2022 Delaware State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Delaware Main Page

2022 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | New York | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Washington | Wisconsin | Wyoming

Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Metro Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | Mountain Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Delaware State Tournament
Little League Baseball Division (Ages 10-12)



Toward the past
2022


Click or scroll to the bottom of this page to view 2022 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Delaware State Tournament
Host - Newark National (District 2)
At Clark Field

Clark Field is located at 2 Possum Park Road in Newark.

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Naamans (Wilmington)
District 3 Champions Milton

Tournament Results:

Opening Round (Wednesday, July 27):
M-O-T 5, Milton 4

Winner's Bracket Final (Thursday, July 28):
Naamans 12, M-O-T 0 (6 innings)

Elimination Bracket Final (Friday, July 29):
Milton 9, M.O.T. 7 (elim.)

Championship Game (Saturday, July 30):
Naamans 4, Milton 1 (TITLE)

Follow Naamans at the Mid-Atlantic Region tournament -- Click here to view results.


2022 Delaware District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3


Delaware District 1 Tournament
Host - Dover
At Schutte Park

Tournament Results:

Opening Round:
M-O-T 7, Camden-Wyoming 2
Milford 10, Dover 0

Winner's Bracket Semifinals:
M-O-T 10, Felton-Harrington 0
Milford 12, Smyrna-Clayton 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Felton-Harrington 6, Dover 5 (elim.)
Smyrna-Clayton 9, Camden-Wyoming 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
M-O-T 3, Milford 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Smyrna-Clayton 13, Felton-Harrington 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Milford 12, Smyrna-Clayton 2 (elim.)

Championship Game:
M-O-T 3, Milford 2 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 2 Tournament
Championship Game Host - Newark National
At Clark Field

Tournament Results:

Opening Round:
Brandywine 9, New Castle 1
Naamans 2, Midway/Capitol 1
Newark American 5, Newark National 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Midway/Capitol 18, New Castle 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Newark American 7, Canal 6
Naamans 5, Brandywine 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Newark National d. Brandywine (elim.)
Midway/Capitol d. Canal (elim.)

Winner's Bracket Final:
Naamans d. Newark American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Midway/Capitol 4, Newark National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Midway/Capitol 2, Newark American 1 (elim.)

Championship Game:
Naamans 2, Midway-Capitol 1 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 3 Tournament
Championship Game Host - Milton

Tournament Results:

Opening Round:
Lewes 11, Georgetown 5
Milton 10, Millsboro 0 (5 innings)
Laurel 14, Nanticoke 0 (4 innings)
Lower Sussex 10, Woodbridge 0 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Georgetown 6, Millsboro 4 (elim.)
Woodbridge 6, Nanticoke 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Milton 1, Lewes 0
Laurel 10, Lower Sussex 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Georgetown 13, Lower Sussex 3 (elim.)
Lewes 11, Woodbridge 1 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Milton 2, Laurel 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lewes 10, Georgetown 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Laurel 4, Lewes 2 (elim.)

Championship Game:
Milton 6, Laurel 3 (TITLE)

Click here to return to the district tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2022, Four Six Three LLC. All rights reserved.