2017 Oregon State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Oregon Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Oregon State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Oregon State Tournament
Host - LaGrande (District 3)
At Mel Fischer Field; Pioneer Park

Participating Teams
District 1 Champions Wilshire/Riverside (Portland)
District 2 Champions Clackamas
District 3 Champions LaGrande
District 4 Champions Beaverton Aloha
District 5 Champions The Dalles
District 6 Champions Klamath Falls
District 7 Champions Sprague
District 8 Champions Del Norte (Crescent City, California)

Tournament Results:

Opening Round:
Sprague 11, The Dalles 8
Klamath Falls 2, Del Norte 1
Beaverton Aloha 8, Clackamas 3
Wilshire/Riverside 6, LaGrande 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
The Dalles 10, Del Norte 3 (elim.)
LaGrande 12, Clackamas 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sprague 10, Klamath Falls 5
Beaverton Aloha 10, Wilshire/Riverside 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
The Dalles 6, Wilshire/Riverside 5 (elim.)
LaGrande 9, Klamath Falls 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Beaverton Aloha 7, Sprague 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
LaGrande 11, The Dalles 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaGrande 6, Sprague 2 (elim.)

Championship Series:
LaGrande 15, Beaverton Aloha 5 (5 innings)
LaGrande 10, Beaverton Aloha 3 (TITLE)

Follow LaGrande at the Northwest Region Tournament -- Click here to view results.


2017 Oregon District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8


Oregon District 1 Tournament
Host - Hollywood-Rose City (Portland)
At Erv Lind Stadium

Tournament Results:

Opening Round:
St. Helens 18, Scappoose 7 (6 innings)
Wilshire/Riverside 10, Parkside 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
St. Helens 13, North Portland 3 (4 innings)
Wilshire/Riverside 21, Hollywood-Rose City 8 (6 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Scappoose 7, Hollywood-Rose City 0 (elim.)
Parkside 17, North Portland 6 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Wilshire/Riverside 14, St. Helens 4 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Scappoose 9, Parkside 5 (8 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
St. Helens 21, Scappoose 11 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Wilshire/Riverside 18, St. Helens 7 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 2 Tournament
Host - Clackamas
At Riverside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Southeast Portland d. Centennial

Winner's Bracket Final:
Clackamas d. Southeast Portland

Elimination Bracket Final:
Southeast Portland d. Centennial (elim.)

Championship Game:
Clackamas 5, Southeast Portland 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 3 Tournament
Host - Wallowa Valley (Enterprise)

Tournament Results:

Opening Round:
Triangle 10, Harney County 8
Pendleton 12, Hermiston 1
LaGrande 13, Baker County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Triangle 1, Wallowa Valley 0
LaGrande 6, Pendleton 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Hermiston 15, Baker County 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pendleton 12, Harney County 2 (elim.)
Hermiston 11, Wallowa Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
LaGrande 18, Triangle 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pendleton 18, Hermiston 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pendleton 1, Triangle 0 (elim.)

Championship Game:
LaGrande 4, Pendleton 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 4 Tournament
At Alpenrose Stadium

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Lake Oswego, Raleigh Hills, Southwest Portland, and Tigard)

(Pool 'B' Participants: Beaverton Aloha, Cedar Mill, Murrayhill, and Tillamook County)

Pool 'A' Tournament

Raleigh Hills 10, Lake Oswego 7
Tigard 13, Southwest Portland 2
Lake Oswego 13, Southwest Portland 2
Raleigh Hills 13, Tigard 10
Raleigh Hills 12, Southwest Portland 8
Tgiard 12, Lake Oswego 9

Pool 'B' Tournament

Beaverton Aloha 12, Cedar Mill 2
Murrayhill 10, Tillamook County 0
Beaverton Aloha 13, Murrayhill 12
Cedar Mill 11, Tillamook County 9
Cedar Mill 10, Murrayhill 9
Beaverton Aloha 3, Tillamook County 2


Pool 'A' Standings

W

L
Raleigh Hills 3 0
Tigard 2 1
Lake Oswego 1 2
Southwest Portland 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Beaverton Aloha 3 0
Cedar Mill 2 1
Murrayhill 1 2
Tillamook County 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 4 Finals

Semifinal Round (Monday, July 10):
Beaverton Aloha 14, Tigard 7
Raleigh Hills 13, Cedar Mill 9

Championship Game (Tuesday, July 11):
Beaverton Aloha 4, Raleigh Hills 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 5 Tournament
Host - Redmond
At Umatilla Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
The Dalles 12, John Day River 0
Bend South 23, Warm Springs Nation 0
Bend North 15, Hood River Valley 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Crook County d. Sisters
The Dalles 12, Jefferson County 3
Bend South 9, South Central 3
Redmond 6, Bend North 5

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Sisters 11, Warm Springs Nation 10 (elim.)
Jefferson County 18, Hood River Valley 0 (elim.)
Bend North 14, John Day River 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Jefferson County 17, Sisters 3 (elim.)
Bend North d. South Central (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
The Dalles 16, Crook County 6
Redmond 14, Bend South 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Jefferson County d. Bend South (elim.)
Bend North d. Crook County (elim.)

Winner's Bracket Final:
The Dalles 5, Redmond 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bend North 13, Jefferson County 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bend North 12, Redmond 1 (elim.)

Championship Game:
The Dalles 15, Bend North 14 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 6 Tournament
Host - Phoenix Talent

Tournament Results:

Opening Round:
Lakeview 14, Ashland 3
Klamath Falls 7, Medford American 1

Winner's Bracket Final:
Klamath Falls 11 Lakeview 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Medford American 15, Ashland 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Medford American 5, Lakeview 1 (elim.)

Championship Series:
Klamath Falls d. Medford American (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 7 Tournament
Host - Parrish
At Holland Youth Park

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Tournament Participants: Keizer, Parrish, South Salem, and Sprague)

Sprague 21, Keizer 1
South Salem 4, Parrish 2
Sprague 15. South Salem 1
Keizer 9, Parrish 8
South Salem 15, Keizer 0
Sprague 15, Parrish 1


Round Robin Standings

W

L
Sprague 3 0
South Salem 2 1
Keizer 1 2
Parrish 0 3

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 7 Finals

Championship Game (Wednesday, July 5):
Sprague 12, South Salem 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/20/2017