2022 Japanese Region Little League® Tournament Results
Unpage Home | Japanese Region Main Page
2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Japanese Region Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022




Click or scroll to the bottom of this page for links to 2022 district tournament results for Japan.

If you can provide district tournament results that are not listed on this page, or can identify All-Japan tournament qualifiers from years prior to 1999, please contact the Unpage.

Japanese Region Tournament
Host - Hachioji (Hachioji City, Tokyo Prefecture)

Participating Teams Prefecture City League
Tohoku Champions Miyagi Miyagi City Miyagi LL
Tohoku Runner-Up Iwate Mizusawa City Mizusawa LL
Kitakanto Champions Saitama Omiya City Omiya Higashi LL
Higashikanto Champions Ibaraki Ryugasaki City Ryugasaki LL
Tokyo Champions Tokyo Tokyo Tokyo Kitasuna LL
Tokyo Runner-Up Tokyo Tokyo Musashi Fuchu LL
Kanagawa Champions Kanagawa Hiratsuka City Hiratsuka LL
Shinetsu Champions Matsumoto Matsumoto City Matsumoto Minami LL
Tokai Champions Aichi Anjo City Anjo LL
Tokai Runner-Up Aichi Toyota City Toyota LL
Kansai Champions Hyogo Takarazuka City Takarazuka LL
Kansai Runner-Up Osaka Hirakata City Hirakata LL
Chugoku Champions Hiroshima Hiroshima City Hiroshima Aki LL
Shikoku Champions Ehime Matsuyama City Ehime LL
Kyushu Champions Nagasaki Nagasaki City Nagasaki Chuo LL

NOTE: Just prior to the start of the Japanese Region tournament, Tokyo runner-up Musashi Fuchi Little League and Higashikanto champion Ryugasaki Little League elected to withdraw from the competition as a measure of precaution due to positive COVID tests among their players and/or coaching staff. The draw was not changed, and first round opponents of these two teams were given byes into the quarterfinal round as the field was reduced from 15 to 13 teams.

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 23):
Tokyo Kitasuna 11, Hirakata 1 (6 innings)
Mizusawa 10, Nagasaki Chuo 2
Ehime 6, Omiya Higashi 5
Hiroshima Aki 1, Anjo 0
Toyota 6, Hiratsuka 4

Quarterfinal Round (Saturday, July 23):
Tokyo Kitasuna 5, Mizusawa 2 (8 innings)
Hiroshima Aki 9, Ehime 1
Miyagi 4, Toyota 2
Takarazuka 10, Matsumoto Minami 0 (6 innings)

Semifinal Round (Sunday, July 24):
Hiroshima Aki 7, Tokyo Kitasuna 3
Takarazuka 14, Miyagi 6

Championship Game (Sunday, July 24):
Takarazuka 12, Hiroshima Aki 3 (TITLE)

Takarazuka Little League from Hyogo Prefecture wins the 2022 Japanese Region tournament and advances to the Little League World Series.


2022 Japan District Tournament Results

Scroll down for links to 2022 district tournament results. If you can provide tournament results that are not listed on this page, or can identify All-Japan tournament qualifiers from years prior to 1999, please contact the Unpage.

Tohoku | Kitakanto | Higashikanto | Tokyo | Kanagawa | Shinetsu | Tokai | Kansai | Chugoku | Shikoku | Kyushu


All-Tohoku Tournament

Format: Single-elimination tournament, with the top two finishers advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Results:

Opening Round (Tuesday, May 3 - at Kitakami and Mizusawa):
Miyagi 'B' 9, Sukagawa 2
Miyaga 'A' 5, Aizu Kitakata 0

Quarterfinal Round (Tuesday, May 3 - at Kitakami and Mizusawa):
Morioka Higashi 4, Yamagata 3 (7 innings)
Morioka Nishi 5, Shirakawa 0
Miyagi 'A' 12, Kooriyama 3
Mizusawa 3, Miyagi 'B' 2 (8 innings)

Semifinal Round (Sunday, May 26):
Miyagi 'A' 7, Morioka Higashi 3 (Miyagi advances to the Japanese Region tournament)
Mizusawa 3, Morioka Nishi 2 (9 innings) (Mizusawa advances to the Japanese Region tournament)

Championship Game (Sunday, May 26):
Miyagi 'A' 6, Mizusawa 0 (TITLE)

Miyagi 'A' and Mizusawa advance to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kitakanto Tournament
Championship Game Host - Fukaya City

Format: Modified double-elimination tournament, with the Kitakanto champion advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Sunday, April 24 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 8, Kawaguchi 1
Asaka 8, Fujimi 2

Winner's Bracket Quarterfinals (Sunday, April 24 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 7, Fukaya City 0
Shiki 10, Saitama Nishi 9
Urawa 13, Omiya 1 (5 innings)
Omiya Higashi 15, Asaka 3 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals (Friday, April 29 - at Fukaya City and Omiya):
Ageo City 9, Shiki 4
Omiya Higashi 10, Urawa 9

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain) (Friday, April 29 - at Fukaya City and Omiya):
Omiya 15, Fukaya City 5 (6 innings; elim.)
Fujimi 6, Shiki 5 (9 innings; elim.)
Saitama Nishi 1, Asaka 0 (elim.)
Urawa 11, Kawaguchi (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, May 1 - at Kawagoe):
Omiya Higashi 7, Ageo City 1 (Omiya Higashi advances to championship game)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, May 1 - at Kawagoe and Omiya):
Fujimi 10, Omiya 6 (elim.)
Urawa 15, Saitama Nishi 0 (3 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Tuesday, May 3 - at Fujimi):
Urawa 15, Fujimi 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Tuesday, May 3 - at Fujimi):
Ageo City 7, Urawa 4 (elim.) (Ageo City advances to championship game)

Championship Game (Wednesday, May 4 - at Fukaya City):

Omiya Higashi 5, Ageo City 3 (TITLE)

Omiya Higashi advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Higashikanto Tournament

Format: The All Tokyo tournament uses a double-elimination format, with the winner's bracket and elimination bracket champions advancing to the championship game. The All-Higashikanto champion advances to the Japanese Region tournament.

Tournament Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Sunday, May 29):
Ryugasaki 11, Funabashi 3
Chiba City 13, Ushiku 6
Tomobe 13, Omitama 3

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, May 29):
Ryugasaki 6, Matsudo/Kashiwada 0
Tomobe 12, Chiba City 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, June 12):
Funabashi 11, Omitama 1 (elim.)
Ushiku 13, Matsudo/Kashiwada 10 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, June 12):
Ryugasaki 5, Tomobe 0 (Ryugasaki advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain) (Sunday, June 12):
Tomobe 5, Funabashi 0 (elim.)
Ushiku 8, Chiba City 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, June 19):
Ushiku 7, Tomobe 6 (elim.) (Ushiku advances to championship game)

Championship Game (Sunday, June 19):

Ryugasaki 14, Ushiku 1 (TITLE)

Ryugasaki advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Tokyo Tournament

Winner's Bracket Final and Elimination Bracket Final Host - Tokyo Kitasuna

Format: The All Tokyo tournament uses a double-elimination format, with the winner's bracket and elimination bracket champions advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Sunday, May 22):
Tokyo Kitasuna 11, Chofu 1 (5 innings)
Musashi Fuchu 11, Jonan 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals (Sunday, May 22 and Sunday, May 29):
Hachioji 9, Akigawa 4
Inagi 9, Joto/Edogawa 0
Musashi Fuchu 9, Higashi Nerima 0
Tokyo Kitasuna 12, Tokyo Nakano 8

Elimination Bracket - Round 1 (Sunday, May 29):
Chofu 14, Akigawa 0 (4 innings; elim.)
Joto/Edogawa 3, Jonan 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, June 5):
Tokyo Kitasuna 5, Hachioji 2
Musashi Fuchu 12, Inagi 2

Elimination Bracket - Round 2 (Sunday, June 5):
Chofu 10, Higashi Nerima 0 (4 innings; elim.)
Joto/Edogawa 6, Tokyo Nakano 0 (forfeit; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (Sunday, June 12):
Chofu 12, Hachioji 5 (elim.)
Inagi 6, Joto/Edogawa 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, June 19):
Tokyo Kitasuna 23, Musashi Fuchu 1 (4 innings) (Tokyo Kitasuna advances to Japanese Region tournament)

Elimination Bracket Semifinal (Sunday, June 19):
Chofu 16, Inagi 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (Sunday, June 19):
Musashi Fuchu 3, Chofu 2 (elim.) (Musashi Fuchu advances to Japanese Region tournament)

Tokyo Kitasuna and Musashi Fuchu advance to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kanagawa Tournament
Host - Yokohama Chuo
At Yokohama Chuo Little League Field

Format: Modified double-elimination tournament, with the Kanagawa champion advancing to the Japanese Region tournament.

Tournament Schedule/Results:

Modified Double-Elimination Tournament

Opening Round (Sunday, June 5):
Yokohama Chuo 6, Shonan 5

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, June 5 and Sunday, June 12):
Hiratsuka 12, Yokohama Kita 10
Asahi/Yokohama 13, Yokohama Chuo 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, June 12):
Shonan 2, Yokohama Kita 0 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, June 19):
Hiratsuka 3, Asahi/Yokohama 2 (Hiratsuka advances to championship game)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, June 19):
Shonan 6, Yokohama Chuo 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, June 26):
Asahi/Yokohama 11, Shonan 3 (elim.) (Asahi/Yokohama advances to championship game)

Championship Game (Sunday, June 26):

Hiratsuka 5, Asahi/Yokohama 3 (TITLE)

Hiratsuka advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Shinetsu Tournament

Format: This is a two-stage tournament. Following preliminary round competition in the first stage, eight teams advance to the All-Shinetsu finals. Top finishing teams from the Kitahashi Block tournament and Matsumoto Block tournament, along with the league from Niigata, advance to the All-Shinetsu finals. In some cases, higher-finishing teams elect not to participate in the All-Shinetsu finals, and are replaced by lower-finishing teams.

In the second stage, participants compete in a single-elimination tournament that determines the Shinetsu champion.

Tournament Results:

All-Shinetsu Tournament

The All-Shinetsu tournament is an eight team, single-elimination tournament. The winner advances to the Japanese Region tournament.

Quarterfinal Round (Sunday, May 15):
Matsumoto Minami 20, Mochizuki 10 (6 innings)
Toyoshina 8, Ueda 2
Ueda Minami 15, Niigata 'A' 0 (3 innings)
Matsumoto Kita 6, Sakaki Chikuma 0 (forfeit)

Semifinal Round (Sunday, May 22 - at Ueda Prefectural Stadium):
Toyoshina 6, Matsumoto Kita 0
Matsumoto Minami 12, Ueda Minami 8

Championship Game (Sunday, May 22 - at Ueda Prefectural Stadium):
Matsumoto Minami 14, Toyoshina 4 (5 innings; TITLE)

Matsumoto Minami advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Tokai Tournament

Championship Game Host - Okazaki

Format: Seventeen team, double-elimination tournament, with both the winner's bracket champion and elimination bracket champion advancing to the Japanese Region tournament. The two teams do not meet in a championship game.

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, May 14):
Ise 10, Nagoya Minami 0

Winner's Bracket - Round 2 (Saturday, May 14):
Matsusaka 6, Ise 0
Meito Chikusa 28, Owari Ichinomiya 0 (4 innings)
Nagoya Kita 10, Hamamatsu Minami 4
Anjo 8, Kanazawa 1
Chita 6, Gifu Tohno 0
Fuji 11, Aichi Iwakura 1 (5 innings)
Toyota 9, Okazaki 0
Hamamatsu 5, Aichi Kinuura 2

Elimination Bracket - Round 1 (seventeen teams remain) (Sunday, May 15):
Not played; Nagoya Minami withdraws from the tournament (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain) (Sunday, May 15):
Okazaki 8, Gifu Tohno 6 (elim.)
Aichi Iwakura 12, Owari Ichinomiya 3 (elim.)
Hamamatsu Minami 22, Ise 0 (3 innings; elim.)
Kanazawa 4, Aichi Kinuura 2 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals (Saturday, May 15):
Meito Chikusa 9, Matsusaka 1
Anjo 2, Nagoya Kita 0
Chita 11, Fuji 0
Toyota 6, Hamamatsu 2

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain) (Sunday, May 22):
Nagoya Kita 4, Okazaki 1 (elim.)
Hamamatsu 6, Aichi Iwakura 0 (forfeit; elim.)
Hamamatsu Minami 14, Fuji 2 (4 innings; elim.)
Matsusaka 6, Kanazawa 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, May 22):
Anjo 13, Meito Chikusa 3 (4 innings)
Toyota 6, Chita 5

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain) (Sunday, May 29):
Nagoya Kita 12, Hamamatsu 11 (elim.)
Hamamatsu Minami 13, Matsusaka 8 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Sunday, May 29):
Chita 5, Nagoya Kita 3 (elim.)
Meito Chikusa 13, Hamamatsu Minami 9 (elim.)

Winner's Bracket Final (Sunday, June 5):
Anjo 12, Toyota 6 (Anjo advances to the Japanese Region tournament as the Tokai champion)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, June 5):
Chita 12, Meito Chikusa 2 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, June 5):
Toyota 2, Chita 1 (elim.) (Toyota advances to the Japanese Region tournament as the Tokai runner-up)

Anjo and Toyota advance to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kansai Tournament

Format: Pool play tournament, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The winner of each pool and the runner-up with the best runs per game ratio advance to the All-Kansai finals, and the top two finishers in the All-Kansai finals both advance to the Japanese Region tournament.

Tournament Results:

(Pool 'A' Tournament Participants: Kansai Minami, Osaka City/Fuse, and Takarazuka)

(Pool 'B' Tournament Participants: Hirakata, Kobe, and Osaka Chuo)

(Pool 'C' Tournament Participants: Daito, Osaka Kawachi, and Takatsuki)

Pool Competition results:

Pool 'A' Tournament

Day 1 (Sunday, May 22):
Takarazuka 22, Osaka City/Fuse 0 (3 innings)
Kansai Minami 4, Osaka City/Fuse 1
Takarazuka 13, Kansai Minami 3 (4 innings)

Pool 'B' Tournament

Day 1 (Sunday, May 22):
Kobe 6, Osaka Chuo 3
Hirakata 8, Osaka Chuo 5
Hirakata 12, Kobe 2 (4 innings)

Pool 'C' Tournament

Day 1 (Saturday, May 21):
Takatsuki 18, Osaka Kawachi 0 (3 innings)
Daito 19, Osaka Kawachi 0 (3 innings)
Takatsuki 5, Daito 4


Pool 'A' Standings

W

L
Takarazuka 2 0
Kansai Minami 1 1
Osaka City/Fuse 0 2

Pool 'B' Standings

W

L
Hirakata 2 0
Kobe 1 1
Osaka Chuo 0 2

Pool 'C' Standings

W

L
Takatsuki 2 0
Daito 1 1
Osaka Kawachi 0 2

All-Kansai Finals

Opening Round (Sunday, May 29 - at Hirakata):
Takarazuka 12, Takatsuki 2 (6 innings)
Daito 4, Hirakata 3

Winner's Bracket Final (Sunday, June 5 - at Daito):
Takarazuka 9, Daito 1 (Takarazuka advances to the Japanese Region tournament as the Kansai champion)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, June 5 - at Daito):
Hirakata 5, Takatsuki 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, June 5 - at Daito):
Hirakata 11, Daito 10 (7 innings; elim.) (Hirakata advances to the Japanese Region tournament as the Kansai runner-up)

Takarazuka and Hirakata advance to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Chugoku Tournament

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the first place team at the conclusion of round robin competition advancing to the Japanese Region tournament. Tiebreaking games will be held if there is a tie for first place at the conclusion of round-robin play.

Round-Robin results:

(Participating Teams: Hiroshima Aki, Hiroshima Minami, Hiroshima Nishi, Okayama, and Yamaguchi Higashi)

Day One (Sunday, March 13 - at Tsuru Ikoinosato Ground):
Yamaguchi Higashi 7, Hiroshima Minami 3
Hiroshima Aki 4, Okayama 0
Hiroshima Nishi 14, Okayama 1 (4 innings)

Day Two (Sunday, March 20 - at Tsuru Ikoinosato Ground):
Hiroshima Aki 7, Hiroshima Minami 0
Hiroshima Nishi 10, Yamaguchi Higashi 5
Hiroshima Aki 13, Yamaguchi Higashi 0 (4 innings)
Hiroshima Nishi 13, Hiroshima Minami 0 (4 innings)

Day Three (Sunday, March 27 - at Hiroshima Aki):
Yamaguchi Higashi 5, Okayama 1
Hiroshima Aki 15, Hiroshima Nishi 0 (5 innings)
Hiroshima Minami 7, Okayama 3


Round-Robin Standings

W

L
Hiroshima Aki 4 0
Hiroshima Nishi 3 1
Yamaguchi Higashi 2 2
Hiroshima Minami 1 3
Okayama 0 4

Hiroshima Aki advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Shikoku Tournament

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the first place team at the conclusion of round robin competition advancing to the Japanese Region tournament. Tiebreaking games will be held if there is a tie for first place at the conclusion of round-robin play.

Round-Robin results:

(Participating Teams: Ehime, Ehime Konan, Ehime Tobe/Dohgo, Hojo, Niihama, and Saijo)

Day One (Sunday, April 10 - at Hojo and Niihama):
Niihama 10, Saijo 2 (4 innings)
Hojo 6, Ehime Tobe/Dohgo 1
Ehime 5, Niihama 0

Day Two (Sunday, April 17 - at Hojo):
Hojo 5, Ehime Konan 3
Saijo 14, Ehime Konan 10
Hojo 4, Saijo 2

Day Three (Saturday, April 23 - at Goshikihama Field, Iyo):
Ehime Konan 8, Ehime Tobe/Dohgo 1 (4 innings)
Ehime Tobe/Dohgo 4, Niihama 4 (tie game)
Niihama 5, Ehime Konan 4

Day Four (Saturday, April 30 - at Ehime):
Niihama 13, Hojo 4
Ehime 12, Ehime Konan 0 (3 innings)
Ehime 11, Hojo 0 (4 innings)

Day Five (Sunday, May 1- at Saijo):
Ehime 5, Saijo 4
Ehime 9, Ehime Tobe/Dohgo 0 (4 innings)
Saijo 12, Ehime Tobe/Dohgo 11


Round-Robin Standings

W

L

T
Ehime 5 0 0
Niihama 3 1 1
Hojo 3 2 0
Saijo 2 3 0
Ehime Konan 1 4 0
Ehime Tobe/Dohgo 0 4 1

Ehime advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


All-Kyushu Tournament

Format: The six district tournament participants are divided into two pools for round robin competition, and the top two teams in each pool advance to the All-Kyushu finals.

Tournament Results:

(Block 'A' Tournament Participants: Nagasaki Kita, Nagasaki Minami, and Yukuhashi)

(Block 'B' Tournament Participants: Fukuoka Chuo, Kumamoto Oozu, and Nagasaki Chuo)

Pool Competition results:

Pool 'A' Tournament

Day 1 (Saturday, May 7 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Kita 13, Yukuhashi 5
Nagasaki Minami 9, Yukuhashi 5
Nagasaki Kita 11, Nagasaki Minami 0 (5 innings)

Pool 'B' Tournament

Day 1 (Saturday, May 7 - at Sonada Ground):
Fukuoka Chuo 4, Kumamoto Oozu 2
Fukuoka Chuo 4, Nagasaki Chuo 0
Nagasaki Chuo 6, Kumamoto Oozu 0


Pool 'A' Standings

W

L
Nagasaki Kita 2 0
Nagasaki Minami 1 1
Yukuhashi 0 2

Pool 'B' Standings

W

L
Fukuoka Chuo 2 0
Nagasaki Chuo 1 1
Kumamoto Oozu 0 2

All-Kyushu Finals

Semifinal Round (Sunday, May 8 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Chuo 6, Nagasaki Kita 5
Fukuoka Chuo 11, Nagasaki Minami 0 (4 innings)

Championship Game (Sunday, May 8 - at Nagasaki College of Technology):
Nagasaki Chuo 3, Fukuoka Chuo 2 (TITLE)

Nagasaki Chuo advances to the Japanese Region tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.