2017 Little League® Baseball Southwestern Region Tournament
Unpage Home | Southwestern Region Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southwestern Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Southwestern Region Tournament
Host - Southwestern Region Headquarters; Waco, Texas
At Marvin Norcross Stadium

Marvin Norcross Stadium is located at 3700 S. University Parks Drive in Waco.

Tournament Participants City League
Arkansas State Champions White Hall White Hall LL
Colorado State Champions Colorado Springs Academy LL
Louisiana State Champions River Ridge Eastbank LL
Mississippi State Champions Starkville Starkville LL
New Mexico State Champions Albuquerque Eastdale LL
Oklahoma State Champions Tulsa Tulsa National LL
Texas East Divisional Champions Lufkin Lufkin LL
Texas West Divisional Champions San Antonio McAllister Park National LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 state tournament results for Southwestern Region tournament participants.

If you can provide state tournament results, qualifiers, or host locations that are not listed on this page, please contact the Unpage.


Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Thursday, August 3):
Lufkin (Texas East) 5, Academy (Colorado) 1
McAllister Park National (Texas West) 12, Starkville (Mississippi) 0 (4 innings)
Eastbank (Louisiana) 7, Tulsa National (Oklahoma) 4
Eastdale (New Mexico) 3, White Hall (Arkansas) 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain) (Friday, August 4):
Academy (Colorado) 4, Starkville (Mississippi) 3 (elim.)
Tulsa National (Oklahoma) 8, White Hall (Arkansas) 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Saturday, August 5):
Lufkin (Texas East) 11, McAllister Park National (Texas West) 10 (7 innings)
Eastbank (Louisiana) 11, Eastdale (New Mexico) 1 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, August 6):
Eastdale (New Mexico) 6, Academy (Colorado) 4 (elim.)
McAllister Park National (Texas West) 8, Tulsa National 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Monday, August 7):
McAllister Park National (Texas West) 13, Eastdale (New Mexico) 8 (elim.)

Winner's Bracket Final (Monday, August 7):
Lufkin (Texas East) 8, Eastbank (Louisiana) 0 (Lufkin advances to championship game)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, August 8):
McAllister Park National (Texas West) 19, Eastbank (Louisiana) 13 (elim.) (McAllister Park National advances to championship game)

Championship Game (Wednesday, August 9)

Lufkin (Texas East) 2, McAllister Park National (Texas West) 1 (TITLE)

Texas East's Lufkin Little League wins the 2017 Southwestern Region tournament and advances to the Little League World Series.


Southwestern Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arkansas | Colorado | Louisiana | Mississippi | New Mexico | Oklahoma | Texas East | Texas West


Arkansas State Tournament
Host - Arkadelphia (District 1)

Participating Teams
District 1 Qualifier Bismarck
District 1 Qualifier Malvern
District 3 Qualifier Bryant
District 3 Qualifier White Hall

Tournament Results:

Opening Round:
Bryant 9, Malvern 7 (8 innings)
White Hall 14, Bismarck 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Malvern 5, Bismarck 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
White Hall 11, Bryant 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Malvern 4, Bryant 3 (elim.)

Championship Game:
White Hall 12, Malvern 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Colorado State Tournament
Host - Monument (Grand Junction) (District 1)
At Pomona Park

Monument Little League is located at 568 25-1/2 Road in Grand Junction.

Participating Teams
District 1 Champions Monument (Grand Junction)
District 2 Champions North Boulder
District 4 Champions Pine River (Bayfield)
District 5 Champions Academy (Colorado Springs)

Tournament Results:

Opening Round:
Academy 15, Pine River 3 (4 innings)
Monument 7, North Boulder 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Boulder 11, Pine River 1 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Academy 11, Monument 1 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Monument 5, North Boulder 0 (elim.)

Championship Game:
Academy 13, Monument 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Louisiana State Tournament
Host - Lafayette (District 1)
At Lafayette Little League Park

Lafayette Little League is located at 601 Broadmoor Boulevard in Lafayette.

Participating Teams
District 1 Champions Lafayette
District 2 Champions Eastbank (River Ridge)
District 3 Champions Avoyelles American
District 6 Champions South Lake Charles

Tournament Results:

Opening Round:
South Lake Charles 9, Lafayette 5
Eastbank 15, Avoyelles American 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lafayette 11, Avoyelles American 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
South Lake Charles 10, Eastbank 0 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastbank 12, Lafayette 3 (elim.)

Championship Series:
Eastbank 5, South Lake Charles 3
Eastbank 4, South Lake Charles 2 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Mississippi State Tournament
Host - Hattiesburg (District 1)
At Vernon Dahmer Park

NOTE: All Mississippi leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the Southwestern Region Tournament in Waco.

Tournament Results:

Opening Round:
Starkville 12, Brookhaven 1 (4 innings)
Ellisville d. Hattiesburg

Winner's Bracket Final:
Starkville 17, Ellisville 1 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brookhaven d. Hattiesburg (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brookhaven d. Ellisville (elim.)

Championship Game:
Starkville 14, Brookhaven 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico State Tournament

Bracket 1 Participating Teams
District 1 Champions Los Alamos County (Los Alamos/White Rock)
District 2 Champions Artesia
District 4 Champions Las Vegas
District 8 Champions Eastdale (Albuquerque)
District 10 Champions Animas River (San Juan County)

Bracket 2 Participating Teams
District 3 Champions Clovis Zia
District 5 Champions Roadrunner (Albuquerque)
District 6 Champions Shorthorn (Carlsbad)
District 7 Champions Deming
District 9 Champions Belen

Tournament Schedule/Results:

New Mexico Bracket 1 Tournament
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Las Vegas 1, Los Alamos County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Artesia 7, Animas River 6
Eastdale 23, Las Vegas 3 (6 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Animas River 13, Los Alamos County 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Animas River 10, Las Vegas County 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 16):
Eastdale 7, Artesia 6 (Eastdale advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 16):
Animas River 9, Artesia 8 (7 innings; elim.) (Animas River advances to state finals)

New Mexico Bracket 2 Tournament
Host - Carlsbad (District 6)
At Bob Forrest Sports Complex

The Bob Forrest Sports Complex is located at 3356 W. Lea Street in Carlsbad.

Opening Round:
Clovis Zia 2, Belen 0

Winner's Bracket Semifinals:
Roadrunner 11, Deming 1
Shorthorn 11, Clovis Zia 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Belen 5, Deming 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Belen d. Clovis Zia (elim.)

Winner's Bracket Final:
Shorthorn 16, Roadrunner 0 (Shorthorn advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Roadrunner 7, Belen 1 (elim.) (Roadrunner advances to state finals)

New Mexico State Finals
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Shorthorn 13, Animas River 4
Eastdale 16, Roadrunner 5 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Shorthorn 6, Eastdale 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Animas River 15, Roadrunner 14 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastdale 11, Animas River 7 (elim.)

Championship Series:
Eastdale 4, Shorthorn 3
Eastdale 5, Shorthorn 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Texas East State Tournament
Host - West University (Houston) (District 16)

West University Little League's South Campus is located at the intersection of West Belfort Avenue and Stella Link Drive in Houston. Parking entrances are located on the North side of West Belfort and Stella Link through Emery Wiener School.

Participating Teams
Texas East Section 1 Champions Lufkin (District 10)
Texas East Section 2 Champions Northshire (Houston) (District 17)
Texas East Section 3 Champions Pearland East (District 15)
Texas East Section 4 Champions Lamar National (Richmond) (District 18)

Tournament Results:

Opening Round:
Pearland East 8, Northshore 4
Lufkin 7, Lamar National 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northshore 7, Lamar National 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lufkin 14, Pearland East 2 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pearland East 12, Northshore 0 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Lufkin 10, Pearland East 3 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Texas West State Tournament
Host - Wylie (Abilene) (District 5)
At Kirby Lake Park

Kirby Lake Park is located at 6650 Maple Street in Abilene. The main entrance to the park is in the 5700 block of Maple Street.

Participating Teams
Texas West Section 1 Champions Midland Northern (District 3)
Texas West Section 2 Champions Dixie (Abilene) (District 5)
Texas West Section 3 Champions McAllister Park National (San Antonio) (District 19)
Texas West Section 4 Champions Oil Belt (Corpus Christi) (District 23)

Tournament Results:

Opening Round:
Oil Belt 21, Dixie 10 (4 innings)
McAllister Park National 7, Midland Northern 5

Winner's Bracket Final:
McAllister Park National 4, Oil Belt 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Midland Northern 11, Dixie 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Midland Northern 16, Oil Belt 1 (elim.)

Championship Game:
McAllister Park National 12, Midland Northern 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/09/2017