2017 Little League® Baseball Canadian Region Tournament Historical Results
Unpage Home | Canadian Region Main Page

2017 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Canadian Region Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2017


Canadian Region Tournament
Host - Medicine Hat Little League (Medicine Hat, Alberta)
At Lovell McDonnell Field

Lovell McDonnell Field is located in Strathcona Island Park on Fifth Street Southeast in Medicine Hat.

Participating Teams City League
Alberta Champions Lethbridge Lethbridge Southwest LL
Atlantic Provinces Champions Glace Bay (Nova Scotia) Glace Bay LL
British Columbia Champions White Rock White Rock South Surrey LL
Ontario Champions Thunder Bay Port Arthur National LL
Prairie Provinces Champions Regina (Saskatchewan) Regina Kiwanis National LL
Quebec Champions Mirabel Diamond Baseball Academy LL
Host League Medicine Hat (Alberta) Medicine Hat LL

Click or scroll to the bottom of this page to view 2017 provincial tournament results for Canadian Region tournament participants.

If you can provide provincial or divisional tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Tournament Schedule/Results:

Day 1 (Thursday, August 3):
Diamond Baseball Academy (Quebec) 4, Lethbridge Southwest (Alberta) 2
Port Arthur National (Ontario) 13, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 1 (5 innings)
White Rock South Surrey (British Columbia) 13, Medicine Hat (Alberta) 2 (6 innings)

Day 2 (Friday, August 4):
Port Arthur National (Ontario) 9, Diamond Baseball Academy (Quebec) 4
Lethbridge Southwest (Alberta) 7, Glace Bay (Nova Scotia) 1
Medicine Hat (Alberta) 14, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 5

Day 3 (Saturday, August 5):
White Rock South Surrey (British Columbia) 15, Glace Bay (Nova Scotia) 6
Port Arthur National (Ontario) 12, Lethbridge Southwest (Alberta) 1 (5 innings)
Diamond Baseball Academy (Quebec) 18, Medicine Hat (Alberta) 3 (4 innings)

Day 4 (Sunday, August 6):
Glace Bay (Nova Scotia) 10, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 0 (4 innings)
White Rock South Surrey (British Columbia) 23, Port Arthur National (Ontario) 4 (4 innings)
Lethbridge Southwest (Alberta) 11, Medicine Hat (Alberta) 10

Day 5 (Monday, August 7):
White Rock South Surrey (British Columbia) 27, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 4 (4 innings)
Port Arthur National (Ontario) 14, Medicine Hat (Alberta) 4 (4 innings)
Diamond Baseball Academy (Quebec) 14, Glace Bay (Nova Scotia) 7

Day 6 (Tuesday, August 8):
Port Arthur National (Ontario) 11, Glace Bay (Nova Scotia) 0 (4 innings)
White Rock South Surrey (British Columbia) 12, Lethbridge Southwest (Alberta) 2 (4 innings)
Diamond Baseball Academy (Quebec) 22, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 0 (4 innings)

Day 7 (Wednesday, August 9):
Lethbridge Southwest (Alberta) 10, Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 0 (4 innings)
White Rock South Surrey (British Columbia) 6, Diamond Baseball Academy (Quebec) 5
Medicine Hat (Alberta) 12, Glace Bay (Nova Scotia) 2 (5 innings)


Standings

W

L
Runs
Allowed
White Rock South Surrey (British Columbia) 6 0 23
Port Arthur National (Ontario) 5 1 33
Diamond Baseball Academy (Quebec) 4 2 27
Lethbridge Southwest (Alberta) 3 3 39
Medicine Hat (Alberta) 2 4 63
Glace Bay (Nova Scotia) 1 5 59
Regina Kiwanis National (Saskatchewan) 0 6 96

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.)

The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Friday, August 11)

White Rock South Surrey (British Columbia) 6, Lethbridge Southwest (Alberta) 0
Diamond Baseball Academy (Quebec) 8, Port Arthur National (Ontario) 5

Canadian Region Tournament Championship Game (Saturday, August 12)

White Rock South Surrey (British Columbia) 12, Diamond Baseball Academy (Quebec) 5 (TITLE)

British Columbia's White Rock South Surrey Little League wins the 2017 Canadian Region tournament and advances to the Little League World Series.


Provincial Tournament Results:

Scroll down to see 2017 provincial tournament results. If you can identify district champions or provide provincial tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Alberta | Atlantic Provinces | British Columbia | Ontario | Prairie Provinces | Quebec


Alberta Provincial Tournament
Host - Rocky Mountain (Calgary) (District 8)

Pool 'A' Participants
District 1 Qualifier Lethbridge Southwest
District 2 Qualifier Community Park (Edmonton)
District 3 Qualifier Foothills (Calgary)
District 8 Qualifier Calgary South
District 8 Qualifier Calgary West

Pool 'B' Participants
District 2 Qualifier Confederation Park (Edmonton)
District 3 Qualifier Fish Creek (Calgary)
District 3 Qualifier Bow Ridge (Calgary)
District 3 Qualifier Calgary Centennial
Host League Rocky Mountain (Calgary)

Tournament Results:

Pool 'A' Bracket

Round 1 (Friday, July 21):
Foothills 7, Calgary West 4
Lethbridge Southwest 15, Calgary South 2
Foothills 10, Community Park 0

Round 2 (Saturday, July 22):
Calgary West 14, Community Park 2
Foothills 14, Calgary South 4
Lethbridge Southwest 14, Calgary West 1
Calgary South 14, Community Park 0
Lethbridge Southwest 20, Foothills 2

Round 3 (Sunday, July 23):
Calgary West 6, Calgary South 0
Lethbridge Southwest 25, Community Park 2

Pool 'B' Bracket

Round 1 (Friday, July 21):
Fish Creek 10, Calgary Centennial 2
Bow Ridge 29, Confederation Park 4
Fish Creek 21, Rocky Mountain 3

Round 2 (Saturday, July 22):
Calgary Centennial 7, Rocky Mountain 4
Fish Creek 12, Confederation Park 1
Bow Ridge 21, Calgary Centennial 3
Rocky Mountain 11, Confederation Park 1
Fish Creek 6, Bow Ridge 2

Round 3 (Sunday, July 23):
Calgary Centennial 15, Confederation Park 5
Bow Ridge 11, Rocky Mountain 8


Pool 'A' Standings

W

L

Runs
Allowed
Lethbridge Southwest 4 0 7
Foothills 3 1 28
Calgary West 2 2 23
Calgary South 1 3 35
Community Park 0 4 63


Pool 'B' Standings

W

L

Runs
Allowed
Fish Creek 4 0 8
Bow Ridge 3 1 21
Calgary Centennial 2 2 40
Rocky Mountain 1 3 40
Confederation Park 0 4 67

The top two teams in each pool advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Consolation Games (Monday, July 24)

Community Park 17, Confederation Park 7
Calgary South 7, Rocky Mountain 2
Calgary West 12, Calgary Centennial 0

Provincial Finals

Opening Round:
Lethbridge Southwest 13, Bow Ridge 0
Fish Creek 11, Foothills 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bow Ridge 17, Foothills 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lethbridge Southwest 9, Fish Creek 4

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fish Creek 12, Bow Ridge 7 (elim.)

Championship Game:
Lethbridge Southwest 10, Fish Creek 7 (TITLE)

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Atlantic Provinces Divisional Tournament

Nova Scotia District 1 Tournament

Results for Glace Bay:
Glace Bay 15, Sydney Mines 0 (4 innings)
Glace Bay 11, Sydney and District #1 0 (4 innings)
Glace Bay 17, Sydney Mines 5 (4 innings)
Glace Bay 13, Sydney and District #1 1 (4 innings)

Glace Bay wins the double-round robin tournament with a 4-0 record.

No leagues from New Brunswick entered the 2017 international tournament, so no divisional tournament is played. As the Nova Scotia District 1 champions, Glace Bay is named the Atlantic Provinces champion.

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


British Columbia Provincial Tournament
Host - Beacon Hill (Victoria) (District 7)
At Hollywood Park

Hollywood Park is located at 1700 Fairfield Road in Victoria.

Participating Teams
District 1 Champions Little Mountain (Vancouver)
District 3 Champions White Rock South Surrey
District 5 Champions Highlands (North Vancouver)
District 6 Champions New Westminster
District 7 Champions Layritz (Victoria)
District 8 Champions Trail
Host League Beacon Hill (Victoria)

Tournament Schedule/Results:

Day 1 (Saturday, July 22):
Little Mountain 17, Layritz 1 (4 innings)
New Westminster 7, Beacon Hill 3
White Rock South Surrey 9, Trail 2

Day 2 (Sunday, July 23):
Beacon Hill 11, Layritz 0 (4 innings)
White Rock South Surrey 14, New Westminster 4 (4 innings)
Highlands 2, Little Mountain 1

Day 3 (Monday, July 24):
Little Mountain 6, Trail 2
Highlands 11, Layritz 1 (4 innings)
White Rock South Surrey 18, Beacon Hill 3 (4 innings)

Day 4 (Tuesday, July 25):
Highlands 9, Trail 8
White Rock South Surrey 10, Little Mountain 0 (4 innings)
New Westminster 14, Layritz 0 (5 innings)

Day 5 (Wednesday, July 26):
White Rock South Surrey 13, Highlands 2 (6 innings)
New Westminster 2, Trail 1
Beacon Hill 9, Little Mountain 6

Day 6 (Thursday, July 27):
White Rock South Surrey 11, Layritz 1 (5 innings)
Highlands 13, New Westminster 7
Beacon Hill 7, Trail 4

Day 7 (Friday, July 28):
New Westminster 7, Little Mountain 4
Trail 11, Layritz 0 (5 innings)
Highlands 17, Beacon Hill 3 (6 innings)


Standings

W

L

Runs
Allowed
White Rock South Surrey 6 0 12
Highlands 5 1 33
New Westminster 4 2 35
Beacon Hill 3 3 52
Little Mountain 2 4 31
Trail 1 5 33
Layritz 0 6 75

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Semifinal Round (Saturday, July 29)

New Westminster 9, Highlands 7
White Rock South Surrey 6, Beacon Hill 1

British Columbia Championship Game (Sunday, July 30)

White Rock South Surrey 11, New Westminster 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Ontario Provincial Tournament
Host - Perth and District (District 8)

Pool 'A' Participants
District 1 Champions High Park (Toronto)
District 2 Champions East Nepean
District 3 Champions Port Arthur National
District 4 Champions Timmins LaRonde
District 5 Champions Windsor South
District 6 Champions South Ottawa
District 7 Champions Brockville
District 8 Champions Pembroke/Petawawa
Host League Perth and District

Tournament Results:

Opening Round:
Timmins LaRonde 10, Perth and District 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Brockville 13, Windsor South 3
South Ottawa 10, Pembroke/Petawawa 0
East Nepean 13, High Park 4
Port Arthur National 14, Timmins LaRonde 4

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Pembroke/Petawawa 15, Windsor South 3 (elim.)
High Park 10, Perth and District 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
South Ottawa 15, Brockville 2
Port Arthur National 14, East Nepean 0

Elimination Bracket - Round 2 (seven teams remain):
Pembroke/Petawawa 10, Timmins LaRonde 7 (elim.)
High Park 18, Brockville 2 (elim.)

Consolation Game - Round 1:
Windsor South versus Perth and District (cancelled due to rainouts)

Winner's Bracket Final:
Port Arthur National 8, South Ottawa 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
East Nepean 7, Pembroke/Petawawa 3 (elim.)
High Park 9, East Nepean 6 (7 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Ottawa 12, High Park 10 (elim.)

Championship Game:
Port Arthur National 10, South Ottawa 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Prairie Provinces Divisional Tournament
Host - Regina Kiwanis National (District 1)

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the championship game.

Round Robin Results:

(Tournament Participants: Moose Jaw, North Regina, and Regina Kiwanis National)

Day 1 (Tuesday, July 4):
Regina Kiwanis National d. North Regina

Day 2 (Wednesday, July 5):
Moose Jaw 4, North Regina 3

Day 3 (Thursday, July 6):
Regina Kiwanis National 7, Moose Jaw 5


Standings

W

L

Runs
Allowed
Regina Kiwanis National 2 0
Moose Jaw 1 1
North Regina 0 2

The top two teams advance to the championship game.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Championship Game (Friday, July 7)

Regina Kiwanis National d. Moose Jaw (TITLE)

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Quebec Provincial Tournament
Host - Diamond Baseball Academy (Mirabel) (District 3)
At Parc Lacombe

Participating Teams
District 3 Qualifier Diamond Baseball Academy (Mirabel)
District 3 Qualifier Notre-Dame-de-Grace (Montreal)

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series (Saturday, July 15 and Sunday, July 16):
Diamond Baseball Academy 9, Notre-Dame-de-Grace 0
Diamond Baseball Academy 19, Notre-Dame-de-Grace 2 (TITLE)

Click here to return to the Provincial Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/12/2017