2018 Little League® Baseball West Region Tournament
Unpage Home | West Region Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

West Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


West Region Tournament
Host - Western Region Headquarters; San Bernardino, California
At Al Houghton Stadium

Al Houghton Stadium is located at 6707 Little League Drive in San Bernardino.

Participating Teams City League
Arizona State Champions Tucson Sunnyside LL
Hawaii State Champions Honolulu Honolulu LL
Nevada State Champions Las Vegas Silverado West LL
Northern California Divisional Champions Rocklin Tri-City LL
Southern California Divisional Champions Chula Vista Park View LL
Utah State Champions St. George Dixie LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 state tournament results for West Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Sunday, August 5):
Honolulu (Hawaii) 7, Sunnyside (Arizona) 3
Park View (Southern California) 16, Tri-City (Northern California) 8

Winner's Bracket Semifinals (Monday, August 6):
Honolulu (Hawaii) 8, Dixie (Utah) 2
Silverado West (Nevada) 5, Park View (Southern California) 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, August 7):
Park View (Southern California) 9, Sunnyside (Arizona) 5 (elim.)
Tri-City (Northern California) 6, Dixie (Utah) 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, August 8):
Tri-City (Northern California) 7, Park View (Southern California) 5 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, August 9):
Honolulu (Hawaii) 5, Silverado West (Nevada) 1 (Honolulu advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, August 10):
Tri-City (Northern California) 11, Silverado West (Nevada) 0 (6 innings; elim.) (Tri-City advances to championship game)

Championship Game (Saturday, August 11)

Honolulu (Hawaii) 11, Tri-City (Northern California) 2 (TITLE)

Hawaii's Honolulu Little League wins the 2018 West Region tournament and advances to the Little League World Series.


West Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah


Arizona State Tournament
Host - Arizona District 6 (District 6)
Pool Games at Chaparral Park; McCormick Ranch Little League (Scottsdale)
State Finals Games at Scottsdale Ranch Park; Mountain View Little League (Scottsdale)

Chaparral Park is located at 5401 North Hayden Road in Scottsdale. Scottsdale Ranch Park is located at 10400 East Via Linda in Scottsdale.

Pool 'A' Participants
District 3 Champions Cactus Foothills South (Cave Creek)
District 5 Champions Tucson Western
District 6 Champions Arcadia (Scottsdale)
District 7 Champions Red Mountain (Mesa)
District 10 Champions Verde Valley (Cottonwood)
District 11 Champions Hayden-Winkelman
District 14 Champions Queen Creek

Pool 'B' Participants
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Sidewinder (Peoria)
District 4 Champions Casa Grande
District 8 Champions Nogales National
District 9 Champions Kingman North
District 12 Champions Sunnyside (Tucson)
District 13 Champions Chandler National South

Tournament Results:

Pool 'A' Bracket

Day 1 (Tuesday, July 17):
Queen Creek 8, Hayden-Winkelman 0
Cactus Foothills South 19, Verde Valley 1 (3 innings)

Day 2 (Wednesday, July 18):
Red Mountain 6, Tucson Western 5
Queen Creek 7, Arcadia 0

Day 3 (Thursday, July 19):
Cactus Foothills South 16, Hayden-Winkelman 1 (4 innings)
Verde Valley 4, Red Mountain 2

Day 4 (Friday, July 20):
Tucson Western 8, Arcadia 0
Cactus Foothills South 4, Queen Creek 3

Day 5 (Saturday, July 21):
Verde Valley 7, Hayden-Winkelman 0
Red Mountain 9, Arcadia 0

Day 6 (Sunday, July 22):
Queen Creek 6, Red Mountain 5
Tucson Western 9, Verde Valley 0

Day 7 (Monday, July 23):
Cactus Foothills South 9, Arcadia 5
Tucson Western 8, Hayden-Winkelman 2

Pool 'B' Bracket

Day 1 (Tuesday, July 17):
Chandler National South 4, Kingman North 1
Sidewinder 5, Casa Grande 4

Day 2 (Wednesday, July 18):
Nogales National 6, West Flagstaff 4
Sunnyside 15, Kingman North 0

Day 3 (Thursday, July 19):
Chandler National South 11, Sidewinder 9
Casa Grande 3, West Flagstaff 0

Day 4 (Friday, July 20):
Sunnyside 12, Nogales National 3
Sidewinder 18, Kingman North 8

Day 5 (Saturday, July 21):
Chandler National South 6, Casa Grande 3
Sunnyside 8, West Flagstaff 4

Day 6 (Sunday, July 22):
Kingman North 6, West Flagstaff 4
Nogales National 3, Casa Grande 1

Day 7 (Monday, July 23):
Sunnyside 6, Sidewinder 5
Chandler National South 6, Nogales National 3


Pool 'A' Standings

W

L

Runs
Allowed
Cactus Foothills South 4 0 10
Tucson Western 3 1 8
Queen Creek 3 1 9
Red Mountain 2 2 15
Verde Valley 2 2 30
Arcadia 0 4 33
Hayden-Winkelman 0 4 39


Pool 'B' Standings

W

L

Runs
Allowed
Sunnyside 4 0 12
Chandler National South 4 0 16
Nogales National 2 2 23
Sidewinder 2 2 29
Casa Grande 1 3 14
Kingman North 1 3 41
West Flagstaff 0 4 23

The top two teams in each pool advance to the state finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Arizona State Finals
Host - Arizona District 6 Little League (District 6)
At Scottsdale Ranch Park; Mountain View Little League (Scottsdale)

Semifinal Round Series (Best 2-of-3 Series)

Cactus Foothills South 13, Chandler National South 8
Cactus Foothills South 12, Chandler National South 2 (4 innings)

Semifinal Round Series (Best 2-of-3 Series)

Sunnyside 5, Tucson Western 3
Sunnyside 10, Tucson Western 3

Arizona State Championship Series (Best 2-of-3 Series)

Sunnyside 5, Cactus Foothills South 1
Sunnyside 9, Cactus Foothills South 2 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Honolulu (District 6)
At Kilauea District Park Field

Participating Teams
District 1 Champions Kawaihau Community (Kapaa)
District 3 Champions Central East Maui (Wailuku)
District 4 Champions Hilo
District 6 Champions Honolulu
District 7 Champions Waipio (Waipahu)

Tournament Results:

Opening Round:
Waipio 3, Kawaihau Community 2 (8 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Hilo 7, Central East Maui 4
Honolulu 4, Waipio 2 (7 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Kawaihau Community 6, Central East Maui 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Honolulu 5, Hilo 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Waipio 6, Kawaihau Community 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Waipio 5, Hilo 4 (elim.)

Championship Game:
Honolulu 11, Waipio 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Carson City (District 1)
At Governors Field

Participating Teams
District 1 Champions Washoe
District 2 Champions Silverado West (Las Vegas)
District 3 Champions Elko
District 4 Champions Mountain Ridge (Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Washoe 21, Elko 3 (3 innings)
Silverado West 8, Mountain Ridge 5

Winner's Bracket Final:
Silverado West 15, Washoe 4 (6 innings) (Silverado West advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mountain Ridge d. Elko (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mountain Ridge 4, Washoe 1 (elim.) (Mountain Ridge advances to championship game)

Nevada State Finals

Championship Game (Sunday, July 22):
Silverado West 11, Mountain Ridge 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - East Redding (District 1)
At Alta Mesa Park
Games 12 and 13 moved to Sutter Area Little League due to air quality impacted by wildfires near Redding

Alta Mesa Park is located behind Alta Mesa elementary school at 3600 Scorpius Way in Redding.

Sutter Area Little League is located at 7780 Butte House Road in Sutter.

Participating Teams
Section 1 Champions Petaluma American (District 35)
Section 2 Champions Redwood Empire (Eureka) (District 26)
Section 3 Champions Half Moon Bay (District 52)
Section 4 Champions Tri-City (Rocklin) (District 11)
Section 5 Champions Almaden (San Jose) (District 12)
Section 6 Champions Turlock American (District 73)
Section 7 Champions Madera American (District 10)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Petaluma American 8, Turlock American 1
Half Moon Bay 16, Almaden 9
Tri-City 8, Madera American 3

Winner's Bracket Semifinals:
Petaluma American 7, Redwood Empire 6
Tri-City 10, Half Moon Bay 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Madera American 5, Almaden 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Half Moon Bay 7, Turlock American 0 (elim.)
Redwood Empire 5, Madera American 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Petaluma American 5, Tri-City 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Half Moon Bay 15, Redwood Empire 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tri-City 6, Half Moon Bay 2 (elim.)

Championship Series:
Tri-City 4, Petaluma American 3
Tri-City 7, Petaluma American 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament
Host - Aliso Viejo (District 55)
At Woodfield Park

Woodfield Park is located at 26800 Woodfield in Aliso Viejo.

Participating Teams
Section 1 Champions Conejo Valley (District 13)
Section 2 Champions Quartz Hill (District 51)
Section 3 Champions Temple City National (District 18)
Section 4 Champions El Segundo (District 36)
Section 5 Champions Golden Hill (Fullerton) (District 56)
Section 6 Champions San Carlos (San Diego) (District 33)
Section 7 Champions Park View (Chula Vista) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Magnolia Center (Riverside) (District 24)
Section 10 Champions Huntington Valley (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Opening Round:
Vineyard 3, Golden Hill 2
Conejo Valley 4, Quartz Hill 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Temple City National 8, Magnolia Center 5
Park View 3, San Carlos 1
Huntington Valley 14, Vineyard 4 (6 innings)
El Segundo 13, Conejo Valley 5

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Quartz Hill 10, Magnolia Center 8 (elim.)
Golden Hill 6, San Carlos 5 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Quartz Hill 8, Vineyard 4 (elim.)
Golden Hill 12, Conejo Valley 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 4, Huntington Valley 1
Park View 6, El Segundo 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Segundo 2, Quartz Hill 1 (elim.)
Huntington Valley 10, Golden Hill 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Park View 5, Temple City National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley 13, El Segundo 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley 5, Temple City National 3 (9 innings; elim.)

Championship Game:
Park View 5, Huntington Valley 2 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Centennial Field

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Cedar American d. Parowan
Snow Canyon d. Park City
Enterprise d. Cedar National
Dixie d. Washington

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Park City d. Parowan (elim.)
Washington d. Cedar National (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Snow Canyon d. Cedar American
Dixie d. Enterprise

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Enterprise d. Park City (elim.)
Washington d. Cedar American (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Enterprise d. Washington (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dixie d. Snow Canyon

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Enterprise d. Snow Canyon (elim.)

Championship Game:
Dixie 8, Enterprise 3 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/11/2018