2017 Wyoming State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Wyoming Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Wyoming State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Wyoming State Tournament
Host - Laramie (District 2)

Participating Teams
District 1 Champions Riverton
District 1 Runner-Up Cody
District 2 Champions Gillette
District 2 Runner-Up Laramie

Tournament Results:

Opening Round:
Gillette 9, Cody 8
Laramie 13, Riverton 3 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cody 11, Riverton 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Gillette 12, Laramie 7

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laramie 11, Cody 6 (elim.)

Championship Game:
Gillette 4, Laramie 0 (TITLE)

Follow the Wyoming state champions at the Northwest Region Tournament -- Click here to view results.


2017 Wyoming District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2


Wyoming District 1 Tournament
Host - Green River

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Kemmerer 11, Lander 10 (7 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Powell 8, Green River 5
Big Horn County 2, Bridger Valley 0
Riverton 16, Rock Springs 0
Cody 37, Kemmerer 2

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Green River 12, Lander 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Rock Springs 13, Kemmerer 1 (elim.)
Green River 11, Bridger Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Riverton 19, Cody 18
Big Horn County 6, Powell 0

Consolation Games - Round 1:
Lander 11, Kemmerer 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rock Springs 15, Powell 12 (elim.)
Cody 8, Green River 5 (elim.)

Consolation Games - Round 2:
Green River 6, Powell 0 (forfeit)
Bridger Valley 10, Lander 9

Consolation Games - Round 3 (Saturday, July 22):
Bridger Valley 5, Green River 3

Winner's Bracket Final (Saturday, July 22):
Riverton 21, Big Horn County 6 (Riverton advances to state tournament as District 1 Seed #1)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cody 13, Rock Springs 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 22):
Cody 15, Big Horn County 10 (elim.) (Cody advances to state tournament as District 1 Seed #2)

Riverton advances to the state tournament as District 1 Seed #1, and Cody advance to the state tournament as District 1 Seed #2.

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Wyoming District 2 Tournament
Host - Torrington

Tournament Results:

Opening Round:
Laramie 6, Torrington 3

Winner's Bracket Semifinals:
Gillette 24, Rawlins 0 (4 innings)
Laramie 15, Newcastle 2 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Torrington 20, Rawlins 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Torrington 7, Newcastle 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Gillette 11, Laramie 2 (5 innings; rain)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laramie 12, Torrington 0 (elim.)

Championship Game:
Gillette 20, Laramie 7 (TITLE)

Gillette advances to the state tournament as District 2 Seed #1, and Laramie advance to the state tournament as District 2 Seed #2.

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/29/2017