2017 Delaware State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Delaware Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Delaware State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Delaware State Tournament
Host - Millsboro (District 3)
At W.B. Atkins Memorial Park

Millsboro Little League is located at 262 West State Street in Millsboro.

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Brandywine (Wilmington)
District 3 Champions Milton

Tournament Results:

Opening Round:
M-O-T 11, Brandywine 7

Winner's Bracket Final:
Milton 4, M-O-T 0

Elimination Bracket Final:
Brandywine 9, M-O-T 1 (elim.)

Championship Game:
Milton 10, Brandywine 0 (6 innings; TITLE)

Follow Milton at the Mid-Atlantic Region Tournament -- Click here to view results.


2017 Delaware District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3


Delaware District 1 Tournament
Host - Dover

Tournament Results:

Opening Round:
M-O-T 13, Smyrna-Clayton 2
Felton-Harrington 13, Milford 5

Winner's Bracket Semifinals:
M-O-T 20, Dover 3
Camden-Wyoming 11, Felton-Harrington 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Dover 17, Milford 10 (elim.)
Felton-Harrington 5, Smyrna-Clayton 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
M-O-T 10, Camden-Wyoming 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Dover 13, Felton-Harrington 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Camden-Wyoming d. Dover (elim.)

Championship Game:
M-O-T 11, Camden-Wyoming 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 2 Tournament
Championship Game Host - New Castle

Tournament Results:

Opening Round:
Brandywine 11, Midway 1
Canal 8, Newark American 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Naamans 6, New Castle 4
Stanton-Newport 8, Canal 0
Brandywine 22, Wilmington 0
Newark National 18, Capitol 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Capitol 9, Newark American 8 (elim.)
New CAstle 10, Midway 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Newark National 12, Brandywine 2
Naamans 9, Stanton-Newport 5

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
New Castle 3, Canal 2 (elim.)
Capitol 12, Wilmington 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Capitol 9, Stanton-Newport 7 (elim.)
Brandywine 5, New Castle 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brandywine 13, Capitol 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Naamans 13, Newark National 10

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brandywine 8, Newark National 7 (elim.)

Championship Series:
Brandywine 10, Naamans 0
Brandywine 8, Naamans 6 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Delaware District 3 Tournament
Championship Game Host - Millsboro

Tournament Results:

Opening Round:
Millsboro 6, Laurel 5
Lewes/Rehoboth Beach 6, Georgetown 5
Lower Sussex 20, Woodbridge 0 (4 innings)
Milton 7, Nanticoke 6 (7 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Laurel 7, Georgetown 0 (elim.)
Nanticoke 12, Woodbridge 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Lewes/Rehoboth Beach 13, Millsboro 5
Milton 17, Lower Sussex 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laurel 12, Lower Sussex 2 (elim.)
Nanticoke 13, Millsboro 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Milton 17, Lewes/Rehoboth Beach 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nanticoke 3, Laurel 2 (8 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Nanticoke 8, Lewes/Rehoboth Beach 4 (elim.)

Championship Game:
Milton 18, Nanticoke 8 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/26/2017