2018 Southern California Divisional Little League® Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southern California Divisional Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Southern California Divisional Tournament
Host - Aliso Viejo (District 55)
At Woodfield Park

Woodfield Park is located at 26800 Woodfield in Aliso Viejo.

Participating Teams
Section 1 Champions Conejo Valley (Thousand Oaks) (District 13)
Section 2 Champions Quartz Hill (District 51)
Section 3 Champions Temple City National (District 18)
Section 4 Champions El Segundo (District 36)
Section 5 Champions Golden Hill (Fullerton) (District 56)
Section 6 Champions San Carlos (San Diego) (District 33)
Section 7 Champions Park View (Chula Vista) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Magnolia Center (Riverside) (District 24)
Section 10 Champions Huntington Valley (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Opening Round:
Vineyard 3, Golden Hill 2
Conejo Valley 4, Quartz Hill 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Temple City National 8, Magnolia Center 5
Park View 3, San Carlos 1
Huntington Valley 14, Vineyard 4 (6 innings)
El Segundo 13, Conejo Valley 5

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Quartz Hill 10, Magnolia Center 8 (elim.)
Golden Hill 6, San Carlos 5 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Quartz Hill 8, Vineyard 4 (elim.)
Golden Hill 12, Conejo Valley 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 4, Huntington Valley 1
Park View 6, El Segundo 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Segundo 2, Quartz Hill 1 (elim.)
Huntington Valley 10, Golden Hill 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Park View 5, Temple City National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley 13, El Segundo 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley 5, Temple City National 3 (9 innings; elim.)

Championship Game:
Park View 5, Huntington Valley 2 (TITLE)

Follow Park View at the West Region Tournament -- Click here to view results.


2018 Southern California District Champions and Sectional Tournament Results:

We are publishing district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D13 - Conejo Valley (Thousand Oaks)
D63 - Goleta Valley South
D65 - Santa Maria Northside

Section 1 Tournament
Host - Lompoc (District 65)
At Johns Manville Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Goleta Valley South 1, Conejo Valley 0
2 - Santa Maria Northside 2, Goleta Valley South 1
3 - Conejo Valley 10, Goleta Valley South 0 (4 innings; elim.)
4 - Conejo Valley 4, Santa Maria Northside 0
5 - Conejo Valley 5, Santa Maria Northside 1

D16 - Crescenta Valley (Montrose)
D17 - Pasadena American
D40 - Encino
D51 - Quartz Hill

Section 2 Tournament
Host - Quartz Hill (District 51)

Tournament Schedule/Results:
The Section 2 tournament is using a round-robin format.

Tournament Schedule/Results:
1 - Quartz Hill 10, Crescenta Valley 0 (4 innings)
2 - Pasadena American 20, Encino 5 (6 innings)
3 - Pasadena American 13, Quartz Hill 2 (4 innings)
4 - Encino 11, Crescenta Valley 0
5 - Pasadena American 11, Crescenta Valley 1 (4 innings)
6 - Quartz Hill 8, Encino 1


Standings

W

L
Pasadena American 3 0
Quartz Hill 2 1
Encino 1 2
Crescenta Valley 0 3

The top two teams advance to the championship game. Standard Little League Baseball tiebreakers apply.

Section 2 Championship Game (Wednesday, July 18)

Game 7 - Quartz Hill 4, Pasadena American 0 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D18 - Temple City National
D19 - Azusa American
D20 - Glendora American
D23 - Upland Foothill

Section 3 Tournament
Host - Temple City National (District 18)
At Milham Field

Tournament Schedule/Results:
1 - Upland Foothill 7, Azusa American 3
2 - Temple City National 13, Glendora American 3
3 - Glendora American 6, Azusa American 4 (elim.)
4 - Temple City National 6, Upland Foothill 3
5 - Upland Foothill 11, Glendora American 6 (elim.)
6 - Temple City National 11, Upland Foothill 0 (TITLE)

D25 - West Los Angeles
D27 - Riviera (Torrance)
D36 - El Segundo
D37 - Holly Park (Hawthorne)

Section 4 Tournament
Host - Redondo Beach (District 36)

Tournament Schedule/Results:
1 - Riviera 16, Holly Park 6 (5 innings)
2 - El Segundo 11, West Los Angeles 2
3 - West Los Angeles 12, Holly Park 9 (elim.)
4 - Riviera 10, El Segundo 6
5 - El Segundo 19, West Los Angeles 4 (3 innings; elim.)
6 - El Segundo 8, Riviera 5
7 - El Segundo 11, Riviera 5 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D29 - La Mirada
D30 - Tustin Western
D38 - Long Beach
D56 - Golden Hill (Fullerton)

Section 5 Tournament
Host - East Hills (Yorba Linda) (District 56)
At Mustang Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Tustin Western 7, La Mirada 6
2 - Golden Hill 8, Long Beach 5
3 - Golden Hill 6, Tustin Western 5
4 - La Mirada 8, Long Beach 0 (elim.)
5 - La Mirada 5, Tustin Western 0 (elim.)
6 - Golden Hill 6, La Mirada 4 (TITLE)

D31 - Encinitas
D32 - Point Loma (San Diego)
D33 - San Carlos (San Diego)
D70 - Rancho Buena Vista (Vista)

Section 6 Tournament
Host - Escondido American (District 31)

Tournament Schedule/Results:
1 - San Carlos 12, Point Loma 0 (5 innings)
2 - Encinitas 3, Rancho Buena Vista 2
3 - San Carlos 10, Encinitas 2
4 - Rancho Buena Vista 9, Point Loma 3 (elim.)
5 - Encinitas 5, Rancho Buena Vista 3 (elim.)
6 - Encinitas 8, San Carlos 7
7 - San Carlos 16, Encinitas 3 (6 innings; TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D22 - Calexico
D41 - Cajon de Oro (Spring Valley)
D42 - Park View (Chula Vista)
D66 - Lemon Grove

Section 7 Tournament
Host - Chula Vista American (District 42)

Tournament Schedule/Results:
1 - Park View 9, Calexico 5
2 - Cajon de Oro 11, Lemon Grove 10
3 - Park View 7, Cajon de Oro 0
4 - Lemon Grove 4, Calexico 1 (elim.)
5 - Cajon de Oro 9, Lemon Grove 6 (elim.)
6 - Park View 17, Cajon de Oro 2 (3 innings; TITLE)

D21 - Ken Hubbs Memorial (Colton)
D43 - Newmark (San Bernardino)
D49 - Barstow Baseball
D71 - Vineyard (Rancho Cucamonga)

Section 8 Tournament
Host - Hesperia National (District 49)
At Hesperia Community Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Vineyard 4, Newmark 1
2 - Ken Hubbs Memorial 18, Barstow Baseball 6 (5 innings)
3 - Newmark 11, Barstow Baseball 0 (4 innings; elim.)
4 - Vineyard 15, Ken Hubbs Memorial 3 (4 innings)
5 - Newmark 17, Ken Hubbs Memorial 10 (elim.)
6 - Vineyard 11, Newmark 0 (4 innings; TITLE)

District Champions
in Section 9
District Champions
in Section 10
D24 - Magnolia Center (Riverside)
D28 - Temecula
D58 - Yucaipa Valley National
D72 - Eastvale (Corona)

Section 9 Tournament
Host - Arlington (Riverside) (District 24)
At Arlington Heights Sports Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Eastvale d. Temecula
2 - Magnolia Center 5, Yucaipa Valley National 0
3 - Yucaipa Valley National d. Temecula (elim.))
4 - Magnolia Center 10, Eastvale 5
5 - Eastvale 8, Yucaipa Valley National 6 (elim.)
6 - Magnolia Center 8, Eastvale 1 (TITLE)

D46 - West Anaheim
D55 - Irvine Ranch
D62 - Huntington Valley (Huntington Beach)
D68 - Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita)

Section 10 Tournament
Host - Aliso Viejo (District 55)
At Woodfield Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Irvine Ranch 7, Santa Margarita National 5
2 - Huntington Valley 16, West Anaheim 0 (4 innings)
3 - Santa Margarita National 10, West Anaheim 1 (elim.)
4 - Huntington Valley 2, Irvine Ranch 0
5 - Irvine Ranch 10, Santa Margarita National 3 (elim.)
6 - Huntington Valley 8, Irvine Ranch 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2018 Southern California District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
Conejo Valley 13, Moorpark 0
Thousand Oaks 2, Simi Valley 0
El Rio 10, Port Hueneme 0

Winner's Bracket Semifinals:
Conejo Valley 23, Sunset 0
El Rio 5, Thousand Oaks 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Simi Valley 28, Port Hueneme 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Thousand Oaks 18, Moorpark 1 (elim.)
Simi Valley 30, Sunset 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Conejo Valley 10, El Rio 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Simi Valley 6, Thousand Oaks 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Rio 7, Simi Valley 6 (elim.)

Championship Game:
Conejo Valley 16, El Rio 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Crescenta Valley (Montrose)
At Montrose Park

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Saturday, July 7):
Game 1 - Crescenta Valley versus Jewel City/JWV-Tugunga
Game 2 - Burbank/Foothill versus Vaquero

Winner's Bracket Final (Sunday, July 8):
Game 3 - Winner 1 versus Winner 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 8):
Game 4 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 9):
Game 5 - Loser 3 versus Winner 4 (elim.)

Championship Series:
Game 6 - Winner 3 versus Winner 5 (TITLE) (7/10)
Game 7 - If necessary (7/11)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Sierra Madre
At Heasley Field; Sierra Vista Park

Tournament Results:

Opening Round:
San Marino National 8, Santa Anita 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Pasadena Southwest 1, Sierra Madre 0
Arcadia National 5, Central Altadena 0
East Altadena 15, Arcadia American 1
Pasadena American 2, San Marino National 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Santa Anita 14, Arcadia American 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
San Marino National 14, Sierra Madre 3 (elim.)
Santa Anita 10, Central Altadena 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pasadena American 7, Pasadena Southwest 3
East Altadena 11, Arcadia National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Marino National 11, Arcadia National 1 (elim.)
Santa Anita 9, Pasadena Southwest 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Altadena 4, Pasadena American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Anita 5, San Marino National 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pasadena American 4, Santa Anita 0 (elim.)

Championship Series:
Pasadena American 10, East Altadena 0
Pasadena American 8, East Altadena 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - South Pasadena
At Nelson Field

Tournament Results:

Opening Round:
South El Monte 4, El Monte Eastern 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Temple City National 17, Temple City American 0
El Monte National 6, Northeast Los Angeles 2
South Pasadena 10, Alhambra American 0
Los Angeles 2, South El Monte 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
El Monte Eastern 3, Northeast Los Angeles 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
El Monte Eastern 6, Alhambra American 5 (elim.)
South El Monte 8, Temple City American 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 10, Los Angeles 0
South Pasadena 10, El Monte National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Los Angeles 7, El Monte Eastern 5 (elim.)
South El Monte 8, El Monte National 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temple City National 11, South Pasadena 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Los Angeles 10, South El Monte 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Pasadena 6, Los Angeles 5 (elim.)

Championship Game:
Temple City National 12, South Pasadena 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - West Covina American
At Cortez Park

Tournament Results:

Opening Round:
Baldwin Park National 17, Azusa National 0
Pacific Coast 3, Baldwin Park American 1
West Covina National 6, Puente Hills/Rowland Heights 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Azusa American 14, Baldwin Park Eastside 0
Covina National 10, Baldwin Park National 3
Pacific Coast 4, la Puente National 0
West Covina National 6, West Covina American 1

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Baldwin Park American 11, Baldwin Park Eastside 1 (elim.)
Baldwin Park National 6, Puente Hills/Rowland Heights 0 (elim.)
West Covina American 17, Azusa National 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Baldwin Park National 8, Baldwin Park American 3 (elim.)
West Covina American 7, La Puente National 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Azusa American 5, Covina National 0
West Covina National 15, Pacific Coast 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Covina National 7, West Covina American 1 (elim.)
Pacific Coast 13, Baldwin Park National 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Azusa American 2, West Covina National 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Covina National 7, Pacific Coast 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Covina National 13, Covina National 3 (elim.)

Championship Series:
West Covina National 3, Azusa American 2
Azusa American 4, West Covina National 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - La Verne
At Pelota Park

Tournament Results:

Opening Round:
San Dimas 3, Ted Greene 1
Glendora American 13, La Verne 8

Winner's Bracket Semifinals:
Claremont 11, San Dimas 10
Glendora American 14, Glendora National 10

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Verne 8, Ted Greene 0 (elim.)
Glendora National 12, San Dimas 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora American 13, Claremont 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Verne 12, Glendora National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Verne 16, Claremont 6 (elim.)

Championship Game:
Glendora American 9, La Verne 7 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Bloomington
At Kessler Park

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Monday, July 2):
Game 1 - North Rialto versus Ken Hubbs Memorial
Game 2 - Rialto Park versus Grand Terrace

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 3):
Game 3 - Bloomington versus Winner 1
Game 4 - Rialto Eastern versus Winner 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Thursday, July 5):
Game 5 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.)
Game 6 - Loser 3 versus Loser 4 (elim.)

Winner's Bracket Final (Friday, July 6):
Game 7 - Winner 3 versus Winner 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Friday, July 6):
Game 8 - Winner 5 versus Winner 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 7):
Game 9 - Loser 7 versus Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Game 10 - Winner 7 versus Winner 9 (TITLE) (7/8)
Game 11 - If necessary (7/9)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Sunbeam (El Centro)

Tournament Results:

Opening Round:
Imperial 4, Brawley 3
Calexico 9, El Centro 3

Winner's Bracket Semifinals:
Sunbeam 1, Imperial 0
Calexico 3, Holtville 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Brawley 15, Holtville 4 (elim.)
El Centro 6, Imperial 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Calexico d. Sunbeam

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brawley d. El Centro (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sunbeam d. Brawley (elim.)

Championship Series:
Sunbeam 4, Calexico 2
Calexico 11, Sunbeam 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Ontario Mountain View
At Westwind Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino American, Chino Hills, Montclair, Ontario Mountain View, Ontario Western, and Upland American)

(Pool 'B' Participants: Canyon Hills, Chino National, Ontario Eastern, Upland Foothill, and Upland National)

Pool 'A' Tournament

Montclair 3, Ontario Western 1
Chino American 12, Chino Hills 0
Ontario Mountain View 10, Chino Hills 0
Upland American 11, Ontario Western 4
Chino American 7, Montclair 0
Ontario Mountain View 7, Upland American 0
Ontario Western 11, Chino Hills 4
Montclair 7, Upland American 3
Chino American 8, Ontario Western 0
Ontario Mountain View 5, Montclair 1
Chino American 6, Ontario Mountain View 3
Upland American 12, Chino Hills 0
Montclair 20, Chino Hills 5
Chino American 3, Upland American 0
Ontario Mountain View 17, Ontario Western 2

Pool 'B' Tournament

Chino National 10, Ontario Eastern 0
Upland National 16, Canyon Hills 1
Upland Foothill 28, Canyon Hills 0
Chino National 10, Upland National 9
Upland Foothill 15, Ontario Eastern 0
Ontario Eastern 10, Canyon Hills 0
Upland Foothill 1, Chino National 0
Upland Foothill 7, Upland National 5
Chino National 17, Canyon Hills 2
Ontario Eastern 9, Upland National 6


Pool 'A' Standings

W

L
Chino American 5 0
Ontario Mountain View 4 1
Montclair 3 2
Upland American 2 3
Ontario Western 1 4
Chino Hills 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Upland Foothill 4 0
Chino National 3 1
Ontario Eastern 2 2
Upland National 1 3
Canyon Hills 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 23 Finals

Semifinal Round (Thursday, July 5):
Chino National 10, Chino American 9
Upland Foothill 5, Ontario Mountain View 0

Championship Game (Sunday, July 8):
Upland Foothill 11, Chino National 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Arlington (Riverside)
At Arlington Heights Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Arlington d. La Sierra
Orangecrest d. Canyon Springs
Magnolia Center d. Reid Park
Moreno Valley d. Evans Park

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
La Sierra d. Canyon Springs (elim.)
Evans Park d. Reid Park (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Orangecrest d. Arlington
Magnolia Center d. Moreno Valley

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Moreno Valley d. La Sierra (elim.)
Arlington d. Evans Park (elim.)

Winner's Bracket Final:
Magnolia Center d. Orangecrest

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. Moreno Valley (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orangecrest d. Arlington (elim.)

Championship Series:
Orangecrest d. Magnolia Center
Magnolia Center d. Orangecrest (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - West Los Angeles

Tournament Results:

Opening Round:
Culver City 5, North Venice 2
Ladera 7, Malibu 6
Santa Monica 14, Beverly Hills 5

Winner's Bracket Semifinals:
West Los Angeles 12, Culver City 0
Ladera 11, Santa Monica 10

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
North Venice 14, Malibu 13 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Culver City 5, Beverly Hills 1 (elim.)
North Venice 8, Santa Moncia 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles 5, Ladera 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Venice 6, Culver City 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Venice 4, Ladera 0 (elim.)

Championship Game:
West Los Angeles 11, North Venice 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - Torrance

Tournament Results:

Opening Round:
West Torrance d. Torrance
Riviera d. Harbor City
North Torrance d. San Pedro Eastview

Winner's Bracket Semifinals:
West Torrance d. Lomita
Riviera d. North Torrance

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
San Pedro Eastview d. Harbor City (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Torrance d. Torrance (elim.)
San Pedro Eastview d. Lomita (elim.)

Winner's Bracket Final:
Riviera d. West Torrance

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Torrance d. San Pedro Eastview (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Torrance d West Torrance (elim.)

Championship Game:
Riviera d. North Torrance (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Lake Elsinore
At Summerly Park

Tournament Results:

Opening Round:
Temecula 26, Wildomar 0
Temescal Valley 2, Murrieta National 1

Winner's Bracket Semifinals:
Temecula 8, Menifee Valley 6
Lake Elsinore 1, Temescal Valley 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Murrieta National 28, Wildomar 0 (elim.)
Temescal Valley 11, Menifee Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temecula 8, Lake Elsinore 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Temescal Valley 12, Murrieta National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temescal Valley 2, Lake Elsinore 1 (elim.)

Championship Game:
Temecula d. Temescal Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Buena Park National

Tournament Results:

Opening Round:
Northwest Downey d. West Downey
Metro/Pioneer d. Little Lake
La Mirada d. Crescent
Buena Park National d. Norwalk

Winner's Bracket Semifinals:
Metro/Pioneer d. Northwest Downey
La Mirada d. Buena Park National

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Little Lake d. West Downey (elim.)
Crescent d. Norwalk (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Little Lake d. Northwest Downey (elim.)
Buena Park National d. Crescent (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada d. Metro/Pioneer

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Little Lake d. Buena Park National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Little Lake d. Metro/Pioneer (elim.)

Championship Game:
La Mirada d. Little Lake (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Hosts - Tustin Eastern and Villa Park
Championship Game Host - Villa Park

Tournament Results:

Opening Round:
Anaheim Hills 11, Villa Park 7

Winner's Bracket Quarterfinals:
Tustin Eastern 1, Memorial Park 0
South Sunrise 6, Santiago 0
Tustin Western 14, Northeast Santa Ana 0
Anaheim Hills 15, North Sunrise/Orange 10

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Villa Park 11, Memorial Park 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Northeast Santa Ana 5, North Sunrise/Orange 3 (elim.)
Villa Park 9, Santiago 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
South Sunrise 9, Tustin Eastern 0
Tustin Western 7, Anaheim Hills 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Northeast Santa Ana 3, Tustin Eastern 1 (elim.)
Anaheim Hills 6, Villa Park 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Western 6, South Sunrise 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northeast Santa Ana 6, Anaheim Hills 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Sunrise 15, Northeast Santa Ana 3 (elim.)

Championship Game:
Tustin Western 9, South Sunrise 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - 4S Ranch (San Diego)
At 4S Ranch Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Solana Beach 6, Escondido National 4
Del Mar National 4, Escondido American 0
Carmel Mountain Ranch 4, Del Mar American 3
Poway National 8, Poway American 2
Rancho Bernardo 8, Rancho Santa Fe 0
Encinitas National 14, Valley Center 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Encinitas 4, Solana Beach 0
Carmel Mountain Ranch 9, Del Mar National 4
Rancho Bernardo 2, Poway National 1
4S Ranch 3, Encinitas National 0

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Rancho Santa Fe 8, Poway American 4 (elim.)
Del Mat American 7, Escondido American 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Del Mar National 12, Valley Center 2 (elim.)
Poway National 3, Escondido National 0 (elim.)
Solana Beach 11, Rancho Santa Fe 7 (elim.)
Encinitas National 3, Del Mar American 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Encinitas 3, Carmel Mountain Ranch 0
4S Ranch 6, Rancho Bernardo 4

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Solana Beach 18, Del Mar National 3 (elim.)
Encinitas National 4, Poway National 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 6, 4S Ranch 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Carmel Mountain Ranch 11, Encinitas National 4 (elim.)
Rancho Bernardo 10, Solana Beach 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Carmel Mountain Ranch 15, Rancho Bernardo 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
4S Ranch 9, Carmel Mountain Ranch 2 (elim.)

Championship Game:
Encinitas 2, 4S Ranch 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament
Host - Scripps Ranch (San Diego)
At Jerabek Park

Tournament Results:

Opening Round:
Scripps Ranch 7, Coronado 3
Mira Mesa 10, Presidio 0
Peninsula 15, Clairemont Hilltoppers 8

Winner's Bracket Semifinals:
Point Loma 10, Scripps Ranch 9
Peninsula 10, Mira Mesa 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Clairemont Hilltoppers 5, Presidio 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Coronado 13, Mira Mesa 1 (elim.)
Scripps Ranch d. Clairemont Hilltoppers (elim.)

Winner's Bracket Final:
Point Loma 7, Peninsula 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Scripps Ranch 7, Coronado 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Scripps Ranch 10, Peninsula 4 (elim.)

Championship Game:
Point Loma 5, Scripps Ranch 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Hosts - La Mesa National and Serra Mesa (San Diego)
Championship Game Host - La Mesa National
Championship Game at Kuhlken Field

Tournament Results:

Opening Round:
San Carlos 11, Mid-City 0
Allied Gardens 6, La Mesa National 5
Mission Trails 6, Lake Murray 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rolando 12, Serra Mesa 2
San Carlos 19, Chollas Lake 2
Allied Gardens 6, Tierrasanta 5
North Park 5, Mission Trails 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
La Mesa National 15, Serra Mesa 13 (elim.)
Lake Murray 10, Chollas Lake 0 (elim.)
Mission Trails 28, Mid-City 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lake Murray 8, La Mesa National 1 (elim.)
Tierrasanta 3, Mission Trails 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
San Carlos 15, Rolando 4
Allied Gardens 15, North Park 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rolando 7, Tierrasanta 0 (elim.)
Lake Murray 13, North Park 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Carlos 11, Allied Gardens 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rolando 10, Lake Murray 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rolando 5, Allied Gardens 2 (elim.)

Championship Game:
San Carlos 6, Rolando 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field

Tournament Results:

Opening Round:
Redondo Beach 16, Manhattan 4
El Segundo 5, Palos Verdes 2
Lunada Bay 9, Hermosa Beach 4
Rolling Hills 7, Silver Spur 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Manhattan 6, Palos Verdes 4 (elim.)
Hermosa Beach 2, Silver Spur 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
El Segundo 4, Redondo Beach 3
Lunada Bay 5, Rolling Hills 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rolling Hills 11, Manhattan 7 (elim.)
Redondo Beach 15, Hermosa Beach 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Segundo 14, Lunada Bay 4 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Redondo Beach 8, Rolling Hills 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Redondo Beach 12, Lunada Bay 1 (elim.)

Championship Game:
El Segundo 8, Redondo Beach 7 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Aviation 9, Tri Park 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Lennox 2, Del Rey American 1
Westchester 7, Lawndale 0
Holly Park d. Hawthorne National Wiseburn
Aviation 10, Compton 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Del Rey American d. Tri Park (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Hawthorne National Wiseburn d. Compton (elim.)
Del Rey American d. Lawndale (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Westchester 10, Lennox 7
Holly Park 9, Aviation 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lennox d. Hawthorne National Wiseburn (elim.)
Del Rey American d. Aviation (elim.)

Winner's Bracket Final:
Holly Park 7, Westchester 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Rey American d. Lennox (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Westchester 19, Del Rey American 4 (elim.)

Championship Game:
Holly Park 2, Westchester 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lakewood Village 6, Greater Bellflower 5
Lakewood 11, West Long Beach 0
Long Beach 11, Uptown 2

Winner's Bracket Semifinals:
Lakewood Village 12, Hawaiian Gardens 0
Long Beach 4, Lakewood 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Uptown 7, West Long Beach 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Greater Bellflower 11, Lakewood 9 (elim.)
Uptown 19, Hawaiian Gardens 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 12, Lakewood Village 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Uptown 13, Greater Bellflower 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Uptown 8, Lakewood Village 3 (elim.)

Championship Game:
Long Beach 8, Uptown 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Northridge City

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round:
Northridge City 5, Canyon Country 1
Granada Hills 7, Woodland Hills Sunrise 0
Encino 6, San Fernando 0

Winner's Bracket Semifinals:
Northridge City 5, Sherman Oaks Southern 3
Encino 7, Granada Hills 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Woodland Hills Sunrise 6, San Fernando 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Granada Hills 10, Canyon Country 3 (elim.)
Sherman Oaks Southern 13, Woodland Hills Sunrise 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encino 13, Northridge City 1 (Encino advances to district finals)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sherman Oaks Southern 9, Granada Hills 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 12, Northridge City 2 (elim.) (Sherman Oaks Southern advances to district finals)

District 40 Finals

Championship Game (Thursday, July 12):
Encino 8, Sherman Oaks Southern 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Cajon de Oro, Lakeside American, Mountain Empire, and West Hills)

(Pool 'B' Participants: Alpine American, El Cajon National, El Cajon Western, and Rios Canyon)

(Pool 'C' Participants: Fletcher Hills, Rancho San Diego, and Santana National)

(Pool 'D' Participants: Lakeside National, Santee Pioneer, and Singing Hills)

Pool 'A' Tournament

Cajon de Oro 8, Lakeside American 0
West Hills 14, Mountain Empire 0
Cajon de Oro 17, Mountain Empire 0
West Hills 8, Lakeside American 1
Cajon de Oro 6, West Hills 4
6 - Lakeside American versus Mountain Empire (6/28)

Pool 'B' Tournament

Alpine American 9, El Cajon National 0
Rios Canyon 8, El Cajon Western 5
El Cajon National 6, Rios Canyon 4
Alpine American 4, El Cajon Western 0
El Cajon National 10, El Cajon Western 3
Alpine American 2, Rios Canyon 0

Pool 'C' Tournament

Rancho San Diego 7, Fletcher Hills 1
Santana National 8, Rancho San Diego 7
Fletcher Hills 11, Santana National 7

Pool 'D' Tournament

Singing Hills 10, Santee Pioneer 0 (4 innings)
Singing Hills 7, Lakeside National 0
Lakeside National 12, Santee Pioneer 2


Pool 'A' Standings

W

L
Cajon de Oro 3 0
West Hills 2 1
Lakeside American 0 2
Mountain Empire 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Alpine American 3 0
El Cajon National 2 1
Rios Canyon 1 2
El Cajon Western 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Rancho San Diego 1 1
Fletcher Hills 1 1
Santana National 1 1


Pool 'D' Standings

W

L
Singing Hills 2 0
Lakeside National 1 1
Santee Pioneer 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Opening Round:
West Hills 4, Rancho San Diego 1
Alpine American 13, Lakeside National 3
Fletcher Hills 8, Singing Hills 4
Cajon de Oro 3, El Cajon National 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Singing Hills 17, El Cajon National 7 (elim.)
Rancho San Diego 7, Lakeside National 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Alpine American 5, West Hills 2
Cajon de Oro 4, Fletcher Hills 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Fletcher Hills 7, Singing Hills 5 (elim.)
West Hills 5, Rancho San Diego 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Cajon de Oro d. Alpine American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Hills 6, Fletcher Hills 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Hills 5, Alpine American 1 (elim.)

Championship Game:
Cajon de Oro 6, West Hills 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Sweetwater Valley (Bonita)

Tournament Results:

Opening Round:
Sweetwater Valley 23, Chula Vista National 0
Chula Vista American15, Southwest 1
Eastlake 15, Luckie Waller 0
Park View 15, Imperial Beach 0

Winner's Bracket Semifinals:
Chula Vista American 6, Sweetwater Valley 5
Park View 6, Eastlake 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Southwest 11, Chula Vista National 0 (elim.)
Imperial Beach 12, Luckie Waller 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sweetwater Valley 17, Southwest 0 (elim.)
Eastlake 11, Imperial Beach 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Park View 2, Chula Vista American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sweetwater Valley 6, Eastlake 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sweetwater Valley 12, Chula Vista American 3 (elim.)

Championship Game:
Park View 6, Sweetwater Valley 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Civitan (San Bernardino)
At Brooks Field

Tournament Results:

Opening Round:
Wildwood 7, Central 0
Blake 12, Post 777 2
Highland 12, Mountains 2
Civitan 2, Newmark 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Central d. Post 777 (elim.)
Newmark 11, Mountains 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Blake 17, Wildwood 7
Highland 9, Civitan 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Civitan d. Central (elim.)
Newmark d. Wildwood (elim.)

Winner's Bracket Final:
Highland d. Blake

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Newmark d. Civitan (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Newmark d. Blake (elim.)

Championship Series:
Newmark d. Highland
Newmark d. Highland (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Loara (Anaheim)
At Modejska Park

Tournament Results:

Opening Round:
Loara 8, East Anaheim 6

Winner's Bracket Final:
West Anaheim 10, Loara 0

Elimination Bracket Final:
East Anaheim 7, Loara 6 (elim.)

Championship Game:
West Anaheim 4, East Anaheim 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Apple Valley
At James Woody Community Center

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Adelanto, Hesperia American, and Sunset Community)

(Pool 'B' Participants: Silver Lakes/Helendale, Spring Valley Lake, and Victorville Ribbons)

(Pool 'C' Participants: Hesperia National, Victorville American, and Wrightwood)

(Pool 'D' Participants: Apple Valley American, Apple Valley National, and Barstow Baseball)

Pool 'A' Tournament

Sunset Community 8, Adelanto 7
Sunset Community 20, Hesperia American 13
Hesperia American 18, Adelanto 17 (7 innings)

Pool 'B' Tournament

Victorville Ribbons 9, Spring Valley Lake 0
Victorville Ribbons 9, Silver Lakes/Helendale 2
Silver Lakes/Helendale 18, Spring Valley Lake 11

Pool 'C' Tournament

Victorville American 11, Wrightwood 3
Hesperia National 3, Victorville American 2
Hesperia National 12, Wrightwood 0 (4 innings)

Pool 'D' Tournament

Barstow Baseball 9, Apple Valley National 8
Apple Valley American 14, Apple Valley National 3 (5 innings)
Apple Valley American 6, Barstow Baseball 2


Pool 'A' Standings

W

L
Sunset Community 2 0
Hesperia American 1 1
Adelanto 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Victorville Ribbons 2 0
Silver Lakes/Helendale 1 1
Spring Valley Lake 0 2


Pool 'C' Standings

W

L
Hesperia National 2 0
Victorville American 1 1
Wrightwood 0 2


Pool 'D' Standings

W

L
Apple Valley American 2 0
Barstow Baseball 1 1
Apple Valley National 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 49 Finals

Quarterfinal Round (Thursday, July 5 and Friday, July 6):
Barsatow Baseball 13, Victorville Ribbons 4
Victorville American 17, Sunset Community 6 (6 innings)
Apple Valley American 6, Silver Lakes/Helendale 5 (7 innings)
Hesperia National 11, Hesperia American 1 (4 innings)

Semifinal Round (Saturday, July 7):
Barstow Baseball 9, Victorville American 6
Hesperia National 8, Apple Valley American 2

Championship Game (Sunday, July 8):
Barstow Baseball 6, Hesperia National 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament
Championship Game Host - Quartz Hill

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Boron

Opening Round:
Mono County 12, Rosamond 6
Bishop 20, California City 8

Winner's Bracket Semifinals:
Mono County 5, Tehachapi 4
Bishop 15, Boron 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rosamond 9, California City 4 (elim.)
Tehachapi 12, Boron 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bishop 6, Mono County 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tehachapi 8, Rosamond 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tehachapi 27, Mono County 12 (elim.)

Championship Game:
Bishop 15, Tehachapi 3 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - American Indian (Palmdale)

Opening Round:
Quartz Hill 15, Palmdale 0
American Indian 11, West Lancaster 1

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 8, American Indian 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Lancaster 13, Palmdale 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
American Indian 7, West Lancaster 6 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 9, American Indian 2 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 13, Bishop 0
Quartz Hill 17, Bishop 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Irvine Ranch 15, Laguna Hills 0
Lake Forest 4, Laguna Niguel 3
Laguna Beach 9, Northwood 5

Winner's Bracket Semifinals:
Irvine Ranch 4, Aliso Viejo 2
Laguna Beach 13, Lake Forest 8

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Northwood 11, Laguna Niguel 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laguna Hills 4, Lake Forest 3 (elim.)
Aliso Viejo 10, Northwood 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Irvine Ranch 11, Laguna Beach 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Aliso Viejo 16, Laguna Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Aliso Viejo 9, Laguna Beach 3 (elim.)

Championship Game:
Irvine Ranch 5, Aliso Viejo 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
East Hills 12, East Fullerton 0
Murphy Ranch 8, Whittier 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
West Yorba Linda 11, West Fullerton 4
Golden Hill 4, Hacienda Heights 2
East Hills 11, Brea 1
Murphy Ranch 10, La Habra 3

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Whittier 6, West Fullerton 2 (elim.)
East Fullerton 13, Hacienda Heights 12 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Brea 6, Whittier 2 (elim.)
East Fullerton 10, La Habra 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Hills 5, West Yorba Linda 4
Murphy Ranch 4, Golden Hill 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Yorba Linda 9, East Fullerton 7 (elim.)
Golden Hill 12, Brea 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Murphy Ranch d. East Hills

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Golden Hill 10, West Yorba Linda 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Golden Hill 15, East Hills 0 (elim.)

Championship Series:
Golden Hill 7, Murphy Ranch 1
Golden Hill 3, Murphy Ranch 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Format: Pool play, with all tournament participants advancing to the district finals. Results from pool competition are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals.

Pool Competition Results:

(Participating Teams: Banning Pass, Cathedral City, Desert Hot Springs, Tri-Valley, Yucaipa American, and Yucaipa National)

Pool 'A' Tournament

We have not received a report on results from the pool competition games. Teams were seeded in the following order at the conclusion of pool games: Yucaipa Valley National, Tri-Valley, Yucaipa Valley American, Banning Pass, Desert Hot Springs, and Cathedral City.

District 58 Finals

Opening Round:
Yucaipa Valley American d. Cathedral City
Tri-Valley d. Desert Hot Springs

Winner's Bracket Semifinals:
Yucaipa Valley American d. Tri-Valley
Yucaipa Valley National d. Banning Pass

Elimination Bracket - Round 1 (six teams remain):
Desert Hot Springs d. Cathedral City (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain):
Banning Pass 10, Desert Hot Springs 0 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 7):
Game 7 - Yucaipa Valley National versus Yucaipa Valley American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 8):
Game 8 - Tri-Valley versus Banning Pass (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 9):
Game 9 - Loser 7 versus Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Game 10 - Winner 7 versus Winner 9 (TITLE) (7/11)
Game 11 - If necessary (7/12)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Huntington Valley (Huntington Beach)

Tournament Results:

Opening Round:
Huntington West d. Fountain Valley
Huntington Valley d. Costa Mesa National
Ocean View d. Seaview

Winner's Bracket Semifinals:
Huntington West d. Costa Mesa American
Huntington Valley d. Ocean View

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Seaview d. Costa Mesa National (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ocean View d. Fountain Valley (elim.)
Seaview d. Costa Mesa American (elim.)

Winner's Bracket Final:
Huntington Valley d. Huntington West

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ocean View d. Seaview (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View d. Huntington West (elim.)

Championship Game:
Huntington Valley 2, Ocean View 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Goleta Valley South

Tournament Results:

Opening Round:
Dos Pueblos 13, Ojai Valley 0
Goleta Valley South 10, Carpenteria Valley 0
Fillmore 12, Ventura Coastal 11
Santa Paula 10, Montalvo 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Carpenteria Valley 15, Ojai Valley 14 (elim.)
Ventura Coastal 13, Montalvo 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Goleta Valley South 7, Dos Pueblos 1
Fillmore 5, Santa Paula 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Paula 14, Carpenteria Valley 3 (elim.)
Dos Pueblos 11, Ventura Coastal 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Goleta Valley South 6, Fillmore 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Paula 4, Dos Pueblos 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fillmore 4, Santa Paula 2 (elim.)

Championship Game:
Goleta Valley South 10, Fillmore 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Lompoc
At Johns Manville Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lompoc 7, Village Hills 6
Arroyo Grande Youth 12, Santa Maria Westside 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Maria Northside 17, Central Coast 0
Orcutt National 6, Santa Maria Southside 4
Lompoc 4, Nipomo 2
Arroyo Grande Youth 8, Orcutt American 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Santa Maria Westside 11, Coast Youth 1 (elim.)
Santa Maria Southside 6, Village Hills 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Maria Westside 6, Nipomo 4 (elim.)
Orcutt American 6, Santa Maria Southside 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Maria Northside 9, Lompoc 0
Arroyo Grande Youth 3, Orcutt National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lompoc 9, Orcutt American 7 (elim.)
Orcutt National 8, Santa Maria Westside 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Maria Northside 24, Arroyo Grande Youth 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lompoc 12, Orcutt National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Arroyo Grande Youth 9, Lompoc 1 (elim.)

Championship Game:
Santa Maria Northside 6, Arroyo Grande Youth 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Lemon Grove, San Diego American, Spring Valley, and Valley de Oro)

(Pool 'B' Participants: Encanto, Las Palmas, and Twin Hills)

Pool 'A' Tournament

Spring Valley 15, San Diego American 2
Valley de Oro 5, Lemon Grove 4
Lemon Grove 3, Spring Valley 2
Valely de Oro 11, San Diego American 1
Valley de Oro 8, Spring Valley 2
Lemon Grove 15, San Diego American 0

Pool 'B' Tournament

Las Palmas 4, Encanto 3
Encanto 5, Twin Hills 1
Las Palmas 18, Twin Hills 0


Pool 'A' Standings

W

L
Valley de Oro 3 0
Lemon Grove 2 1
Spring Valley 1 2
San Diego American 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Las Palmas 2 0
Encanto 1 1
Twin Hills 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals
Host - Spring Valley

Opening Round:
Valley de Oro 12, Encanto 4
Lemon Grove 8, Las Palmas 4

Winner's Bracket Final:
Lemon Grove 10, Valley de Oro 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Las Palmas 4, Encanto 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Las Palmas 5, Valley de Oro 3 (elim.)

Championship Game:
Lemon Grove 12, Las Palmas 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - Ladera Ranch
At Cox Park

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Margarita American 3, South Mission Viejo 2
San Juan Capistrano 10, San Clemente National 0
Trabuco Canyon 12, Viejo 2
North Mission Viejo 5, San Clemente American 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Margarita American 6, Ladera Ranch American 2
Santa Margarita National 17, San Juan Capistrano 3
Rancho Mission Viejo 1, Trabuco Canyon 0
Ladera Ranch National 10, North Mission Viejo 8

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Ladera Ranch American 11, Viejo 6 (elim.)
San Clemente American 10, San Juan Capistrano 5 (elim.)
Trabuco Canyon 8, South Mission Viejo 7 (elim.)
North Mission Viejo 13, San Clemente National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita National 4, Santa Margarita American 0
Ladera Ranch National 2, Rancho Mission Viejo 0

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Ladera Ranch American d. San Clemente American (elim.)
North Mission Viejo 12, Trabuco Canyon 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rancho Mission Viejo 4, Ladera Ranch American 0 (elim.)
Santa Margarita American 10, North Mission Viejo 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Margarita National 9, Ladera Ranch National 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Margarita American 11, Rancho Mission Viejo 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera Ranch National 9, Santa Margarita American 7 (elim.)

Championship Game:
Santa Margarita National 7, Ladera Ranch National 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Vista American

Tournament Results:

Opening Round:
Rancho Buena Vista d. Vista American
Oceanside American d. Oceanside National

Winner's Bracket Semifinals:
Rancho Buena Vista d. Oceanside Valley
Oceanside American d. Vista National

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Vista American d. Vista National (elim.)
Oceanside Valley d. Oceanside National (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rancho Buena Vista d. Oceanside American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American d. Oceanside Valley (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American d. Oceanside American (elim.)

Championship Game:
Rancho Buena Vista d. Vista American (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Citrus (Rancho Cucamonga)
At Red Hill Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Deer Canyon, Fontana American, Fontana Elks, and Vineyard)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Fontana Community, Rancho, and Southridge)

Pool 'A' Tournament

Deer Canyon 13, Citrus 1
Vineyard 12, Fontana American 3
Fontana American 5, Fontana Elks 4
Vineyard 15, Citrus 1
Fontana American 6, Citrus 5
Deer Canyon 7, Fontana Elks 2
Deer Canyon 18, Fontana American 2
Fontana Elks 2, Vineyard 1
Vineyard 15, Deer Canyon 0
Fontana Elks 7, Citrus 6

Pool 'B' Tournament

Alta Loma 2, Rancho 1
Southridge 4, Fontana Community 3
Fontana Community 6, Rancho 3
Alta Loma 7, Southridge 1
Rancho 5, Southridge 4
Fontana Community 7, Alta Loma 5


Pool 'A' Standings

W

L
Vineyard 3 1
Deer Canyon 3 1
Fontana American 2 2
Fontana Elks 2 2
Citrus 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Fontana Community 2 1
Alta Loma 2 1
Rancho 1 2
Southridge 1 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 71 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 7):
Vineyard 12, Alta Loma 1
Deer Canyon 3, Fontana Community 1

Championship Game (Monday, July 9):
Vineyard 11, Deer Canyon 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Eastvale (Corona)
At Harada Heritage Park

Tournament Results:

Opening Round:
Eastvale 10, Corona National 8
Norco 10, Corona American 6

Winner's Bracket Semifinals:
Eastvale 17, West Corona 1
Norco 13, Jurupa Valley 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Corona American 9, West Corona 8 (elim.)
Corona National 19, Jurupa Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 13, Norco 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona National 11, Corona American 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Norco 8, Corona National 3 (elim.)

Championship Game:
Eastvale 14, Norco 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/28/2018