2017 Little League® Baseball West Region Tournament
Unpage Home | West Region Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

West Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


West Region Tournament
Host - Western Region Headquarters; San Bernardino, California
At Al Houghton Stadium

Al Houghton Stadium is located at 6707 Little League Drive in San Bernardino.

Participating Teams City League
Arizona State Champions Chandler Chandler National LL - North
Hawaii State Champions Hilo Hilo LL
Nevada State Champions Las Vegas Summerlin South LL
Northern California Divisional Champions San Ramon Canyon Creek LL
Southern California Divisional Champions Rancho Santa Margarita Santa Margarita National LL
Utah State Champions St. George Dixie LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 state tournament results for West Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Sunday, August 6):
Hilo (Hawaii) 2, Chandler National North (Arizona) 1
Santa Margarita National (Southern California) 7, Summerlin South (Nevada) 2

Winner's Bracket Semifinals (Monday, August 7):
Hilo (Hawaii) 14, Dixie (Utah) 5
Santa Margarita National (Southern California) 3, Canyon Creek (Northern California) 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, August 8):
Canyon Creek (Northern California) 5, Chandler National North (Arizona) 2 (elim.)
Dixie (Utah) 8, Summerlin South (Nevada) 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Wednesday, August 9):
Dixie (Utah) 13, Canyon Creek (Northern California) 11 (elim.)

Winner's Bracket Final (Thursday, August 10):
Santa Margarita National (Southern California) 12, Hilo (Hawaii) 8 (Santa Margarita National advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, August 11):
Dixie (Utah) 12, Hilo (Hawaii) 6 (elim.) (Dixie advances to championship game)

Championship Game (Saturday, August 12)

Santa Margarita National (Southern California) 11, Dixie (Utah) 7 (TITLE)

Southern California's Santa Margarita National Little League wins the 2017 West Region tournament and advances to the Little League World Series.


West Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah


Arizona State Tournament
Host - Arizona District 7
At Fiesta Sports Park

Fiesta Sports Park is located at 936 S. Extension Road in Mesa.

Participating Teams
District 1 Champions Silver Creek (Snowflake)
District 2 Champions Arrowhead (Glendale)
District 3 Champions Cactus Foothills South (Cave Creek)
District 4 Champions Casa Grande
District 5 Champions Tucson Western
District 6 Champions North Scottsdale
District 7 Champions Red Mountain (Mesa)
District 8 Champions Douglas
District 9 Champions Blythe (California)
District 10 Champions Prescott
District 11 Champions Pinal Mountain (Globe)
District 12 Champions Copper Hills (Sahuarita/Green Valley)
District 13 Champions Chandler National North
District 14 Champions Queen Creek

Tournament Results:

Opening Round:
Pinal Mountain 19, Silver Creek 9
Chandler National North 19, Blythe 2
Arrowhead 5, Queen Creek 4
Red Mountain 8, Tucson Western 4
Cactus Foothills South 8, Casa Grande 4
Douglas 5, Copper Hills 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Prescott 12, Pinal Mountain 0
Chandler National North 14, Arrowhead 0
Cactus Foothills South 11, Red Mountain 0
North Scottsdale 11, Douglas 9

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Tucson Western 10, Casa Grande 9 (elim.)
Queen Creek 7, Blythe 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Arrowhead 6, Copper Hills 4 (elim.)
Red Mountain 9, Silver Creek 3 (elim.)
Pinal Mountain 7, Tucson Western 4 (elim.)
Douglas 7, Queen Creek 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Chandler National North 10, Prescott 6
Cactus Foothills South 14, North Scottsdale 5

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Arrowhead 15, Pinal Mountain 2 (elim.)
Red Mountain 6, Douglas 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Chandler National North 4, Cactus Foothills South 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Prescott 15, Red Mountain 11 (elim.)
North Scottsdale 5, Arrowhead 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Prescott 8, North Scottsdale 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Prescott 9, Cactus Foothills South 7 (elim.)

Championship Game:
Chandler National North 9, Prescott 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Waialua (District 7)
At Pu'Uiki Park

Pu'Uiki Beach Park is located on Waialua Beach Road between Apuhihi Street and Kaiea Place in Waialua.

Participating Teams
District 1 Champions Kawaihau Community (Kapaa)
District 3 Champions Central East Maui (Wailuku)
District 4 Champions Hilo
District 7 Champions Pearl City

Tournament Results:

Opening Round:
Hilo 16, Pearl City 5
Central East Maui 4, Kawaihau Community 1

Winner's Bracket Final:
Hilo 2, Central East Maui 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Kawaihau Community 7, Pearl City 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central East Maui 11, Kawaihau 3 (elim.)

Championship Game:
Hilo 12, Central East Maui 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Mountain Ridge (Las Vegas) (District 4)
At Mountain Ridge Park

Mountain Ridge Park is located at 7151 Oso Blanca Road in Las Vegas.

Participating Teams
District 1 Champions Reno Continental
District 2 Champions Henderson
District 3 Champions Elko
District 4 Champions Summerlin South (Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Henderson 15, Reno Continental 4
Summerlin South 16, Elko 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Reno Continental 24, Elko 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Summerlin South 4, Henderson 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Reno Continental 11, Henderson 9 (elim.)

Championship Game:
Summerlin South 14, Reno Continental 4 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Alameda (District 4)
At Will C. Wood School

Will C. Wood School is located at 420 Grand Street in Alameda.

Participating Teams
Section 1 Champions Tiburon Peninsula (District 3)
Section 2 Champions Chico Central (District 47)
Section 3 Champions Canyon Creek (San Ramon) (District 57)
Section 4 Champions El Dorado Hills (District 54)
Section 5 Champions Willow Glen (San Jose) (District 12)
Section 6 Champions Morada (Stockton) (District 8)
Section 7 Champions River Park (Fresno) (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
Chico Central 4, Morada 1
El Dorado Hills 7, Willow Glen 1
Canyon Creek 5, River Park 4

Winner's Bracket Semifinals:
Tiburon Peninsula 14, Chico Central 4 (5 innings)
Canyon Creek 11, El Dorado Hills 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
River Park 9, Willow Glen 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Morada 9, El Dorado Hills 8 (8 innings; elim.)
River Park 13, Chico Central 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
River Park 9, Morada 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon Creek 10, Tiburon Peninsula 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
River Park 3, Tiburon Peninsula 2 (elim.)

Championship Game:
Canyon Creek 13, River Park 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament
Host - Long Beach (District 38)
At Stearns Champions Park

Stearns Champions Park is located at 4620 East 23rd Street in Long Beach.

Participating Teams
Section 1 Champions Goleta Valley South (District 63)
Section 2 Champions Northridge City (District 40)
Section 3 Champions La Verne (District 20)
Section 4 Champions Rolling Hills (Palos Verdes Estates) (District 36)
Section 5 Champions Long Beach (District 38)
Section 6 Champions Encinitas (District 31)
Section 7 Champions Eastlake (Chula Vista) (District 42)
Section 8 Champions Southridge (Fontana) (District 71)
Section 9 Champions Orangecrest (Riverside) (District 24)
Section 10 Champions Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita) (District 68)

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Margarita National 6, Goleta Valley South 2
Northridge City 10, Orangecrest 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Verne 5, Southridge 2
Eastlake 7, Rolling Hills 2
Santa Margarita National 10, Encinitas 7
Long Beach 11, Northridge City 6

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Goleta Valley South 8, Southridge 5 (elim.)
Orangecrest 3, Rolling Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita National 9, Eastlake 8 (8 innings)
La Verne 12, Long Beach 3

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Northridge City 7, Goleta Valley South 3 (elim.)
Encinitas 17, Orangecrest 6 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Eastlake 4, Northridge City 3 (elim.)
Long Beach 9, Encinitas 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Margarita National 9, LaVerne 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastlake 19, Long Beach 3 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastlake 11, La Verne 3 (elim.)

Championship Game:
Santa Margarita National 10, Eastlake 8 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Dixie d. Washington
Cedar American d. Parowan
Snow Canyon d. Cedar National
Basin d. Enterprise

Winner's Bracket Semifinals:
Dixie d. Cedar American
Snow Canyon d. Basin

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Washington d. Parowan (elim.)
Cedar National d. Enterprise (elim.)

Winner's Bracket Final:
Dixie d. Snow Canyon

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cedar National d. Cedar American (elim.)
Washington d. Basin (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cedar National d. Washington (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Snow Canyon d. Cedar National (elim.)

Championship Series:
Dixie d. Snow Canyon (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/12/2017