2017 New Mexico State Little League® Tournament Results
Unpage Home | New Mexico Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

New Mexico State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

New Mexico State Tournament

Bracket 1 Participating Teams
District 1 Champions Los Alamos County (Los Alamos/White Rock)
District 2 Champions Artesia
District 4 Champions Las Vegas
District 8 Champions Eastdale (Albuquerque)
District 10 Champions Animas River (San Juan County)

Bracket 2 Participating Teams
District 3 Champions Clovis Zia
District 5 Champions Roadrunner (Albuquerque)
District 6 Champions Shorthorn (Carlsbad)
District 7 Champions Deming
District 9 Champions Belen

Tournament Results:

New Mexico Bracket 1 Tournament
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Las Vegas 1, Los Alamos County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Artesia 7, Animas River 6
Eastdale 23, Las Vegas 3 (6 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Animas River 13, Los Alamos County 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Animas River 10, Las Vegas County 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, July 16):
Eastdale 7, Artesia 6 (Eastdale advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 16):
Animas River 9, Artesia 8 (7 innings; elim.) (Animas River advances to state finals)

New Mexico Bracket 2 Tournament
Host - Carlsbad (District 6)
At Bob Forrest Sports Complex

The Bob Forrest Sports Complex is located at 3356 W. Lea Street in Carlsbad.

Opening Round:
Clovis Zia 2, Belen 0

Winner's Bracket Semifinals:
Roadrunner 11, Deming 1
Shorthorn 11, Clovis Zia 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Belen 5, Deming 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Belen d. Clovis Zia (elim.)

Winner's Bracket Final:
Shorthorn 16, Roadrunner 0 (Shorthorn advances to state finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Roadrunner 7, Belen 1 (elim.) (Roadrunner advances to state finals)

New Mexico State Finals
Host - Cibola (Rio Rancho) (District 8)

Cibola Little League is located at 3620 Chayote Road Northeast in Rio Rancho.

Opening Round:
Shorthorn 13, Animas River 4
Eastdale 16, Roadrunner 5 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Shorthorn 6, Eastdale 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Animas River 15, Roadrunner 14 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastdale 11, Animas River 7 (elim.)

Championship Series:
Eastdale 4, Shorthorn 3
Eastdale 5, Shorthorn 0 (TITLE)

Follow Eastdale at the Southwestern Region Tournament -- Click here to view results.


2017 New Nexico District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9


New Mexico District 1 Tournament
Host - Los Alamos County
At Lou Caveglia Field; North Mesa Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Los Alamos County d. Espanola Valley
Pojoaque Valley 16, Santa Fe 0 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Los Alamos County 18, Pojoaque Valley 8 (6 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Espanola Valley 22, Santa Fe 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pojoaque Valley 15, Espanola Valley 13 (elim.)

Championship Game:
Los Alamos County d. Pojoaque Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 2 Tournament
Host - Alamagordo Rotary
At Griggs Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Lions Hondo 29, Tularosa 4
Artesia 16, Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Lions Hondo 8, Noon Optimist 7
Artesia 17, Alamogordo Rotary 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Alamogordo Rotary 13, Tularosa 1 (elim.)
Noon Optimist 8, Valley 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Artesia 13, Lions Hondo 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Noon Optimist 6, Alamogordo Rotary 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lions Hondo 15, Noon Optimist 5 (elim.)

Championship Series:
Lions Hondo 14, Artesia 7
Artesia 26, Lions Hondo 5 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 3 Tournament
Championship Game Host - Clovis Zia
At Beechum Field

Championship Game Result:

Clovis Zia 11, Quay County 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 4 Tournament
Host - Santa Rosa

Championship Game Result:

Las Vegas 16, La Plaza 8 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 5 Tournament
Host - Roadrunner (Albuquerque)

Tournament Results:

Opening Round:
Thunderbird 16, Lobo 0
Roadrunner 32, Atrisco Valley 4
Zia 15, East Mountain 3

Winner's Bracket Semifinals:
Altamont 6, Thunderbird 5
Roadrunner 8, Zia 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Atrisco Valley 10, East Mountain 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Zia 17, Lobo 6 (elim.)
Thunderbird 9, Atrisco Valley 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Roadrunner 21, Altamont 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Thunderbird 11, Zia 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Altamont 8, Thunderbird 4 (elim.)

Championship Game:
Roadrunner 14, Altamont 7 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 7 Tournament
Host - Copper (Bayard)
At Ernie Christian Field

Championship Game Result:

Deming 7, Silver City 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 8 Tournament
Host - North Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Paradise Hills 9, Petroglyph 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
West Mesa 12, Cibola 0
Coronado 6, Alameda 0
Eastdale 21, North Valley 0
Paradise Hills 29, Sunset 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Petroglyph 21, Cibola 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
North Valley 12, Sunset 2 (elim.)
Petroglyph 11, Alameda 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
West Mesa 18, Coronado 1
Eastdale 8, Paradise Hills 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Valley 11, Coronado 2 (elim.)
Paradise Hills 15, Petroglyph 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastdale 21, West Mesa 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paradise Hills 13, North Valley 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Mesa 9, Paradise Hills 6 (elim.)

Championship Game:
Eastdale 15, West Mesa 2 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Mexico District 9 Tournament
Host - Enchantment (Las Lunas)

Tournament Results:

Opening Round:
Belen 8, South Valley 3
Enchantment d. Westgate

Winner's Bracket Final:
Belen 12, Enchantment 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Valley d. Westgate (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Valley d. Enchantment (elim.)

Championship Game:
Belen d. South Valley (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/24/2017