2019 Little League® Baseball West Region Tournament
Unpage Home | West Region Main Page

2019 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

West Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2019


West Region Tournament
Host - Western Region Headquarters; San Bernardino, California
At Al Houghton Stadium

Al Houghton Stadium is located at 6707 Little League Drive in San Bernardino.

Participating Teams City League
Arizona State Champions Tuscon Sunnyside LL
Hawaii State Champions Wailuku Central East Maui LL
Nevada State Champions Henderson Paseo Verde LL
Northern California Divisional Champions Roseville Maidu LL
Southern California Divisional Champions Bonita Sweetwater Valley LL
Utah State Champions Washington Washington LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2019 state tournament results for West Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Results:

Opening Round (Sunday, August 4):
Maidu (Northern California) 3, Paseo Verde (Nevada) 0
Central East Maui (Hawaii) 4, Sweetwater Valley (Southern California) 2

Winner's Bracket Semifinals (Monday, August 5):
Maidu (Northern California) 17, Washington (Utah) 5 (6 innings)
Central East Maui (Hawaii) 6, Sunnyside (Arizona) 5 (8 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, August 6):
Sunnyside (Arizona) 13, Paseo Verde (Nevada) 1 (5 innings; elim.)
Sweetwater Valley (Southern California) 15, Washington (Utah) 2 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, August 7):
Sunnyside (Arizona) 8, Sweetwater Valley (Southern California) 2 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, August 9) (Thursday, August 8):
Central East Maui (Hawaii) 13, Maidu (Northern California) 3 (5 innings) (Central East Maui advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, August 9):
Sunnyside (Arizona) 3, Maidu (Northern California) 2 (elim.) (Sunnyside advances to championship game)

Championship Game (Saturday, August 10)

Central East Maui (Hawaii) 4, Sunnyside (Arizona) 1 (TITLE)

Hawaii's Central East Maui Little League wins the 2019 West Region tournament and advances to the Little League World Series.


West Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah


Arizona State Tournament
Host - Kingman South (District 9)
At Southside Park

Southside Park is located at 1200 Topeka Street in Kingman.

Participating Teams
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Litchfield Park
District 3 Champions Cactus Horizon (Scottsdale)
District 4 Champions Casa Grande
District 5 Champions Canyon View (Tucson)
District 6 Champions McCormick Ranch (Scottsdale)
District 7 Champions Red Mountain (Mesa)
District 8 Champions Sierra Vista
District 9 Champions Lake Havasu
District 10 Champions Prescott
District 11 Champions Mt. Graham (Safford)
District 12 Champions Sunnyside (Tucson)
District 13 Champions Tempe South
District 14 Champions Queen Creek

Tournament Results:

Opening Round:
Litchfield Park 11, McCormick Ranch 3
Queen Creek 17, Cactus Horizon 9
Red Mountain 9, Mt. Graham 4
West Flagstaff 11, Lake Havasu 9
Tempe South 5, Prescott 3
Sierra Vista 4, Canyon View 3

Winner's Bracket Quarterfinals (Tuesday, July 16):
Casa Grande 10, Litchfield Park 9
Red Mountain 6, Queen Creek 3
Tempe South 14, West Flagstaff 3 (4 innings)
Sunnyside 19, Sierra Vista 2

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Prescott 10, Lake Havasu 0 (4 innings; elim.)
Mt. Graham 13, Cactus Horizon 9 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Queen Creek 5, Canyon View 3 (elim.)
Sierra Vista 2, McCormick Ranch 1 (elim.)
Litchfield Park 7, Prescott 3 (elim.)
West Flagstaff 13, Mt. Graham 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Red Mountain 6, Casa Grande 2
Sunnyside 8, Tempe South 3

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Queen Creek 17, Litchfield Park 7 (5 innings; elim.)
Sierra Vista 7, West Flagstaff 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sierra Vista 7, Casa Grande 6 (elim.)
Queen Creek 5, Tempe South 4 (9 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Sunnyside 6, Red Mountain 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Queen Creek 5, Sierra Vista 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Red Mountain 16, Queen Creek 12 (elim.)

Championship Game:
Sunnyside 11, Red Mountain 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - K'au (Naalehu) (District 4)
At Na'alehu Ball Park

Na'alehu Ball Park is located at the intersection of Mamalahoa Highway and Puluala Street in Naalehu on the Big Island.

Participating Teams
District 1 Champions Kawaihau Community (Kapaa)
District 3 Champions Central East Maui (Wailuku)
District 4 Champions West Side Hawaii (Kailua Kona)
District 6 Champions Honolulu
District 7 Champions Ewa (Ewa Beach)

Tournament Results:

Opening Round:
Honolulu 1, Ewa 0

Winner's Bracket Semifinals:
Central East Maui 12, Kawaihau Community 0 (4 innings)
Honolulu 12, West Side Hawaii 8

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Kawaihau Community 3, Ewa 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Central East Maui 7, Honolulu 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Kawaihau Community 11, West Side Hawaii 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Honolulu 10, Kawaihau Community 0 (5 innings; elim.)

Championship Series:
Honolulu 7, Central East Maui 0
Central East Maui 8, Honolulu 5 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Boulder City (District 2)
At Veterans' Memorial Park

Veterans' Memorial Park is located at 1650 Buchanan Boulevard in Boulder City.

Participating Teams
District 1 Champions Reno Continental
District 2 Champions Paseo Verde (Henderson)
District 3 Champions Ruby Mountain (Spring Creek)
District 4 Champions Summerlin South

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Paseo Verde 18, Ruby Mountain 0
Summerlin South 17, Reno Continental 2

Winner's Bracket Final:
Summerlin South 11, Paseo Verde 2 (Summerlin South advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Reno Continental 10, Ruby Mountain 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paseo Verde 20, Reno Continental 9 (elim.) (Paseo Verde advances to championship game)

Nevada State Finals

Championship Game (Sunday, July 21):
Paseo Verde 6, Summerlin South 5 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Castro Valley (District 45)
At Five Canyons Park

Five Canyons Park is located at 25847 Five Canyons Parkway in Castro Valley.

Participating Teams
Section 1 Champions Novato North (District 3)
Section 2 Champions Chico Central (District 47)
Section 3 Champions San Mateo National (District 52)
Section 4 Champions Maidu (Roseville) (District 54)
Section 5 Champions Sunnyvale (District 44)
Section 6 Champions Turlock American (District 73)
Section 7 Champions Madera National (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
Chico Central 16, Novato North 5 (6 innings)
Maidu 10, San Mateo National 5
Sunnyvale 11, Turlock American 4

Winner's Bracket Semifinals:
Maidu 12, Chico Central 11 (7 innings)
Sunnyvale 9, Madera National 7

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
San Mateo National 2, Turlock American 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Novato North 7, Chico Central 2 (elim.)
San Mateo National 13, Madera National 3 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Maidu 3, Sunnyvale 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Mateo National 6, Novato North 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Mateo National 15, Sunnyvale 0 (3 innings; elim.)

Championship Game:
Maidu 6, San Mateo National 3 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament
Host - North Mission Viejo (District 68)
At Marty Russo Youth Athletic Park

Marty Russo Youth Athletic Park is located at 22056 Olympiad Road in Mission Viejo.

Participating Teams
Section 1 Champions Moorpark (District 13)
Section 2 Champions Sherman Oaks Southern (District 40)
Section 3 Champions Claremont American (District 20)
Section 4 Champions Manhattan (Manhattan Beach) (District 36)
Section 5 Champions Tustin Western (District 30)
Section 6 Champions Allied Gardens (San Diego) (District 33)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Hesperia National (District 49)
Section 9 Champions Temecula (District 28)
Section 10 Champions Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita) (District 68)

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Western 6, Temecula 1
Santa Margarita National 8, Sherman Oaks Southern 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Moorpark 8, Claremont American 3
Sweetwater Valley 1, Allied Gardens 0
Tustin Western 6, Hesperia National 2
Santa Margarita National 7, Manhattan 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Sherman Oaks Southern 10, Claremont American 6 (elim.)
Allied Gardens 4, Temecula 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Manhattan 5, Allied Gardens 1 (elim.)
Sherman Oaks Southern 15, Hesperia National 0 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 9, Tustin Western 6
Santa Margarita National 4, Sweetwater Valley 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sweetwater Valley 6, Sherman Oaks Southern 4 (elim.)
Manhattan 6, Tustin Western 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sweetwater Valley 8, Manhattan 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moorpark 5, Santa Margarita National 4 (8 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sweetwater Valley 7, Santa Margarita National 1 (elim.)

Championship Series:
Sweetwater Valley 7, Moorpark 2
Sweetwater Valley 9, Moorpark 1 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Bracket 1 Tournament

Opening Round:
Washington 10, Cedar American 0 (5 innings)
Dixie d. Park City

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cedar American 17, Park City 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Washington 5, Dixie 4 (7 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dixie 19, Cedar American 2 (4 innings; elim.) (4:00 p.m.)

Championship Game:
Washington 16, Dixie 15 (TITLE)

Bracket 2 Tournament

Opening Round:
Cedar National d. Parowan
Snow Canyon 16, Enterprise 1 (3 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Enterprise d. Parowan (elim.)

Winner's Bracket Final:
Cedar National 10, Snow Canyon 4

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Snow Canyon 7, Enterprise 4 (elim.)

Championship Series:
Snow Canyon 1, Cedar National 0
Cedar National 8, Snow Canyon 3 (TITLE)

District 1 Finals

Best 2-of-3 Series:
Washington 8, Cedar National 2
Washington 11, Cedar National 10 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2019, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/10/2019