2017 Southern California Divisional Little League® Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Southern California Divisional Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Southern California Divisional Tournament
Host - Long Beach (District 38)
At Stearns Champions Park

Stearns Champions Park is located at 4620 East 23rd Street in Long Beach.

Participating Teams
Section 1 Champions Goleta Valley South (District 63)
Section 2 Champions Northridge City (District 40)
Section 3 Champions La Verne (District 20)
Section 4 Champions Rolling Hills (Palos Verdes Estates) (District 36)
Section 5 Champions Long Beach (District 38)
Section 6 Champions Encinitas (District 31)
Section 7 Champions Eastlake (Chula Vista) (District 42)
Section 8 Champions Southridge (Fontana) (District 71)
Section 9 Champions Orangecrest (Riverside) (District 24)
Section 10 Champions Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita) (District 68)

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Margarita National 6, Goleta Valley South 2
Northridge City 10, Orangecrest 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Verne 5, Southridge 2
Eastlake 7, Rolling Hills 2
Santa Margarita National 10, Encinitas 7
Long Beach 11, Northridge City 6

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Goleta Valley South 8, Southridge 5 (elim.)
Orangecrest 3, Rolling Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita National 9, Eastlake 8 (8 innings)
La Verne 12, Long Beach 3

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Northridge City 7, Goleta Valley South 3 (elim.)
Encinitas 17, Orangecrest 6 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Eastlake 4, Northridge City 3 (elim.)
Long Beach 9, Encinitas 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Margarita National 9, LaVerne 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastlake 19, Long Beach 3 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastlake 11, La Verne 3 (elim.)

Championship Game:
Santa Margarita National 10, Eastlake 8 (TITLE)

Follow Santa Margarita National at the West Region Tournament -- Click here to view results.


2017 Southern California District Champions and Sectional Tournament Results:

We are publishing district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D13 - El Rio (Oxnard)
D63 - Goleta Valley South
D65 - Santa Maria Westside

Section 1 Tournament
Host - Moorpark (District 13)

Tournament Schedule/Results:
1 - Santa Maria Westside 10, Goleta Valley South 9
2 - Santa Maria Westside 12, El Rio 2
3 - Goleta Valley South 15, El Rio 5 (elim.)
6 - Goleta Valley South 17, Santa Maria Westside 7
7 - Goleta Valley South 5, Santa Maria Westside 3 (TITLE)

D16 - Burbank
D17 - Sierra Madre
D40 - Northridge City
D51 - Quartz Hill

Section 2 Tournament
Host - Tujunga (District 16)

Tournament Schedule/Results:
1 - Northridge City 5, Sierra Madre 1
2 - Quartz Hill 10, Burbank 8
3 - Sierra Madre 11, Burbank 6 (elim.)
4 - Quartz Hill 7, Northridge City 3
5 - Northridge City 7, Sierra Madre 0 (elim.)
6 - Northridge City 12, Quartz Hill 0 (4 innings)
7 - Northridge City 5, Quartz Hill 3 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D18 - Temple City National
D19 - West Covina American
D20 - La Verne
D23 - Upland Foothill

Section 3 Tournament
Host - Ontario Western (District 23)
At Homer Briggs Park

Tournament Schedule/Results:
1 - La Verne 10, Temple City National 6
2 - Upland Foothill 12, West Covina American 2
3 - Temple City National 10, West Covina American 9 (elim.)
4 - La Verne 8, Upland Foothill 5
5 - Upland Foothill 12, Temple City National 1 (elim.)
6 - La Verne 2, Upland Foothill 0 (7 innings; TITLE)

D25 - Ladera (Ladera Heights)
D27 - Torrance
D36 - Rolling Hills (Palos Verdes Estates)
D37 - Del Rey American (Playa del Rey)

Section 4 Tournament
Host - Host - Harbor City (San Pedro) (District 27)
At Henderson Complex

Tournament Schedule/Results:
1 - Torrance 3, Del Rey American 2
2 - Rolling Hills 8, Ladera 2
3 - Rolling Hills 13, Torrance 4
4 - Del Rey American 10, Ladera 5 (elim.)
5 - Torrance 12, Del Rey American 7 (elim.)
6 - Rolling Hills 3, Torrance 1 (TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D29 - Metro/Pioneer (Santa Fe Springs)
D30 - South Sunrise (Orange)
D38 - Long Beach
D56 - Golden Hill (Fullerton)

Section 5 Tournament
Host - Long Beach (District 38)
At Stearns Champions Park

Tournament Schedule/Results:
1 - South Sunrise 5, Metro/Pioneer 3
2 - Long Beach 9, Golden Hill 7
3 - Metro/Pioneer d. Golden Hill (elim.)
4 - Long Beach 16, South Sunrise 11
5 - Metro/Pioneer 8, South Sunrise 2 (elim.)
6 - Long Beach 7, Metro/Pioneer 2 (TITLE)

D31 - Encinitas
D32 - Scripps Ranch (San Diego)
D33 - Mission Trails (San Diego)
D70 - Vista American

Section 6 Tournament
Host - Scripps Ranch (San Diego) (District 32)
At Steve Allen Field; Jerabek Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Encinitas 19, Mission Trails 12
2 - Scripps Ranch 14, Vista American 2
3 - Encinitas 8, Scripps Ranch 5
4 - Mission Trails 9, Vista American 0 (elim.)
5 - Scripps Ranch 11, Mission Trails 3 (elim.)
6 - Encinitas 9, Scripps Ranch 4 (TITLE)

District Champions
in Section 7
District Champions
in Section 8
D22 - Brawley
D41 - Cajon de Oro (Spring Valley)
D42 - Eastlake (Chula Vista)
D66 - Spring Valley

Section 7 Tournament
Host - Spring Valley (District 66)

Tournament Schedule/Results:
1 - Brawley 12, Spring Valley 1
2 - Eastlake 8, Cajon de Oro 0
3 - Eastlake 12, Brawley 0
4 - Cajon de Oro 12, Spring Valley 1 (elim.)
5 - Cajon de Oro 7, Brawley 6 (elim.)
6 - Eastlake 13, Cajon de Oro 6 (TITLE)

D21 - Ken Hubbs Memorial (Colton)
D43 - Newmark (San Bernardino)
D49 - Hesperia National
D71 - Southridge (Fontana)

Section 8 Tournament
Host - Rialto Park (Rialto) (District 21)

Tournament Schedule/Results:
1 - Southridge 18, Newmark 3
2 - Ken Hubbs Memorial 8, Hesperia National 7 (7 innings)
3 - Newmark 12, Hesperia National 2 (elim.)
4 - Southridge 16, Ken Hubbs Memorial 0
5 - Newmark 6, Ken Hubbs Memorial 2 (elim.)
6 - Southridge 14, Newmark 3 (5 innings; TITLE)

District Champions
in Section 9
District Champions
in Section 10
D24 - Orangecrest (Riverside)
D28 - Temecula
D58 - Yucaipa Valley American
D72 - Eastvale (Corona)

Section 9 Tournament
Host - Eastvale (District 72)
At Harada Heritage Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Temecula 9, Yucaipa Valley American 0
2 - Orangecrest 16, Eastvale 15
3 - Orangecrest 7, Temecula 6
4 - Yucaipa Valley American 12, Eastvale 9 (elim.)
5 - Temecula 10, Yucaipa Valley American 9 (elim.)
6 - Orangecrest 11, Temecula 0 (4 innings; TITLE)

D46 - Loara (Anaheim)
D55 - Irvine Ranch (Irvine)
D62 - Ocean View (Huntington Beach)
D68 - Santa Margarita National (Rancho Santa Margarita)

Section 10 Tournament
Host - Northeast Garden Grove (District 46)
At Pioneer Park

Tournament Schedule/Results:
1 - Santa Margarita National 24, Loara 0
2 - Ocean View 31, Irvine Ranch 0
3 - Santa Margarita National 9, Ocean View 7
4 - Irvine Ranch d. Loara (elim.)
5 - Irvine Ranch 7, Ocean View 0 (elim.)
6 - Santa Margarita National 9, Irvine Ranch 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2017 Southern California District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72


California District 13 Tournament
Host - Moorpark

Tournament Results:

Opening Round:
Thousand Oaks 15, Port Hueneme 0

Winner's Bracket Semifinals:
El Rio 13, Moorpark 6
Thousand Oaks 14, Sunset 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Moorpark 24, Port Hueneme 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
El Rio 7, Thousand Oaks 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Moorpark 12, Sunset 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 7, Thousand Oaks 4 (elim.)

Championship Game:
El Rio 13, Moorpark 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Tujunga

Tournament Results:

Opening Round:
Crescenta Valley 3, Jewel City/JWV-Vaquero 2
Burbank 12, Foothill/Tujunga 3

Winner's Bracket Final:
Burbank 12, Crescenta Valley 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Jewel City/JWV-Vaquero d. Foothill/Tujunga (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Jewel City/JWV-Vaquero d. Crescenta Valley (elim.)

Championship Game:
Burbank 9, Jewel City/JWV-Vaquero 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena American
At Victory Park

Tournament Results:

Opening Round:
Pasadena Southwest 6, Arcadia National 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Sierra Madre 12, Central Altadena 4
Pasadena American 11, Santa Anita 6
San Marino National 8, East Altadena 6
Arcadia American 4, Pasadena Southwest 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
East Altadena 11, Arcadia National 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Anita 13, East Altadena 3 (elim.)
Pasadena Southwest 9, Central Altadena 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pasadena American 7, San Marino National 6
Sierra Madre 12, Arcadia American 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Marino National 12, Pasadena Southwest 2 (elim.)
Santa Anita 10, Arcadia American 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pasadena American 3, Sierra Madre 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Marino National 12, Santa Anita 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sierra Madre 8, San Marino National 3 (elim.)

Championship Series:
Sierra Madre 9, Pasadena American 2
Sierra Madre 5, Pasadena American 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Championship Game Host - Alhambra American
At Granada Park

Tournament Results:

Opening Round:
South El Monte 19, Temple City American 0
East Alhambra 14, Northeast Los Angeles 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
El Monte Eastern 12, South El Monte 3
Temple City National 6, El Monte National 3
Alhambra American 13, Los Angeles 0
East Alhambra 6, South Pasadena 4

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Los Angeles 11, Temple City American 1 (elim.)
El Monte National 14, Northeast Los Angeles 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 9, El Monte Eastern 1
Alhambra American 15, East Alhambra 5

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Los Angeles 6, South Pasadena 2 (elim.)
El Monte National 14, South El Monte 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Los Angeles 5, El Monte Eastern 4 (elim.)
El Monte National 13, East Alhambra 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Alhambra American 2, Temple City National 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Monte National 24, Los Angeles 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City National 5, El Monte National 3 (elim.)

Championship Series:
Temple City National 14, Alhambra American 6
Temple City National 7, Alhambra American 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Championship Game Host - West Corona American
At Cortez Park

Tournament Results:

Opening Round:
Baldwin Park American/Baldwin Park National 10, West Covina National 6

Winner's Bracket Quarterfinals:
Azusa American 3, Covina National 2
Pacific Coast 2, Azusa National 1
La Puente National 20, Baldwin Park Eastside 0
West Covina American 9, Baldwin Park American/Baldwin Park National 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Covina National 9, West Covina National 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Baldwin Park American/Baldwin Park National 10, Baldwin Park Eastside 0 (elim.)
Covina National 15, Azusa National 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Azusa American 6, Pacific Coast 1
West Covina American d. La Puente National

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Baldwin Park American/Baldwin Park National 8, Pacific Coast 4 (elim.)
Covina National 5, La Puente National 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Covina American 6, Azusa American 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Covina National 3, Baldwin Park American/Baldwin Park National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Covina National 8, Azusa American 4 (elim.)

Championship Game:
West Covina American 11, Covina National 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Glendora American

Tournament Results:

Opening Round:
Claremont 17, Ted Greene 0
La Verne 7, Glendora American 2

Winner's Bracket Semifinals:
Claremont 19, Glendora National 4
La Verne 11, San Dimas 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Glendora American 20, Ted Greene 0 (elim.)
Glendora National 14, San Dimas 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Verne 12, Claremont 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Glendora American 13, Glendora National 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Claremont 11, Glendora American 9 (elim.)

Championship Series:
La Verne 10, Claremont 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Rialto Park
At Rialto City Park

Tournament Results:

Opening Round:
North Rialto d. Grand Terrace
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Eastern

Winner's Bracket Semifinals:
North Rialto 7, Rialto Park 0
Ken Hubbs Memorial 10, Bloomington 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Bloomington d. Rialto Park (elim.)
Rialto Eastern d. Grand Terrace (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ken Hubbs Memorial d. North Rialto

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rialto Eastern d. Bloomington (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Wednesday, July 5):
Rialto Eastern 9, North Rialto 3 (elim.)

Championship Game:
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Eastern (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Sunbeam 15, Imperial 11
Brawley 7, Calexico 2

Winner's Bracket Semifinals:
Sunbeam 8, Holtville 6
Brawley 4, El Centro 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Imperial 12, El Centro 11 (elim.)
Holtville 7, Calexico 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Brawley 15, Sunbeam 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Imperial 16, Holtville 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Imperial 24, Sunbeam 5 (elim.)

Championship Series:
Brawley 14, Imperial 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Ontario Western
At Homer Briggs Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino American, Chino Hills, Chino National, Montclair, Ontario Eastern, and Ontario Western)

(Pool 'B' Participants: Canyon Hills, Ontario Mountain View, Upland American, Upland Foothill, and Upland National)

Pool 'A' Tournament

Chino National 11, Montclair 8
Chino American 15, Chino Hills 3
Chino American 11, Chino National 1
Ontario Eastern 3, Ontario Western 2
Montclair 23, Chino Hills 1
Ontario Eastern 2, Chino National 1 (8 innings)
Montclair 8, Chino American 5
Chino National 10, Ontario Western 0
Chino American 10, Ontario Western 3
Ontario Eastern 17, Chino Hills 5
Ontario Western 8, Chino Hills 7
Montclair 3, Ontario Eastern 2
Chino National 15, Chino Hills 5
Ontario Eastern 9, Chino American 6
Montclair 11, Ontario Western 3

Pool 'B' Tournament

Ontario Mountain View 7, Canyon Hills 6
Upland Foothill 9, Upland American 3
Upland American 8, Ontario Mountain View 7 (7 innings)
Upland National 27, Canyon Hills 5
Upland Foothill 22, Canyon Hills 4
Upland National 16, Ontario Mountain View 0
Upland American 7, Upland National 4
Upland Foothill 15, Ontario Mountain View 2
Upland Foothill 12, Upland National 2
Canyon Hills 2, Upland American 1


Pool 'A' Standings

W

L
Montclair 4 1
Ontario Eastern 4 1
Chino American 3 2
Chino National 3 2
Ontario Western 1 4
Chino Hills 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Upland Foothill 4 0
Upland American 2 2
Upland National 2 2
Ontario Mountain View 1 3
Canyon Hills 1 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 23 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 1):
Montclair 11, Upland American 5
Upland Foothill 22, Ontario Eastern 0

Championship Game (Sunday, July 2):
Upland Foothill 12, Montclair 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Orangecrest (Riverside)
At Orange Terrace Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Sierra d. Canyon Springs
Moreno Valley d. Reid Park
Arlington d. Magnolia Center

Winner's Bracket Semifinals:
La Sierra d. Orangecrest
Arlington d. Moreno Valley

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Magnolia Center d. Reid Park (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Canyon Springs d. Moreno Valley (elim.)
Orangecrest d. Magnolia Center (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Sierra d. Arlington

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Orangecrest d. Canyon Springs (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orangecrest d. Arlington (elim.)

Championship Series:
Orangecrest d. La Sierra
Orangecrest d. La Sierra (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Ladera

Tournament Results:

Opening Round:
Ladera 17, Santa Monica East 4
Malibu 10, North Venice 0
West Los Angeles 15, Santa Monica West 5
Culver City 10, Beverly Hills 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
North Venice 8, Santa Monica East 4 (elim.)
Beverly Hills 6, Santa Monica West 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera 8, Malibu 2
West Los Angeles 11, Culver City 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Venice 7, Culver City 4 (elim.)
Beverly Hills 4, Malibu 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera 13, West Los Angeles 11

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Venice 24, Beverly Hills 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Los Angeles 17, North Venice 7 (elim.)

Championship Game:
Ladera 9, West Los Angeles 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - San Pedro Eastview

Tournament Results:

Opening Round:
Riviera d. North Torrance
Lomita d. Harbor City
Torrance d. West Torrance

Winner's Bracket Semifinals:
Riviera d. San Pedro Eastview
Torrance d. Lomita

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Torrance d. Harbor City (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Torrance d. Lomita (elim.)
West Torrance d. San Pedro Eastview (elim.)

Winner's Bracket Final:
Torrance d. Riviera

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Torrance d. West Torrance (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Torrance d. Riviera (elim.)

Championship Game:
Torrance d. North Torrance (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Wildomar
At Marna O'Brien Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. All tournament entrants advance to the district finals, and pool results are used to seed teams into specific bracket positions..

Pool Competition Results:

(North Pool Participants: Canyon Lake, Lake Elsinore, and Temescal Valley)

(South Pool Participants: Menifee Valley, Murrieta National and Temecula)

North Pool Tournament

Lake Elsinore 1, Canyon Lake 0
Temescal Valley 15, Lake Elsinore 4
Temescal Valley 22, Canyon Lake 2

South Pool Tournament

Temecula 8, Menifee Valley 3
Temecula 11, Murrieta National 0
Menifee Valley 12, Murrieta National 2


North Pool Standings

W

L
Temescal Valley 2 0
Lake Elsinore 1 1
Canyon Lake 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Temecula 2 0
Menifee Valley 1 1
Murrieta National 0 2

All tournament entrants advance to the district finals. Pool competition results are used to seed teams into specific bracket positions.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 28 Finals

Quarterfinal Round (Tuesday, June 27):
Mrenifee Valley 14, Murrieta National 12
Lake Elsinore 20, Canyon Lake 5

Semifinal Round (Wednesday, June 28):
Temecula 8, Menifee Valley 3
Temescal Valley 9, Lake Elsinore 3

Championship Game (Thursday, June 29):
Temecula d. Temescal Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Buena Park National

Tournament Results:

Opening Round:
Metro/Pioneer d. Little Lake
West Downey d. Norwalk
La Mirada d. Northwest Downey
Crescent d. Buena Park National

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Little Lake d. Norwalk (elim.)
Northwest Downey d. Buena Park National (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Metro/Pioneer d. West Downey
La Mirada d. Crescent

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Downey d. Little Lake (elim.)
Northwest Downey d. Crescent (elim.)

Winner's Bracket Final:
Metro/Pioneer d. La Mirada

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Downey d. Northwest Downey (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Mirada d. West Downey (elim.)

Championship Game:
Metro/Pioneer d. La Mirada (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Host - Tustin Eastern

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Eastern 12, North Sunrise 3
Santiago 11, Anaheim Hills 0
South Sunrise 6, Villa Park 2

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Western 8, Tustin Eastern 3
South Sunrise 8, Santiago 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Villa Park 7, Anaheim Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santiago 12, North Sunrise 6 (elim.)
Villa Park 4, Tustin Eastern 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Western 5, South Sunrise 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Villa Park 7, Santiago 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Sunrise 6, Villa Park 0 (elim.)

Championship Series:
South Sunrise 8, Tustin Western 6
South Sunrise 7, Tustin Western 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Escondido National

Tournament Results:

Opening Round:
Del Mar American 18, Del Mar National 9
4S Ranch 6, Encinitas National 0
Solana Beach 18, Poway National 4
Poway American 34, Escondido American 2
Carmel Mountain Ranch 13, Valley Center 2
Encinitas 9, Rancho Bernardo 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Del Mar American 11, Rancho Santa Fe 1
4S Ranch 7, Solana Beach 6
Carmel Mountain Ranch 11, Poway American 1
Encinitas 14, Escondido National 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Valley Center 7, Escondido American 3 (elim.)
Encinitas National 6, Poway National 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Solana Beach 5, Rancho Bernardo 3 (elim.)
Del Mar National 5, Poway American 3 (elim.)
Rancho Santa Fe 13, Valley Center 3 (elim.)
Encinitas National 12, Escondido National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
4S Ranch 4, Del Mar American 2
Encinitas 10, Carmel Mountain Ranch 8

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Solana Beach 7, Rancho Santa Fe 3 (elim.)
Encinitas National 8, Del Mar National 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 10, 4S Ranch 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Del Mar American 10, Encinitas National 1 (elim.)
Carmel Mountain Ranch 8, Solana Beach 7 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Mar American 14, Carmel Mountain Ranch 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Mar American 9, 4S Ranch 5 (elim.)

Championship Series:
Del Mar American 8, Encinitas 5
Encinitas 7, Del Mar American 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - Mid-City (San Diego)

Tournament Results:

Opening Round:
Rolando 33, Murphy Canyon 0
Tierrasanta 8, Mid-City 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Mission Trails 11, La Mesa Mational 0
Lake Murray 10, Serra Mesa 0
Rolando 4, Sunshine 2
San Carlos 13, Tierrasanta 6

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
La Mesa National 14, Mid-City 2 (elim.)
Serra Mesa 12, Murphy Canyon 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
La Mesa National 3, Sunshine 0 (elim.)
Tierrasanta 8, Serra Mesa 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Mission Trails 8, Rolando 1
Lake Murray 12, San Carlos 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Mesa National 19, San Carlos 14 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lake Murray 3, Mission Trails 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rolando 16, La Mesa National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mission Trails 8, Rolando 7 (elim.)

Championship Series:
Mission Trails 10, Lake Murray 7
Mission Trails 5, Lake Murray 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - Rolling Hills (Palos Verdes Estates)

Tournament Results:

Opening Round:
Redondo Beach 15, Lunada Bay/Silver Spur 4 (4 innings)
Palos Verdes 11, Manhattan 10
El Segundo 18, Hermosa Beach 6

Winner's Bracket Semifinals:
Rolling Hills 9, Redondo Beach 7
Palos Verdes 9, El Segundo 8

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Hermosa Beach 5, Manhattan 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Segundo 18, Lunada Bay/Silver Spur 0 (4 innings; elim.)
Redondo Beach 12, Hermosa Beach 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Rolling Hills 5, Palos Verdes 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Segundo 11, Redondo Beach 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Palos Verdes 4, El Segundo 2 (elim.)

Championship Game:
Rolling Hills 14, Palos Verdes 11 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Westchester

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
Holly Park 7, Lawndale 2
Del Rey American 8, Hawthorne National Wiseburn 0
Westchester 14, Lennox 2

Winner's Bracket Semifinals:
Holly Park 17, Aviation 13
Westchester 4, Del Rey American 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Lennox 5, Hawthorne National Wiseburn 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Del Rey American 20, Lawndale 1 (elim.)
Lennox 2, Aviation 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Holly Park 10, Westchester 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Rey American 10, Lennox 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Rey American 13, Westchester 3 (elim.)

Championship Series:
Del Rey American 4, Holly Park 3
Del Rey American 4, Holly Park 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lakewood 12, Greater Bellflower 11
Lakewood Village 4, Uptown 2

Winner's Bracket Semifinals:
Lakewood 8, West Long Beach 6
Long Beach 14, Lakewood Village 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Greater Bellflower 10, Lakewood Village 0 (elim.)
Uptown 8, West Long Beach 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 13, Lakewood 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Greater Bellflower 11, Uptown 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Greater Bellflower 15, Lakewood 1 (elim.)

Championship Game:
Long Beach 8, Greater Bellflower 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Sherman Oaks Southern

Tournament Results:

Opening Round:
Encino 19, Sherman Oaks Southern 4
Granada Hills 13, Canyon Country 2
Northridge City 6, Mission Hills 0

Winner's Bracket Semifinals:
Woodland Hills Sunrise 3, Encino 1
Northridge City 11, Granada Hills 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Canyon Country 6, Mission Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sherman Oaks Southern 16, Granada Hills 9 (elim.)
Encino 16, Canyon Country 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northridge City 11, Woodland Hills Sunrise 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Encino 21, Sherman Oaks Southern 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encino 15, Woodland Hills Sunrise 11 (elim.)

Championship Game:
Northridge City 4, Encino 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: El Cajon American, Fletcher Hills, Lakeside National, and Rancho San Diego)

(Pool 'B' Participants: Rios Canyon, Singing Hills, and West Hills)

(Pool 'C' Participants: Alpine American, Cajon de Oro, and El Cajon National)

(Pool 'D' Participants: Lakeside American, Santana National, and Santee Pioneer)

Pool 'A' Tournament

Rancho San Diego 5, Fletcher Hills 4
Fletcher Hills 18, Lakeside National 10
Rancho San Diego 14, El Cajon Western 0
Lakeside National 14, El Cajon Western 0
Lakeside National 7, Rancho San Diego 6
Fletcher Hills 15, El Cajon Western 2

Pool 'B' Tournament

West Hills 13, Rios Canyon 0
Singing Hills 12, Rios Canyon 2
Singing Hills 8, West Hills 7

Pool 'C' Tournament

Alpine American 7, El Cajon National 4
Cajon de Oro 12, Alpine American 0
Cajon de Oro 11, El Cajon National 0

Pool 'D' Tournament

Lakeside American 17, Santee Pioneer 0
Lakeside American 8, Santana National 2
Santana National 10, Santee Pioneer 0


Pool 'A' Standings

W

L
Rancho San Diego 2 1
Fletcher Hills 2 1
Lakeside National 2 1
El Cajon American 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Singing Hills 2 0
West Hills 1 1
Rios Canyon 0 2


Pool 'C' Standings

W

L
Cajon de Oro 2 0
Alpine American 1 1
El Cajon National 0 2


Pool 'D' Standings

W

L
Lakeside American 2 0
Santana National 1 1
Santee Pioneer 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 41 Finals
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Opening Round:
Rancho San Diego 12, Santana National 4
Singing Hills 17, Alpine American 4
Cajon de Oro 19, West Hills 2
Lakeside American 17, Fletcher Hills 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Santana National 16, Alpine American 11 (elim.)
Fletcher Hills 14, West Hills 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Rancho San Diego 18, Singing Hills 11
Lakeside American 5, Cajon de Oro 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cajon de Oro 14, Santana National 1 (elim.)
Singing Hills d. Fletcher Hills (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rancho San Diego d. Lakeside American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cajon de Oro d. Singing Hills (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Cajon de Oro 8, Lakeside American 7 (elim.)

Championship Series:
Cajon de Oro 3, Rancho San Diego 1
Cajon de Oro 16, Rancho San Diego 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Sweetwater Valley (Bonita)

Tournament Results:

Opening Round:
Sweetwater Valley 8, Imperial Beach 4

Winner's Bracket Semifinals:
Eastlake 15, Park View 2
Sweetwater Valley d. Chula Vista American

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Park View 19, Imperial Beach 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastlake 14, Sweetwater Valley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Park View 8, Chula Vista American 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Park View 10, Sweetwater Valley 6 (elim.)

Championship Game:
Eastlake 32, Park View 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Central (Highland)
At Highland Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Newmark 6, Blake 0 (forfeit)
Wildwood 5, Mountains 0
Post 777 6, Civitan 5

Winner's Bracket Semifinals:
Newmark 8, Central 1
Wildwood 14, Post 777 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Civitan 14, Mountains 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Civitan d. Central (elim.)
Blake d. Post 777 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Newmark 11, Wildwood 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Blake 11, Civitan 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Blake 13, Wildwood 2 (5 innings; elim.)

Championship Game:
Newmark 17, Blake 8 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Northeast Garden Grove

Tournament Results:

Opening Round:
East Anaheim d. West Anaheim
Loara d. Northeast Garden Grove

Winner's Bracket Final:
Loara d. East Anaheim

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Anaheim d. Northeast Garden Grove (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Anaheim d. West Anaheim (elim.)

Championship Game:
Loara d. East Anaheim (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Barstow Baseball
At Lillian Park

Tournament Results:

Opening Round:
Apple Valley National 5, Victorville American 3
Apple Valley American 9, Adelanto 6

Winner's Bracket Quarterfinals:
Hesperia American 10, Victorville Ribbons 0 (4 innings)
Hesperia National 33, Spring Valley Lake 1 (4 innings)
Apple Valley National 5, Barstow Baseball 1
Sunset Community 15, Apple Valley American 11

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Adelanto 22, Hesperia American 10 (elim.)
Victorville American 12, Spring Valley Lake 2 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Barstow Baseball 23, Adelanto 0 (4 innings; elim.)
Victorville American 11, Apple Valley American 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Victorville Ribbons 11, Apple Valley National 1 (5 innings)
Hesperia National 15, Sunset Community 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Barstow Baseball 6, Sunset Community 5 (elim.)
Apple Valley National 6, Victorville American 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Barstow Baseball 19, Apple Valley National 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Hesperia National 24, Victorville Ribbons 3 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Barstow Baseball 5, Victorville Ribbons 4 (elim.)

Championship Game:
Hesperia National 12, Barstow Baseball 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - California City

Opening Round:
Tehachapi 12, Kern River Valley 1
Bishop 13, California City 1
Rosamond 19, Mono County 9

Winner's Bracket Semifinals:
Tehachapi 16, Owens Valley 3
Bishop 23, Rosamond 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Kern River Valley 12, California City 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rosamond 8, Owens Valley 6 (elim.)
Kern River Valley 10, Mono County 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rosamond 4, Kern River Valley 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bishop 12, Tehachapi 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tehachapi 9, Rosamond 5 (elim.)

Championship Series:
Bishop 14, Tehachapi 4 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - West Lancaster

Opening Round:
American Indian 8, West Lancaster 4
Quartz Hill 13, Palmdale 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Lancaster 10, Palmdale 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 4, American Indian 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
American Indian 4, West Lancaster 3 (elim.)

Championship Series:
Quartz Hill 6, American Indian 3 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Bishop 12, Quartz Hill 2
Quartz Hill 8, Bishop 7
Quartz Hill 15, Bishop 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Irvine Ranch (Irvine)
At Las Lomas Park

Tournament Results:

Opening Round:
Aliso Viejo 22, Northwood 1

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 4, Irvine Ranch 3

Elimination Bracket Final:
Irvine Ranch 5, Northwood 4 (elim.)

Championship Series:
Irvine Ranch 13, Aliso Viejo 12
Irvine Ranch 9, Aliso Viejo 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
West Yorba Linda 12, Hacienda Heights 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
East Fullerton 8, Brea 5
Placentia 13, La Habra 10
East Hills 2, West Yorba Linda 1
Golden Hill 19, Murphy Ranch 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Brea 12, Hacienda Heights 7 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
West Yorba Linda 9, Murphy Ranch 2 (elim.)
Brea 9, La Habra 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Fullerton 6, Placentia 3
Golden Hill 13, East Hills 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Yorba Linda 9, Placentia 3 (elim.)
East Hills 9, Brea 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Golden Hill 12, East Fullerton 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Yorba Linda 8, East Hills 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain)):
West Yorba Linda 19, East Fullerton 8 (elim.)

Championship Game:
Golden Hill 21, West Yorba Linda 9 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament

Tournament Schedule/Results:

East Area Tournament
Host - Desert Hot Springs
At Maria Richardson Field; Wardman Park

We have not received a report on results from the East Area tournament. Tri-Valley wins the East Area with one loss and advances to the district finals.

West Area Tournament
Host - Yucaipa Valley American

Format: Round robin tournament, with all tournament entrants advancing to the area tournament finals. Round robin results are used to seed teams into specific bracket positions for the area finals. In the area finals, participating teams play a double-elimination schedule that determines the area champion.

(Area Tournament Participants: Banning Pass, Yucaipa Valley American, and Yucaipa Valley National)

Yucaipa Valley American 12, Yucaipa Valley National 2
Yucaipa Valley National 11, Banning Pass 1
Yucaipa Valley American 10, Banning Pass 0


West Area Standings

W

L
Yucaipa Valley American 2 0
Yucaipa Valley National 1 1
Banning Pass 0 2

All tournament entrants advance to the area finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

West Area Finals

Opening Round:
Yucaipa Valley National 13, Banning Pass 3

Winner's Bracket Final:
Yucaipa Valley American 2, Yucaipa Valley National 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Yucaipa Valley National d. Banning Pass (elim.)

Championship Game:
Yucaipa Valley American d. Yucaipa Valley National (TITLE)

District 58 Finals

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Yucaipa Valley American d. Tri-Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Championship Game Host - Fountain Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Ocean View d. Costa Mesa American
Huntington West d. Seaview
Huntington Valley d. Fountain Valley

Winner's Bracket Semifinals:
Ocean View d. Costa Mesa National
Huntington Valley d. Huntington West

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Seaview d. Fountain Valley (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Huntington West d. Costa Mesa American (elim.)
Seaview d. Costa Mesa National (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View d. Huntington Valley

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington West d. Seaview (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley d. Huntington West (elim.)

Championship Series:
Huntington Valley 2, Ocean View 1 (7 innings)
Ocean View 9, Huntington Valley 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Santa Paula

Tournament Results:

Opening Round:
Dos Pueblos 26, Montalvo 1 (4 innings)
Fillmore 6, Saticoy 5
Goleta Valley South 23, Coastal 1

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Paula 6, Dos Pueblos 1
Goleta Valley South 19, Fillmore 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Coastal 7, Saticoy 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Fillmore d. Montalvo (elim.)
Dos Pueblos 7, Coastal 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Goleta Valley South 16, Santa Paula 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Dos Pueblos 8, Fillmore 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dos Pueblos d. Santa Paula (elim.)

Championship Series:
Dos Pueblos 9, Goleta Valley South 8
Goleta Valley South 5, Dos Pueblos 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Nipomo
At Nipomo Regional Park

Tournament Results:

Opening Round:
Orcutt American 20, Santa Maria Southside 4 (4 innings)
Lompoc 7, Village Hills 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Maria Northside 13, Central Coast 3 (5 innings)
Arroyo Grande Youth 10, Orcutt National 6
Santa Maria Westside 8, Orcutt American 4
Nipomo 12, Lompoc 2 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Santa Maria Southside 29, Village Hills 3 (6 innings; elim.)
Orcutt National 12, Central Coast 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Maria Westside 6, Santa Maria Northside 0
Arroyo Grande Youth 11, Nipomo 1 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Orcutt American 12, Santa Maria Southside 0 (4 innings; elim.)
Orcutt National 19, Lompoc 10 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Orcutt American 1, Santa Maria Northside 0 (elim.)
Nipomo 16, Orcutt National 13 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arroyo Grande Youth 3, Santa Maria Westside 2 (8 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nipomo 4, Orcutt American 3 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Westside 5, Nipomo 4 (7 innings; elim.)

Championship Series:
Santa Maria Westside 5, Arroyo Grande Youth 3 (7 innings)
Santa Maria Westside 13, Arroyo Grande Youth 7 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament
Host - Lemon Grove

Tournament Schedule/Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Las Palmas, Lemon Grove, Spring Valley, and Twin Hills)

(Pool 'B' Participants: Encanto, Southeastern, and Valley de Oro)

Pool 'A' Tournament

Lemon Grove 28, Las Palmas 2
Spring Valley 6, Twin Hills 2
Spring Valley 14, Lemon Grove 2
Twin Hills 9, Las Palmas 2
Twin Hills 9, Lemon Grove 8
Spring Valley 19, Las Palmas 1

Pool 'B' Tournament

Encanto 9, Valley de Oro 8
Valley de Oro 25, Southeastern 6
Encanto 15, Southeastern 1


Pool 'A' Standings

W

L
Spring Valley 3 0
Twin Hills 2 1
Lemon Grove 1 2
Las Palmas 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Encanto 2 0
Valley de Oro 1 1
Southeastern 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 66 Finals

Opening Round:
Spring Valley 22, Valley de Oro 2
Twin Hills 15, Encanto 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Valley de Oro 14, Encanto 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Spring Valley 10, Twin Hills 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Twin Hills 10, Valley de Oro 4 (elim.)

Championship Game:
Spring Valley 15, Twin Hills 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - Santa Margarita (Rancho Santa Margarita)

Tournament Schedule/Results:

Opening Round:
South Mission Viejo 13, Rancho Mission Viejo 2
Ladera Ranch American 12, North Mission Viejo 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ladera Ranch National 17, Viejo 6
Trabuco Canyon 11, San Clemente 1
Santa Margarita National 12, South Mission Viejo 1
Ladera Ranch American 7, Santa Margarita American 2

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
North Mission Viejo 15, Viejo 7 (elim.)
Rancho Mission Viejo 4, San Clemente 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
South Mission Viejo 11, North Mission Viejo 0 (elim.)
Rancho Mission Viejo 7, Santa Margarita American 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Margarita National 11, Ladera Ranch National 1
Trabuco Canyon 11, Ladera Ranch American 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ladera Ranch National 7, Rancho Mission Viejo 2 (elim.)
South Mission Viejo 8, Ladera Ranch American 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Margarita National d. Trabuco Canyon

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Mission Viejo d. Ladera Ranch National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Trabuco Canyon 18, South Mission Viejo 8 (elim.)

Championship Game:
Santa Margarita National d. Trabuco Canyon (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Rancho Buena Vista (Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
Oceanside National 7, Oceanside American 6
Rancho Buena Vista 13, Oceanside Valley 2

Winner's Bracket Semifinals:
Vista American 2, Oceanside National 0
Rancho Buena Vista 21, Vista National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oceanside American 13, Vista National 2 (elim.)
Oceanside National 9, Oceanside Valley 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Vista American 4, Rancho Buena Vista 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oceanside American 11, Oceanside National 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho Buena Vista 9, Oceanside American 6 (elim.)

Championship Game:
Vista American 2, Rancho Buena Vista 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Fontana American / Fontana Community
At Bill Martin Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Deer Canyon, Fontana Community, and Southridge)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Fontana American, Rancho, and Vineyard)

Pool 'A' Tournament

Citrus 13, Deer Canyon 12
Southridge 16, Fontana Community 4
Southridge 15, Deer Canyon 5
Fontana Community 6, Citris 4
Southridge 17, Citrus 12
Fontana Community 5, Deer Canyon 3

Pool 'B' Tournament

Vineyard 18, Rancho 0
Alta Loma 14, Fontana American 0
Rancho 6, Alta Loma 5
Vineyard 25, Fontana American 0
Vineyard 8, Alta Loma 2
Rancho 12, Fontana American 0


Pool 'A' Standings

W

L
Southridge 3 0
Fontana Community 2 1
Citrus 1 2
Deer Canyon 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Vineyard 3 0
Rancho 2 1
Alta Loma 1 2
Fontana American 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 71 Finals

Semifinal Round (Wednesday, July 5):
Southridge 11, Rancho 1
Fontana Community 4, Vineyard 2

Championship Game (Friday, July 7):
Southridge 16, Fontana Community 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Norco
At Wayne Makin Park

Tournament Results:

Opening Round:
Corona National 10, Corona American 0
Eastvale 8, Jurupa Valley 7

Winner's Bracket Semifinals:
Corona National 12, Norco 1
Eastvale 19, West Corona 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Corona American 6, West Corona 3 (elim.)
Jurupa Valley 9, Norco 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 9, Corona National 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona American 8, Jurupa Valley 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Corona National 7, Corona American 3 (elim.)

Championship Game:
Eastvale 13, Corona National 12 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/30/2017