2018 Arizona State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Arizona Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Arizona State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Arizona State Tournament
Host - Arizona District 6 (District 6)
Pool Games at Chaparral Park; McCormick Ranch Little League (Scottsdale)
State Finals Games at Scottsdale Ranch Park; Mountain View Little League (Scottsdale)

Chaparral Park is located at 5401 North Hayden Road in Scottsdale. Scottsdale Ranch Park is located at 10400 East Via Linda in Scottsdale.

Pool 'A' Participants
District 3 Champions Cactus Foothills South (Cave Creek)
District 5 Champions Tucson Western
District 6 Champions Arcadia (Scottsdale)
District 7 Champions Red Mountain (Mesa)
District 10 Champions Verde Valley (Cottonwood)
District 11 Champions Hayden-Winkelman
District 14 Champions Queen Creek

Pool 'B' Participants
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Sidewinder (Peoria)
District 4 Champions Casa Grande
District 8 Champions Nogales National
District 9 Champions Kingman North
District 12 Champions Sunnyside (Tucson)
District 13 Champions Chandler National South

Tournament Schedule/Results:

Pool 'A' Bracket

Day 1 (Tuesday, July 17):
Queen Creek 8, Hayden-Winkelman 0
Cactus Foothills South 19, Verde Valley 1 (3 innings)

Day 2 (Wednesday, July 18):
Red Mountain 6, Tucson Western 5
Queen Creek 7, Arcadia 0

Day 3 (Thursday, July 19):
Game 9 - Hayden-Winkelman versus Cactus Foothills South (5:30 p.m.)
Game 11 - Verde Valley versus Red Mountain (8:00 p.m.)

Day 4 (Friday, July 20):
Game 13 - Tucson Western versus Arcadia (5:30 p.m.)
Game 15 - Queen Creek versus Cactus Foothills South (8:00 p.m.)

Day 5 (Saturday, July 21):
Game 17 - Hayden-Winkelman versus Verde Valley (5:30 p.m.)
Game 19 - Red Mountain versus Arcadia (8:00 p.m.)

Day 6 (Sunday, July 22):
Game 21 - Queen Creek versus Red Mountain (5:30 p.m.)
Game 23 - Verde Valley versus Tucson Western (8:00 p.m.)

Day 7 (Monday, July 23):
Game 25 - Cactus Foothills South versus Arcadia (5:30 p.m.)
Game 27 - Tucson Western versus Hayden-Winkelman (8:00 p.m.)

Pool 'B' Bracket

Day 1 (Tuesday, July 17):
Chandler National South 4, Kingman North 1
Sidewinder 5, Casa Grande 4

Day 2 (Wednesday, July 18):
Nogales National 6, West Flagstaff 4
Sunnyside 15, Kingman North 0

Day 3 (Thursday, July 19):
Game 10 - Chandler National South versus Sidewinder (5:30 p.m.)
Game 12 - Casa Grande versus West Flagstaff (8:00 p.m.)

Day 4 (Friday, July 20):
Game 14 - Nogales National versus Sunnyside (5:30 p.m.)
Game 16 - Sidewinder versus Kingman North (8:00 p.m.)

Day 5 (Saturday, July 21):
Game 18 - Chandler National South versus Casa Grande (5:30 p.m.)
Game 20 - West Flagstaff versus Sunnyside (8:00 p.m.)

Day 6 (Sunday, July 22):
Game 22 - Kingman North versus West Flagstaff (5:30 p.m.)
Game 24 - Casa Grande versus Nogales National (8:00 p.m.)

Day 7 (Monday, July 23):
Game 26 - Sidewinder versus Sunnyside (5:30 p.m.)
Game 28 - Chandler National South versus Nogales National (8:00 p.m.)


Standings

W

L

Runs
Allowed
Queen Creek 2 0 0
Cactus Foothills South 1 0 3
Red Mountain 1 0 5
Tucson Western 0 1 6
Arcadia 0 1 7
Hayden-Winkelman 0 1 8
Verde Valley 0 1 19


Standings

W

L

Runs
Allowed
Sunnyside 1 0 0
Chandler National South 1 0 1
Sidewinder 1 0 4
Nogales National 1 0 4
Casa Grande 0 1 5
West Flagstaff 0 1 6
Kingman North 0 2 19

The top four teams in each pool advance to the quarterfinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

Arizona State Finals
Host - Arizona District 6 Little League (District 6)
At Scottsdale Ranch Park; Mountain View Little League (Scottsdale)

Semifinal Round Series (Best 2-of-3 Series)

29 - Pool 'A' First Place versus Pool 'B' Second Place (Tuesday, July 24 - 5:30 p.m.)
30 - Pool 'A' First Place versus Pool 'B' Second Place (Wednesday, July 25 - 8:00 p.m.)
31 - If necessary (Thursday, July 26 - 5:30 p.m.)

Semifinal Round Series (Best 2-of-3 Series)

32 - Pool 'B' First Place versus Pool 'A' Second Place (Tuesday, July 24 - 8:00 p.m.)
33 - Pool 'B' First Place versus Pool 'A' Second Place (Wednesday, July 25 - 5:30 p.m.)
34 - If necessary (Thursday, July 26 - 8:00 p.m.)

Arizona State Championship Series (Best 2-of-3 Series)

35 - Semifinal Winner versus Semifinal Winner (Friday, July 27 - 7:00 p.m.)
36 - Semifinal Winner versus Semifinal Winner (TITLE) (Saturday, July 28 - 7:00 p.m.)
37 - Semifinal Winner versus Semifinal Winner (Sunday, July 29 - 7:00 p.m.)

Follow the Arizona state champion at the West Region Tournament -- Click here to view results.


2018 Arizona District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14


Arizona District 1 Tournament

Tournament Results:

Area 1 Tournament
Host - Winslow

Opening Round:
Payson 7, Page 0
Winslow d. Unknown Team

Winner's Bracket Semifinals:
West Flagstaff 15, Page 0
Winslow 5, Continental 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Continental 11, Payson 1 (5 innings; elim.)
Page d. Unknown Team (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental 12, Page 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Flagstaff 8, Winslow 4 (West Flagstaff advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental 6, Winslow 4 (elim.) (Continental advances to district finals)

Area 2 Tournament
Host - Show Low

Opening Round:
Round Valley 11, Blue Ridge 0
Silver Creek 11, White Mountain 3

Winner's Bracket Semifinals:
Show Low 10, Round Valley 0
Silver Creek 21, Ponderosa 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ponderosa 11, Blue Ridge 8 (elim.)
Round Valley 9, White Mountain 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Round Valley 13, Ponderosa 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Show Low d. Silver Creek (Show Low advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Round Valley 3, Silver Creek 2 (elim.) (Round Valley advances to district finals)

District 1 Finals
Host - Winslow

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
West Flagstaff 12, Show Low 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental 17, Round Valley 7 (6 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental 10, Show Low 7 (elim.)

Championship Game:
West Flagstaff 6, Continental 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 2 Tournament
At Rio Vista Park (Peoria)

Tournament Results:

Opening Round:
Deer Valley 9, Cactus Wren 2
Buckeye 6, Goodyear 0
Sidewinder 14, Arrowhead 0
Shaw Butte 28, Avondale 1
Litchfield Park 4, Horizon Park 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rio Vista 12, Deer Valley 7
White Tanks 4, Buckeye 0
Shaw Butte 6, Sidewinder 0
Litchfield Park 10, West End 4

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Arrowhead 13, Avondale 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Buckeye 3, Holiday Park 2 (elim.)
Sidewinder 17, Cactus Wren 0 (elim.)
Goodyear 9, West End 0 (elim.)
Arrowhead 15, Deer Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
White Tanks 9, Rio Vista 8
Shaw Butte 8, Litchfield Park 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Arrowhead 14, Buckeye 6 (elim.)
Sidewinder 12, Goodyear 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Arrowhead 15, Litchfield Park 0 (elim.)
Sidewinder 11, Rio Vista 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
White Tanks 17, Shaw Butte 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sidewinder 6, Arrowhead 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sidewinder 11, Shaw Butte 1 (elim.)

Championship Series:
Sidewinder 13, White Tanks 0
Sidewinder d. White Tanks (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 3 Tournament
Hosts - Cactus Foothills South (Phoenix) and Cactus Horizon (Scottsdale)
At Horseshoe Trails Field (Cactus Foothills South) and Desert Shadows Field (Cactus Horizon)

Tournament Results:

Format: Modified round-robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

(Participating Teams: Cactus Foothills South, Cactus Horizon, Diamondback, High Desert, Paradise Valley North, Shadow Mountain, and South Mountain)

Tournament Results

Cactus Foothills South 1, High Desert 0
Cactus Horizon 21, Diamondback 3
Paradise Valley North 5, Shadow Mountain 0
High Desert 16, Diamondback 2
Cactus Foothills South 9, South Mountain 3
Cactus Horizon 12, Paradise Valley North 0
Shadow Mountain 14, South Mountain 9
Cactus Horizon 10, High Desert 0
Cactus Foothills South 19, Diamondback 0
Diamondback 13, South Mountain 1
Cactus Foothills South 9, Paradise Valley North 0
High Desert 26, Shadow Mountain 5
Paradise Valley North 13, South Mountain 2
Cactus Horizon 10, Shadow Mountain 0


Tournament Standings

W

L
Cactus Foothills South 4 0
Cactus Horizon 3 1
High Desert 2 2
Paradise Valley North 2 2
Diamondback 1 3
Shadow Mountain 1 3
South Mountain 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 3 Finals
Host - Cactus Horizom (Scottsdale)
At Desert Shadows Field

Semifinal Round (Sunday, July 8):
Cactus Foothills South 16, Paradise Valley North 0
Cactus Horizon 12, High Desert 1

Championship Game (Monday, July 9):
Cactus Foothills South 8, Cactus Horizon 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 4 Tournament
Host - Eloy

Tournament Results:

Opening Round:
Tri-Cities 17, Superior 5
Casa Grande 15, Coolidge 0
Maricopa 16, Santa Cruz 2

Winner's Bracket Semifinals:
Florence 5, Tri-Cities 4
Casa Grande 4, Maricopa 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Santa Cruz 5, Coolidge 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Maricopa 10, Superior 5 (elim.)
Santa Cruz 10, Tri-Cities 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Casa Grande 12, Florence 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Maricopa 12, Santa Cruz 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Maricopa 8, Florence 1 (elim.)

Championship Game:
Casa Grande 14, Maricopa 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 5 Tournament

Tournament Results:

Bracket 'A' Tournament

Opening Round:
Tucson Western 10, Continental Ranch 0

Winner's Bracket Semifinals:
Canyon del Oro 10, Sabino Canyon 0
Tucson Western 10, Thornydale 0

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain):
Continental Ranch 9, Sabino Canyon 8 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Thornydale 18, Continental Ranch 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 14, Tucson Western 2 (Canyon del Oro advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tucson Western 6, Thornydale 0 (elim.) (Tucson Western advances to district finals)

Bracket 'B' Tournament

Opening Round:
Marana 6, Tucson Mountain 5
Oro Valley 18, Canyon View 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Mountain 9, Canyon View 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oro Valley 3, Marana 2 (Oro Valley advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tucson Mountain 12, Marana 11 (elim.) (Tucson Mountain advances to district finals)

Consolation Bracket Tournament

Opening Round:
Canyon View 10, Sabino Canyon 9

Consolation Finals:
Canyon View 15, Continental Ranch 3

District 5 Finals

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 14, Oro Valley 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Western 15, Tucson Mountain 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tucson Western 19, Oro Valley 3 (elim.)

Championship Series:
Tucson Western 10, Canyon del Oro 6
Tucson Western 10, Canyon del Oro 8 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 6 Tournament
Host - Mountain View (Scottsdale)
At Scottsdale Ranch Park

Tournament Results:

Format: two-phase tournament, with the top four teams at the conclusion of the tournament's first phase advancing to the district finals.

(Participating Teams: Arcadia, East Scottsdale, Fountain Hills, McCormick Ranch, McDowell Mountain, Mountain View, and North Scottsdale)

Pool Competition Results

Arcadia 6, Mountain View 1
East Scottsdale 5, Fountain Hills 4
North Scottsdale 7, McDowell Mountain 5
McCormick Ranch 18, East Scottsdale 1
Arcadia 13, Fountain Hills 3
Mountain View 7, North Scottsdale 2
McDowell Mountain 7, McCormick Ranch 4
Arcadia 12, North Scottsdale 0
McDowell Mountain 23, East Scottsdale 8
Mountain View 8, Fountain Hills 3
Arcadia 11, McCormick Ranch 1
Mountain View 11, East Scottsdale 9
North Scottsdale 15, McCormick Ranch 0
McDowell Mountain 10, Fountain Hills 1


Tournament Standings

W

L
Arcadia 4 0
McDowell Mountain 3 1
Mountain View 3 1
North Scottsdale 2 2
McCormick Ranch 1 3
East Scottsdale 1 3
Fountain Hills 0 4

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 6 Finals

Semifinal Round (Best 2-of-3) (Thursday, June 28 and Friday, June 29):
Arcadia 11, North Scottsdale 0
Arcadia 10, North Scottsdale 4

Semifinal Round (Best 2-of-3) (Thursday, June 28 and Friday, June 29):
Mountain View 8, McDowell Mountain 7 (8 innings)
Mountain View 12, McDowell Mountain 10 (7 innings)

Championship Series (Best 2-of-3):
Arcadia 6, Mountain View 1
Arcadia 11, Mountain View 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 7 Tournament
At Quail Run Park (Mesa)

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top two teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Apache Junction, Four Peaks, Mesa American, and Westwood)

(Pool 'B' Participants: Mesa North Central, Mesa Southern, and Red Mountain)

Pool 'A' Tournament

Four Peaks d. Westwood
Apache Junction d. Mesa American
Four Peaks d. Mesa American
Westwood d. Apache Junction
Westwood d. Mesa American
Four Peaks d. Apache Junction

Pool 'B' Tournament

Red Mountain d. Mesa Southern
Mesa Southern d. Mesa North Central
Red Mountain d. Mesa North Central


Pool 'A' Standings

W

L
Four Peaks 3 0
Westwood 2 1
Apache Junction 1 2
Mesa American 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Red Mountain 2 0
Mesa Southern 1 1
Mesa North Central 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 7 Finals

Semifinal Round (Thursday, June 28):
Four Peaks d. Mesa Southern
Red Mountain d. Westwood

Championship Game (Friday, June 29):
Red Mountain 6, Four Peaks 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 8 Tournament
Host - Nogales National

Tournament Results:

Opening Round:
Nogales National 10, Sierra Vista 0
Douglas 10, San Pedro Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Nogales National 9, Bisbee 0
Douglas 4, Willcox 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sierra Vista 18, Willcox 3 (elim.)
San Pedro Valley 21, Bisbee 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Nogales National 2, Douglas 1 (7 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Pedro Valley 7, Sierra Vista 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Douglas d. San Pedro Valley (elim.)

Championship Game:
Nogales National 7, Douglas 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 9 Tournament
Host - Kingman North
At Southside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Havasu 18, Bullhead City 12
Kingman North 1, Blythe 0
Needles 11, Mohave Valley 3
Kingman South 11, Parker 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Blythe 23, Bullhead City 2 (elim.)
Mohave Valley 17, Parker 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Kingman North 11, Lake Havasu 6
Needles 12, Kingman South 11

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Blythe 16, Kingman South 8 (elim.)
Mohave Valley 10, Lake Havasu 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Kingman North 12, Needles 2 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Blythe 3, Mohave Valley 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Needles 11, Blythe 10 (elim.)

Championship Series:
Needles 9, Kingman North 6
Kingman North 5, Needles 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 10 Tournament
Host - Williams
At Cureton Park

Tournament Results:

Opening Round:
Prescott Valley 11, Prescott 1 (4 innings)
Chino Valley 20, Wickenburg 1 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Verde Valley 6, Prescott Valley 5
Chino Valley 10, Williams 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Prescott 8, Williams 0 (elim.)
Prescott Valley 14, Wickenburg 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Verde Valley d. Chino Valley

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Prescott Valley 13, Prescott 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Prescott Valley 13, Chino Valley 12 (elim.)

Championship Game:
Verde Valley 6, Prescott Valley 5 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 11 Tournament
Host - Hayden-Winkelman

Tournament Results:

Opening Round:
Hayden-Winkelman 12, Pinal Mountain 2 (4 innings)
Mount Graham 14, Morenci-Clifton 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pinal Mountain 12, Morenci-Clifton 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hayden-Winkelman 4, Mount Graham 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mount Graham 11, Pinal Mountain 1 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Hayden-Winkelman 6, Mount Graham 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 12 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Pantano 10, Freedom 5
San Xavier 8, Tucson American 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Rita 8, Randolph 7
Rincon 12, Copper Hills 9
Palo Verde 5, Pantano 3
Sunnyside 24, San Xavier 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Tucson American 5, Randolph 1 (elim.)
Copper Hills 13, Freedom 10 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Tucson American 11, Pantano 3 (elim.)
Copper Hills 8, San Xavier 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Rita 7, Palo Verde 2
Sunnyside 8, Rincon 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Copper Hills 14, Palo Verde 1 (elim.)
Rincon 9, Tucson American 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sunnyside 13, Santa Rita 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Copper Hills 9, Rincon 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Copper Hills 6, Santa Rita 2 (elim.)

Championship Game:
Sunnyside 4, Copper Hills 1 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 13 Tournament
At Tempe Sports Complex

Tournament Results:

Format: round-robin schedule, with the top four teams at the completion of round-robin play advancing to the district finals.

(Participating Teams: Ahwatukee American, Chandler American, Chandler National North, Chandler National South, Rio Salado, Tempe Guadalupe, and Tempe South)

Round-Robin Results

Chandler National South 3, Tempe South 1
Tempe Guadalupe 17, Rio Salado 7
Ahwatukee American 11, Chandler American 1
Ahwatukee American 11, Rio Salado 1
Chandler American 7, Chandler National North 3
Tempe South 11, Tempe Guadalupe 1
Chandler American 21, Rio Salado 5
Chandler National South 7, Ahwatukee American 5
Chandler National North 18, Tempe Guadalupe 2
Tempe South 11, Rio Salado 1
Chandler American 12, Chandler National South 11
Ahwatukee American 5, Chandler National North 4
Chandler American 19, Tempe Guadalupe 8
Chandler National South 24, Rio Salado 0
Chandler American 7, Tempe South 3
Ahwatukee American 11, Tempe Guadalupe 0
Chandler National South 21, Tempe Guadalupe 0
Ahwatukee American 17, Tempe South 6
Chandler National North 17, Rio Salado 0


Tournament Standings

W

L
Ahwatukee American 5 1
Chandler National South 5 1
Chandler American 5 1
Chandler National North 3 3
Tempe South 2 4
Tempe Guadalupe 1 5
Rio Salado 0 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals
At Tempe Sports Complex

Semifinal Round (Friday, July 6):
Chandler National South 4, Chandler National North 3
Ahwatukee American 10, Chandler National North 7

Championship Game (Saturday, July 7):
Chandler National South 4, Ahwatukee American 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 14 Tournament
Host - Gilbert American
At Crossroads Park

Tournament Results:

Opening Round:
Desert Ridge 12, Skyline 5
Gilbert American 6, Superstition 4
Gilbert National 8, Southeast Diamondbacks 1
Queen Creek 29, San Tan Valley 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Superstition 19, Skyline 4 (elim.)
Southeast Diamondbacks 23, San Tan Valley 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Gilbert American 10, Desert Ridge 0
Queen Creek 10, Gilbert National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Southeast Diamondbacks 7, Desert Ridge 6 (elim.)
Gilbert National 9, Superstition 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Queen Creek 4, Gilbert American 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Gilbert National 10, Southeast Diamondbacks 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Gilbert American 6, Gilbert National 5 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Queen Creek 17, Gilbert American 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/20/2018