2018 Little League® Baseball Southwestern Region Tournament
Unpage Home | Southwestern Region Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southwestern Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Southwestern Region Tournament
Host - Southwestern Region Headquarters; Waco, Texas
At Marvin Norcross Stadium

Marvin Norcross Stadium is located at 3700 S. University Parks Drive in Waco.

Tournament Participants City League
Arkansas State Champions White Hall White Hall LL
Colorado State Champions Colorado Springs Academy LL
Louisiana State Champions Lake Charles South Lake Charles LL
Mississippi State Champions Meadville Franklin County LL
New Mexico State Champions Carlsbad Shorthorn LL
Oklahoma State Champions Tulsa Tulsa National LL
Texas East Divisional Champions Houston Post Oak LL
Texas West Divisional Champions Brownsville East Brownsville LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 state tournament results for Southwestern Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Thursday, August 2):
South Lake Charles (Louisiana) 7, East Brownsville (Texas West) 3
Tulsa National (Oklahoma) 6, Shorthorn (New Mexico) 3
Franklin County (Mississippi) 15, Academy (Colorado) 10
Post Oak (Texas East) 14, White Hall (Arkansas) 1 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain) (Friday, August 3):
Shorthorn (New Mexico) 6, East Brownsville (Texas West) 5 (elim.)
White Hall (Arkansas) 4, Academy (Colorado) 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Saturday, August 4):
Tulsa National (Oklahoma) 3, South Lake Charles (Louisiana) 2 (7 innings)
Post Oak (Texas East) 16, Franklin County (Mississippi) 4 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, August 5):
Shorthorn (New Mexico) 10, Franklin County (Mississippi) 6 (elim.)
South Lake Charles (Louisiana) 11, White Hall (Arkansas) 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, August 6):
Shorthorn (New Mexico) 3, South Lake Charles (Louisiana) 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, August 6):
Post Oak (Texas East) 5, Tulsa National (Oklahoma) 0 (Post Oak advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, August 7):
Tulsa National (Oklahoma) 3, Shorthorn (New Mexico) 2 (elim.) (Tulsa National advances to championship game)

Championship Game (Wednesday, August 8)

Post Oak (Texas East) 8, Tulsa National (Oklahoma) 0 (TITLE)

Texas East's Post Oak Little League wins the 2018 Southwestern Region tournament and advances to the Little League World Series.


Southwestern Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arkansas | Colorado | Louisiana | Mississippi | New Mexico | Oklahoma | Texas East | Texas West


Arkansas State Tournament
Host - Bryant (District 3)
At Bishop Park

Participating Teams
District 1 Qualifier Bismarck
District 1 Qualifier Cabot
District 3 Qualifier Bryant
District 3 Qualifier White Hall

Tournament Results:

Opening Round:
White Hall 17, Bismarck 2 (3 innings)
Bryant 22, Cabot 0

Winner's Bracket Final:
White Hall 5, Bryant 3 (7 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cabot 7, Bismarck 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bryant 18, Cabot 5 (elim.)

Championship Series:
Bryant 16, White Hall 6 (5 innings)
White Hall 10, Bryant 8 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Colorado State Tournament
Host - Northern Lights (Thornton) (District 2)
At Trembath Field and Wykstra Field
Championship Game at Wykstra Field

Northern Lights Little League is located at 13950 York Street in Thornton.

Participating Teams
District 1 Champions Colorado River Valley (Rifle)
District 2 Champions North Boulder
District 4 Champions Southwest Colorado Youth Baseball (Cortez)
District 5 Champions Academy (Colorado Springs)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
North Boulder 5, Academy 2
Colorado River Valley 15, Southwest Colorado Youth Baseball 3 (4 innings)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 15):
Colorado River Valley 8, North Boulder 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Academy 14, Southwest Colorado Youth Baseball 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Academy 5, North Boulder 3 (elim.)

Championship Series:
Academy 8, Colorado River Valley 2
Academy 14, Colorado River Valley 3 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Louisiana State Tournament
Host - Eastbank (River Ridge) (District 2)
At John Curtis Lower School

John Curtis Lower School is located at 10931 Jefferson Highway in River Ridge.

Participating Teams
District 1 Champions Lafayette
District 2 Champions Eastbank (River Ridge)
District 3 Champions Marksville
District 5 Champions Sterlington
District 6 Champions South Lake Charles

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Sterlington 15, Marksville 1

Winner's Bracket Semifinals:
South Lake Charles 6, Eastbank 1
Lafayette 8, Sterlington 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Eastbank 19, Marksville 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastbank 12, Sterlington 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
South Lake Charles 14, Lafayette 4 (6 innings) (South Lake Charles advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastbank 11, Lafayette 3 (elim.) (Eastbank advances to championship game)

Louisiana State Finals

Championship Game (Tuesday, July 17):
South Lake Charles 4, Eastbank 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Mississippi State Tournament
Host - Hattiesburg (District 1)
At Vernon Dahmer Park

NOTE: All Mississippi leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the Southwestern Region Tournament in Waco.

Tournament Results:

Opening Round:
Hattiesburg 12, Starkville 10
Franklin County 27, T.M. Jennings 1

Winner's Bracket Final:
Franklin County 9, Hattiesburg 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Starkville 30, T.M. Jennings 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hattiesburg 8, Starkville 5 (elim.)

Championship Game:
Franklin County 14, Hattiesburg 3 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico State Tournament

Bracket 1 Participating Teams
District 1 Champions Los Alamos County (Los Alamos/White Rock)
District 2 Champions Lions Hondo (Roswell)
District 3 Champions Clovis Zia
District 5 Champions Roadrunner (Albuquerque)
District 6 Champions Shorthorn (Carlsbad)

Bracket 2 Participating Teams
District 4 Champions Las Vegas
District 7 Champions Silver City
District 8 Champions Paradise Hills (Albuquerque)
District 9 Champions Belen
District 10 Champions Animas River (San Juan County)

Tournament Schedule/Results:

New Mexico Bracket 1 Tournament
Host - Espanola Valley (Espanola) (District 1)

Opening Round:
Lions Hondo 15, Clovis Zia 4

Winner's Bracket Semifinals:
Shorthorn 9, Roadrunner 2
Lions Hondo 11, Los Alamos County 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Roadrunner 7, Clovis Zia 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Roadrunner 16, Los Alamos County 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lions Hondo 6, Shorthorn 5 (8 innings) (Lions Hondo advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Shorthorn 17, Roadrunner 7 (elim.) (Shorthorn advances to state finals)

New Mexico Bracket 2 Tournament
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Silver City 11, Animas River 6

Winner's Bracket Semifinals:
Las Vegas 15, Belen 9
Paradise Hills 4, Silver City 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Belen 5, Animas River 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Silver City 11, Belen 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Paradise Hills 15, Las Vegas 0 (Paradise Hills advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Silver City 5, Las Vegas 3 (elim.) (Silver City advances to state finals)

New Mexico State Finals
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Shorthorn 10, Paradise Hills 4
Lions Hondo 6, Silver City 2

Winner's Bracket Final:
Shorthorn 6, Lions Hondo 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paradise Hills 12, Silver City 2 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lions Hondo 5, Paradise Hills 2 (elim.)

Championship Game:
Shorthorn 8, Lions Hondo 4 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oklahoma State Tournament
Host - Tulsa National
At Tulsa Training Center

NOTE: All Oklahoma leagues compete in a single district tournament. The winner advances to the Southwestern Region Tournament in Waco.

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Tulsa National 12, Owasso 2
Tulsa National 13, Owasso 2 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Texas East State Tournament
Host - Rose Capital (Tyler) (District 10)
At Faulkner Park

Faulkner Park is located at 410 West Cumberland Road in Tyler.

Participating Teams
Texas East Section 1 Champions Northwest (Austin) (District 11)
Texas East Section 2 Champions Port Neches (District 32)
Texas East Section 3 Champions Post Oak (Houston) (District 16)
Texas East Section 4 Champions Lamar American (Richmond) (District 18)

Tournament Results:

Opening Round:
Post Oak 11, Port Neches 1 (4 innings)
Lamar American 12, Northwest 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Port Neches 5, Northwest 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Post Oak 7, Lamar American 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Port Neches 9, Lamar American 8 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Post Oak 2, Port Neches 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Texas West State Tournament
Host - Wylie (Abilene) (District 5)
At Kirby Lake Park

Kirby Lake Park is located at 6650 Maple Street in Abilene. The main entrance to the park is in the 5700 block of Maple Street.

Participating Teams
Texas West Section 1 Champions Lubbock Southwest (District 2)
Texas West Section 2 Champions Wylie (Abeline) (District 5)
Texas West Section 3 Champions McAllister Park American (San Antonio) (District 19)
Texas West Section 4 Champions East Brownsville (District 24)

Tournament Results:

Opening Round:
McAllister Park American 11, Lubbock Southwest 1 (5 innings)
Wylie 4, East Brownsville 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
East Brownsville 2, Lubbock Southwest 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
McAllister Park American 11, Wylie 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Brownsville 18, Wylie 8 (4 innings; elim.)

Championship Series:
East Brownsville 9, McAllister Park American 8
East Brownsville 11, McAllister Park American 9 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/08/2018