2019 Wyoming State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Wyoming Main Page

2019 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Wyoming State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2019


Click or scroll to the bottom of this page to view 2019 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Wyoming State Tournament
Host - Torrington (District 2)

Participating Teams
District 1 First Seed Big Horn County (Lovell)
District 1 Second Seed Lander
District 2 First Seed Gillette
District 2 Second Seed Laramie

Tournament Results:

Opening Round:
Laramie 3, Big Horn County 2 (7 innings)
Gillette 9, Lander 8 (9 innings)

Winner's Bracket Final:
Gillette 5, Laramie 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lander 7, Big Horn County 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laramie 3, Lander 2 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Gillette 2, Laramie 1 (TITLE)

Follow Gillette at the Northwest Region Tournament -- Click here to view results.


2019 Wyoming District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2


Wyoming District 1 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Big Horn County 6, Cody 3
Lander 10, Powell 0
Riverton 14, Green River 4

Winner's Bracket Semifinals:
Big Horn County 3, Rock Springs 2
Lander 5, Riverton 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Green River 8, Powell 6 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cody 2, Riverton 1 (elim.)
Rock Springs 14, Green River 0 (elim.)

Consolation Games - Round 1:
Powell 12, Riverton 0

Consolation Games - Round 2:
Game 'B' - Green River versus Powell (7/20)

Winner's Bracket Final:
Big Horn County 1, Lander 0 (Big Horn County advances to state tournament as District 1 First Seed)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cody 3, Rock Springs 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lander 12, Cody 2 (elim.) (Lander advances to state tournament as District 2 Second Seed)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Wyoming District 2 Tournament
Host - Laramie
At Laramie Youth Baseball Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Laramie 11, Torrington 1 (5 innings)
Gillette 12, Douglas 2 (4 innings)
Platte County 8, Rawlins 2

Winner's Bracket Semifinals:
Laramie 13, Casper 3 (4 innings)
Gillette 25, Platte County 3 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Douglas d. Rawlins (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Torrington 12, Platte County 2 (4 innings; elim.)
Casper 11, Douglas 8 (elim.)

Consolation Games - Round 1:
Platte County 22, Rawlins 12 (6 innings)

Winner's Bracket Final:
Gillette 5, Laramie 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Torrington 9, Casper 4 (elim.)

Consolation Games - Round 2:
Platte County 8, Douglas 6

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laramie 10, Torrington 0 (5 innings; elim.)

Championship Game:
Gillette 4, Laramie 1 (TITLE)

Gillette advances to the state tournament as District 2 Seed #1, and Laramie advances to the state tournament as District 2 Seed #2.

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2019, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/27/2019