2018 Wyoming Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Wyoming Main Page

Wyoming District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2018

Next Year
State Tournament

If you can provide 2018 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2

Click here to view 2018 Wyoming State Tournament results.


Wyoming District 1 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Green River 13, Kemmerer 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Big Horn County 9, Riverton 3
Bridger Valley 7, Rock Springs 3
Powell 11, Lander 2
Cody 14, Green River 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Riverton 10, Kemmerer 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Green River 6, Lander 5 (elim.)
Riverton 4, Rock Springs 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Big Horn County 9, Bridger Valley 6
Powell 6, Cody 2

Consolation Games - Round 1:
Lander 18, Kemmerer 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain:
Bridger Valley 6, Green River 3 (elim.)
Cody 14, Riverton 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Powell 6, Big Horn County 2 (Powell advances to state tournament as District 1 Seed #1)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cody 11, Bridger Valley 0 (elim.)

Consolation Games - Round 2:
Lander 3, Rock Springs 1

Consolation Games - Round 3:
Riverton 12, Lander 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Cody 5, Big Horn County 1 (elim.) (Cody advances to state tournament as District 1 Seed #2)

Click here to return to the top of the page.


Wyoming District 2 Tournament
Host - Torrington

Tournament Results:

Opening Round:
Torrington 8, Laramie 4
Platte County 10, Newcastle 6
Gillette 28, Casper 0

Winner's Bracket Semifinals:
Torrington 15, Rawlins 1
Gillette 13, Platte County 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Casper 13, Newcastle 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laramie 6, Platte County 0 (elim.)
Casper 11, Rawlins 5 (elim.)

Consolation Games - Round 1:
Platte County 14, Newcastle 10

Winner's Bracket Final:
Gillette 24, Torrington 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Casper 10, Laramie 6 (elim.)

Consolation Games - Round 2:
Platte County 22, Rawlins 7

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Torrington 14, Casper 4 (elim.)

Championship Game:
Gillette 22, Torrington 0 (4 innings; TITLE)

Gillette advances to the state tournament as District 2 Seed #1, and Torrington advances to the state tournament as District 2 Seed #2.

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/15/2018