2022 Illinois State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Illinois State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Illinois State Tournament
Host - Moline (District 5)
At Riverside Park

Riverside Park is located at 2700 Fifth Avenue in Moline.

Participating Teams
Section 1 Champions Robinson Community (District 1)
Section 2 Champions Hinsdale (District 11)
Section 3 Champions Elmhurst Youth Baseball (District 10)
Section 4 Champions Oglesby (District 20)

Tournament Results:

Opening Round (Saturday, July 23):
Hinsdale 3, Robinson Community 0
Elmhurst Youth Baseball 3, Oglesby 0

Winner's Bracket Final (Sunday, July 24):
Elmhurst Youth Baseball 6, Hinsdale 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 24):
Robinson Community 12, Oglesby 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 25):
Hinsdale 6, Robinson Community 3 (elim.)

Championship Series (Tuesday, July 26 and Wednesday, July 27):
Hinsdale 11, Elmhurst Youth Baseball 1 (5 innings)
Hinsdale 6, Elmhurst Youth Baseball 2 (TITLE)

Follow Hinsdale at the Great Lakes Region tournament -- Click here to view results.


2022 Illinois District Champions and Sectional Tournament Results

We are posting district and sectional tournament results as we receive them. If you can identify district champions or provide district/sectional results that are not listed on this site, please contact the Unpage.

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D1 - Robinson Community
D2 - Paris
D17 - Brown County (Mount Sterling)

Section 1 Tournament
Host - Paris (District 2)
At Frost Field

Tournament Schedule/Results:
The Section 1 tournament is using a round-robin format.

Tournament Schedule/Results:
1 - Robinson Community 6, Brown County 1
2 - Paris 7, Robinson Community 4
3 - Paris 10, Brown County 0


Standings

W

L
Paris 2 0
Robinson Community 1 1
Brown County 0 2

The top two teams advance to the championship game. Standard Little League Baseball tiebreakers apply.

Section 1 Championship Game (Monday, July 18)

Robinson Community 4, Paris 0 (TITLE)

D9 - Western Springs
D11 - Hinsdale
D13 - Tri-Cities (West Dundee)
D15 - Clear Ridge (Chicago)

Section 2 Tournament
Host - Burbank American (District 15)
At Rice Park

Tournament Schedule/Results:
The Section 2 tournament is using a round-robin format.

Tournament Schedule/Results:
1 - Hinsdale 4, Western Springs 2
2 - Clear Ridge 5, Tri-Cities 3
3 - Western Springs 11, Tri-Cities 1 (6 innings)
4 - Hinsdale 8, Clear Ridge 0
5 - Western Springs 11, Clear Ridge 0 (4 innings)
6 - Hinsdale 12, Tri-Cities 2 (4 innings)


Standings

W

L
Hinsdale 3 0
Western Springs 2 1
Clear Ridge 1 2
Tri-Cities 0 3

The top two teams advance to the championship game. Standard Little League Baseball tiebreakers apply.

Section 2 Championship Game (Monday, July 18)

Hinsdale 9, Western Springs 1 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D6 - Bradley-Bourbonnais
D7 - Kennedy Park (Chicago)
D10 - Elmhurst Youth Baseball
D12 - Jackie Robinson West (Chicago)

Section 3 Tournament
Host - East Side (Chicago) (District 7)
At East Side Little League Field

Tournament Schedule/Results:
The Section 3 tournament is using a round-robin format.

Tournament Schedule/Results:
1 - Bradley-Bourbonnais 6, Elmhurst Youth Baseball 5
2 - Jackie Robinson West 10, Kennedy Park 2
3 - Bradley-Bourbonnais 16, Jackie Robinson West 5 (5 innings)
4 - Elmhurst Youth Baseball 17, Kennedy Park 1 (3 innings)
5 - Bradley-Bourbonnais 15, Kennedy Park 0 (5 innings)
6 - Elmhurst Youth Baseball 12, Jackie Robinson West 1 (4 innings)


Standings

W

L
Bradley-Bourbonnais 3 0
Elmhurst Youth Baseball 2 1
Jackie Robinson West 1 2
Kennedy Park 0 3

The top two teams advance to the championship game. Standard Little League Baseball tiebreakers apply.

Section 3 Championship Game (Monday, July 18)

Elmhurst Youth Baseball 4, Bradley-Bourbonnais 0 (TITLE)

D5 - Moline
D19 - Rochelle
D20 - Oglesby

Section 4 Tournament
Host - Rochelle (District 19)
At Floyd J. Tilton Park

Tournament Schedule/Results:
The Section 4 tournament is using a round-robin format.

Tournament Schedule/Results:
1 - Oglesby d. Moline
2 - Oglesby 4, Rochelle 2
3 - Rochelle 10, Moline 6 (7/16)


Standings

W

L
Oglesby 2 0
Rochelle 1 1
Moline 0 2

The top two teams advance to the championship game. Standard Little League Baseball tiebreakers apply.

Section 4 Championship Game (Sunday, July 17)

Oglesby 4, Rochelle 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


2022 Illinois District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 5 | District 6 | District 7 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 19 | District 20


Illinois District 1 Tournament
Host - Mount Carmel
At Mount Carmel Baseball Park

Tournament Results:

Opening Round:
Robinson Community 10, Mount Carmel 2

Winner's Bracket Semifinals:
Olney 18, Salem 1 (4 innings)
Robinsom Community 11, Lawrence County 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Salem 15, Mount Carmel 4 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Robinson Community 8, Olney 1 (5 innings, rain)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Salem 16, Lawrence County 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Olney 16, Salem 0 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Olney 8, Robinson Community 2
Robinson Community 11, Olney 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Paris
At Frost Field

Tournament Results:

Opening Round:
Champaign East d. Tuscom
Champaign West 8, Unity 5

Winner's Bracket Semifinals:
Champaign East d. Marshall
Paris 3, Champaign West 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Champaign West 14, Tuscom 1 (4 innings; elim.)
Marshall 10, Unity 0 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Paris 6, Champaign East 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Champaign West 16, Marshall 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Champaign East 2, Champaign West 0 (elim.)

Championship Series:
Champaign East 8, Paris 1
Paris 10, Champaign East 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 5 Tournament
Host - Milan
At Milan Little League Field

Tournament Results:

Opening Round:
Orion d. Silvis

Winner's Bracket Semifinals:
Moline 14, Twin Rivers 4 (5 innings)
Rock Island-Milan 15, Orion 10

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Silvis d. Twin Rivers (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moline 11, Rock Island-Milan 1 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Orion d. Silvis (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Orion 30, Rock Island-Milan 15 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Moline 16, Orion 4 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament

Tournament Results:

Bradley-Bourbonnais is the only entrant in the Illinois District 6 tournament, and advances directly to the Section 3 tournament.

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 7 Tournament
Host - East Side (Chicago)

Tournament Results:

Opening Round:
Kennedy Park 8, Hegewisch 3
East Side 8, Alsip 7

Winner's Bracket Final:
Kennedy Park 8, East Side 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Alsip 3, Hegewisch 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Alsip 5, East Side 4 (elim.)

Championship Game:
Kennedy Park 11, Alsip 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 9 Tournament
Hosts - Brookfield and LaGrange
At Overholt Field; Kiwanis Park (Brookfield) and Sedgwick Park (LaGrange)
Championship Game at Overholt Field; Kiwanis Park (Brookfield)

Tournament Results:

Opening Round:
Western Springs 8, LaGrange Park 4
Lyons Township 4, North Riverside 3
LaGrange 12, Riverside 2 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Western Springs 11, Brookfield 0 (5 innings)
LaGrange 12, Lyons Township 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
North Riverside 5, Riverside 4 (8 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lyons Township 5, LaGrange Park 3 (elim.)
Brookfield 13, North Riverside 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Western Springs 10, LaGrange 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lyons Township d. Brookfield (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lyons Township 4, LaGrange 3 (elim.)

Championship Series:
Western Springs 6, Lyons Township 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Championship Game Host - Elmhurst Youth Baseball
At Berens Park

Tournament Results:

Opening Round:
Elmhurst Youth Baseball 5, River Forest Youth 4

Winner's Bracket Final:
Elmhurst Youth Baseball 16, Melrose Park 1 (3 innings)

Elimination Bracket Final:
River Forest Youth 7, Melrose Park 4 (elim.)

Championship Series:
River Forest Youth 17, Elmhurst Youth Baseball 3 (6 innings)
Elmhurst Youth Baseball 4, River Forest 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 11 Tournament
Hosts - Hinsdale and Clarendon Hills
At Pierce Park (Hinsdale) and Prospect Park (Clarendon Hills)
Championship Game at Pierce Park (Hinsdale)

Tournament Results:

Opening Round:
Hinsdale 15, Belmont 0

Winner's Bracket Semifinals:
Westmont 11, Plainfield 10
Hinsdale 10, Clarendon Hills 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Plainfield 14, Belmont 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Hinsdale 16, Westmont 0 (3 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Clarendon Hills 5, Plainfield 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clarendon Hills 13, Westmont 2 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Hinsdale 9, Clarendon Hills 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Host - Jackie Robinson West (Chicago)
At Jackie Robinson Park

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Jackie Robinson West 12, Warren Park Youth Baseball 2 (5 innings)
Jackie Robinson West 9, Warren Park Youth Baseball 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament
Hosts - Crystal Lake and Elgin National

Tournament Results:

Format: Modified round robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Bartlett, Crystal Lake, Elgin Classic, Elgin National, Huntley, Streamwood, Tri-Cities #1, Tri-Cities #2, and Woodstock)

Elgin Classic 9, Elgin National 8
Crystal Lake 21, Tri-Cities #2 1
Streamwood 20, Woodstock 1
Tri-Cities #1 10, Huntley 0
Elgin Classic 13, Crystal Lake 10
Streamwood 9, Huntley 6
Tri-Cities #2 30, Elgin National 10
Bartlett 19, Woodstock 1
Tri-Cities #1 2, Streamwood 0
Elgin Classic 9, Tri-Cities #2 6
Crystal Lake 20, Elgin National 4
Bartlett 14, Huntley 7
Tri-Cities #1 24, Bartlett 16
Streamwood 22, Elgin National 12
Elgin Classic 14, Woodstock 4
Tri-Cities #2 10, Huntley 6
Bartlett 8, Crystal Lake 1
Tri-Cities 15, Woodstock 0


Round Robin Standings

W

L
Tri-Cities #1 4 0
Elgin Classic 4 0
Streamwood 3 1
Bartlett 3 1
Crystal Lake 2 2
Tri-Cities #2 2 2
Huntley 0 4
Woodstock 0 4
Elgin National 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals
Host - Elgin National

Semifinal Round (Monday, July 11):
Tri-Cities #1 10, Bartlett 0
Streamwood 16, Elgin Classic 2

Championship Game (Tuesday, July 12):
Tri-Cities #1 11, Streamwood 4 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 15 Tournament
Host - Burbank American
At Rice Park

Tournament Results:

Opening Round:
Canaryville d. Burbank American
Clear Ridge 12, Archer Manor 1 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Clear Ridge 4, Canaryville 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 4 - Burbank American versus Archer Manor (elim.) (7/7)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Game 5 - Canaryville d. Winner 4 (elim.) (7/8)

Championship Game:
Clear Ridge 7, Canaryville 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament
Host - Brown County (Mount Sterling)

Tournament Results:

Opening Round:
Rushville 6, Macomb 5

Winner's Bracket Semifinals:
Beardstown 5, Tri-County 3
Brown County 7, Rushville 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Macomb 5, Tri-County 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Brown County 7, Beardstown 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rushville 6, Macomb 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Beardstown 13, Rushville 7 (elim.)

Championship Series:
Beardstown 12, Brown County 5
Brown County 6, Beardstown 0 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 19 Tournament
Host - Rock Falls
At Arthur's Garden Deli Field; Wallingford Park

Tournament Results:

Opening Round:
Freeport 12, Sterling 2
Rochelle 4, Rock Falls 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rock Falls d. Sterling (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rochelle 8, Freeport 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Freeport 6, Rock Falls 3 (elim.)

Championship Game:
Rochelle 5, Freeport 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament
Hosts - Ottawa American and Ottawa National
Championship Game Host - Ottawa National
At Varland Park

Tournament Results:

Opening Round:
Bi-County 14, Streator 8

Winner's Bracket Quarterfinals:
Oglesby 14, LaSalle 5
Ottaewa American 9, Peru 2
Spring Valley 9, Mendota 2
Ottawa National 6, Bi-County 4

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
LaSalle 11, Streator 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Mendota 11, Bi-County 1 (elim.)
LaSalle 11, Peru 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Oglesby 2, Ottawa American 1
Spring Valley 4, Ottawa National 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ottawa American 13, Mendota 3 (elim.)
Ottawa National 14, LaSalle 13 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oglesby 4, Spring Valley 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ottawa American 5, Ottawa National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 8, Ottawa American 1 (elim.)

Championship Game:
Oglesby 11, Spring Valley 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.