2018 Georgia State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Georgia Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Georgia State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Georgia State Tournament
Host - Smyrna (District 2)

Participating Teams
District 1 Champions Cartersville
District 2 Champions Smyrna
District 3 Champions Belvedere (Decatur)
District 4 Champions Peachtree City American
District 5 Champions Warner Robins American
District 6 Champions Elbert County (Elberton)
District 7 Champions Hart County (Hartwell)
District 8 Champions Columbus Northern
District 9 Champions Chatham County (Savannah)
District 10 Champions Athens

Tournament Results:

Opening Round:
Warner Robins American 14, Chatham County 0 (4 innings)
Athens 14, Hart County 2 (5 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Columbus Northern 10, Elbert County 0 (4 innings)
Peachtree City American 11, Cartersville 3
Smyrna 9, Warner Robins American 3
Athens 19, Belvedere 0 (3 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Elbert County 9, Hart County 6 (elim.)
Cartersville 19, Chatham County 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Warner Robins American 13, Elbert County 3 (5 innings; elim.)
Cartersville 18, Belvedere 8 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Columbus Northern 1, Smyrna 0
Peachtree City American 18, Athens 2 (3 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Smyrna 5, Cartersville 2 (elim.)
Warner Robins American 26, Athens 5 (3 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Peachtree City American 3, Columbus Northern 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Smyrna 11, Warner Robins American 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Columbus Northern 2, Smyrna 1 (elim.)

Championship Game:
Peachtree City American 8, Columbus Northern 0 (TITLE)

Follow Peachtree City American at the Southeastern Region Tournament -- Click here to view results.


2018 Georgia District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10


Georgia District 1 Tournament
Host - Cartersville
At Hamilton Crossing Park

Tournament Results:

Opening Round:
Cartersville 7, Bartow County 2

Winner's Bracket Final:
Cartersville 2, Rockmart 0

Elimination Bracket Final:
Rockmart 5, Bartow County 4 (elim.)

Championship Game:
Cartersville 16, Rockmart 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 2 Tournament
Host - East Marietta National
At Sewell Park

Tournament Results:

Opening Round:
East Marietta National 9, Milford 4

Winner's Bracket Final:
Smyrna 17, East Marietta National 1 (4 innings)

Elimination Bracket Final:
East Marietta National 15, Milford 3 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Smyrna 26, East Marietta National 0 (3 innings; TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 4 Tournament

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Peachtree City American 21, West Point 0
Peachtree City American 19, West Point 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 5 Tournament
Host - Warner Robins American

Tournament Results:

Opening Round:
Warner Robins American 7, Vine Ingle 5

Winner's Bracket Semifinals:
Western 14, Warner Robins National 5
Warner Robins American 8, Dudley 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Vine Ingle 11, Warner Robins National 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Warner Robins American 8, Western 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vine Ingle 8, Dudley 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vine Ingle 8, Western 6 (elim.)

Championship Game:
Warner Robins American 12, Vine Ingle 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 7 Tournament
Host - Franklin (Royston)
At Whitworth Park (Lavonia)

Tournament Results:

Opening Round:
Hart County 14, Habersham 1

Winner's Bracket Semifinals:
Madison County 3, Toccoa 2
Hart County 13, Franklin 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Toccoa 10, Habersham 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Madison County 3, Hart County 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Toccoa 12, Franklin 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hart County 10, Toccoa 4 (elim.)

Championship Series:
Hart County 5, Madison County 4
Hart County 6, Madison County 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Georgia District 10 Tournament
Host - Oconee County (Watkinsville)
At Bogart Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Oconee County 6, Gainesville 1

Winner's Bracket Final:
Athens 4, Oconee County 0 (7 innings)

Elimination Bracket Final:
Oconee County 5, Gainesville 1 (elim.)

Championship Game:
Athens 9, Oconee County 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/21/2018