2018 Texas East Little League® Tournament Results
Unpage Home | Texas Main Page

Texas East State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Texas East State Tournament
Host - Rose Capital (Tyler) (District 10)
At Faulkner Park

Faulkner Park is located at 410 West Cumberland Road in Tyler.

Participating Teams
Texas East Section 1 Champions Northwest (Austin) (District 11)
Texas East Section 2 Champions Port Neches (District 32)
Texas East Section 3 Champions Post Oak (Houston) (District 16)
Texas East Section 4 Champions Lamar American (Richmond) (District 18)

Click here to view 2018 district tournament results for Texas East.

Tournament Results:

Opening Round:
Post Oak 11, Port Neches 1 (4 innings)
Lamar American 12, Northwest 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Port Neches 5, Northwest 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Post Oak 7, Lamar American 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Port Neches 9, Lamar American 8 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Post Oak 2, Port Neches 0 (TITLE)

Follow Post Oak at the Southwestern Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Port Neches 0 0 1 0 1 1 3
Post Oak 4 0 0 7 11 6 0
  Opening Round
Northwest 1 0 1 0 2 3 1
Lamar American 1 7 0 5 13 10 0
  Elimination Bracket Semifinal
Northwest 0 2 0 0 2 0 4 5 0
Port Neches 4 1 0 0 0 x 5 7 3
  Winner's Bracket Final
Lamar American 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Post Oak 1 2 2 2 0 x 7 7 1
  Elimination Bracket Final
Lamar American 4 4 0 0 0 0 0 8 12 0
Port Neches 3 0 2 2 1 0 1 9 9 3
  Championship Game
Post Oak 0 0 2 0 0 0 2 5 0
Port Neches 0 0 0 0 0 0 0 4 1


2018 Texas East District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions
in Texas East Section 1
District Champions
in Texas East Section 2
D10 - Pineywoods (Gilmer/Kilgore/Longview)
D11 - Northwest (Austin)
D13 - Greater Sealy
D30 - Elgin
D33 - Robertson County (Franklin)

Texas East Section 1 Tournament
Host - Taylor (District 30)
At Rotary Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Robertson County 13, Elgin 3 (4 innings)
2 - Pineywoods 11, Northwest 2
4 - Northwest 6, Elgin 0 (forfeit; elim.)
3 - Robertson County 9, Greater Sealy 4
6 - Northwest 6, Greater Sealy 0 (elim.)
5 - Pineywoods 22, Robertson County 1 (4 innings)
7 - Northwest 9, Robertson County 3 (elim.)
8 - Northwest 6, Pineywoods 0 (forfeit; TITLE)

D12 - West End (Beaumont)
D17 - Channelview
D28 - Northwest 45 (Spring)
D32 - Port Neches

Texas East Section 2 Tournament
Host - Jasper Youth Sports (District 12)

Tournament Schedule/Results:
1 - Port Neches 9, West End 0
2 - Northwest 45 4, Channelview 3
3 - Channelview 6, West End 5 (elim.)
4 - Port Neches 4, Northwest 45 1
5 - Channelview 4, Northwest 45 3 (elim.)
6 - Port Neches 14, Channelview 4 (6 innings; TITLE)

District Champions
in Texas East Section 3
District Champions
in Texas East Section 4
D14 - NASA Area West (Houston)
D15 - Pearland East
D16 - Post Oak (Houston)
D25 - Heights Norhill (Houston)

Texas East Section 3 Tournament
Host - Bayside Area (Seabrook) (District 14)

Tournament Schedule/Results:
1 - NASA Area West 1, Heights Norhill 0
2 - Post Oak 4, Pearland East 0
3 - Pearland East 10, Heights Norhill 0 (4 innings; elim.)
4 - Post Oak 10, NASA Area West 0 (4 innings)
5 - Pearland East 4, NASA Area West 0 (elim.)
6 - Post Oak 8, Pearland East 3 (TITLE)

D18 - Lamar American (Richmond)
D27 - Victoria Southeast
D29 - Rockport-Fulton
D31 - Seguin

Texas East Section 4 Tournament
Host - Ganado (District 27)

Tournament Schedule/Results:
1 - Lamar American 14, Rockport-Fulton 1
2 - Victoria Southeast 11, Seguin 5
3 - Seguin 6, Rockport-Fulton 2 (elim.)
4 - Lamar American 13, Victoria Southeast 2
5 - Victoria Southeast 15, Seguin 12 (elim.)
6 - Lamar American 10, Victoria Southeast 1 (TITLE)




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting
Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/15/2018