
1994 - Davenport Northwest
1993 - Beaverdale American (Des Moines)
1992 - Emies (Davenport)
1991 - Grandview (Des Moines)
1990 - Indianola
1989 - Davenport East
1988 - South Des Moines
1987 - Monroe County (Albia)
1986 - Grandview (Des Moines)
1985 - Morningside National (Sioux City)
1984 - Ottumwa American
1983 - Sioux City West Side
1982 - Emies (Davenport)
1981 - Emies (Davenport)
1980 - Grandview National (Des Moines)
1979 - Davenport Northwest
1978 - West Des Moines East
1977 - Emies (Davenport)
1976 - Windsor-Des Moines (Des Moines)
1975 - Davenport Southeast
1974 - Davenport Northwest
1973 - Davenport Central
1972 - Le Mars
1971 - Ottumwa National
1970 - Fort Des Moines (Des Moines)
1969 - Beaverdale (Des Moines)
1968 - Marshalltown National
1967 - South Des Moines
1966 - Beaverdale (Des Moines)
1965 - Grandview (Des Moines)
1964 - Windsor-Des Moines (Des Moines)
1963 - Sac County (Sac City)
1962 - Windsor-Des Moines (Des Moines)
1961 - West Des Moines
1960 - Burlington American
1959 - Ottumwa Midwest
1958 - Davenport Northwest
1957 - Ottumwa American

Click here to return to the top of this page.


Kansas

State Champions
2000 - Southwest Kansas (Hugoton)
1999 - Cherokee Community
1998 - Baxter Springs
1997 - Baxter Springs
1996 - Paola
1995 - Baxter Springs
1994 - Baxter Springs
1993 - Southwest Kansas (Hugoton)
1992 - Columbus
1991 - Baxter Springs
1990 - Baxter Springs
1989 - Baxter Springs
1988 - Baxter Springs
1987 - Baxter Springs
1986 - Baxter Springs
1985 - Baxter Springs
1984 - Baxter Springs
1983 - Riverton
1982 - Cherokee Community
1981 - Baxter Springs
1980 - Baxter Springs
1979 - Paola
1978 - Baxter Springs
1977 - Olathe West
1976 - Baxter Springs
1975 - McConnell Air Force Base (Wichita)
1974 - Paola
1973 - Olathe East
1972 - Hoisington
1971 - Forbes Air Force Base (Topeka)
1970 - Galena
1969 - Olathe East
1968 - Olathe East
1967 - Paola
1966 - Scott County (Scott City)
1965 - Baxter Springs
1964 - Baxter Springs
1963 - Columbus

Click here to visit the Kansas State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Kentucky

NOTE: Kentucky competed in the Southern Region Tournament from 1957 through 1999.

State Champions
2000 - Owensboro Southern
1999 - Valley Sports American (Louisville)
1998 - St. Matthews American
1997 - Campbellsville Youth
1996 - Valley Sports (Louisville)
1995 - Valley Sports (Louisville)
1994 - Valley Sports (Louisville)
1993 - Warren County Southern (Bowling Green)
1992 - Corbin
1991 - St. Matthews American
1990 - Ashland American
1989 - Jeffersontown
1988 - Jeffersontown
1987 - Buechel
1986 - Ashland American
1985 - Lexington Southeastern
1984 - South Lexington
1983 - Lexington Southeastern
1982 - South Lexington
1981 - Lexington Southeastern
1980 - Bowling Green East
1979 - Lexington Northern
1978 - South Lexington
1977 - Ashland National
1976 - Ashland National
1975 - Owensboro Southern
1974 - London
1973 - Lexington Central
1972 - Owensboro Southern
1971 - Gardenside (Lexington)
1970 - Lexington Central
1969 - Henderson American
1968 - Valley Sports (Louisville)
1967 - Henderson
1966
1965 - Louisville
1964 - Ashland
1963 - Ashland American
1962 - Owensboro Southern
1961 - Ashland National
1960 - St. Matthews National
1959 - Henderson
1958 - St. Matthews American
1957 - Owensboro Eastern

Click here to return to the top of this page.


Michigan

State Champions
2000 - Eastwood (Comstock)
1999 - Commerce
1998 - Georgetown National (Jenison)
1997 - Clare
1996 - Gladstone JCs
1995 - Grosse Pointe Farms
1994 - Michigan-Wisconsin Northern (Iron Mountain)
1993 - Grosse Pointe Park
1992 - Alpena
1991 - Columbia (Brooklyn)
1990 - Columbia (Brooklyn)
1989 - Georgetown (Jenison)
1988 - Harper Woods
1987 - Georgetown (Jenison)
1986 - Clinton Valley National
1985 - Jackson Southwest
1984 - Taylor Northwest
1983 - Taylor Northwest
1982 - Pinery Park (Wyoming)
1981 - Detroit Southwestern
1980 - Alpena
1979 - Grosse Pointe Woods-Shores National
1978 - Grosse Pointe Woods-Shores National
1977 - Huron Shore (Alpena)
1976 - Huron Shore (Alpena)
1975 - Alpena
1974 - Parchment
1973 - Birmingham Federal
1972 - Taylor Northeast
1971 - Huron Shore (Alpena)
1970 - South Farmington
1969 - Gaylord
1968 - Jackson Southeast
1967 - Huron Shore (Alpena)
1966 - Grosse Pointe Woods American
1965 - Birmingham Federal
1964 - Detroit North
1963 - Clintondale (Clinton Township)
1962 - Oakwood (Kalamazoo)
1961 - Taylor Northeast (*)
1960 - Harper Woods American
1959 - Hamtramck National
1958 - Birmingham American
1957 - Hamtramck (*)

(*) - Upper Peninsula teams competed through the Wisconsin tournament series through the 1974 international tournament. In 1957, the Escanaba JC Little League won the Division 1 and North Region Tournaments and advanced to the World Series. In 1961, Menominee won the Division 1 Tournament title and finished as the North Region runner-up.

Click here to return to the top of this page.


Minnesota

State Champions
2000 - Little Lakes East (Shoreview)
1999 - Little Lakes North (Shoreview)
1998 - Golden Valley
1997 - Little Lakes South (Shoreview)
1996 - Coon Rapids National
1995 - Little Lakes West (Arden Hills)
1994 - Brooklyn Center American
1993 - Brooklyn Center American
1992 - Duluth Eastern
1991 - Coon Rapids American
1990 - Hermantown
1989 - Coon Rapids American
1988 - Lake Park (Duluth)
1987 - Little Lakes (Shoreview)
1986 - Minnetonka Village (Minnetonka)
1985 - East Tonka (Minnetonka)
1984 - Coon Rapids American
1983 - East Tonka (Minnetonka)
1982 - East Tonka (Minnetonka)
1981 - East Tonka (Minnetonka)
1980 - East Tonka (Minnetonka)
1979 - Park National (St. Louis Park)
1978 - East Tonka (Minnetonka)
1977 - Hopkins
1976 - Park Central (St. Louis Park)
1975 - Hopkins
1974 - Little Lakes (Shoreview)
1973 - Little Lakes (Shoreview)
1972 - West Duluth
1971 - West Duluth
1970 - West Duluth
1969 - Duluth Eastern
1968 - Lake Park (Duluth)
1967 - Duluth Central
1966 - Far West (Duluth)
1965 - Virginia
1964 - Duluth Central
1963 - Duluth Central
1962 - West Duluth

Click here to return to the top of this page.


Missouri

State Champions
2000 - Twin City (Festus-Crystal City)
1999 - East Missouri (Montgomery City)
1998 - DeSoto
1997 - Twin City (Festus-Crystal City)
1996 - Twin City (Festus-Crystal City)
1995 - LaCoMo East (Concordia)
1994 - Joplin Metropolitan
1993 - DeSoto
1992 - DeSoto
1991 - Twin City (Festus-Crystal City)
1990 - Twin City (Festus-Crystal City)
1989 - Lebanon
1988 - DeSoto
1987 - Twin City (Festus-Crystal City)
1986 - Carroll County (Carrollton)
1985 - Joplin International-National
1984 - Joplin International-National
1983 - Tri-City (Herculaneum)
1982 - Daniel Boone (Columbia)
1981 - Joplin American-United
1980 - Miami (Oklahoma) (*) (runner-up - Webb City)
1979 - Carthage
1978 - LaCoMo (Concordia)
1977 - DeSoto
1976 - Carroll County (Carrollton)
1975 - Carthage
1974 - Bartlesville (Oklahoma) (*) (runner-up - Carthage)
1973 - Carthage
1972 - Carthage
1971 - Commerce (Oklahoma) (*)
1970 - Commerce (Oklahoma) (*) (runner-up - Carthage)
1969 - Sedalia American
1968 - Lebanon
1967 - Joplin Ozark
1966 - Carthage
1965 - Twin City (Festus-Crystal City)
1964 - Bartlesville National (Oklahoma) (*) (runner-up - Twin City [Festus/Crystal City])
1963 - Twin City (Festus-Crystal City)
1962 - Columbia
1961 - St. Joseph Optimist
1960 - Lebanon
1959 - St. Joseph
1958 - Carthage National
1957 - Twin City (Festus/Crystal City)

In years noted with an asterisk (*), Oklahoma leagues won the Missouri/Oklahoma sectional tournament. The highest finishing Missouri league for these years is noted in parentheses.

Click here to return to the top of this page.


Nebraska

State Champions
2000 - Kearney American
1999 - Keystone (Omaha)
1998 - Grover (Omaha)
1997 - Keystone American (Omaha)
1996 - Grover (Omaha)
1995 - Keystone (Omaha)
1994 - Grover (Omaha)
1993 - Keystone (Omaha)
1992 - Blair
1991 - Grand Island American
1990 - Grover (Omaha)
1989 - Memorial (Omaha)
1988 - Grover (Omaha)
1987 - Grover (Omaha)
1986 - Keystone (Omaha)
1985 - Hillside (Omaha)
1984 - Grand Island National
1983 - Grover (Omaha)
1982 - Hillside (Omaha)
1981 - Blair
1980 - Blair
1979 - Keystone (Omaha)
1978 - Country Club (Omaha)
1977 -
1976 - Westgate (Omaha)
1975 -
1974 - Hillside (Omaha)
1973 - Omaha
1972 -
1971 -
1970 - Grand Island
1969 - Westgate (Omaha)

Click here to return to the top of this page.


North/South Dakota

(All leagues are South Dakota unless otherwise noted.)

State Champions
2000 - Canyon Lake (Rapid City)
1999 - Harney (Rapid City)
1998 - Canyon Lake (Rapid City)
1997 - Timberline (Rapid City)
1996 - Canyon Lake (Rapid City)
1995 - Canyon Lake (Rapid City)
1994 - Timberline (Rapid City)
1993 - Canyon Lake (Rapid City)
1992 - Canyon Lake (Rapid City)
1991 - Timberline (Rapid City)
1990 - Timberline (Rapid City)
1989 - Harney (Rapid City)
1988 - Rushmore (Rapid City)
1987 - Timberline (Rapid City)
1986 - Langdon (North Dakota)
1985 - Harney (Rapid City)
1984 - Harney (Rapid City)
1983 - Harney (Rapid City)
1982 - Canyon Lake (Rapid City)
1981 - Huron
1980 - Canyon Lake (Rapid City)
1979 - Canyon Lake (Rapid City)
1978 - Canyon Lake (Rapid City)
1977 - Canyon Lake (Rapid City)
1976 - Rushmore (Rapid City)
1975 - Canyon Lake (Rapid City)
1974 - Timberline (Rapid City)
1973 - Timberline (Rapid City)
1972 - Tri-City (Rosebud)
1971 - Canyon Lake (Rapid City)
1970 - Timberline (Rapid City)
1969 - Harney (Rapid City)
1968 - Harney (Rapid City)
1967 - Harney (Rapid City)
1966 - Black Hills (Rapid City)
1965 - Black Hills (Rapid City)
1964 - Harney (Rapid City)
1963 - Harney (Rapid City)
1962 - Black Hills (Rapid City)
1961 - Harney (Rapid City)
1960 - Black Hills (Rapid City)
1959 - Black Hills (Rapid City)

Click here to return to the top of this page.


Ohio

State Champions
2000 - Canfield
1999 - Tallmadge
1998 - Canfield
1997 - Poland Community
1996 - Boardman Community East
1995 - Hamilton West Side American
1994 - South Point
1993 - Hamilton West Side American
1992 - Boardman Community West
1991 - Hamilton West Side American
1990 - Ironton
1989 - Hamilton West Side National
1988 - Hamilton West Side American
1987 - Boardman Community West
1986 - Barberton American
1985 - Boardman Community West
1984 - Athens County (Athens)
1983 - Painesville National
1982 - Painesville National
1981 - Tallmadge
1980 - Cambridge
1979 - Tallmadge
1978 - Ashtabula American
1977 - Midget Boosters (Youngstown)
1976 - Hardscrabble (Clayton)
1975 - Tallmadge
1974 - Tallmadge
1973 - Tallmadge
1972 - Tallmadge
1971 - South Point
1970 - East Liverpool National
1969 - Elyria West
1968 - Fairborn
1967 - Sciotoville
1966 - Maumee
1965 - South Akron Kiwanis American
1964 - Cuyahoga Falls National
1963 - Painesville
1962 - South Akron
1961 - Elyria
1960 - New Boston Kiwanis
1959 - Ashland
1958 - Shelby

Click here to return to the top of this page.


Wisconsin

State Champions
2000 - Oak Creek American
1999 - Oak Creek American
1998 - Eau Claire American
1997 - Appleton Lions
1996 - Appleton Lions
1995 - Appleton Lions
1994 - North Central National (Milwaukee)
1993 - Franklin American
1992 - Beaver Dam
1991 - Appleton Lions
1990 - Franklin National
1989 - Appleton Lions
1988 - Grafton
1987 - Linwood (Appleton)
1986 - Northwest (Milwaukee)
1985 - Appleton Kiwanis
1984 - East Madison
1983 - East Madison
1982 - Franklin National
1981 - Appleton Einstein
1980 - South Milwaukee National
1979 - Stevens Point
1978 - East Tonka (Minnetonka, MN) (*) (runner-up - Green Bay Lions)
1977 - Hopkins (Minnesota) (*) (runner-up - Marinette)
1976 - Linwood (Appleton)
1975 - Stevens Point
1974 - Appleton Kiwanis
1973 - Sturgeon Bay
1972 - K.I. Sawyer Air Force Base (Marquette, MI) (*) (runner-up - Wausau Northern)
1971 - Appleton Kiwanis
1970 - Manistique (Michigan) (*) (runner-up - Appleton Kiwanis)
1969 - Green Bay Southwest Kiwanis
1968 - Green Bay Lions
1967 - McKinley (Appleton)
1966 - West Madison
1965 - West Madison
1964 - Menasha South
1963 - Wausau Western
1962 - Janesville National
1961 - Menominee (Michigan) (*) (runner-up - Superior American)
1960 - Wisconsin Rapids
1959 - Superior American
1958 - Green Bay Kiwanis Southwest
1957 - Escanaba JCs (Michigan)

* - Leagues in Michigan's Upper Peninsula competed in the Wisconsin State Tournament through 1974. From 1968 through 1981, the Minnesota champion also competed against multiple Wisconsin district champions in a sectional tournament that determined the Minnesota-Wisconsin-Upper Peninsula area's representative in the divisional tournament.

In years noted with an asterisk (*), Minnesota or Upper Peninsula leagues won the sectional tournament (1968-1981) or state tournament (1957-1967). The highest finishing Wisconsin league for these years is noted in parentheses.

Click here to return to the top of this page.


Click here to return to the Central Region Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2006, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/28/2006