2021 Illinois Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

Illinois District Tournament Results
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



2019
State Tournament
2021

If you can provide 2021 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 19 | District 20

Click here to view 2021 Illinois State Tournament results.


Illinois District 1 Tournament
Host - Robinson
At Robinson City Park

Tournament Results:

Opening Round:
Olney 3, Robinson 0

Winner's Bracket Semifinals:
Mount Carmel 25, Lawrenceville 0
Olney 11, Salem 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Robinson 10, Lawrenceville 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Olney 17, Mount Carmel 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Robinson 16, Salem 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Robinson 17, Mount Carmel 0 (elim.)

Championship Game:
Olney 1, Robinson 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Paris
At Frost Field

Tournament Results:

Opening Round:
Paris 5, Urbana First String 0
Champaign West 16, Tuscom 0

Winner's Bracket Semifinals:
Champaign East 5, Paris 0
Champaign West 6, Unity 5 (7 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Unity d. Urbana First String (elim.)
Paris d. Tuscom (elim.)

Winner's Bracket Final:
Champaign East 7, Champaign West 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paris 8, Unity 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paris 8, Champaign West 3 (elim.)

Championship Game:
Champaign East 5, Paris 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 5 Tournament
Host - Silvis
At Schadt Field

Tournament Results:

Opening Round:
Twin Rivers d. Silvis

Winner's Bracket Semifinals:
Moline d. Orion
Twin Rivers d. Rock Island-Milan

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Silvis d. Orion (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moline d. Twin Rivers

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rock Island-Milan d. Silvis (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Twin Rivers d. Rock Island-Milan (elim.)

Championship Series:
Moline d. Twin Rivers (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament
Host - Lynwood

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Bradley-Bourbonnais 22, Lynwood 0 (3 innings)
Bradley-Bourbonnais 16, Lynwood 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 9 Tournament
Championship Game Host - Brookfield
At Overholt Field; Kiwanis Park

Tournament Results:

Opening Round:
LaGrange Park d. North Riverside
Brookfield d. Riverside
Western Springs 8, LaGrange 2
Lyons Township d. Lyons-McCook

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Riverside d. North Riverside (elim.)
LaGrange d. Lyons-McCook (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
LaGrange Park d. Brookfield
Western Springs 13, Lyons Township 9

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lyons Township 14, Riverside 3 (5 innings; elim.)
LaGrange d. Brookfield (elim.)

Winner's Bracket Final:
Western Springs 10, LaGrange Park 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lyons Township d. LaGrange (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaGrange Park 5, Lyons Township 1 (elim.)

Championship Game:
Western Springs 8, LaGrange Park 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Host - River Forest Youth
At Keystone Park

Tournament Results:

Opening Round:
Westchester 18, Bellwood 10

Winner's Bracket Final:
River Forest Youth 20, Westchester 0 (3 innings)

Elimination Bracket Final:
Westchester 8, Bellwood 3 (elim.)

Championship Game:
River Forest Youth 10, Westchester 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 11 Tournament
Host - Hinsdale
At Pierce Park

Tournament Results:

Opening Round:
Hinsdale 27, Plainfield 0 (3 innings)
Clarendon Hills 12, Belmont 2

Winner's Bracket Final:
Hinsdale 24, Clarendon Hills 5 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Plainfield 9, Belmont 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clarendon Hills 12, Plainfield 2 (elim.)

Championship Game:
Hinsdale 11, Clarendon Hills 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Host - Jackie Robinson West (Chicago)
At Jackie Robinson Park

Tournament Results:

Opening Round:
Horner Park North-West 15, Near South 0

Winner's Bracket Final:
Jackie Robinson West 10, Horner Park North-West 0

Elimination Bracket Final:
Horner Park North-West 18, Near South 1 (elim.)

Championship Game:
Jackie Robinson West 2, Horner Park North-West 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament
Host - Streamwood
At Stark Field

Tournament Results:

Format: Round-robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Elgin National, Huntley, South Elgin, Streamwood, and Tri-Cities)

South Elgin 15, Elgin National 0
Tri-Cities 20, Streamwood 0
Elgin National 20, Streamwood 1
Tri-Cities 8, Huntley 1
South Elgin 24, Streamwood 1
Huntley 6, Elgin National 4
Huntley 15, Streamwood 4
South Elgin 11, Tri-Cities 1
Tri-Cities 12, Elgin National 2
South Elgin 10, Huntley 0


Round Robin Standings

W

L
South Elgin 4 0
Tri-Cities 3 1
Huntley 2 2
Elgin National 1 3
Streamwood 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals

Championship Game (Thursday, July 15):
South Elgin 11, Tri-Cities 10 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 15 Tournament
Host - Burbank National
At Edwin Plys Field

Tournament Results:

Opening Round:
Clear Ridge 3, Little Village 2

Winner's Bracket Semifinals:
Archer Manor 12, Burbank American 3
Burbank National 8, Clear Ridge 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Little Village 23, Burbank American 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Burbank National 10, Archer Manor 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Clear Ridge 9, Little Village 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clear Ridge 5, Archer Manor 3 (elim.)

Championship Game:
Burbank National 7, Clear Ridge 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament
Host - Brown County (Mount Sterling)

Tournament Results:

Opening Round:
Brown County 2, Beardstown 0
Rushville 6, Tri-County 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Beardstown 7, Tri-County 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Brown County 12, Rushville 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Beardstown 4, Rushville 2 (elim.)

Championship Game:
Brown County 5, Beardstown 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 19 Tournament
Host - Rochelle
At Floyd J. Tilton Park

Tournament Results:

Opening Round:
Freeport 10, Sterling 0
Rochelle 4, Rock Falls 0

Winner's Bracket Final:
Rochelle 12, Freeport 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 4 - Sterling versus Rock Falls (elim.) (7/15)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Freeport d. Winner 4 (elim.) (7/16)

Championship Game:
Rochelle 17, Freeport 3 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament
Host - LaSalle
At Adam Bernardi Field; Hegler Park

Tournament Results:

Opening Round:
Streator 13, Bi-County 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ottawa National 12, Spring Valley 1
Oglesby 8, Peru 5
Ottawa American 8, LaSalle 3
Streator 11, Mendota 3

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Spring Valley 21, Bi-County 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Mendota 12, LaSalle 8 (elim.)
Game 8 - Peru d. Spring Valley (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Oglesby 9, Ottawa National 3
Ottawa American 13, Streator 11

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ottawa National 19, Mendota 0 (elim.)
Streator 6, Peru 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oglesby d. Ottawa American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ottawa National d. Streator (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ottawa National d. Ottawa American (elim.)

Championship Series:
Oglesby 15, Ottawa National 12 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




2019
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2021, Four Six Three LLC. All rights reserved.