2018 Little League® Baseball Mid-Atlantic Region Tournament
Unpage Home | Mid-Atlantic Region Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Mid-Atlantic Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Mid-Atlantic Region Tournament
Host - Eastern Region Headquarters; Bristol, Connecticut
At Breen Field; A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center

The A. Bartlett Giamatti Little League Leadership Training Center is located at 335 Mix Street in Bristol.

Participating Teams City League
Delaware State Champions Milton Milton LL
District of Columbia Champions Washington, D.C. Mamie Johnson LL
Maryland State Champions Berlin Berlin LL
New Jersey State Champions Middletown Middletown LL
New York State Champions Staten Island Mid-Island LL
Pennsylvania State Champions Clinton County Keystone LL

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Sunday, August 5):
Mid-Island (New York) 10, Mamie Johnson (District of Columbia) 2
Berlin (Maryland) 6, Milton (Delaware) 0

Winner's Bracket Semifinals (Monday, August 6):
Mid-Island (New York) 7, Keystone (Pennsylvania) 0
Middletown (New Jersey) 6, Berlin (Maryland) 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, August 7):
Berlin (Maryland) 18, Mamie Johnson (District of Columbia) 7 (6 innings; elim.)
Keystone (Pennsylvania) 6, Milton (Delaware) 1 (elim.)

Winner's Bracket Final (Wednesday, August 8):
Mid-Island (New York) 5, Middletown (New Jersey) 2 (Mid-Island advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Thursday, August 9):
Berlin (Maryland) 6, Keystone (Pennsylvania) 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Friday, August 10):
Berlin (Maryland) 11, Middletown (New Jersey) 1 (5 innings; elim.) (Berlin advances to championship game)

Championship Game (Saturday, August 11)

Mid-Island (New York) 4, Berlin (Maryland) 0 (TITLE)

New York's Mid-Island Little League wins the 2018 Mid-Atlantic Region tournament and advances to the Little League World Series.


Mid-Atlantic Region State Tournament Results:

If you can provide state tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Delaware | District of Columbia | Maryland | New Jersey | New York | Pennsylvania


Delaware State Tournament
Host - Milford (District 1)

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Newark National
District 3 Champions Milton

Tournament Results:

Opening Round:
Milton 2, Newark National 0

Winner's Bracket Final:
Milton 5, M-O-T 1

Elimination Bracket Final:
Newark National 8, M-O-T 7 (elim.)

Championship Game:
Milton 9, Newark National 1 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


District of Columbia Championship Tournament
Host - Senators-Satchel Paige (Washington D.C.) (District 3)
At Takoma Community Center and Fort Lincoln Baseball Complex
Championship Game at Takoma Community Center

Takoma Community Center is located at 301 Van Buren Street NW, Washington, DC.

In Little League divisions other than the major baseball level, all Washington D.C. leagues compete in Maryland District 3, and advance through the Maryland tournament structure. In the major baseball division, the winner of the District 3 tournament (which encompasses only District of Columbia leagues) advances directly to the Mid-Atlantic Region tournament.

Tournament Results:

(Participating Teams: Banneker City, Capitol City, Capitol Hill, Mamie Johnson, and Northwest Washington)

Day 1 (Saturday, July 14):
Northwest Washington 6, Mamie Johnson 0
Capitol Hill 13, Banneker City 6

Day 2 (Sunday, July 15):
Northwest Washington 14, Banneker City 1 (4 innings)
Capitol City 4, Capitol Hill 0

Day 3 (Monday, July 16):
Capitol City 9, Northwest Washington 5
Mamie Johnson 8, Banneker City 6

Day 4 (Thursday, July 19):
Northwest Washington 9, Capitol Hill 3
Capitol City 13, Mamie Johnson 0 (5 innings)

Day 5 (Saturday, July 21):
Capitol Hill 6, Mamie Johnson 5
Capitol City 9, Banneker City 2


Standings

W

L

Runs
Allowed
Capitol City 4 0 7
Northwest Washington 3 1 13
Capitol Hill 2 2 24
Mamie Johnson 1 3 31
Banneker City 0 4 44

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Sunday, July 22)

Mamie Johnson 2, Capitol City 1
Capitol Hill 3, Northwest Washington 0

District of Columbia Championship Game (Tuesday, July 24)

Mamie Johnson 14, Capitol Hill 7 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Maryland State Tournament
Host - Hagerstown Federal (District 1)
At Kenneth E. Dudley Field

Participating Teams
District 1 Champions Conococheague (Williamsport)
District 2 Champions Montgomery County - Lower
District 4 Champions South Maryland (Davidsonville)
District 5 Champions Chesapeake City Community
District 6 Champions Tri City (Hurlock)
District 7 Champions St. Marys American (Hollywood/California)
District 8 Champions Berlin

Tournament Results:

Opening Round:
Berlin 12, South Maryland 1
Montgomery County - Lower 6, St. Marys American 2
Chesapeake City Community 3, Tri City 1

Winner's Bracket Semifinals (Monday, July 23):
Berlin 3, Conococheague 2
Chesapeake City Community 5, Montgomery County - Lower 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Tri City 9, St. Marys American 7 (10 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Montgomery County - Lower 13, South Maryland 2 (4 innings; elim.)
Conococheague 11, Tri City 1 (5 innings; elim.) (8:00 p.m.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Conococheague 3, Montgomery County - Lower 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Berlin 11, Chesapeake City Community 1 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Chesapeake City Community 8, Conococheague 7 (elim.)

Championship Game:
Berlin 6, Chesapeake City Community 0 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Secaucus (District 7)
At Buchmuller Park

Buchmuller Park is located at 106 First Avenue in Secaucus.

Participating Teams
Section 1 Champions Somerset Hills (Bernardsville) (District 1)
Section 2 Champions Elmora Youth (Elizabeth) (District 7)
Section 3 Champions Middletown (District 19)
Section 4 Champions Millville American (District 3)

Tournament Results:

Opening Round:
Elmora Youth 14, Somerset Hills 1 (6 innings)
Middletown 4, Millville American 3

Winner's Bracket Final:
Middletown 6, Elmora Youth 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Somerset Hills 5, Millville American 4 (8 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Elmora Youth 11, Somerset Hills 6 (8 innings; elim.)

Championship Game:
Middletown 4, Elmora Youth 1 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - New York District 22
At Van Nest (Bronx) (District 22) and Bronxchester (Bronx) (District 22)
Championship Game Host - Van Nest (Bronx)

Bronxchester and Van Nest Little Leagues are located at 1400 Waters Place in the Bronx.

Participating Teams
Section 1 East Champions Auburn (District 5)
Section 1 West Champions Webster (District 4)
Section 2 North Champions Saratoga National (Saratoga Springs) (District 11)
Section 2 South Champions Town of Wappinger (District 17)
Section 3 North Champions New City (District 18)
Section 3 South Champions Mid-Island (Staten Island) (District 24)
Section 4 East Champions Massapequa Coast (District 31)
Section 4 West Champions Riverhead (District 36)

Tournament Results:

Opening Round:
Union Endicott 2, Webster 1
Town of Wappinger 8, Saratoga National 7
Mid-Island 4, New City 2
Massapequa Coast 4, Riverhead 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Saratoga National 8, Webster 4 (elim.)
New City 17, Riverhead 2 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Town of Wappinger 5, Union Endicott 2
Mid-Island 13, Massapequa Coast 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Massapequa Coast 6, Saratoga National 1 (elim.)
New City 3, Union Endicott 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Mid-Island 15, Town of Wappinger 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
New City 4, Massapequa Coast 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Town of Wappinger 8, New City 1 (elim.)

Championship Game:
Mid-Island 12, Town of Wappinger 2 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Pennsylvania State Tournament
Host - Berwick (District 13)
At Ber-Vaughn Park

Ber-Vaughn Park is located at 6084 Ber Vaughn Park Road in Berwick.

Participating Teams
Section 1 Champions Clarion (District 25)
Section 2 Champions C-Side (Canonsburg) (District 4)
Section 3 Champions Keystone (Clinton County) (District 12)
Section 4 Champions Huntingdon (District 11)
Section 5 Champions Back Mountain National (Dallas) (District 31)
Section 6 Champions Lehigh (Bethlehem) (District 20)
Section 7 Champions KAU (Kennett Square) (District 28)
Section 8 Champions Ridley Area (Ridley Park) (District 19)

Tournament Results:

Opening Round:
Clarion 11, Ridley Area 9
C-Side 12, Back Mountain National 2 (5 innings)
KAU 7, Huntingdon 2
Keystone 1, Lehigh 0 (5 innings; rain)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Ridley Area 12, Back Mountain National 10 (8 innings; elim.)
Lehigh 9, Huntingdon 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
C-Side 10, Clarion 8
Keystone 2, KAU 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ridley Area 10, KAU 0 (5 innings; elim.)
Lehigh 11, Clarion 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Keystone 3, C-Side 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lehigh 8, Ridley Area 4 (elim.) (1:00 p.m.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lehigh 9, C-Side 6 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Keystone 6, Lehigh 5 (TITLE)

Click here to return to the State Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/12/2018